Skrytá zuřivost srdce

Skrytá zuřivost srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412898/bmid_skryta-zurivost-srdce-zLV-412898.jpeg 4 120 38

Cyril Avery není pravý Avery – alespoň mu to tak říkají jeho adoptivní rodiče. Ale když není pravý Avery, kdo ve skutečnosti je? Narodil se jako nemanželské dítě mladistvé dívce zavržené její venkovskou irskou komunitou a byl adoptován zámožným dublinským párem prostřednictvím hrbaté redemptoristické jeptišky. Cyril je vržený do světa, a drží ho jen křehké pouto jeho vřelého vztahu k okouzlujícímu a nebezpečnému Julianu Woodbeadovi. Vydán na pospas milosrdenství osudu a náhodám, prochází životem ve snaze poznat sám sebe a svůj původ – a po celá léta bojuje o svou identitu, domov, vlast a o mnoho dalšího. V tomto transcendentním díle nám John Boyne předkládá příběh Irska od 40. let dodnes očima „obyčejného“ muže. Je to román, který rozesměje i rozpláče a připomene všem sílu lidského ducha.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

The Heart's Invisible Furies , 2017

lapagerie
01.09.2020 3 z 5

Asi bych se nechtěla narodit jako homosexuál v Irsku, natož v poválečných létech. Silný vliv katolické církve se velmi podepsal na prakticky nulové toleranci k homosexualitě. Cyril bojuje se svou orientací vlastně celý svůj dospělý život. S touhou po kamarádovi, láskou k partnerovi a i vztahem k nevlastním rodičům. Pokouší se žít jako "normální" muž, ale ničí tím jen štěstí jiných. Příběh zajímavý.
Co mě nebavilo - skoky v čase a místech. Občas jsem hledala, jak se Cyril ocitl např. v New Yorku. Konec na mě přeslazený.

Kutcho
29.08.2020 4 z 5

Prvá polovica sa mi páčila a bavila ma veľmi, no od druhej polovice mi to pripadalo ako Malý život od Hanya Yanagihara, len s tým rozdielom, že príbeh v tejto knihe bol ľahší a viac humorný a v Malom živote depresívny a temnejší. Hodnotovo mi prišiel Malý život vyššie a táto kniha ma už ku koncu ani moc nebavila, pričom koniec bol podľa mňa dosť slabý. Celkovo sú však besy kvalitatívne vyvážené a celkom zábavné.

Lost Soul
06.08.2020 5 z 5

Trochu mě zklamal ten melodramatický závěr, ale přesto se tento úžasný román zařadil mezi to nejlepší, co jsem kdy četla.

Atuin
14.07.2020 3 z 5

Člověk si říká že takový námět a takové téma se dá pokazit všelijak. Zejména je-li tam těch témat tolik, ovšem, autorovi se podařilo celým tím konceptem všechny pouze zesměšnit. Pozor to není dobrý dojem z knihy, která nemá tu vadu že by jste jí ten základ nevěřili,ale způsob jaký vykresluje postavy a vytváří dialog a situace ve mě zanechal hluboký pocit nepochopení autora o čem vlastně píše a tak to mohl psát v momentech velice situačně až jako kovbojku. Takže věci které se mohou stát se pak stát nemohou, a člověku to dojde hned na další straně. Je to velká škoda, pro mě zklamání..Jako celek se to rozpadá a rozjíždí..škoda
Zdá se mi že alespoň český překlad je dost špatný...

džej
10.05.2020 3 z 5

Mrzí mě, že jsem dala na zdejší vysoké hodnocení a knihu koupila. Mistrovské dílo? Pro mě ani náhodou. Autor velmi zkušeně využívá populární téma k tomu, aby se rozepsal o životě gaye, ve kterém náhoda střídá další. Patrně čeká, že čtenář si mezitím neuvědomí nesmyslné a hlavně neuvěřitelné situace - například chlapa, o kterém se neustále mluví jako o neskutečném obrovi - a ejhle jeho bezvládné, mrtvé tělo dokážou do auta donést a naložit padesátiletá žena a chromý, o holi se belhající muž. Nebo autor koncem knihy zapomene, čím byl onen obr zabit, a tak píše o "zbrani", kterou v textu předtím nechal rozlomit, a obra zabil něčím jiným. Aby toho nebylo málo, odvádí od jinak čtivého textu (protože jediný souhlas = román se čte velmi lehce) obrovské množství překlepů, hrubých chyb a špatně přeložených slov.
Takže... pokud vám toto všechno nevadí a chcete si užít sáhodlouhé vyprávění o příkoří vůči gayům a bigotní zlovůli v poválečném Irsku, jděte do toho. Posledních sto stran jsem už nemohla, předvídatelný závěr se konal a dávám chatrných 70%.

