Síla psa

Síla psa
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468560/bmid_sila-psa-Acm-468560.jpg 4 150 150

Dva bratři. Jedna žena. Psychologický román z amerického severozápadu. Phil a George jsou bratři a zároveň obchodní partneři, jsou totiž spolumajitelé největšího ranče v montanském údolí. Phil je chytrý, George těžkopádný. Phil je vysoký, má ostře řezané rysy, George je podsaditý a zamlklý. Phil je vynikající šachista, vášnivý čtenář, výmluvný vypravěč; George se učí pomalu a věnuje se vedení ranče a obchodu. Krutý sadista Phil pohrdá z hloubi duše slabostí, George má naopak jemnou a láskyplnou duši. Od nejútlejšího dětství spí bratři ve stejném pokoji, a tak to trvá už téměř čtyřicet let. Když se George nečekaně ožení s mladou vdovou a přivede si ji na ranč, rozpoutá Phil nesmiřitelný boj, jen aby bratrovu novomanželku zničil. Nepočítá však s jejím nepravděpodobným ochráncem. Od prvního až naturalistického odstavce až po šokující zvrat na konci knihy vás bude Síla psa udržovat v napětí. Nové vydání románu, doplněné doslovem autorky Zkrocené hory Annie Proulxové, znamená návrat jednoho z nejvýraznějších a nejcharakterističtějších hlasů v literatuře o americkém Západě. Stejnojmenný film s Benedictem Cumberbatchem a Kirsten Dunstovou v hlavních rolích bude mít na Netflixu premiéru v prosinci. Na festivalu v Benátkách získala režisérka filmu Jane Campionová Stříbrného lva za nejlepší režii.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

The Power of the Dog , 1967

Owain
14.10.2022 5 z 5

Jedna z mála knih, která mi utkví v paměti a přečtu si ji určitě jednou zas. V doslovu mě zaujaly i další autorovy knihy, škoda, že nejsou přeloženy.

Arkagas
07.09.2022 4 z 5

román, který ve Vás zanechá smíchané pocity a dojem, že jste v té době na ranči žili a znáte okolní přírodu stejně dobře, jako tihle dva bratři. Román, ve kterém se nehraje moc na city, ale spíše na bezmocnost a náročnost tehdejší doby, která si nebrala servítky s nikým. Myslím, že každý čtenář si oblíbí jen jednoho z bratrů a byť to bude znít možná divně, mě přirostl k srdci spíše Phill, protože měl na život nezkreslený pohled a věděl, že život je to největší peklo, ale i ráj na zemi. Žil život takový, jaký byl a bez příkras. George byl spíše snílek, což se v té době a kor na ranči moc neodpouštělo. A přesto je to kniha, která otevírá myšlenky i srdce. Není jednoduchá, ale je krásná.
Moje hodnocení: 9/10

m_martina
24.08.2022 5 z 5

Opravdu silná kniha, po všech stránkách. Mně se líbila a dlouho na ni nezapomenu.

soukroma
25.07.2022 4 z 5

Vydatný román: přibližuje život na bohatém utažském ranči v roce 1925, kdy už nejbližší městečko vzdálené 15 mil hodně upadalo, lidé se stěhovali pryč, indiáni byli zavření v rezervaci, na silnicích (i mezi dobytkem) se proháněla auta a chlapi měli hlavní slovo, zejména v tak maskulinní rodině, jako byli Burbankovi. Dva bratři ve středním věku, svobodní mládenci, zcela odlišných povah si už čtvrtstoletí vcelku vyhověli při správě a náročné celodenní dřině na dobytkářské farmě, za pomoci spousty kovbojů a dalších pracovníků.
Jenže když jeden z nich nečekaně našel zalíbení ve vdově v městečku a rovnou si ji vzal a přivedl na ranč, nemohlo to v principu vést k ničemu dobrému. A to ani nešlo o peníze, bohatí byli, manželka nemusela pracovat, pouze na ranči žít, což moc nešlo ve společnosti švagra, který ji od počátku dával najevo své znechucení.
A tak se z té rutiny po 25 letech hospodaření rázem stal hotový psychothriller, který nakonec "vyřešil" nevlastní syn, vzdělaný a sečtělý zvláštní mladík, který prostě vzal osudy svého okolí výhradně do svých rukou, vcelku "šikovně", ne že by si neušpinil ruce...
Román nezapře, že byl napsaný před více než půlstoletím, ale v dobrém - především velmi sugestivními popisy míst, prací, minulosti hlavních hrdinů a jejich myšlenkových pochodů (na dialozích to u málomluvných nátur autor postavit opravdu nemohl).

