Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 466 161

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

hanap
20.05.2021 4 z 5

Kniha Skříň plná Diora je krásný a taky bolestný příběh. Velmi sympatická Skye Penroseová, krásná chytrá a odvážná žena, pilotka, která bojovala ve druhé světové válce. Myslim, že tato kniha se hodně povedla.

tittanie
19.05.2021

Neměla jsem co číst, tak jsem si procházela knihy v knihovně a půjčila jsem si tuto. Když jsem si zjistila, že je to kniha od autorky, která napsala Pařížskou švadlenu, tak jsem si strašně nadávala.
No, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí, třeba o ATA jsem nevěděla vůbec nic. Takže bych řekla že prvních asi 300 stran se četlo samo, ale pak to trochu kleslo a trochu jsem se nutila číst. Možná by autorka měla pár stránek ubrat a nesnažit se příběh natahovat na co nejvíce stran.
Ale celkově hodnotím knihu dobře.

pavlinececcka
19.05.2021 5 z 5

Četla jsem Pařížskou svadlenu, znala sem tedy styl psaní Natashi Lester, ale to co jsem nečekala byl tento příběh, ať už podle názvu - Skříň plna Diora a nebo obálky. Byl to tak nádherný čtenářský zážitek, ze mi zůstane v paměti ještě dlouho potom co budu mít přečtené jiné knihy. Byly tam části kdy jsem se smála, kdy jsem brecela a byla plna smutku a nespravedlnosti. Opravdu tuto knížku muzu vřele doporučit a doufám ze autorka brzy vydá další skvělou a úžasnou četbu

Anyzz
18.05.2021 5 z 5

Tolik lásky a bolesti v jedné knize. Tolik touhy po svobodě, vítězství, spravedlnosti. Tolik ženské odvahy a odhodlání. Tolik hrůz, křivd a obětí nemilosrdné doby. Tolik nesmyslných bojů, lží a intrik. Tolik zlomených srdcí... a to všechno v jedné knize. Jedné nádherné knize. Knize, kterou jsem jistojistě nečetla naposledy. Ach, přečtěte si ji! Vážně! Najděte si chvilku, pohodlně se usaďte, zabalte se do deky a nahlédněte do nelehkých osudů Skye, Liberty, Nicholase, O'Farrella, Margaux a dalších. Zamilujete si je, to vám říkám rovnou. A taky vám bude pukat srdce. Ale stojí to za to, věřte mi.

tynka65
08.05.2021 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh. Skříň plná Diora je nejlepší knížka jakou jsem za poslední roky četla. Silně mě zasáhla a dlouho ji nedostanu z hlavy! Doporučuji všemi deseti a vším co mám!

JanuldaN
06.05.2021 5 z 5

Bravurně vystavěný milostný příběh osudové lásky dvou nespoutaných lidí odehrávající se v nelehkém válečném čase. Opravdu čtivá, napínavá kniha vyvolávající velké emoce! Doporučuji. Oceňuji především to, že si autorka dala velkou práci s přípravou - příběh je postaven na reálných základech - postavy, válečné akce, WAAF, ATA, špioni... Opravdu jsem se z knihy dozvěděla mnoho nových, zajímavých informací nejenom o historii, ale také o módě. Zmíněné šaty od Diora jsem si dokonce vyhledávala :-D
Rozhodně si knihu plánuji za nějaký čas přečíst ještě jednou.

Eva P.
29.04.2021 4 z 5

Podle názvu jsem čekala knihu o šatech a o to větší překvapení mě čekalo, i když na šaty od Diora také došlo.
Do knihy jsem se zamilovala od prvních stránek a všechny hrdiny (před)válečné dějové linky Skye, Liberty, Nicholase, Marqaux i O'Farrella jsem si oblíbila a jejich osudy prožívala s nimi.
Autorka si s bádáním před psaním knihy dala velkou práci a přiblížila nám důležitou úlohu statečných žen, které během druhé světové války působily jako pilotky v organizaci Air Transport Auxiliary (ATA) i činnost žen v utajení, které velmi neoficiálně pomáhaly francouzskému odboji. K napsání knihy ji inspiroval i život odvážné Catherine Dior, sestry Christiana Diora.

