Skoncovat s Eddym B.

Skoncovat s Eddym B. https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358985/bmid_skoncovat-s-eddym-b-Upy-358985.jpg 4 610 140

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého severofrancouzského venkova, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitou. Louisův výjimečný debut zaznamenal od svého vydání neuvěřitelný ohlas: knihy tehdy dvaadvacetiletého studenta se jen ve Francii prodalo přes 300 000 výtisků a byla již přeložena do více než dvaceti jazyků. Na francouzské i mezinárodní scéně vyvolala bouřlivou debatu coby literární experiment stojící na pomezí uměleckého textu a dokumentu, ale také díky otázkám, které klade: Jak se vymanit z pasti sociálního prostředí? Jak se vypořádat se svou sexuální orientací? Jak se dobrat svobody? Stejně jako samotné téma knihy zaujme i bravurní způsob jeho podání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

En finir avec Eddy Bellegueule , 2014

Miborrow
24.01.2022 5 z 5

Příběh chlapce, který se marně snaží potlačit své pravé já a žít "normální" život ve světě plném pokrytců... Kniha je čtivá, místy šokující, silnější příběh jsem nečetl, jako by se příběh odehrával před Vámi.

anabelda12
06.01.2022 4 z 5

Kniha, která mě nalákala takovým tím insider vhledem někam, kde to neznám, nicméně jsem trošku zklamaná. Téma homosexuality je dnes prostě trendy a kdybych věděla, že je to jedno z hlavních témat knihy, nešla bych do ní, protože za tím vidím kalkul. Za druhé a podstatněji - způsob vyprávění byl natolik neosobní, že mi byl hlavní hrdina srdečně ukradený, nedokázala jsem se s ním ztotožnit a už vůbec si nějak barvitě a životně představit celé ty reálie společensky vyděděné Francie. Za mě zklamání.

DodyF
23.12.2021 2 z 5

Autor popisuje svoje dospívání v prostředí chudého francouzského venkova, z jehož sociální a intelektuální omezenosti se vymanil. Ve mně kniha vyvolala spíše protireakci, tedy že mi přístup autora začal vadit a nacházela jsem sympatie mnohdy spíše pro jeho rodinu. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že autor přistupuje k líčení svého domovského prostředí z pozice svojí údajné intelektuální nadřazenosti - napsal jsem knížku, která ho má opravňovat k vyslovování někdy až směšných soudů nad jeho okolím ("Otec jedl přímo z krabičky, jako zvíře"). Celý přístup byl, ačkoliv chápu, že to měl autor těžké, ufňukaný, autor se vyžívá v líčení nechutností (např. scéna s hleny) a odmítá ocenit pozitivní stránky nebo si uvědomit, že není jediný, kdo to nemá jednoduché. Autor považuje život nižších sociálních vrstev za bezvýchodný až zbytečný, aniž by jakkoliv reflektoval, že takový může být i život mnohých lidí z intelektuálního prostředí. Ti mohou volit podobnou strategii jako autorův otec s tím rozdílem, že sociální dávky nahradí granty nebo penězi od rodičů. Ohledně schopnosti začlenění homosexuálů a jiných menšin do společnosti je otázka, které vrstvy toto obecně zvládají lépe a které jsou zkrátka jen více korektní ve vyjadřování. Přesto se domnívám, že kniha stojí za přečtení, neboť nabízí vhled do méně známého prostředí, ale i postojů autora.

Lauralex
14.12.2021 4 z 5

Svět není vůbec spravedlivé místo, lidi nosí svoje břímě někdy až moc těžké. Své o tom ví i Eddy. Jeho zpověď, syrová a surová s pachutí deprese a melancholie, přesto tak živá a jemná, jako je on sám.

Tento příběh je potřeba prožít, nejlépe ve vlastním marastu a bolu. Je to čtení těžké a náročné, nicméně silné a poutavé, výstižné a všeříkající. Tyto knihy, které napsal sám život, bez přímé řeči, ostré jako břitva, mají specifickou atmosféru, tady ve francouzském hávu, která se do člověka vpije a nepustí. Autentická bolest a nenávist a rozervanost autora přenesena prostřednictvím jednoduchého textu. Na nic si to nehraje a servíruje vám to tak, jak to je. I slova mohou bolet, a tahle kniha je toho důkazem.