Pozn.: docela se divím, že na motivy knihy natočili film až v současnosti - zřejmě úspěšný (podle mne nečekaně, nejspíš se ale poněkud posunuly hlavní myšlenky knihy), ale neviděla jsem a ani se nechystám.

a304
05.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Síla psa je až neskutečná, strach ho nezastaví a svou kůži nedá lacino, kdo prohraje se zjistí až nakonec / "pitomec" nebo nadutec/. Není to čtení ke kafíčku asi se ještě vrátím k autorovi, až se mi v hlavě rozjasní.

Agatha84
03.07.2022 5 z 5

Nalákána povědomím o existenci filmu s vynikajícím Benedictem C. a několika pozitivními ohlasy mých oblíbených podlehla jsem i já Síle psa. A že to nebyla zrovna odpočinková a jednoduchá četba. Více než o děj samotný jedná se o pocity, myšlenky, úvahy zúčastněných a v těch jejich hlavách mi vůbec nebylo dobře. A ta atmosféra nepříjemného, sy(u)rového napětí by se dala snad i nahmatat. Vážně dokonalé.

85098211
24.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha vypráví příběh poněkud nesourodé dvojice bratrů, kteří počátkem dvacátých let 20. století provozují rodinnou farmu v Montaně. Phil je nesporným vůdcem, zatímco jeho dobrácký bratr George hraje vždy druhé housle. Zdá se však, že poměr sil se změní, když se George zamiluje do ovdovělé Rose a přistěhuje si ji a jejího dospívajícího syna Peta na farmu. Pro Phila se matka a syn stávají neoprávněnými vetřelci, kteří nejen ohrožují jeho vedoucí postavení, ale zároveň by také mohli odhalit tajemství, které Phil pečlivě skrývá. Phil se tedy rozhodne bratrovo manželství zničit za každou cenu... Z Rose se vlivem Philova sadistického chování postupně stává těžká alkoholička a jak to tak vypadá, z této situace neexistuje žádné východisko. Ale jen zdánlivě. Je zde totiž někdo, kdo se chystá tyranovi krutě pomstít...
Za sebe musím přiznat, že jsem si knihu musela dávkovat, abych pochopila všechny její nuance a nic mi neuniklo. A ještě před jejím dokončením jsem se podívala na film, který mne uchvátil úplně stejně. Kniha ale vítězí na celé čáře, je totiž mnohem podrobnější, protože film nedokázal zachytit úplně všechno - jak to bývá obvyklé. Mně osobně pomalé tempo vyprávění dokonale sedlo, užívala jsem si každou větu a každé slovo autorova textu. A ze závěru jsem šla doslova do kolen... Autor napsal silný příběh, přestože naprosto chápu, že nesedne každému. Můj kamarád mne dokonce varoval, že se mi kniha určitě nebude líbit ;-). Ale já jsem byla doslova nadšená a musím zase jednou po dlouhé době říct: WOW! Knize tedy dávám s přehledem plný počet a také velké doporučení všem těm, kteří mají odvahu si tento nevšední příběh přečíst...

soupik2012
05.06.2022 4 z 5

Nepochybně s jedná o neotřelý příběh, který kdyby někdo přepsal do lehce moderního stylu a vypustil, případně lehce poupravil některé nudnější pasáže, vzniklo by zcela mimořádné dílo. Kterým podle mě v době vzniku bylo. Ale zub času je zde znát. Příběh má velmi pomalé tempo vyprávěni, což bylo v dřívější době zcela běžné. Jedná se o psychologické drama, které ze odehrává na začátku 20. století. Způsob vyprávění v er-formě nám umožňuje nahlédnout do nitra všech postav tohoto románu. Jednotlivé postavy nejsou nudné a každá je svým způsobem velmi zvláštní. Děj je sice dost předvídatelný, ale každé jiné zakončení by mě mrzelo, možná i naštvalo. A to je docela zvláštní, protože když se nad tím tak zamyslím, tak v této knize vlastně dobro nezvítězí. A možná také proto, mi tato kniha z mysli jenom tak nezmizí. Audiokniha je velmi povedená a načetl jí pan Otakar Brousek.

