Simona Stašová

SIMONA STAŠOVÁ, nejzářivější herecká hvězda současnosti? Otázka zrovna nelehká, autor si ji však při tvorbě portrétu Simony Stašové, která je podle něj nejpozoruhodnějším zjevením současné české činoherní scény i výraznou filmovou i televizní herečkou, takto odvážně pokládá. A má jasno, pokud píše, proč je herečkou z nejhodnotnějších. Představuje, že umělkyně strhujícího výrazu na sebe takto upozorňuje a dokazuje svou kvalitu již od poloviny devadesátých let. Cestu na piedestal nezískává v komerčních filmových trhácích ani laciných seriálech, ale trpělivou a poctivou prací na divadelních scénách. Do povědomí široké veřejnosti se sice zapíše zejména v Pelíšcích režiséra Jana Hřebejka, který ji obsazuje do role nezapomenutelné Šebkové, herecké manželky Jiřího Donutila, a potom řadou televizních rolí. Pravým domovem a svébytným hájemstvím herecké divy ovšem zůstává divadlo, na jehož prknech vyzrává v jedinečnou osobnost. Zejména v tragikomických rolích podává výkony, ke kterým mnohé kolegyně s úctou vzhlížejí. Diváka fascinuje v jedinečném představení jedné postavy – Shirley Valentine. Přesvědčivě a nezaměnitelně zahraje role dvou hvězd filmového nebe. Annu Magnani, „svou“ herečku a perlu italského neorealismu a přítelkyni Tennessee Williamse v opravdu žhavých Římských nocích. Rovněž tak postavu Judy Garland, která se řadí mezi desítku nejlepších hvězd hollywoodské historie, a to v Drobečkách z perníku. Za postavu Evy Mearové získává v roce 2008 Cenu Thálie. Konečně a neskonale zaslouženě! Vždyť už dávno vyšla ze stínu své slavnější herecké matky Jiřiny Bohdalové, fenoménu od pánaboha, který skvěle zahraje všechno. A sama se stane hvězdou, už tímto dokazuje neuvěřitelné. Simona pracovala velmi trpělivě a nahoru vystupovala poměrně nesnadně. Svou pozici si doslova vydřela a snad i proto svou mámu podle autora v divadelní řeči předčila. Opanovala dámské divadelní nebe, protože jej dokázala obdarovat svou charismatickou ženskou vášní a touhou, uměním tragikomedie, dominancemi, které jsou nezbytnou součástí její herecké osobnosti. Ponořme se tedy s autorem do hlubin krásné a obsažné duše velké české herečky Simony Stašové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/99_/99536/simona-stasova-99536.jpg 4.78
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Imagination of People

Kniha Simona Stašová

yaja8823
31.10.2017

Miluji herečku Simonu Stašovou, její humor a to, jak lehce hraje a zvládá bez problémů vžít se do různých rolí.... prostě je skvělá i herečka i kniha !

pobijecmuch
23.04.2016

Petr Čermák píše výborné knihy a publikace. Jeho knihy doporučuji všem příznivcům biografií.
Paní Simona Stašová je opravdu paní herečka. Osobně jsem ji poznal na jednom filmování a mám s ní nezapomenutelné zážitky.