Trochu mě tento zvrácený svět, kde člověk prožívá peklo jen proto, že je homosexuál, nebo zkrátka jiný a neodpovídá představám ostatních, děsí. A je krásně vidět, jak je to vlastně všude stejné, lidi se nemění, jen nikomu nedat nic zadarmo. Nicméně kdo dostane odvahu a podá to do literární formy, do poutavého příběhu, jen dobře, musíme být slyšet a vidět. Eddymu se to rozhodně povedlo, jeho svědectví může předávat sílu a naději dál.

lukas9656
21.10.2021 4 z 5

Neuvěřitelně výstižně popsány dva odlišné světy: mladého kluka, co hledá sám sebe a drsné rodiny/vesnice/školy, která nedává nic zadarmo a rozdává rány. Jak přežít jako podivní v takovém světě, je otázka, která se prolíná celou touhle knihou.

kaja77
13.07.2021 5 z 5

Tak já musím dát plný počet hvězdiček. Bylo to nesmírně zajímavé, velmi aktuální téma. Jak už tu někdo psal...lidi jsou asi všude podobní. Ty sociálně slabé rodiny ze severu Francie jejich uvažování a vidění života vůbec je v podstatě totéž, jako podobní lidé z Česka. Chudinečka Eddy. Velmi jsem ho litovala, tolik odcizení a jinakosti, šikany a nepochopení. Vyrůstala jsem na vesnici, v poměrně ortodoxním křesťanském prostředí, kde je homosexuál chápán jako velmi odsuzovaný, přímo odpudivý jedinec. Vtipné na tom je, že široko daleko snad ani žádný homosexuál nežije (možná se jen nepřiznal) a mnozí lidé nikdy žádného osobně nepotkali. Možná by přispělo k větší toleranci, kdyby se lidem dostalo do ruky třeba takové čtení jako byla tato kniha. Jinak mě děsně překvapilo to, jak se Eddyho rodina stravovala. Ty mastné hranolky a tak dále... nějak jsem měla pocit, že přece každý Francouz konzumuje vysoce sofistikovaná vytříbená jídla z prvotřídních, čerstvých, sezónních potravin, ovoce a zeleninu, na které se ještě třpytí ranní rosa... že se bez artyčoku neobejde žádný oběd....a ono asi ne všichni

booklovertina
01.06.2021 5 z 5

Po dlhšej dobe som opäť raz siahla po knihe z edície 100% a nemohla som si vybrať lepšie, ako autobiografický príbeh mladého francúzskeho spisovateľa - autora, ktorý v detstve úpenlivo bojoval proti nálepke, ktorá mu bola pridelená - homosexuál. Skutočnosť, ktorú počas svojho dospievania vehementne odmietal, všakovakými spôsobmi sa snažil zapadnúť, nevyčnievať z davu, byť normálny, a to aj napriek bolesti, utrpeniu a nekonečnému boju s vlastnou prirodzenosťou, ktorú kvôli komfortu iných denno-denne zažíval.

V úprimnom svedectve sa čitateľ dozvedá viac o spoločenských normách oďľahlejších oblastí severného Francúzska, o chudobe a biednych podmienkach, v ktorých vyrastalo nejedno dieťa, a zároveň je spolu s Eddym nútený vyrovnávať sa s výsmechom a šikanou zo strany rovesníkov i starších.

Koniec Eddyho však nie je len spoveďou o vnútornom konflikte nešťastného, nepochopeného jedinca, ktorý sa snaží zmieriť sa s vlastnou „inakosťou“, je aj autentickým zobrazením toxickej spoločnosti. Spoločnosti, v ktorej prevládajú predsudky a život jednotlivca podlieha očakávaniam ostatných, spoločnosti, v ktorej sa potláča emocionalita a miesto pre citlivý prístup a otvorenú myseľ neexistuje, kde sú násilie, hrubé zaobchádzanie, urážky a degradácia považované za prejav sily a nadradenosti.

Útla no mimoriadne silná kniha, ktorá poukazuje na to, ako veľmi vie človeka ovplyvniť negatívny pohľad okolia, strach z odmietnutia, ba dokonca nenávisť k sebe samému, pritom jediné čo stačí, je mať trochu pochopenia.

Aprilek
10.04.2021 5 z 5

Super kniha

AlčaH
22.02.2021 5 z 5

Kniha zajímavá nejen obsahem, ale i formátem. Postrádá jakoukoli přímou řeč, o to víc ale čtenáře stáhne do autorových pocitů a jeho prožívání popsaných chvil... Je psaná zkratkovitě, syrově, bez příkras...Ač rozsahem je kniha relativně krátká, jedná se o mnohovrstevnatý román, ve kterém čtenář dostane mnohem víc, než jen příběh o dospívání a sebeobjevování jednoho homosexuálního chlapce... Život na francouzském venkově plný předsudků, genderových stereotypů a především nešťastných lidí. Život v chudobě, život ve vleku osudu, ze kterého se nelze vymanit, protože už je vlastně dopředu předurčen (a ne, neskončí dobře)... Snaha zapadnout, protože názory sousedů a drben z vesnice jsou to nejdůležitější, a jakkoliv vybočovat je špatné. Komplikovaný vztah s rodiči, sourozenci i dalšími rodinnými příslušníky... Útěk a nakonec hořké zjištění, že vlastně nelze jednou provždy skoncovat s Eddym B. ... Jednoduše, wow... tohle mě vážně dostalo. Jsem zvědavá na druhé autorovo dílo.