Lili
17.05.2022 2 z 5

Z mého pohledu hůře čitelné, pomalý děj a dokonce ani žádná postava neprosila o víc pozornosti. Smutný kout země, ve kterém je málokdo opravdu šťastný. Svět masek a těžko dosažitelných cílů.

maruschka
09.05.2022 5 z 5

Tohle jsem si musela dávkovat. Kéž by takhle psal někdo ze současných českých autorů...

Ellinek
21.04.2022 5 z 5

Tohle dílo může člověk buď milovat, nebo nenávidět, protože nepatří zrovna k těm snadným. Já se nakonec zařazuji do první skupiny. Byť bylo zpočátku hodně těžké zvyknout si na styl psaní, jakmile jsem do něj pronikla a naladila se na něj, ponořila jsem se do fascinujícího světa tvrdých rančerů a podmanivé přírody, která člověku nic nedá zadarmo. Styl vyprávění mi nakonec k příběhu mimořádně sedl, jako kdybyste seděli s autorem v saloonu a on vám vyprávěl příběh rodiny Burbankových přesně tak, jak to mívali ve zvyku vypravěči té doby. Stejný jazyk, stejné poznámky, stejné odbíhání někam jinam a opakování určitých frází, což ještě více podtrhuje onen dojem.

Autorovi se podařilo naprosto mimořádným způsobem zachytit postavy a jejich smýšlení. Nejvíce vyzdvihuji postavu Phila, který je natolik komplikovaná a mnohovrstvá osobnost, až to člověku skoro bere dech. A já na něj z nějakého důvodu prostě nedokázala zanevřít. Asi budu taky sprostej mizera, jak je psáno v knize. A nějak nemohu souhlasit s autorkou v doslovu. Ano, určitě jde o nejpřesvědčivější postavu americké literatury. Nejkrutější? Já vám nevím, ale s tím nějak souhlasit nedokážu. Ani s údajně uspokojivým koncem Phila. Protože podle mě si to nezasloužil. Ale já často sympatizuji s těmi nepochopenými, na povrch hrubými bytostmi, které si, jak je psáno, zhnusí svět, aby si svět dřív nezhnusil jeho. Chápu je. Soucítím s nimi. Rozumím jim. Sice některé činy neschvaluji, ale rozumím pohnutkám, které je k nim vedly. O to silněji na mě působí skutečnost, že autor se u Phila inspiroval reálnou postavou a jejími činy. A s Philovým koncem i on došel určité satisfakce.

Jedná se o mimořádné dílo, které ukazuje tvrdý svět rančerů v celé své podmanivé kráse a děsivé brutalitě. A ten svět, to ryzí jádro, jaké známe z knih, je už nenávratně pryč. Možná proto je Síla psa o to důležitější. Pro ty, kteří se jí rozhodnou dát šanci, vytrvají a proniknou do tajů mezi řádky. Kniha je plná velkých mouder, která si tam člověk musí najít. Zpočátku jsem tomu nerozuměla. Nakonec jsem se ale do Síly psa zamilovala. Je to jiné, možná složité, ale nádherné ve své syrovosti.

Ajinka79
20.04.2022 4 z 5

Jak již bylo uvedeno, není to klasické románové čtení, děj se odvíjí hodně pod povrchem. Asi se podívám i na film, zajímá mě, jak byl zpracován.

Márinka
19.04.2022 2 z 5

Po této knize jsem sáhla jen kvůli Benedictu Cumberbatchovi. Kniha poprvé vyšla v roce 1967 a teprve nyní ji objevila Jane Campion, která ji zfilmovala a získala letos Oscara za režii. (Ben opět vyšel naprázdno.) Příběh a hlavně styl psaní mi však vůbec nesedl.

