Skoncovat s Eddym B.

Skoncovat s Eddym B. https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358985/bmid_skoncovat-s-eddym-b-Upy-358985.jpg 4 610 140

Románová senzace z Francie popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství, poznamenané sociálně a kulturně omezeným prostředím chudého severofrancouzského venkova, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitou. Louisův výjimečný debut zaznamenal od svého vydání neuvěřitelný ohlas: knihy tehdy dvaadvacetiletého studenta se jen ve Francii prodalo přes 300 000 výtisků a byla již přeložena do více než dvaceti jazyků. Na francouzské i mezinárodní scéně vyvolala bouřlivou debatu coby literární experiment stojící na pomezí uměleckého textu a dokumentu, ale také díky otázkám, které klade: Jak se vymanit z pasti sociálního prostředí? Jak se vypořádat se svou sexuální orientací? Jak se dobrat svobody? Stejně jako samotné téma knihy zaujme i bravurní způsob jeho podání.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

En finir avec Eddy Bellegueule , 2014

Re@ding_9-wine
03.06.2023 5 z 5

Drsná ukázka toho, co se může stát, když děti třídně a inteligenčně překročí mikrokosmos rodičů i celé vesnice.

freejazz
29.05.2023 4 z 5

silná výpoveď, až mi z toho občas bolo divno.
pripomenulo mi to Hillbilly Elegy.
svet sa vďaka takýmto svedectvám odkopáva. Vidlákov či Údolie lietajúcich sekier nájdeme naozaj v každej krajine.

TomTomis
22.05.2023 5 z 5

Tohle byla drsná jízda od začátku do konce. Pokud autor zpracovává svůj životní příběh, musím říct, že jde opravdu daleko, že otevírá všechna možná témata jeho dospívání se syrovostí, která místy šokuje. Drsný život na francouzském venkově, drsní lidé, jejich životní cesty, mnohdy podané ve zkratkovitosti skrze vyprávění svých příbuzných... Při četbě mě napadlo, co na to dnes ti, co jsou v knize zobrazeni a žijí, říkají...

smetyl
19.05.2023 5 z 5

Přečetl jsem za pár hodin. Výborný. O cestě z nejnižší třídy francouzské společnosti do té nejvyšší. Vyrůstal jsem také na vesnici a ztotožnit se se zážitky autora bylo snadné. Přečtu si další.

gladya
14.03.2023 5 z 5

Syrové a neveselé. Jaké je to být jiný? Jak vypadá chudoba a bída ve vyspělé Evropě 21. století? Jistě, lidé neumírají hlady, pobírají nějaké sociální dávky, ale ta bezvýchodnost a neutěšenost je děsivá. Jak je těžké až nemožné se z toho prostředí dostat, získat vzdělání.

Skarcen
12.03.2023 4 z 5

Myslím, že se do toho člověk prostě musí dostat. Na začátku to působí zmateně, dětinsky. Přímá řeč vhozená do textu kurzívou bez uvozovek. Skáče z tématu na téma. Nějak se v tom chaosu ale nakonec vyrýsuje řád. A dává to smysl. Je to takové surové, zároveň milé a smutné. Bittersweet.
Je to rozhodně něco jiného a doporučuju to, rozhodně to stojí za přečtení.

mnohoknih
07.03.2023 3 z 5

Napřed jsem si myslela, že čtu nepovedenou slohovku. Kdyby téma nebylo tak důležité, tak to nedočtu. Styl je dětský, ukvičený. Jasně, hlavní postava pochází z maloměsta a tak píše v tomto duchu. Je to spíše sociální sonda než čtenářský zážitek.

lencin
06.02.2023 5 z 5

Silná výpověď. Citlivý a jemný chlapec Eddy, který nenachází oporu ve své rodině ani mezi kamarády. Velmi mě zasáhlo.....

