Slavné bitvy naší historie

Rekonstrukce 47 bitev, které sehrály významnou roli v českých a československých dějinách.

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77533/slavne-bitvy-nasi-historie-77533.jpg 4.117
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Marsyas

Kniha Slavné bitvy naší historie

Peleus
11.02.2018

V malých medailonech, postihujících všechny charakteristické zajímavosti památných bojů, defilují prakticky rekonstruovaná bitevní dění od Lešského pole (roku 955), přes bitvu na Moravském poli, u Kresčaku, Sudoměře, na Vítkově, u Lipan, Moháče, na Bílé hoře, u Slavkova, Hradce Králové, Zborova, Tobrúku až po Duklu (roku 1945).

Šlo o jednu z mých oblíbených knih ze studia na střední, kdy jsem hltal informace, kdo, kdy, kam a proč umísťoval svoje jednotky před bitvou, abych následně s napětím zjišťoval, jak nakonec dopadlo vojsko, jemuž jsem přál vítězství. V rámci objektivity se ale sluší uvést, že některé střety byly v této encyklopedii zpracovány výrazně lépe než jiné.

MaroCZ
09.11.2015

Normálně bych dal 4/5 , ale vzhledem k ikonické pozici knihy v mém pozdním dětství a pubertě musím dát plný počet :-) Každopádně velmi zdařilá publikace z dílny předních vojenských historiků (nejen Běliny a Čorneje)

MaxQ
25.11.2013

Podle mě nevyvážené. Některé bitvy byly krásně zasazené do kontextu doby se všemi souvislostmi, jiné bitvy pak připomínaly spíše skladový soupis děl, tanků, koní a mrtvých plus časový harmonogram.

bitvy

Jan Urban
česká, 1948
Antonín Kostlán
česká, 1955

Kniha Slavné bitvy naší historie je v