Pett
29.03.2020 5 z 5

Výprava do světa, který nás nechá tak trochu nakouknout do pandořiny almary ukryté někde hluboko v nás samotných... kam až nás může zahnat jen obyčejná touha po blízkosti a lidském teple... jak mohutné zemětřesení dokáže okolo sebe rozpoutat pohmožděná lidská duše zahnaná do kouta... tolik bolesti jen na základě člověčích nejistot a strachu... ale i jak dokážeme vyrůst dlaň v dlani s opravdovou láskou... jak moc je dušilahodící samotné smíření se se svým já... přestat utíkat sám před sebou... to zjištění o kolik je pak ten svět příjemnějším místem.
Ač by mi jindy asi taková spousta náhod a osudových zákrut tak trochu nakrkla záložku... v tomhle příběhu mi kupodivu nic z toho nedrásalo cévku... možná tomu napomohl vždy včas zvolený sedmiletý odstup... a nesmím zapomenout ani na samotné tak nějak prostě krásně poskládané věty... tedy až na ty hromady chyb v textu... to mi bylo obrovsky líto, protože oni všichni si zasloužili větší péči a ne takovou ostudu! Krucinál!
Ale nebudu lhát, poslední stránka mi rozšmelcovala slzné kanálky... což se mi už dlouho nestalo. Neváhejte. Čtěte.

Fee*
28.03.2020 5 z 5

Skutečně mistrovské dílo. Nemohu si vzpomenout, kdy naposledy jsem se tak důkladně ponořila do příběhu, zamilovala se do postav a měla srdce úplně roztrhané. Očekávala jsem, že to bude náročné čtení, ale opak byl pravdou. Kniha je psána s lehkostí a humorem, což značně zmírňuje v mnoha ohledech neskutečně smutný příběh.
Jedná se v podstatě o životní cestu Cyrila Averyho od jeho početí po stáří. Cyril je gay prožívající své mládí v konzervativním Irsku, které je téměř teokratické ve své posedlosti církví. Postupně je děj přenesen do liberálnějšího Amsterdamu a do New Yorku uprostřed krize AIDS. Konec je naprosto dokonalý a šťastný, ač s sebou nese určitý smutek. Hořká sladkost, která uzavře životní příběh plný lásky, utrpení, zármutku a naděje. Bylo to úžasné.

anet8843
24.02.2020 4 z 5

Tak tohle byla hodně hutná kniha. Takový poctivý román, který nás tak nějak provádí historií vnímání sexuality. Osudy postav byly zajímavě provázané, až to někdy bylo až moc náhodné. Hodně se mi líbil motiv opravdové lásky x posedlé lásky. Vykreslení Irska jako pokryteckého, bigotního světa mě hodně zaujalo, nikdy jsem si to tak moc neuvědomovala, ale obraz to byl bravurní. Je zřetelné, že autor čerpá částečně z osobní zkušenosti.
Jedinou výtkou je mi tady rozsah, který už je na mě trochu nemoderní. Tedy nemám nic proti knihám nad 500 stran, ale tady to nebylo úplně utažené, a pokryté rovnoměrně. Některé pasáže a scény mě dost nudily.
Všechna témata, která kniha otevírá jsou zajímavá, rozhodně stojí za přečtení. Epilog mě dostal!

Ronny
24.02.2020 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout!! S čistým svědomím a bez váhání hodnotím pěti hvězdičkama. A to jsme zpočátku váhala, protože téma homosexuálů mě nijak nezajímá. Přes těžké a smutné téma je tam tolik vtipných dialogů, že jsem se často usmívala a obdivovala autora! Doporučuji!!

alabra
18.02.2020 5 z 5

Knihu jsem dočetla už dřív, ale s hodnocením jsem musela počkat, až příběh ve mně dozní. Tolik emocí, tolik lidských životů poznamenaných trápením, často nezaviněným. A to Irsko, naše zběžné znalosti nestačí na pochopení soustavného ohýbání skutečností. Pokrytci a šplhouni jsou i u nás, to mě až tak nepřekvapilo,ale ten postoj většiny, i v Americe, jedině v Amsterodamu člověk ucítil závan svobody. Hlavní hrdina se nechoval ukázkově, ale to bych mu nevyčítala. Snad ani nemohl. S povděkem jsem vzala záměr spisovatele aspoň v posledním období mu dopřát "normálního" života, i když tak trochu červená knihovna, vše je najednou zalito láskou a pochopením. Přesto úžasný román.

vladenec
10.02.2020 5 z 5

Nádherná kniha. I když do doby než se Cyril dokáže svému zaměření postavit čelem to nebylo lehké čtení. Tolika bolesti a zklamání si lidi okolo něj nezasloužili. Ale nehodlám soudit, zvlášť když je všeobecně známo, že irská katolická církev řídila a ovlivňovala každodenní život všem a určovala co si lidé musí myslet o homosexuálech.

