Smolná sezóna

Smolná sezóna https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289922/bmid_smolna-sezona-MCx-289922.jpg 4 197 65

Pohřbený strach. Zakázaná láska. Z každého tajemství se může vyklubat nebezpečí a za kdejakým rohem číhá smůla. Smolná sezóna. Tohle je, co o ní víme: Přichází každý rok ve stejnou dobu. Mojí rodině se stávají zlé věci. Děje se to jen nám. Nevíme proč. Smolná sezóna je součástí Cařina života tak dlouho, jak si jen pamatuje. Vždycky koncem října. Už spousta jejích příbuzných v tuhle dobu přišla o život. Cařina rodina je nevysvětlitelně náchylná k nejrůznějším nehodám. Proto schovávají nože, ostré hrany stolů omotávají vatou a vypínají elektrické spotřebiče – ale nehody je pronásledují na každém kroku a ze smolné sezóny se pomalu stává obsese a jejich největší strach. Ale proč jsou takhle prokletí? Mohou se z toho začarovaného kruhu vymanit? Opojný, zničující a intenzivní příběh s opravdu šokujícím závěrem.... celý text

Hermiona8703
05.01.2018 3 z 5

Taková víkendová oddechovka. Místama mi to přišlo takové temné a podivné, ale to neuškodilo, ba naopak dodalo to knize na výjmečnosti. Zajímavý námět.

Voluta852
27.12.2017 4 z 5

Kniha byla velmi, no, jak to říct??? Zajímavá? Ne, spíš taková "jiná"... Líbil se mi ten styl autorčina psaní, byl z toho někdy cítit strach a běhal mi mráz po zádech, hlavně, když byli v tom domě duchů... Avšak čekala jsem mnohem víc té smůly, přece jen podle anotace jsem si představovala více zlomených kostí a natržených ran, ale nakonec mi to skoro vůbec nevadilo... Možná bych uvítala, kdyby se tam tolik neřešily ty vztahy, ale to k tomu prostě patří...

AgnessN.R.
20.11.2017 4 z 5

Tahle kniha není dokonalá, to ovšem neznamená, že se do ní nemůžete zažrat:) 4,5 *

Lorej
07.10.2017 5 z 5

Grandiózní! Dokonalé! Příběh se mi neskutečně moc líbil, zápletka byla velmi zajímavá a postavy sympatické. Rozhodně doporučuji!

Miahja
17.09.2017 3 z 5

Při čtení nejnapínavější kapitoly jsem byla na chatě a za oknem strašidelně mňoukaly kočky.Běhal mi mráz po zádech!

NikaMirka
04.08.2017 3 z 5

Knihu jsem dočetla asi před třemi dny a už nevím co vlastně byla pointa. Tak nevím no, asi to vypovídá víc, než tišíc recenzí :D. Byla čtivá, i když trochu zmatená. Chvíli jsem si říkala, že má Cara schizofrenii, a smolná sezóna není smolná, nýbrž si ji jen představuje. Stejně jako nevlastního bráchu, sestru, jejího kluka. Kdo je Elsie, mi bylo tak nějak jasné, jen mi přišlo trapné, jak ji pořád hledala a nikdo nic nevěděl, ani si neklepal na čelo, že Cara zešílela. Ke konci mě překvapila zápletka se sestrou a jejím přítelem, ale to překvapení nebylo tak velké, abych nezapomněla děj knihy :(. Jestli si knihu ještě někdy přečtu, tak snad jen proto, že zapomenu, že jsme ji kdy četla.

Kitty18
03.08.2017 3 z 5

Knížka nebyla špatná, ale mě osobně se moc nelíbila (možná to je i trochu tím, že mám radši dívčí romány, ale musím přiznat, že trochu romantiky tam bylo). Děj nebyl úplně špatný, ale znám i lepší knížky, které nejsou dívčí román. Určitě bych ji nezařadila mezi knížky, které doporučuji.

