Smrt za svítání

Smrt za svítání https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149783/smrt-za-svitani-149783.jpg 4 16 6

Detektivní příběh z Afriky. Je zastřelen obchodník se starožitnostmi, poprava běžná v praktikách gangu drogových dealerů.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Víkend

Dead at Daybreak , 2000

sasena
21.06.2023 2 z 5

Tentokrát mi to připadalo až moc rozvleklé, rozhodně další detektivky, tentokrát už s Bennym, jsou mnohem lepší. Takže jen 3*.

kap66
03.02.2022 5 z 5

Milovaný autor, ale že bych se zrovna hrnula do knížky napsané před sérií s Bennym, to ne. Až se za ten nedostatek důvěry, nalomené notabene pouhopouhými 10 hodnoceními, stydím. Nakonec jsem ale přidala maximálně kousínek jedné hvězdičky (jen abych modré skóre vylepšila).
Anotace nás směruje na drogové dealery, ale … Hlavní hrdina, bývalý policista, je osloven, aby našel v šibeničním termínu něco, co může změnit život jedné ženy. Zatopka van Heerdena (a jestli neoceníte, že jihoafrický autor pojmenoval hlavní postavu takhle, nemáte srdce!), nyní soukromého vyšetřovatele a rozervance, sledujete v obou těchto „rolích“, pravidelně se střídajících: v er-formě jeho vyšetřování (napínavé a nebezpečné) a v ich-formě historii jeho života (vysvětlující jeho podivnou náturu).
Tento příběh nemá ještě úplně ten punc exotiky, dané soužitím a spoluprací „různobarevných“ Jihoafričanů, ale všechno, co by dobrá detektivka neměla postrádat, tam je. Deon Meyer nadále zůstává jedním z mých favoritů, pro poctivé a neodbyté psaní.

jarin58
20.09.2018 3 z 5

Neustálé přeskakování je rušivé,jinak bych hodnotil za pět hvězd.

Jaruš7
28.06.2018 5 z 5

Jsme zase tam u Stolové - Ďáblové hory v Kapském městě, nedávná ukázka z cestopisu na tv mi jaksi tu ponurost umocněnou z románů D.Meyera dala zažít, temný masiv jako seřezaný, opravdu jako cílený zásah do přírody. Ten pocit nebyl vůbec ani trochu příjemný. Není divu, že DM zde nachází prostředí pro inspiraci do svých trháků.
Vlastně jsem se zatím v jeho knihách nedočkala jeho srdečného obdivu k tomuto místu.
V příběhu se střídají vzpomínky a současnost, vše graduje přes rasismus, konfrontaci všech bojových složek, policie, mediální smršť a drsné osudy aktérů.
Tajemství jednoho není tajemstvím mnoha.
Citace: " Naše pohledy na svět se velmi liší. Myslíte si, že je nakažlivé snažit se žít dobrým životem, že vlny dobroty odplaví všechno zlo. Znám vás byl jsem taky takový. Nikdy jste neměla příležitost nechat uniknout zlo, protože vám život nikdy nedal na vybranou."
Čtivé.

astroweb
11.01.2017 1 z 5

Z počátku dobrý, pak se ale autor příliš věnoval vedlejším dějům, nakonec jsem hodně začal přeskakovat, takže celkově zklamání.

Juzzy
12.06.2015 5 z 5

Překvapivě dobré a chytlavé.

Deon Meyer
jihoafrická, 1958
2015  85%Ďáblova hora
2018  90%Horečka
2015  89%13 hodin
2016  83%7 dní
2017  87%Kobra

Kniha Smrt za svítání je v