Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 469 469

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

LaDela
29.03.2021 4 z 5

(SPOILER) 80%
Čte se to pěkně ten ROMÁN PRO ŽENY...a ve svém žánru je to myslím dobrá kniha.
Musíte prostě počítat s tím, že některé (pro mne) důležité momenty, jako třeba výslechy na gestapu nebo sestřelení letadla jednoho z hrdinů zabere pár vět, kdežto první milování pár stránek. Budete vzdychat nad hlavními mužskými postavami, protože jsou všechny krásné, svalnaté, smyslné a úžasně líbající :), ale ve finále to není nijak plytké.
Na prvních několika stranách jsem si říkala, že překladatelce chvilku trvalo než se naladila na stejnou notu se spisovatelkou a některé věty byly trochu kostrbaté, ale pak už to bylo ok.
Těšila jsem se na příběh z minulosti a ve finále mě o trochu více bavil ten současný.
Občas mi přišlo, že některé "zvraty" jsou řečeny jakoby mimochodem - Skye se ujišťuje, že Nicolas má ochranu, protože teď by se jim dítě vůbec nehodilo. O pár kapitol později si v koncentračním táboře sáhne na břicho (z toho jste měly milé dámy pochopit, že je čeká mimino). No budiž, stát se to může :).
Komplikovaný vztah sester, byl pro mě takový zvláštní. Trochu mi unikalo o co té Liberty vlastně jde, co se jí honí hlavou, občas se chovala fakt divně.
Žádné emoce mnou necloumaly, ale mám pocit, že jsem strávila pár večerů s fajn knížkou a navíc jsem se dozvěděla i něco nového (že byly ženy u RAF, o tom jsem neměla ani ponětí). Plusové body za inspiraci skutečnými historickými postavami a událostmi. Takže díky a zaslouženě čtyři ****.

pavla.ba
29.03.2021 5 z 5

Vidíte knihu, tolik vás nezaujme obálka, říkáte si hm asi další autobiografický příběh, přečtete si anotaci a najednou se vám něco usadí v hlavě. Knihu potom vidíte všude a neustále a když se k tomu přidá vysoké hodnocení, koupíte si ji jako eknihu a následně ji chcete mít i v papírové podobě. Ano, má hodně stran, ale ty utíkají jako mraky na obloze (jak poetické). Ano, trávíte nad knihou každý volný čas, protože nedokážete přestat číst. Ano, už od začátku cítíte, že to nebude žádný ... a všichni žili šťastně až do smrti, ale stejně musíte číst dál.

Kniha je výborně napsaná, obsahuje ale i tolik nových informací, které vám otevřou obzory, hlavní hrdiny si zamilujete, prožíváte s nimi váš běžný život, usmíváte se nad tou velkou láskou a přátelstvím, nad nadějí, která vždy někde na konci na každého čeká, brečíte nad zacházením lidmi v koncentračních táborech, nad nespravedlností a ztrátou přátel, říkáte si ty jo chci si hned teď obstarat pilotní průkaz a taky něco dokázat, být tak odvážná jak tyhle ženy.

Musím vám říct, že kniha ale přináší i negativa, protože hooodně dlouho budete chodit a mít v hlavě jen ji, je to návykové a nedokážete myslet na nic jiného. Nádherná osudová kniha, kterou si přečtu ještě minimálně jednou.

TheMelorry
28.03.2021 5 z 5

Už předchozí autorčina kniha Pařížská švadlena se mi hodně líbila, ale tohle bylo ještě mnohonásobně lepší.
Podle obálky to není příliš patrné, ale v knize se odvíjí silný příběh z období 2. světové války, střídající se s linií ze současnosti. Propojením dvou časových rovin, války, anglického letectva a módy docílila autorka něčeho úžasného. Příběh je akční, napínavý, romantický, místy ale také děsivě reálný, silný a hlavně dojemný. Nejde jinak, než si všechny postavy zamilovat a přát jim jen to nejlepší, ačkoliv je od začtáku patrné, že ne všem bude dopřán šťastný osud.
Jednoznačně se jedná o výjimečnou knihu přinášející silný, neopakovatelný zážitek. Knihu, o které budete po dočtení ještě dlouho přemýšlet.

