Seznam hostů

Seznam hostů
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487895/bmid_seznam-hostu-N6p-487895.jpeg 4 637 637

Nevěsta. Doprovod. Svědek. Organizátorka svatby. Družička. Mrtvola. Na ostrov u irského pobřeží se sjíždějí hosté, aby oslavili den, kdy dva lidé spojí své životy v jeden. Ženich: televizní hvězda na vzestupu, pohledný a okouzlující. Nevěsta: majitelka časopisu, inteligentní a ambiciózní. Hvězdná svatba jako ze žurnálu: šaty od návrháře, odlehlé místo, luxusní výslužka, speciální whisky. Občas tu sice vypadává signál a moře vypadá trochu neklidně, ale vše je naplánováno do sebemenšího detailu a poběží to jako na drátkách. Dokonalost je ale výsadou plánů, lidé jsou příliš lidští. Jen co bouchne šampaňské a rozpoutá se všeobecné veselí, s gratulacemi se začnou mísit staré křivdy a malicherná žárlivost. Ženichovi bývalí spolužáci se pustí do pijácké hry ze školních let. Družička si ne zcela náhodnou poničí šaty. Nevěstin nejstarší přítel pronese až nevhodně láskyplný přípitek. A pak se objeví tělo. Kdo novomanželům nepřál štěstí? A co je snad ještě důležitější, proč?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Vendeta

The Guest List , 2020

MiskaMa
19.12.2021 5 z 5

Lucy Foley dokáže popsat charaktery postav, prostředí i atmosféru tak dobře, že mám pocit, jako bych na té svatbě byla mezi zúčastněnými taky.

Příběh vypráví na střídačku několik hlavních postav, každá má nějaké své tajemství z minulosti. Sympatické mi byly Hannah a Olivie, zbytek osazenstva ani nee. Knížka udržuje čtenáře v napětí, možná i díky tajemné a ponuré atmosféře ostrova. Konec byl překvapivý.

Knížka se mi líbila ještě o něco více než Štvanice, přesto mi ji něčím připomínala. *****

SimonaP
19.12.2021 4 z 5

Kniha se krásně četla, držela v napětí, co se komu vlastně stalo. Autorka opět nezklamala, Štvanice mě taky bavila.

Stejskat
15.12.2021 5 z 5

Mě se to líbilo:) poutavý příběh vyprávěný různýma očima hlavních postav... pěkně zpracované téma, drží čtenáře v napětí... no a ten konec! povedlo se... mohu doporučit! :-)

jeny-v
11.12.2021 5 z 5

"Inis an Amplóra - ostrov, o kterém všichni tvrdí, že je to prokleté mrtvé místo, které jako kdyby existovalo jen v minulosti." A právě sem se sjíždí účastníci svatby Jules Keeganové, úspěšné vydavatelky časopisu Update a Willa Slatera, hlavní postavy reality pořadů. Organizátorka Aoife s manželem Fredym se snaží, aby vše klapalo ke spokojenosti zúčastněných, mezi kterými jsou obojí rodiče, sestra nevěsty Olivie i dlouholetý kamarád Charlie s manželkou Hannah. Ze strany Willa se dostavili snad všichni spolužáci ze střední - Femi, Angus, Duncan, Peter a Johnno, který je také svědkem ženicha. Bohužel svatební veselí pokazí nejen počasí, ale i vzkaz, minulost, tajemství a .... mrtvola. Kniha se mi četla velice dobře, i když taková akce mě klidně může minout, kapitoly krátké, zajímavě vykreslené postavy i prostředí ostrova a nečekaný - prostě parádní závěr: oko za oko, zub za zub.

annastasia.j
08.12.2021 4 z 5

Seznam hostů je kniha o ženě jménem Jules a jejím snoubenci, kteří spolu s jejich přáteli a rodinou chtějí oslavit jejich lásku v podobě svatby. Oba jsou úspěšní, krásní, mladí lidé, okolo kterých se motá bulvár, proto si vyberou jako místo svatby opuštěný ostrov, kam nikdo z pevniny nedohlédne. Tím, jak jsou svatebčané na jednom ostrově a není možnost úniku, začínají spolu vést dialogy, začínají se chovat nevhodně, podezřele a pár hostů dokonce zjišťuje, jak i přesto, že jsou vlastně cizími lidmi, nemůže být jejich seznámení čistá náhoda, ale vyloženě osudové setkání a mají vlastně spolu mnohem víc společného, než by čekali.