Lucuschka
01.04.2022 3 z 5

Tato kniha se velmi těžko hodnotí. Je zajímavá pro toho, kdo jí dá šanci a přečte si ji. Není to lehké románové čtení, protože se většina hlavních myšlenek děje pod povrchem psaného příběhu. Líbila se mi, ale popsat ji je těžké a názor si musí udělat každý sám po jejím přečtení.

Aykiru
02.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Síla psa je jedním z oněch velmi vzácných exemplářů, díky kterým lze věřit, že srovnání knih a filmů nemusí být jen otázkou formalit, ale zapeklitým problémem. A i přesto, že většinou dávám přednost knihám před filmy, musím uznat, že v tomto případě jsou obě zpracování stejně skvělá.
A o čemže Síla psa vlastně je?
Slovy širší společnosti (a kritiků) je kniha především o potlačované homosexualitě jedné z postav a z ní vyvěrajícímu pocitu osamění a nenávisti.
Pro mě osobně je Síla psa příběhem o odlišných přístupech k životu dvou stejně osamělých lidí, kteří jsou nuceni vyrovnat se se svou jedinečností. Tam, kde Peter přijímá svou „jinakost“ a odpovídá na ni světu láskou vnitřně silných lidí, tam navenek silný Phil staví ochranné hradby ze své vlastní zahořklosti a cynismu – tedy „zhnusí si svět, aby si svět dřív nezhnusil jeho“.
A zatímco Peterova osamělost je osamělostí lidí nepochopených společností, ta Philova je pouze následkem strachu z toho, že by odvržen mohl být. Krutost, se kterou Phil přistupuje nejen ke světu ale i ke svým blízkým se tak stává jakousi pomstou za jeho dobrovolné „vyhnanství“, čehož si však ironicky není vědom.
Způsob jakým obě postavy využívají svou vnitřní sílu (Phil na to, aby překonával překážky/ Peter na to, aby je svým milovaným odstraňoval z cesty) se stává hnací silou celého příběhu a krásně ji ilustruje promluva Johna ke svému synovi:
„Řekl bych ti, Petere, nikdy nedej na to, co říkaj lidi. Lidi nemůžou znát srdce toho druhého.“
(…)
,,A Petere, prosím tě, neříkej to přímo takhle. Většina těch, kteří na to nedají – většina z nich postupně ztvrdne, začnou být tvrdí. Ty musíš být laskavý, musíš být laskavý. Myslím, že člověk, který z tebe jednou bude, by mohl druhým strašně ubližovat, protože si silný. Chápeš, co je to laskavost, Petere?“
(…)
,,Laskavý znamená snažit se odstraňovat překážky na cestě těm, kteří tě milují nebo potřebují.“

Janda777
01.03.2022 5 z 5

Zajímavé čtení, dobře napsané.

Mona-Lisa
27.02.2022 5 z 5

Amerika. 1924. Dva bratři poměrně významného postavení, westernové prostředí. Milují se anebo nenávidí? Jsou schopni po tolik letech poustevničení mezi sebe přijmout ženu jednoho z nich? A proč je starší Phil arogantní, povýšený, uštěpačný tyran?
Tato kniha ti zprostředkuje dobu plnou nenávisti k indiánům a drsných rančerů. A především ti odkrývá vrstvy toho všeho. Přetvářku, která je všudypřítomná a jak jeden nešťastný člověk ničí jiné životy okolo. Protože být sám sebou by ho zničilo.
Někomu se jazyk zde může jevit těžkopádný až archaický a dialogy někdy sešněrované. Ale sedí to skvostně, dokresluje to dobovou atmosféru a vklouzneš tak líp do reálií. Tak doporučuju to skousnout, po pár stranách si zvyknout a nechat se unášet.
Toto je zase jednou kniha, která se čte sama. Nic tu není balast, vycpávka. Vše ti nakonec podtrhne vyústění příběhu. Hodně popisné vyprávění je protnuté znepokojujícími vsuvkami, ať už v podobě nevyrovnaného bratra nebo náhlých odstavců prozření postav v jejich jinak nalajnovaných životech.
A o tom hlavně tato knížka je. Zobrazení toho, jak to tehdy v Americe chodilo, vlastní zkušenost spisovatele.
Některé myšlenky a postoje jsou zpátečnické, dehonestující ženy nebo indiány. A je potřeba spolknout zlost a vnímat je v kontextu doby. Která je tu popsaná bravurně.
Zdánlivě obyčejné události střídají jedna druhou, aby v závěru vše nabralo nečekaně rychlý spád. A v té nevyhnutelnosti člověk cítil zvrácené zadostiučinění.