Dominik_13
14.01.2021 5 z 5

Konečně chytrá kniha o coming outu bez tradičních klišé, jež tento "žánr" tradičně doprovázejí. Ale hlavně: tohle není jen kniha o coming outu. Tohle není jen kniha o dospívání homosexuála. Je to brilantně (!) napsaný pohled do konkrétního sociálního prostředí, jehož vliv na lidskou psychiku dovede být hluboký a nesmazatelný.
Ale víte co, tuhle knihu vlastně ani moc popisovat nechci. Pět hvězdiček. Tady není o čem...

Jarkatimka
25.12.2020 4 z 5

Není rozdílu mezi českou, slovenskou nebo francouzskou vesnicí, hlavně nebýt jiný. Čo by povedali ľudia?

Metcheque
24.11.2020 5 z 5

Příběh, který by se úplně v pohodě mohl odehrát v Ostravě-Porubě, v rodinách z Výměny manželek či v prostředí kamarádů Daliborka z dokumentu o neonacismu. Maloměšťácká buranská natvrdlost vedoucí ke zničeným životům potomků, kteří nesdílejí ambice svých rodičů stát se vychlastanými lopatami.

Adele02
20.09.2020 4 z 5

Uf. Rozhodně jedna z knih, která vás donutí nad životem trochu přemýšlet. Je neskutečné, v jak rozdílných světech žijeme.

boticelli
20.09.2020 5 z 5

Zajímavé, jak rozdílný pohled na svět může mít “maloměšťák” a “velkoměšťák”. A jak tupost a nevzdělanost může ničit životy ostatních. Vlastně docela strašidelná kniha, když si člověk uvědomí, že to není fikce...

Raszkulce
16.09.2020 4 z 5

Řekněmě to takhle, francouzská vesnice se vůbec neliší od vesnice české. Jsme si podobní víc než tušíme. Román, kterým naprosto přeletíte...a zakončení perfektní.

eva3992
12.06.2020 3 z 5

Příběh popisuje autorovo strastiplné dětství, kdy objevoval svou homosexualitu, přežíval ve škole nejen nadávky a také se snažil vydržet nepochopení v rodině.

Příběh jako takový byl neskutečný. Byl silný, otevřený, syrový. Autor bez obalu popisuje jeho život, kdy to skutečně neměl jednoduché. Vyrůstal na chudém severu Francie, ve vesnici, kde jen tak nepřipustí něco nového. Takže jeho chování a uvědomění si, že je gay, bylo pro jeho okolí nepochopitelné a neuchopitelné.

Ač je vyprávění opravdu drsné a snad i dojemné, mě bohužel nezasáhlo. Styl, jakým je kniha napsána mi nesedl. Přišlo mi to celé bez emocí, i když je to zrovna hodně emoční téma. Kniha je určitě šokující, co vše se v ní dočtete, ale já si bohužel nic neodnáším.

Každopádně pokud Vás zajímají takováto témata, určitě doporučuji k přečtení.

petrarka72
10.06.2020 4 z 5

Zpráva o předsudcích, chudobě (ducha), zákonech davu - a zejména o jinakosti a o tom, že člověk může utéci před všemi a před vším, ale před sebou ne. Román působí autenticky, jako komentovaný přepis deníku mladého homosexuála.

peibl
31.05.2020

Krátká kniha (neřekl bych román) má působit jako autentická výpověď dospívajícího chlapce někde z normanského venkova. Tomu odpovídá i neškolený, na přenos sdělení zaměřený styl psaní (jako by to ten kluk vyprávěl před vámi). Bohužel jsem ale během čtení nedokázal věřit všemu, co tam píše. To je v případě knihy, která je napsána takto hrubě a autenticky, problém, ať už se to tak stalo, či ne. Prostě ve mně nebudil důvěru. Jako by ten styl a obsah nebyly v rovnováze...

wiix
25.05.2020 3 z 5

Mne sa to páčilo. Taký naozajstný a rýchly náhľad do života chudoby v istej oblasti. Akurát to bolo príliš rýchle.

Kutcho
23.05.2020 5 z 5

Knižka sa síce zameriava iba na autorovo detstvo, ale že to bolo detstvo. Navyše je celkom krátka, takže sa nezdržiava nepodstatnými vecami a ide hneď k tomu dôležitému. Kníh o dospievaní, prípadne hľadaní seba samého, snahy odísť od rodiny čo najďalej a inej orientácii je dosť a určite sa nájde veľa, ktoré sú lepšie ako táto, avšak Skoncovat s Eddym B. má svoje čaro a všetko vyššie spomenuté prezentuje až s naliehavosťou a prosbou o pomoc, takže si pozornosť určite zaslúži.