Bohužel ze své zamilovanosti jsem vystřízlivěla ve třetí třetině knihy, kde autorka zřejmě chtěla zdramatizovat už tak dost dramatické osudy hrdinů a její senzační zvraty a překombinované rozuzlení knize spíš uškodily. Méně je někdy více.
Melodramatickou dějovou linku Kat, která se odehrávala v současnosti, raději nekomentuji
Nicméně knihu hodnotím i tak kladně a určitě ji doporučuji.

dagmar7365
28.04.2021 3 z 5

Zhodnotit tuto knihu je docela oříšek, protože nemohu ji jednoduše zařadit mezi prvoplánové "ženské" čtení, jehož jediným cílem je ždímat emoce. To bych Natashi Lesterové křivdila.
Téma bylo zajímavé, udělala si poctivou přípravu, příběh byl postaven na reálných základech, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých a mnohdy otřesných informací, je obdivuhodné, co tito stateční lidé za války dokázali. I téma velké celoživotní lásky jako pojítka bylo fajn, vše okořeněno pečlivě střeženým tajemstvím...ale občas bylo té nehynoucí lásky, zlomených srdcí, všeříkajících pohledů, žhavých doteků, nesnesitelných lží....až moc a celé téma zbytečně degradovaly.

FejKýý
25.04.2021 5 z 5

Tato kniha bude určitě adept na nejlepší knihu tohoto roku. Jsem ráda že jsem si ji přečetla i když, přiznám se, bylo to na doporučení. Jinak bych vůbec ani snad nevěděla že tato kniha existuje. Nebo i kdyby, myslela bych si že to není nic pro mě. Obálka se mě moc nelíbí, škoda že nemáme lepší a asi bych i byla radši kdybychom měli stejný název jako má originál a to "Pařížské tajemství". Kniha je to opravdu parádní a mě docela i mrzí že už ji mám za sebou a všem co ji máte ještě před sebou závidím. Kniha se mě četla pomaleji co jsem si tak všimla ale čím to bylo? Netuším. Spisovatelka píše hezky asi jsem ten příběh opravdu prožívala, fakt se mi hodně líbil jen čím jsem se blížila ke konci, tím méně a méně. Za mě ale potom všechny ty katastrofy co tam byly, byly pak psané rychle. V jedné straně se stalo tolik věcí, proč? Předtím se nic nedělo a četly jsme o tom deset stran. Takže opět to bylo pak "šup, šup". Linka se mi zdála pak hodně překombinovaná už a paní spisovatelka mohla ubrat, tady to opravdu už bylo na škodu. Po přečtení knihy mám stále spoustu otázek, hodně věcí mě tam opravdu nesedělo. Ale i když si dost stěžuji, hodnotím velmi kladně protože ani toto všechno mě nezničilo můj pohled na knihu. A určitě doporučuji přečíst i poznámku autorky na konci. 4,5*.

katallinka
23.04.2021 5 z 5

Nemám slov!!! To bylo tak skvělé čtení. Dojemný válečný příběh, který krásně ukazuje ženskou sílu v této těžké době. Rozhodně se nenechejte odradit obálkou, dostanete něco jiného než to na první pohled vypadá. Kniha byla neskutečně čtivá a plná dokonalých zápletek. V hlavě jsem měla milion teorii, které nutily číst dál a dál. Navíc pro mě zase trošku jiný pohled na druhou světovou válku. Už se dívám po dalších knížkách autorky.