Jestli je knížka dobrá nebo ne už musíte bohužel určit sami. Já jsem tu jen napsala svůj názor a váš se může lišit :)

P.S.: Už jen to, že knížka je stará rok a přečetlo ji pouhých cca 140 čtenářů a doporučuje ji JEN 12 čtenářů už něco naznačuje.

hranostaj13
16.06.2017 5 z 5

Pro mě to byla knížka, která nutí člověka přemýšlet nad dějem i poté, co ji přečetl. Z knihy tak nějak sálá zvláštní atmosféra, možná proto, že je děj zasazen do Irska. Určitě doporučuji přečíst, já se od ní nemohla odtrhnout, protože jsem chtěla vědět, jak to všechno dopadne, ale konec přinesl snad ještě víc otázek, než jich bylo na začátku. Každopádně to byl určitě záměr autorky, aby si čtenář vyložil některé věci po svém...

Pavlínka112
18.05.2017 4 z 5

Fakt suprová kniha, trochu zamotaný děj, ale jinak úžo!

DK197
24.03.2017 4 z 5

V první chvíli jsem po několika stránkách měla obavu, že z toho ucítím až moc, že je to čtení pro teenegery. Kupodivu se tak nestalo. Kniha mě strhla svým stylem psaní, pohádkovou fantasií spojenou s realitou. Krásná kniha, se zlem ukrytým mezi řádky. Určitě ale nesedne každému. Vždyť já ji málem odložila taky. Husa hloupá! Fakt skvělé. A plné irského děsivého i pohádkového tajemna.

SPOILERY: Původně proto, že čekám knihu o smolné sezóně a už od začátku spíš jen hledám nějakou holku. Jenže... ono to zapadne do krásného příběhu. Také myslím, že autorka vysvětlila vše potřebné. Jinde naznačila a někde pro změnu nechala čtenáře, ať si sám vybere, co se podle něj v knize vlastně dělo... Já obvykle takové to "domysli si sám" v knihách nemám moc ráda, ale tady mi to zas tolik nevadilo. Na nosné myšlenky odpověď znám - Elsie je duch, jejich anděl strážný. Občas není k zastižení a to nastanou nehody. Jenže ne všechny nehody byly nehody, protože jejich otčím je zrůda. Vkanceláři školy nejspíš našli složku té druhé Elsie, od sousedů. A nebo tu složku vykouzlil Elsin duch. Aby jí mohli najít a vrátit se domů. A že měla jako malá kamarádku Elsie? Co když to jen v podobě imaginárního kamaráda vlastně vídala ducha své sestry? ...

ja17
05.03.2017 3 z 5

Proč mám pocit, že neustále narážím na tyhle překvapivé knížky.
První "Uvnitř mé hlavy", pak "Nocte" a nakonec tahle.
Jen čtyři děti, náhody, které (ať se snažíte nebo ne) nemají racionální vysvětlení a happy end. Co dodat? Je to, jakoby hlavní hrdinka pročítala sbírku pohádek a vše se postupně stávalo zkutečností.
Konečné objasnění mi přišlo trochu chabé a spousta věci zůstala nevysvětlena.
Je to jen můj pocit nebo je příběh trochu nedomyslené? To mám vše nevyjasněné svalit na alkohol?

SPOILER:
Původně jsem myslela, že je Cara schizofrenní a vše co dělá její sestra Elsie, dělá vlastně sama - např. výroba těch panenek.
Ale jelikož o nemoci nebyla na konci ani zmínka, uzavřela jsem to takto:
Existují 2 Elsie. Cařina sestra, o které Caře mamka v dětství vyprávěla, takže si na ni trochu "pamatuje" a Cařina kamarádka, která s ní chodila do školy + bydlela v domě duchů. (vysvětlení zápisů z ředitelny) Pak se odstěhovala a dům zůstal prázdný. Za všechny "nadpřirozené věci" může teda alkohol případně drogy. :D Za největší nehody může násilný nevlastní otec. Ostatní jsou přehnané.

