Smaragdový příboj

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Obsahuje 4 novely: Komtesa Camilla, Útěk z civilizace, Kamenný orchestr, Smaragdový příboj. Doslov: Karel Polák.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291664/smaragdovy-priboj-QqY-291664.jpg 4.219
Žánr
Novely, Literatura česká
Vydáno, VAPE - Václav Petr
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Smaragdový příboj

Přidat komentář
opic 12
11.12.2020

S Jaroslavem Havlíčkem se nemusíte bát dostat se někomu pod kůži.
I kdyby se z vás stal fiktivní potapěč s ním vám určitě nedojde vzduch.Maximálně se zamlží brýle,upadne ploutev a podobné věci.Nějaké ty chmury,noční můry,ale nepustí vaši ruku.
Pak už nevím víc,kdo by si vás dovedl takhle více hýčkat.Jestli se potopíte do větší hloubky,mohlo by se stát,že ve vraku starodávné lodi objevíte,ano poklad.Chtělo by se říct vlastně napsat,Havlíček je takový národní poklad.Někdy to trvá déle a když se to stane je to nejenom zážitek,ale i objev zásadní.
Novely šumivé něco mezi kratším románem nebo delší povídkou.Těchto pět se širokým záběrem a jen těžko by se dala nějaká vyzdvihnout nad vedlejší.Není třeba,každá sama za sebe obstojí.
Hned zkraje Zánik městečka Olšiny je zásah harpunou na první dobrou.Jakési podobenství něco mezi groteskou a satirou.Co by se asi událo,kdyby ten v nebíčku jaksi přestal existovat.
Komtesa Camilla o jakési záměně,nedorozumění a náhlého rozčarování.Milostná věc mrštná jak delfín.
Trojka jak už název napovídá Utěk z civilizace.Exotika romantika vystřízlivění.Mořská nemoc je pěkná mrcha.Takže prosím nehoupat.
Poté jsou tu dvě věci které se odehrávají během okupace.Kamenný most,běžný život v atmosféře protektorátu.Autor je v té neradostné době napsal a jistě je tam začleněno mnoho pocitů z té doby temna.
Na závěr a to pro mě asi přeci jenom nejblišší.Smaragdový a bohužel nedokončený příboj.Snová melancholická záležitost.O člověčích skrytých nevyřčených záležitostech.O lidských temnotách a zahalených hlubinách těch bytostí,když jsou na dně a tonou.
Čtenář má jednu prostou výhodu.Může se nadechnot.Číst znovu,pleskat radostně po vlnách a nebo raději hladit stránky společně s vytříbeným textem.

witiko
25.04.2017

Jaroslav Havlíček je mistr psychologické drobnokresby, který dokáže jít až na dřeň lidských citů, charakterů a osudů, současně ale má schopnost vystavět až uhrančivé fantaskní vize a stavy na pomezí snění a bdění.