Lole
02.01.2023 5 z 5

Milá jednohubka, která popisuje jak může omezený svět rodičů zapůsobit na vyrůstající chlapce. Velmi intenzivně je popisovaný i vnitřní boj chlapce nebýt sám sebou, ale i naznačeno jak se snaží dostat ze stínu své rodiny v "lepší" společnosti.

dasha0306
01.11.2022 4 z 5

Bohužel recenze mě přivedly na velká očekávání a to, co v tom vidí většina, tak já neviděla. Přišlo mi to stále dokola se opakující, zcela mi nesedl styl psaní a knihu jsem odkládala. Vulgarity mi nevadily, spíš mi to celé znělo jako popis dětství někde na dědině před 100 lety kvůli primitivnímu pohledu zúčastněných na život a přitom jde o vesnici na severu Francie na přelomu tisíciletí.
Bohužel ale ve mě kniha nic moc nezanechala.

mahdal
23.10.2022 4 z 5

Tohle byla má třetí kniha od tohoto autora a musím říct, že byla opět skvělá (i když si myslím, že autorovi sedí více kratší útvary).
Opět hloubavá sonda nejen do nitra mladého člověka s homosexuální orientací, ale také do velmi uzavřené (a dokonce v mnoha ohledech) primitivní společnosti, ze které hlavní hrdina pochází.
Z příběhu mě zasáhla linka Eddy - jeho otec. Sledovat popis tohoto vztahu bylo velmi napínavým, ale především znepokojujícím zážitkem. Nemožnost coming outu v rodině, homosexualita jako nemoc apod. sužují hlavního hrdinu a brání mu v možnosti dospět dle svých představ. Zvlášť emotivní byly scény, kdy se hlavní hrdina snaží najít zalíbení v opačném pohlaví - bohužel (bohudík) příroda však zařídila, že jsme každý jiný a že ne všichni v opačném pohlaví nalézáme uspokojení.

Kniha je opět vynikající sociologickou sondou do maloměšťáckého života a omezenosti myšlení některých lidí.

Knihu velmi doporučuji. Snad je jen škoda, že ti, kteří by si ji měli přečíst, ji nikdy neotevřou.

maro47
18.09.2022 5 z 5

Silný príbeh o hľadaní vlastnej identity. Častokrát veľmi naturalistický až nechutný. Šokovalo ma, ako v podstate ešte malé deti môžu prežívať tak dospelé a negatívne situácie, s ktorými sa zatiaľ vôbec nemali stretnúť. Človek si uvedomí, v akej kultúrnej a "triednej" bubline žijeme my, čo sme mali "normálne" detstvo. Tiež cítim akúsi vďačnosť za to, že som nemusel vyrastať v podobných podmienkach a okolí. Určite sa pustím aj do ďalších pokračovaní.

knihomol1985
14.09.2022 4 z 5

Zajímavý pohled na toto téma do jedné rodiny, kniha se četla rychle. Příběh ,,depresivní,, smutný přesněji řečeno. Víc k tomu není co dodat...

Natyna3
15.07.2022 5 z 5

Niterná zpověď, jejíž četba bolí, ale mnoha lidem může pomoci a snad ještě více lidem otevře oči. Každý máme své démony, své bolesti a traumata. Nejsme sami.

adorjas
13.07.2022 4 z 5

Už som dávno nečítala niečo také sugestívne. Bola som s Eddym pri každom príkorí, pri každom kopanci a fľusanci do tváre a celý čas som dúfala, že to nejako dobre skončí. Aj keď ku koncu naznačí, že prechodom na inú školu, automaticky problémy nezmiznú. O to viac je to silné, keď si uvedomíte, že je to písané z reálneho života. A to, čo občas papier znesie, je priam nepredstaviteľné, aby sa dialo aj v skutočnom živote. A ešte jedna poznámka- rodičia Eddyho milovali, svojím spôsobom, ale predsa!

Alena_S
09.07.2022 4 z 5

Velmi tísnivý životopis: Jak je krásná naše ves! Kde si všichni vidí až do talíře. Kam si koukají rádi - cílem je ukázat prstem na něčí odlišnost dřív, než se přijde na nějakou vaši vlastní. V tomhle líbezném prostředí vyrůstá kluk, který by to neměl lehké, i kdyby se nelišil způsobem docela zásadním. Mezi puberťáky, kteří si dokazují, jak strašně jsou hetero, vzájemným... ne, nebudu prozrazovat, nechte se překvapit... Ale smutné to je, budete mu fandit, ať už vypadne do města.