Otázka: A plecháč byl skutečný nebo ne? Není možné aby se nevlastní otec stále skrýval ve městě, zavolal policii na tu párty a zapálil ten dům?

mayinka
01.03.2017

Je to takove Irske :) knihu jsem precetla, asi se k ni nikdy jiz nevratim ... ale nevadila mi.

ladush
09.02.2017 2 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!
Čekala jsem mysteriózní počtení, které se v ději sice promítá, ale celkově mi příběh přijde dost překombinovaný. Jakoby snad měla autorka potřebu neustále šokovat a něčím překvapovat, což pak dopadá tak, že si chvíli čtete o téměř incestním vztahu, zneužívání nevlastním otcem, domácím násilí a nebo o lesbickém vztahu dvou kamarádek. A do toho, aby se tedy neřeklo, se ochomítá duch mrtvé holky. No, nevím...někoho to možná bude bavit, ale já jsem ráda, že jsem knihu vůbec přelouskala a od autorky si už zřejmě nic nepřečtu :-)

andyval
07.02.2017 5 z 5

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY!
Z knihy jsem nadšená. Některé věci, jakože Cara skončí se Samem, jsem odhadla už po pár stránkách, ale to příběhu neubíralo na záhadnosti, tajemnosti. Musím velmi ocenit autorčin styl psaní, protože když čtete nějakou knihu takovým způsobem, že ani nevíte jakou rychlostí otáčíte stránky, tak je to podle mě znak dobře napsané knihy a musím říct, že této knížce se to povedlo. A tom svědčí i fakt, že jsem kvůli této knize byla ochotná zůstat vzhůru do půl jedné ráno, protože jsem nutně potřebovala vědět, jak to všechno skončí a to se u mě jen tak nevidí. Nemůžu jinak, než dát 5*.

Brambu
05.02.2017 3 z 5

Velice zajímavý příběh. Duchovno, svět mezi nebem a zemí a jedno velké tajemství. To všechno zamotané do příběhu, který vás nenechá vydechnout. Do poslední chvíle nevíte, jak to vlastně dopadne. Rozhodně tato kniha není pro každého...

kikidok
05.01.2017 4 z 5

SPOILER!!!
Občas jsem se v příběhu ztrácela a dělalo mi problém rozeznat realitu od fantazie hlavní hrdinky. Námět je ovšem originální, zápletka také slušná a konec jsem tušila tak napůl, některé věci byly opravdu očekávatelné (Sam a Cora spolu skončí, Alice neumře, Elsie je duch) a některé by mě nenapadly (Elsie je setra Alice a Cory, spojitost s mostem a domem duchů). jen mě mrzí, že v knize není vysvětlení o té složce s údaji ze školy (dům duchů, telefonní číslo Elsie). 4*

Heidi9
29.12.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četla, úžasná atmosféra, přečetla jsem ji jedním dechem. Děj byl správně záhadný, nakonec do sebe všechno zapadlo, a stejně si čtenář může vybrat, jak vlastně knížka dopadla. Typicky irský kousek, velice povedený. Nechápu, jak může někdo o irské knize napsat, že je to "americká slátanina" - nejenže nejspíš nepochopil děj (což se u knížek tohohle záhadného typu stává), ale ani neví, odkud vlastně knížka je - to pak těžko hodnotit ;)

Ni_kita
28.12.2016 4 z 5

Krásně zvrácený příběh, ve kterém většina věcí pomalu postrádá smysl. :)

Acquenta
05.12.2016 3 z 5

Nevím, nevím. Chvílemi pěkné čtení ( hlavně to napětí mezi Samem a Carou ) , ale chvílemi nesmyslný americký blábol. Tajemné duchovno se mi líbilo, ale pořád to nebylo ono. Možná kdyby příběh psal někdo jiný...autorčin styl mi nějak neseděl.

AnetAndBooks
13.10.2016 3 z 5

Když jsem začala knihu číst, tak jsem se zhrozila, že to bude nějaká velká romantika (kterou já nemusím), nějaké části byly až záhadné a napínavé. Četla se rychle, ale když jsem skončila, tak jsem vlastně skoro zapomněla o čem kniha byla a jaká byla vlastně pointa, nebo snad nějaký srozumitelný pochopitelný konec.