Rodaw
20.04.2021 5 z 5

SKŘÍŇ PLNÁ DIORA
Hodnocení Knihánkova: 5,5 ⭐
Až doteď jsem měla hodnocení 1 až 5 hvězdiček a potom 6 hvězd pro ty největší srdcovky, u kterých šlo o něco víc než "jen" o vynikající knihy (Na smrt, Psí poslání...). Skříň plná Diora vytvořila nový hodnotící stupínek (i když jsem se tomu bránila, prostě nešlo jinak!) a to sice 5,5... Nevím, zda to slovy dokážu přesně popsat a nebo alespoň přiblížit, ale zkusím to :). Víc než dokonalá kniha, něco, co se mi naprosto a úplně dostalo do srdíčka a zcela mě to pohltilo, ale je tam nějaké malinké "ale", maličká část, která mi "nedovolí" nasolit šestku, ale zároveň pětka je málo. V tomto případě je tím malým atomkem konec. Samozřejmě tu nemůžu příliš prozrazovat, ale jednoduše řečeno na konci jsem nedokázala jedné postavě odpustit to, jak se zachovala a trošičku to "srazilo" to, čemu jsem v knížce tolik věřila (věřím tomu pořád, ale spíš z té jedné strany, no je to zamotanější). Nicméně 5,5 - to je výjimečná kniha. 5 = dokonalá, 5,5 = výjimečná, 6= osudová a srdcová. I tak bych to mohla shrnout :-).
Skříň plná Diora mě pohltila od první stránky a rozhodně jsem knížku nečetla naposledy. To je matematická jistota :-). Na další čtení se už teď maximálně moc těším - už budu vědět co a jak a možná si díky tomu knihu ještě více užiju! :-) Máme tu dvě linky - současnost a minulost. Minulost - jak už to u takových knížek bývá, mě bavila více - nejvíce :) . Současnost: oděvní restaurátorka Kat, která v domě své babičky objeví skříň plnou velmi drahých šatů. Pátrání odhalí příběh velké lásky a životního přátelství. Při svém pátrání se seznámí se spisovatelem Elliottem - u něj se mi moc líbil jeho přístup k historii, zajímal se především o každodenní život obyčejných lidí :-). Minulost: příběhy postav, které se mi navždy zapsaly do srdce - Skye, Catherine, Margaux, Nicholas, O´Farrell... ... váleční piloti a /nebo/ členi odboje... Kniha přinesla i velké množství nových informací: především z oblasti válečného letectva (skvěle popisuje např. fakt, jak těžké to ženy pilotky měly - pánové je většinou nebrali vážně). Skříň plná Diora v sobě ukrývá nádherně napsaný příběh. Neuvěřitelně čtivé - frčí to. Až moc rychle!! :) Víte, jak poznáte úžasnou knížku? Stránky ubíhají, Vy čtete jako o závod, ale zároveň se nechcete dostat na konec... nechcete se s knížkou ještě loučit. Jak jsem již psala - vždy jsem se těšila především na pasáže z minulosti, současnost mě bavila taky, ale míň (občas mi přišla pomalejší a taky mi to občas přišlo jako červená knihovna:D + ke Kat jsem si úplně cestu nenašla, vnímala jsem ji spíš tak nějak neutrálně). Asi bych byla ještě spokojenější, kdyby tu bylo ještě více minulosti (která by tím pádem byla ještě více rozvětvená). I když současnost hraje v příběhu svou důležitou roli - vysvětluje totiž minulost. Jako ano, tato knížka je svým způsobem vztahovka. Láska tu hraje velkou roli. A krom lásky i přátelství, vzájemná oddanost, hrdinství a loajalita. Bohužel tento příběh doprovází i ztráty, hrůzy a bolest. O některých se dozvídáme už v průběhu příběhu dříve, ale cca posledních 100 stran - to je slušná nálož :-(. Bude Vás to bolet spolu s hrdiny... Tato knížka je dle mého unikátní i tím, že obsahuje velké množství převratů, zvratů a twisterů :-). U napínáků jsem na to zvyklá a dá se říci, že to nejen vítám, ale i přímo očekávám... ale u takovéhle knihy - válečné pro ženy - jsem se s tím (v této míře) asi ještě nesetkala a bylo to super!!! Čtení bylo o to zábavnější a zajímavější. Paní autorka vše vymyslela naprosto perfektně :-). Škoda té jedné věci na konci... s tím se asi nikdy úplně nesmířím:D. Ach jo. O to víc mi bylo líto jedné postavy.... a když jsme u těch postav: v knížce jsou fakt úžasné lidské charaktery... a třeba Nicholas - snad každá holka by si přála takového kluka. Tuto knížku rozhodně všem doporučuji, je nádherná a pro mě nezapomenutelná. A dokázala ve mně vyvolat TOLIK emocí!
PS1: Doufám, že v ČR vyjde ještě hodně knížek od této paní autorky! Napsala jich hodně a všechny zní skvěle!!!
PS2: trošku škoda té naší české obálky :P... jako... rozhodně mohla být lepší! A nejen lepší, ale i výstižnější... třeba Nicholas a O ´Farrell na obálce? V uniformách a za nimi letadlo? To by bylo! Knížce by jiná obálka slušela více, no co se dá dělat, snad si i takto najde své (nadšené) čtenáře :).
Více na mém YouTube :-)

Falda
17.04.2021 5 z 5

Skříň plná Diora - Natasha Lesterová ⭐⭐⭐⭐⭐
Nesuď knihu podle obalu! Vyplatilo se.
Kniha je skvost, který dal autorce hodně práce. Opírá se o skutečné příběhy a události druhé světové války. Kniha je nádherná i smutná. O lásce i smrti. Hrdinech, statečnosti i zklamáních. Proč jen všechny krásné příběhy stojí na základech takových zvěrstev, které se v minulém století děly...
Dlouho jsem nečetla nic tak krutě krásného.