Kniha je strukturovaná do opravdu krátkých kapitol, každou vypravuje jiná postava, což dělá knihu zajímavou a "vnímatelnou z mnoha úhlů pohledu". Navíc se do kapitol míchá i současnost v podobě krátkého popisu situace, tedy nalezení mrtvoly. Hrozně hezky se dá do knihy začíst, vše se začíná dít rychle, ale zároveň se nic moc neděje. V překladu: není to kniha, u které se budete prvních 50 stran nudit, zatáhne vás do děje hned na začátku, zároveň v sobě úplně neukrývá dynamiku a takové to vyvrcholení, kdy jenom s otevřenou pusou hltáte každou stranu. Postavy jsou moc hezky vykreslené, každá z nich je vlastnostmi jiná, každá vnímá svatbu jinak a i tohle přispívá k tomu, že je kniha opravdu zajímavá. Pokud tedy sháníte knihu, která je jiná než ostatní (jak dějem, tak strukturou) a chcete si ji zapamatovat ještě nějakou dobu po dočtení, tak tuhle rozhodně doporučuju, hezky se do ní dá začíst, bude vás bavit od začátku do konce a rozhodně vás nenechá chladnými

85098211
05.12.2021 5 z 5

Vynikající kniha, napínavá od začátku až do konce! Na ostrově, kde se má konat svatba, se setkávají různorodí lidé, situace eskaluje a dochází k vraždě. Kdo se ale stane její obětí, je dlouhou dobu zahaleno mlhou ;-). Autorka střídá vyprávění ze dne svatby a z doby těsně před ní. A také poměrně často mění osoby, proto občas není lehké se v ději zorientovat. Pokud jde o oněch čtrnáct zúčastněných, ženich Will, ani nevěsta Julia (které nikdo neřekne jinak než Jules) a také několik dalších nejsou nijak zvlášť sympatičtí - a čtenář si hodně dlouho nemůže být jistý, komu by měl fandit a komu ne. Já za sebe jsem si oblíbila Olivii, která vzbuzuje určité sympatie a ochranitelský instinkt. Té mně bylo opravdu líto, po všem, co zažila... Není ale jediná, kdo něco skrývá, protože každý z hostů má nějaké tajemství a všechna se postupně dostávají na světlo. No a úplný závěr knihy je jedna velká jízda! :-) Autorka totiž odhalí i to, co bylo do té doby nejasné a čtenáři připraví velké překvapení ;-). Dávám tedy s přehledem plný počet, knihu doporučuji a časem zkusím i nějakou další.

Kantynka
04.12.2021 4 z 5

chvíli mi trvalo než jsem se začetla a zorientovala se v postavách, ale jinak byla knížka skvělá. a ten konec byl jedno velký wow! moc doporučuji.

Lovana
30.11.2021 5 z 5

Na knížku jsem se velmi těšila, zaujala mě okamžitě, když jsem slyšela o čem má být... Předchozí knížku autorky mám doma, ale zatím jsem se k ní nedostala, tak jsem byla zvědavá, jak se mi bude líbit tato...
Ze začátku máme nastíněno, jak to bude vypadat na svatbě a pak se časem vracíme zpět a poté jsou kapitoly z dění před svatbou občas proloženy kapitolami z pozdější doby... Ze začátku autorka hodně dobře nastínila prostředí ostrova, kde se svatba odehrává... Vyprávění je podáno z pohledu různých osob a postupně se dozvídáme tajemství a životní příběhy těchto postav... Začátek je trošku pomalejší než se trochu více dozvíme o jednotlivých postavách, ale když se dostaneme v příběhu dále, tak pak už je to jedna velká jízda a já jsem hltala stránku za stránkou jen abych věděla, kdo je oběť a kdo je vrah... Oběť jsem odhadla, ale na vraha jsem nepřišla... Možná i proto, že nás autorka v jedné podstatné věci poněkud zmátla...
Každopádně knížka se mi hodně líbila a přesto, že by měla být o něco lepší než Štvanice, tak i do té se určitě někdy pustím, stejně jako do další knihy autorky, pokud u nás nějaká další vyjde...

Hodnocení 4,5*/5*

RoseDadas
27.11.2021 5 z 5

Seznam hostů mě bavil od začátku až do konce. Prostředí, postavy, vše bylo naprosto perfektní. Mnozí dílo přirovnávají k detektivkám Agathy Christie, nutno podotknout, že to dost dobře funguje jako marketingový tah, ale pravdivé je tvrzení pouze částečně, autorka má svůj vlastní specifický styl. Jednotlivá zrnka příběhu se přesypávají a čtenář až do posledního zrníčka neví jistě, jak vše dopadne. Děj není zaměřen na velkou akci, naopak se soustředí na psychologii postav, na zdánlivě banální věci, které jsou ve výsledku mnohem důležitější a jež nakonec krásně zapadnou do celku.

JitkaHambi
27.11.2021 4 z 5

Úžasné!Kniha mě vtáhla do děje hned od začátku.Skvěle popsaná atmosféra ostrova, jak kdybych tam byla s nimi.Do konce knihy nevíte kdo je oběť a co se vlastně stalo.
Líbilo se mi to ještě víc než Štvanice!
Mám novou oblíbenou autorku :-) Víc takovýchto knih prosím :-)

Refadora
27.11.2021 4 z 5

Kniha mně úplně vtáhla a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Autorka moc hezky vykreslila prostředí malého ostrova s hrozivými útesy a starobyle vyhlížejícím hradem a příběh vyprávěla věrohodně ústy několika postav. Líbilo se mi střídání úhlu pohledu i prolínání součastnosti se vzpomínkami jednotlivých hrdinů. Jednu hvězdu ubírám za trochu nepravděpodobnou shodu náhod, na jednom místě se sešlo opravdu hodně lidí, kteří mají něco společného.