Radka_p
08.02.2020 5 z 5

Spočiatku som Cyrila nemala rada, uvedomujem si, že byť homosexuálom v Írsku nebolo nič jednoduché, no to ako jeho pokrytectvo a zbabelosť ubližovalo všetkým naokolo ma poriadne hnevalo a hneval ma teda najmä Cyril. No potom prišiel Bastián a ja som cítila ako sa Cyril zmenil, a od toho momentu sa zmenil aj môj postoj. Príbeh začínal byť tak jednoducho pekný.
Autor zaujímavo končil kapitoly, alebo skôr časti knihy, kedy sa niečo stalo a ja som potrebovala vedieť ako to postavy prežívajú, no na ďalšej strane sme už boli o niekoľko rokov vpred. Zaujímavé, no viac by ma zaujímalo ako postavy prežívali to, čo sa im v živote stalo. Ale kniha je to veľmi dobrá, to nie že nie. Bonusom sú posledné stránky v ktorých autor priznáva, čo z neho samotného vložil do postavy Cyrila....a to bolo pre mňa zavŕšením skvelého čitateľského zážitku.

wiix
29.01.2020 5 z 5

Táto kniha ma podobne ako Malý život odrovnala, emočne. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť, bola tak uveriteľná, napínavá a citlivá. Téme homosexuality je síce v poslednej dobe neustále prepieraná, no tu mi nevadila, otvárala nové prostredie a témy.

Elisa220
22.01.2020 5 z 5

Dočtená poslední stránka, poslední věta. Opravdu nádherný román, plný skvělých dialogů. Tolik plnokrevných postav, tolik se mi líbil závěr knihy, poslední věta. Tak působivý příběh, běh dějinami.
Velmi mě bavilo posunování děje o sedm let. Skvělý koncept. Otevřte knihu a nejdete v ní všechno - lásku, surovost, zlo, pochopení, odpuštění, nemohoucnost, smíření...

IYv
31.12.2019 4 z 5

ač mám velmi ráda Irsko, bigotnost katolíků je jeho temná stránka. Knih jsem o tom četla hodně a i tahle vyprávěla podobný příběh. Církev snad takřka záměrně udržovala lidi skoro zaostalé a ovládala jejich životy tak, že se za zdmi domů odehrávala dramata - potlačení přirozených věcí, které jinde na světě měly svůj vývoj (rozvody, antikoncepce) tady vyústilo ve spoustu tragédií. A málokdo tuší, že to trvalo až do devadesátých let.
Cyril nakonec svou lásku potkal, i když na krátký čas. Byla to zase jedna kniha, u které jsem nemohla přestat číst.

zuzulique
30.12.2019 5 z 5

"Cyril Avery je možno všetkým, čím som bol, čím som, čím nie som a čím ešte možno budem. Túžba po láske a živote s druhým človekom nie je homosexuálna, ani heterosexuálna. Je ľudská. Všetci hľadáme niekoho, kto sa nám páči po fyzickej i duševnej stránke. Môžeme len dúfať, že raz niekoho takého stretneme."

Takto by sa možno dal v skratke zhrnúť tento obsiahly román, ku ktorému autor na konci knihy napísal zopár poznámok a medzi nimi bola táto. Paralely jeho života a hlavnej postavy sú zrejmé. Na napísanie takéhoto románu potreboval aj Boyne veľa odvahy a trochu viac rokov. Nebyť tohto dodatku, dala by som zrejme nižšie hodnotenie, ale veľmi úplne ma to zlomilo aj dojalo (áno, mňa), že som zabudla na tie výhrady, ktoré som mala počas čítania. Knihu som doslova zhltla, čo nemusí byť merítkom dobrej knihy, no pomohli k tomu časté dialógy, niekedy príliš dlhé. Ocenila by som niekedy opis, nemuselo byť všetko povedané ústami postáv. Tých bolo ku koncu neúrekom, až som sa občas strácala, napriek tomu, že som knihu čítala non-stop počas niekoľkých dní. Až na zopár udalostí v knihe à la deus ex machina (nebudem spoilerovať), niekedy až príliš pritiahnutými za vlasy, som si povedala, že som prečítala naozaj dobrú knihu, ktorá mi robila spoločnosť počas vianočných dní. Čítala som, že ju podaktorí označujú za humornú (ok, miestami možno, veď aj sám Boyne to povedal), no rieši také závažné témy, že sa okrem niekoľkých úškrnov som sa na viac nezmohla. Určite patrí k príbehom, na ktoré nezabudnem.

rodak
23.12.2019 5 z 5

Nejlepší zahraniční román tohoto roku.Naprosto dechberoucí vyprávění,o lidské jinakosti , sžívání s nepřejícím prostředím, láska,bolest i humor najdete.Rozsáhlá kniha která by neměla nikomu ujít .

Chensie
21.11.2019 5 z 5

Má nová srdeční záležitost. Cyril Avery mi přirostl k srdci. Výborné ztvárnění doby, kterou hrdina prochází od svého zrození. Skvěle pojaté náměty, román se netýká pouze homosexuality. Kvalitní zpracování a komplexní koncept potěší především náročnějšího čtenáře. Nečetla jsem young adult, které autor napsal, ale tohle je tedy mistrné dílo.