"Nic na světě nás neomezuje kromě hranic, které si sami vytvoříme. Není nic, co by nás mohlo zastavit!"

MarciBe
13.04.2021 5 z 5

Další skvělý román z pera Natashy Lester. Kniha se mi líbila více než Pařížská švadlena, společné mají téma 2. světové války, dvě časové linky a svět módy. Moc se mi líbil popis historické části, popis žen - pilotek, jejich přátelství, vztah Skye a Nicolase od dětství až po dospělost. Současná dějová linka sice nebyla špatná, ale přišla mi taková barvotisková, hrdinové v podstatě neměli ani čas na to, aby se jejich vztah mohl patřičně vyvinout a "hned se berou". To mi přijde takové příliš povrchní a připadá mi, že to tím knihu trochu shazuje. Každopádně to je drobnější výtka, příběh se mi moc líbil.

LadyCotton
13.04.2021 5 z 5

Pařížská švadlena se mi moc líbila, takže jsem si nemohla nechat ujít i druhou knihu. Skříň plná Diora má poněkud slabý začátek. Jenomže jakmile přečkáte příběh dětství Skye tak příběh utíká jako po másle. Už u předešlé knihy se mi osvědčilo, že jsem jako první četla (hlavní) příběh z minulosti a až po jeho dočtení jsem přečetla příběh ze současnosti. Vřele to doporučuji i u této knihy.
Je to velice romantické, tragické, veselé i smutné čtení. Pronikavé a dojemné. Velice oceňuji i autorčino závěrečné objasnění některých historických nepřesností.
Pokud byste si chtěli přečíst nějakou podobnou knihu, doporučuji Rose pod palbou.

Stani95
09.04.2021 4 z 5

Dobrá kniha, které trochu ubírá její obálka. Mám ráda historické knížky, takže toto je můj šálek kávy. A ještě téma letectví! Akorát o hvězdičku míň, že mě nějak nezaujaly žádné hlavní postavy. Nebo jsem se do nich nedokázala na plno vcítit. Je to prostě spíše ženský román.

Sabča92
01.04.2021 5 z 5

Válečných příběhů je sice opravdu velké množství, ale jestli máte dát šanci nějaké další, pak jsou to rozhodně knihy od Natashy Lester. Autorčiny příběhy jsou lidské, emotivní a neodložitelné. Navíc se autorka zabývá rozsáhlým průzkumem různých problematik, které ve svých příbězích umísťuje. Skříň plná Diora není výjimkou, vypráví příběh tří žen, jejichž osud se propletl za války a je na ženě čtvrté, která žije v přítomnosti, aby to klubko tajemství rozmotala. Už jen samotný námět je za mě opravdu perfektní.
Skříň plná Diora obsahuje dvě hlavní dějové linky. Ačkoliv by se dalo říct, že už byla odkryta všechna možná válečná tajemství, je tomu opak. Stále jsou ukrytá tajemství a bolestné pravdy, které zůstávají ukryté v srdci. Natasha opět skvěle propletka historickou linku s módou. Navíc v této knize dala prostor i méně známé sestře slavného návrháře Diora, Catherine, která si prošla za války opravdu těžkým obdobím.
Co dodat, kniha Skříň plná Diora si mě získala, byla jsem velmi zvědavá, jak to s hrdiny dopadne a celé rozuzlení mě bolelo. U této knihy budete potřebovat zásobu kapesníčků. Ovšem kromě historické linky, módního koření tu nechybí také milostná linka.
Pokud máte rádi historické romány a příběhy s tématikou Druhé světové války tak si tuto knihu nesmíte nechat ujít. Doporučuji jak Skříň tak i autorčinu předchozí knihu Pařížskou švadlenu.

Atuin
01.04.2021 5 z 5

Jak začít. Tak možná tím že komentář k obálce si nechám na konec :-)).
Pravděpodobně to není nejlépe napsaná kniha jakou jsem kdy četla ale ukrývá výborný příběh. Už Dickens měl problém u své kritiky se svou jednou knihou, kterou psal do novin ( původně) po částech. Myslím že to byl Ponurý dům. A to v tom smylu že se říkalo že to není rozhodně jeho nejlepší kniha ale určitě jeho nejlepší příběh. S touto knihou se to má velmi podobně ačkoliv ji s Dickensem vůbec nesrovnávám to pozor. Nechávám ji krásné stěžejní misto v " ženské literatuře" za což se vůbec nestydim.
Má se to s ní následovně : Vydáte se po jejích stopách za jasného dne, potom vyletite vzhůru s představou dalších jasných dnů, ale ocitnete se v mracích které houstnou a je jen otázkou času kdy narazíte do nějakého železničního mostu nebo spadnete bez pomoci do oceánu.... Prostě třída..