Leona333
21.02.2022 5 z 5

,,Vysvoboď od meče duši mou, z moci psů tu mou jedinou."

Nejprve mě v knihkupectví zaujal název knihy a posléze i její přebal. Síla psa a na přebalu... klisna? Nakoukla jsem do knihy, začetla se a po chvíli s ní odcházela ke kase jí zaplatit. Rozhodně jejího zakoupení nelituji.
Jedná se doopravdy o velice silný příběh, který je vsazen do nevšedně krásného a zajímavého prostředí amerického severozápadu. Do dob rančerů.
Dva bratři, kteří si jsou na míle svým vzhledem a povahou vzdálení a mezi nimi se náhle ocitá žena, která se v přítomnosti svého švagra Phila, postupně mění v ,,emoční trosku..." Příběh je vážně napínavý, místy dokonce strhující. Závěr opravdu nečekaný, avšak pro mne i s jasným vysvětlením, proč dostala tato kniha takový název a co může být míněno tou ,,SILOU PSA..."

sgjoli
20.02.2022 4 z 5

Do této knihy jsem se pouštěla především proto, že mne zajímá film s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, natočený právě podle této předlohy.
Na úvod bych řekla, že nejsem typická čtenářka westernů, není to žánr, který bych pravidelně vyhledávala. Ale tento příběh byl prostě něco víc. Ten žánr westernu, kdy na příběhu dvou bratrů sledujeme život rančerů na Západě, tu je spíše jen jakousi kulisou pro silné a intenzivní lidské drama, které se mi pomalu, ale jistě dostalo pod kůži. Tenhle příběh budu mít asi ještě dlouho v hlavě, než ho plně zpracuju.
Tu tenzi zde tvoří nejen vztahy mezi postavami, ale taká postava hlavního hrdiny Phila, který kolem sebe tvoří jakousi auru plnou charisma, určité nepřístupnosti, ale zároveň také určitého obdivu, který k němu lidé cítí a díky němuž se lidé k Philovi chtějí přiblížit. Je to dost zajímavá postava, protikladná vůči sobě, silně mnohovrstevnatá. Obecně mi přijde, že autorovi se podařilo vykreslit postavy naprosto bravurně. Příběh na nich dost stojí - hlavně právě na Philovi, ale i ostatní mu dost dobře sekundují. A nutno říct, že ty postavy celou tu knihu utáhnou fakt dost dobře.
Závěr mne vlastně dost šokoval, nečekala jsem ho, o to víc mne ale zasáhl. A je to vlastně závěr knihy, kdy Phila jako hlavního hrdinu vlastně konečně poznáváme jako celistvou postavu a snad díky tomu může čtenář pochopit, proč se Phil celou dobu chová, jak se chová. Čtenář si ho nemusí nutně oblíbit, ale po dočtení jsem najednou měla pocit, že řada věcí kolem Phila konečně dává smysl.
Tento příběh si mne nečekaně získal - 4,5 hvězdy z 5.

Dela111
01.01.2022 4 z 5

Knihu bych nezařadila mezi thrillery, jak je zde, ale souhlasím s anotací, že jde o hluboké psychodrama.
Westernový příběh Síla psa se odehrává ve dvacátých letech 20. století na velkém ranči a práce rančerů je hodně popisovaná.
V příběhu je nejeden podivín a ten největší z nich je jeden ze dvou majitelů ranče. Tento krutý mizera dělá své nové švagrové ze života peklo. Svým nenávistným přístupem se mu postupně daří ji psychicky deptat. Vyostřené vztahy a narůstající napětí mezi hlavními postavami nevyhnutelně vedou k dramatickému konci. Velkým plusem jsou po psychologické stránce výborně vykreslené postavy.
Je poznat, že od napsání knihy už uběhla spousta času, dnes by měla pravděpodobně trochu svižnější tempo. Příběh je ovšem výborný a za přečtení rozhodně stojí, doporučuji.