L.K.
29.04.2022 3 z 5

Jakkoliv soucítím s autorem (vypravěčem) a chápu, že sdílením svého příběhu se ulevilo jemu samotnému i spoustě čtenářů s podobným osudem, kniha pro mě literárním zážitkem nebyla. Řekla bych, že je to kultivovaně napsaná zpověď outsidera, která má smysl spíš sociální nebo sociologický.

Samuel98
23.04.2022 5 z 5

Súčasný francúzsky autor v autobiografickom románe spracováva dve témy vo vzájomnom vzťahu: jednak homosexualitu na vidieku, druhak finančnú situáciu a podmienky pre život v rodnej dedine. Autor sa tak vysporadiava so svojou minulosťou z pohľadu prítomnosti: vysokoškolský študent žijúci v meste, vzdelaný (na rozdiel od celej svojej rodiny) a konečne izolovaný od prostredia, ktoré mu spôsobil toľko traumy, bolesti a sebazapierania. Nejedná sa však len o čierno-bielu kritiku, naopak robí tak s pochopením a nadhľadom. Pomenováva problém za problémom, pričom dielo nemá jednoduchý a jednotný dej – kapitoly nesú názvy podľa tém či osôb, ktoré mali v autorovom živote a v danom naratíve kľúčové miesto.
Príbeh sa tak odohráva v dvoch základných prostrediach: prvým je rodina, druhým škola a rovesníci. Rodina sa protagonistovu homosexualitu pokúša skrývať, potláčať a popierať; rodina predstavuje miesto, kde sa má budovať maskulinita, kde sa výrazne rozdeľujú mužské a ženské role. Škola a rovesníci sú zas miestom konfrontácie, šikany a izolácie, miestom, kde sa dá vyhnúť celospoločenskej hanbe jedine skrz hranie úlohy maskulínneho heterosexuála.
Rozprávanie je prehľadné, pôsobí neuveriteľne autenticky a blízko; autorov život by tak pokojne mohol zapadnúť aj do nášho kontextu. Pri každej negatívnej črte nejakej postavy však rozumiem jej kontextu, príčine problému, a dielo tak veľmi pozorne diagnostikuje zdroje klaustrofobickej a neriešiteľnej situácie.
Skoncovat s Eddym B ma tak zasiahlo na viacerých úrovniach, keďže som sa s udalosťami, pocitmi a vnútornými konfliktmi protagonistu na základe vlastných skúseností vedel až desivo stotožniť. Málo kníh ku mne prehovorilo práve tak ako táto kniha, ešte dlho som svoj zážitok spracovával.

karol.cadex
19.02.2022 4 z 5

Tahle kniha měla pro mě takovou hnusnou pachuť vlastního dětství. Ne, nejsem homosexuální chlapec z té nejspodnější vrstvy na vsi, ale on ten nízkej sociokulturní status je prakticky stejnej všude, ať už ve Francii nebo postkomunistických Čechách. A dětství v něm neni žádnej med. Obnošený hadry, šikana na základce, táta alkoholik a totální lidská omezenost a malost se nedá prožívat jinak.
Autobiografická zpověď autora je to depresivní, nad tím, že se jedná o pravdu od začátku do konce, nejde ani spekulovat.
Ovšem něco mi tam chybělo. Takový ten básnický jazyk francouzského naturalismu. Nějakej duch. Víc emocí? Možná. Jak když Eddy ze sebe vymáčkl jen žluč a víc už nemohl (nechtěl?). Ale jako ono se není čemu divit samozřejmě. Jenže v případě takovýho hajpu kolem jeho knihy jsem se těšila na trochu poetičtější jazyk a něco navíc.

AnnaR.
18.02.2022 3 z 5

Naturalistický popis života na francouzském venkově, byl pro mě docela šokující, protože jako "socialistické dítě" jsem měla zkreslený pocit, že všude na západě se žilo mnohem líp, než za železnou oponou. Situace popisující mučení Eddyho spolužáky byly tak sugestivní, až se mi z toho zvedal žaludek. Zajímavá, avšak depresivní kniha.