Douška: obálka je otřesná a jedinou slabinou této knihy. Snobsky jsem ji sundala a asi už ji nechci nikdy vidět oko v oko.

luckach
31.03.2021 5 z 5

wau... opět jsem musela čtení brzdit očima, abych nebyla tak moc rychle na konci knihy... těším se na další knihy

stesti.s.knihou
30.03.2021 5 z 5

Na knihu Skříň plná Diora jsem se upřímně moc netěšila. Dost mě odrazovala obálka a ani samotný název knížky pro mne nebyl moc lukrativní. Potlačila jsem však své předsudky a dala na kladné recenze, které se začaly objevovat všude okolo. A ještě že se tak stalo! Tohle bylo tak krásné, emotivní, napínavé, děsivé a smutné, že jsem se od knížky skoro nemohla odtrhnout.
V knize sledujeme dvě časové linky - období druhé světové války a současnost. V rámci válečného období se dostáváme mezi britské letectvo, konkrétně sledujeme hlavně osudy ženských pilotek, které byly v té době velmi ojedinělé a podle toho s nimi také bylo zacházeno. V současnosti pak s vnučkou jedné z pilotek pátráme po tom, co se během války doopravdy stalo a spolu s hlavní hrdinkou odhalujeme děsivou minulost jejích předků.
Kniha mi byla velmi sympatická - nejen díky všem superlativům, které jsem zmínila už dříve, ale také díky tomu, že autorka vychází z reálných událostí té doby. Ženská letka u britského letectva opravdu existovala, s pilotkami skutečně bylo zacházeno tak, jak je v knize popsáno, a některé situace v knize jsou dokonce založeny na dohledatelných dobových fotografiích (autorka vše vysvětluje v doslovu). Stejně tak popisy jednotlivých šatů od Diora - ač tedy nejsem žádný módní nadšenec, googlila jsem si všechny oděvy, které byly v knize zmíněny a díky tomu jsem si perfektně doplňovala celý příběh.
Jo, tohle se fakt povedlo, je to příběh velkého přátelství a lásky zasazený do jednoho z nejhorších období našich dějin, vycházející z pravdivých zdrojů a napsaný velmi čtivě.

LaDela
29.03.2021 4 z 5

(SPOILER) 80%
Čte se to pěkně ten ROMÁN PRO ŽENY...a ve svém žánru je to myslím dobrá kniha.
Musíte prostě počítat s tím, že některé (pro mne) důležité momenty, jako třeba výslechy na gestapu nebo sestřelení letadla jednoho z hrdinů zabere pár vět, kdežto první milování pár stránek. Budete vzdychat nad hlavními mužskými postavami, protože jsou všechny krásné, svalnaté, smyslné a úžasně líbající :), ale ve finále to není nijak plytké.
Na prvních několika stranách jsem si říkala, že překladatelce chvilku trvalo než se naladila na stejnou notu se spisovatelkou a některé věty byly trochu kostrbaté, ale pak už to bylo ok.
Těšila jsem se na příběh z minulosti a ve finále mě o trochu více bavil ten současný.
Občas mi přišlo, že některé "zvraty" jsou řečeny jakoby mimochodem - Skye se ujišťuje, že Nicolas má ochranu, protože teď by se jim dítě vůbec nehodilo. O pár kapitol později si v koncentračním táboře sáhne na břicho (z toho jste měly milé dámy pochopit, že je čeká mimino). No budiž, stát se to může :).
Komplikovaný vztah sester, byl pro mě takový zvláštní. Trochu mi unikalo o co té Liberty vlastně jde, co se jí honí hlavou, občas se chovala fakt divně.
Žádné emoce mnou necloumaly, ale mám pocit, že jsem strávila pár večerů s fajn knížkou a navíc jsem se dozvěděla i něco nového (že byly ženy u RAF, o tom jsem neměla ani ponětí). Plusové body za inspiraci skutečnými historickými postavami a událostmi. Takže díky a zaslouženě čtyři ****.