Linda007
27.03.2021 5 z 5

Je to hezké, určitě stojí za přečtení.

josska
25.03.2021 5 z 5

Kniha má nejen moc pěknou obálku,ale i velice čtivý,zajímavý obsah,,prolínání minulosti a současnosti mám moc ráda,bylo to napínavé,smutné,mělo děj a spád,,,

knihomolkaŠárka
23.03.2021 5 z 5

Celkově mě příběh zasáhl takovým způsobem, až si troufám tvrdit, že na něj jen tak nezapomenu. To, že autorka propojila příběh natolik s realitou, mě jednoduše zasáhlo. Navíc postavy jsou napsané tak, že si je nelze nezamilovat. Přirostou vám k srdci a vy už od prologu budete trnout hrůzou nad tím, co má následovat. Příběhů v tomto stylu, kdy se minulost proplétá s přítomností, jsem četla již mnoho, ale žádná kniha mě neuchvátila tolik, jako právě Skříň plná Diora. Když jsem četla před lety autorčinu Pařížskou švadlenu, kniha mě nijak extra nezasáhla. Bylo to skvělé čtení, ovšem za mě to v sobě ukrývalo spoustu „ale“… V tomto příběhu však nic takového nebylo a už teď vím, že si knihu přečtu v budoucnu minimálně ještě jednou.

alexis818
21.03.2021 5 z 5

Překrásná kniha,je v ní úplně vše,co takový román vyžaduje.Nádherný příběh,skvěle napsaný.Není co vytknout.Jen jedna chyba,mám málo hvězdiček.

Racík
21.03.2021 5 z 5

Čekala jsem romantické a oddychové počtení. Dostala se mi ale mnohem víc. Byl to opravdu krásný příběh, který má i hluboký podtext a otevře před čtenářem celkem neznámou část válečných dějin.
Potěšila mě i závěrečná poznámka autorky příběhu, kde jsem se dozvěděla, jak kniha vznikla, co je pravdivé a co je literární příběh.
Určitě doporučuji!

Mandlevest
16.03.2021 5 z 5

Nečekaně se mi dostalo silného příběhu o statečnosti, naději, přátelství a osudové lásce. V podstatě od první stránky jsem se od tohoto skvěle napsaného románu nemohla odtrhnout. Nejkrásnější kniha, kterou jsem zatím letos přečetla. Velké doporučení, tento strhující příběh Vás vezme za srdce.

veruptackova
08.03.2021 5 z 5

Neskutečná kniha!
Kniha mě vtáhla, příběh nadchnul, postavy jsem si zamilovala... takto by měl vypadat historický román.
Velké díky autorce, která mě donutila si spoustu historických věcí zjistit.
I já cynik uronila slzu.
Skříň plná Diora se zařadila k tomu nejlepšímu, co jsem v životě přečetla.

Veruknihovnice
08.03.2021 5 z 5

Četla jsem už Pařížskou švadlenu, kterou taky napsala Natasha Lester, ale Skříň plná Diora je ještě lepší. Je tam všechno, co od dobré knihy očekávám - lásku, napětí, sociální a společenský náhled a zejména lidskost a (ne)uvěřitelnost. Je to pro mě jedna z nejlepších zahraničních knih, kterou jsem v posledních letech četla.

knihomolkadorfa
07.03.2021 5 z 5

Vše podstatné již bylo napsáno v příspěvcích níže. Úžasná knížka, kterou nelze odložit. Škoda, že nemám k dispozici více hvězdiček. Doporučuji !

janasim
27.02.2021 5 z 5

Pro mě se tento román stal skvostem. O ženách pilotkách působících za války jsem nic nevěděla, takže téma mě velmi zajímalo. Příběh jehož děj obsahuje několik desítek let je něco pro mě a toto bylo skutečně nádherné, emotivní, dechberoucí. Všechny hlavní postavy jsem si oblíbila a vše jsem s nimi prožívala a jen nerada knihu zaklapla a přestala číst. Nemyslím si, že by zde byla hluchá místa, vše pěkně sedělo, vše se spojilo, žádná vycpávka. Za takové čtení musím jen poděkovat. Doporučuji.

tereza1198
22.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha, která mě velmi zasáhla. Slzela jsem dojetím i nevyspaním a snažila se pročíst k rozuzlení. Agentky a pilotky byly opomíjené. Je dobré si připomenout jejich životy a oběti. Dvě časové roviny, tajemství, romantická linka. Opravdu stojí za přečtení.

Šánka
20.02.2021 5 z 5

Máte rádi obsáhlé, dějově bohaté romány, odehrávající se ve dvou časových linkách? Necháváte se strhnout zejména tou historickou, která mívá v sobě silný příběh velké lásky, kamarádství, ale také statečnosti ženských hrdinek za války? Líbí se vám, když ta současnost odhalí velká a dojemná tajemství minulosti?
Pokud na toto všechno si můžete odpovědět ano, a líbila se vám autorčina Pařížská švadlena, věřte, že Skřín plná Diora je to nejlepší, co může takový román nabídnout. A připravte si kapesníčky, bez nich to asi nedáte....
Překrásně napsaný román, strhující, chybí mi hvězdičky na jeho ohodnocení.
Doporučuji!

Danago
18.02.2021 5 z 5

Neskutečně úžasná famózní knížka.
Příběh, který má opět dvě časové linky, ale tentokrát jsem tajila dech u obou.
Minulost začíná kolem roku 1928 velmi pozvolna dětstvím našich hrdinů v Cornwalu, kam v současnosti přijíždí Kate pátrat po tajemství své babičky. Linka minulosti nás zavede do období druhé světové války do světa anglických pilotů a špionáže, do světa, kde ženy získávají své místo velice těžce, ale nakonec zde najdou své nepřekonatelné uplatnění, ale i obrovské nebezpečí, které je dostane až do koncentračního tábora. Návrat těchto hrdinných žen do poválečné společnosti, ale není vůbec lehký.
Knížka velice citlivě a poutavě ukazuje úlohu Anglie a hlavně anglických dívek a žen ve druhé světové válce. V knize se setkáte s historickými fakty a s mnoha skutečnými postavami.
Příběh je velice čtivý, napínavý bez jediného hluchého místa. Děj je svižný, a já jsem jen lapala po dechu a nemohla jsem knihu odložit.
Nic lepšího jsem na téma odboje ve druhé světové válce nečetla a to jsem toho přečetla už hodně.

Pedritka
02.02.2021

Moc se mi knizka libila, jeste vic nez Parizska svadlena, na konci jsem opet bulela, az se manzel probudil a ptal se co semi stalo ????

Powder
27.01.2021 5 z 5

Výborná knížka, velice dobře se čte. Až do samého konce udržuje čtenáře v napětí, jak to teda celé dopadne.

Bobina74
23.01.2021 5 z 5

Strhující příběh lásky a tajemství obklopené módou a válečným děním 2. světové války. Poutavý román SKŘÍŇ PLNÁ DIORA vás zavede mezi ženy, které měly pouze jedinou touhu a to pilotovat letadla v době války. Neustálý boj s veřejným míněním, že ženy mají své místo pouze u plotny, nikoli ve vzduchu v letadle, jim dodávalo potřebnou sílu i odvahu. Výjimečný román před vámi předestře dojemný příběh Skye a Nicholase, jejichž láska byla příliš krásná pro strašný svět, v němž se zrodila… Doporučuji!!! Více v recenzi od Kniha za knihou.

PéEm
16.01.2021 5 z 5

Ano! Na první pohled milostný příběh, ale zasazený do historických událostí. Velice dobře se to četlo, i když se mi někdy zatínaly pěsti, když jsem četla o posměšcích, urážkách a vůbec chápání společenského postavení ženy ve 40.cátých letech. A přitom byly ty ženy skutečné hrdinky. Doporučuju k přečtení