Višnička
26.11.2021 5 z 5

Za mě super, velice dobře vykreslené postavy, jakoby je člověk znal osobně, krásně se četlo, vřele doporučuji!

dencazrnu
26.11.2021 5 z 5

Tak tohle byla opět jízda v podání Lucy Foley. Knížka byla prostě skvělá a hlavně já opravdu do poslední chvíle netušila. Děj je místy mrazivý a prostředí, ve kterém se svatba odehrává je popsané na jedničku. Kniha vás vtáhne, že občas si připadáte, že jste na ostrově také. Některé postavy byly na pár facek, ale ve finále člověk pochopí, proč tomu tak bylo. Kniha byla o kousek lepší, než Štvanice a já doufám, že autorka nám připraví ještě další knihy, protože tohle se čte vážně samo! Troufám si říct, že Seznam hostů řadím mezi jednu z nejlepších knih, kterou jsem v roce 2021 četla :-)

FejKýý
25.11.2021 5 z 5

Tak tohle bylo pro mě jedno velké wau. Nejdříve zažívate docela nudu, tak jsem to měla i u Štvanice. Ale všechno se začíná zamotávat a vy čekáte kdy se to pěkně všechno rozmotá a pak to přijde a čtete a čtete a je konec. Na pár věcí jsem přišla ale kdo byl vrah, na to teda ne! Autorka mě zase dostala. Mrtvola vám je jinak pak postupně jasná ale až do konce to není úplně jisté. Za mě opět parádní příběh. Já jsem z toho opravdu opět odvařená, tak popravdě nevím moc co k tomu napsat. Štvanice mě bavila, tohle též (o kapku lepší). A já se těším a prosím ať u nás co nejdříve vyjde další kniha od paní spisovatelky. Hodnotila bych knihu plným počtem ale bohužel začátek byl opravdu nudnější. 4,5*

mysterygirl
25.11.2021 3 z 5

Nebylo to spatne, ale neco mi tam chybelo nebo vadilo

knihomolkaMist
21.11.2021 3 z 5

Asi jsem čekala něco velkolepějšího... Rozhodně bych to nezařadila mezi thrillery. Jo, otevírají se tam nějaká „temná“ tajemství, ale i tak bych to zařadila spíš do nějakého (heavy) contemporary.
Mě to prostě nevyvolalo takové to obávání, zda za vámi někdo nestojí, husí kůži, ten moment, kdy si musím na chvíli oddechnout, než budu pokračovat dál.
Napsané to je rozhodně skvěle, ale až na posledních cca 50 stran to je prostě o ničem.
Tomu, kdo má rád temná tajemství tato kniha určitě sedne víc :)

Kačka_knihomol
19.11.2021 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila, zahlédla jsem ji v katalogu jako novinku a popis mě hned zaujal. Bála jsem se ovšem koupit ji hned, proto jsem počkala, až se tu objeví alespoň pár hodnocení, jestli za to stojí nebo ne - to bylo po pár dnech od vydání okolo 85 %, tak jsem si řekla směle do toho - a rozhodně nelituji, co více, doporučuji! Hrozně mě baví střídaní pohledů hned několika postav a zároveň také skoky v čase (přehledně označené, žádné ztrácení se v ději). Do toho málo popisů (díky!), hodně dialogů, spoustu děje a chytlavá zápletka, která se na konci parádně "rozuzlí". Navíc je to pro mě super oddychovka od "klasických" detektivek - doporučuji všema deseti!

strana394
15.11.2021 4 z 5

Kniha je vyprávěna z pohledu několika postav, které postupně velmi do detailu poznáváme a každá postava nám odkrývá svá tajemství. Vztahy mezi postavy jsou propletené a jejich charaktery pěkně vykreslené. Hodně se mi líbilo to prolínání postav, kdy vlastně stejnou chvíli vidíme z očí čtyř dalších lidí a ve skutečnosti se pokaždé díváme na něco jiného.

Příběh od počátku provází pochmurná až tíživá atmosféra a vy tušíte, že tato svatba nebude úplně tak idylická, jak si nevěsta přeje. Díky tomu, že nám autorka mezi vyprávěním postav vkládá krátké kapitoly týkající se objevení těla, nás udržuje neustále v napětí. Ta hlavní odhalení si autorka nechala až téměř na konec a já jsem posledních 100 stran knihy jen valila oči a skoro nedýchala. Autorka umí nejednou překvapit a díky odhalování nových a nových tajemství, jsem pořád měnila hlavního podezřelého. Motiv měli minimálně tři lidi, no netrefila jsem se ani jednou. A o to víc mě konec překvapil.

eva3992
14.11.2021 4 z 5

V této knize jste pozváni na svatbu, a nejen tak ledajakou, ale svatbu na odlehlém ostrově, v ponuré atmosféře, kdy kromě hostů tam bude i mrtvola. Je jasné, že vrah se ukrývá někde mezi svatebčany….

Tato kniha Vás zaujme hned od první stránky, autorka Vás naláká na to, co nás čeká a od té chvíle už budeme jen tipovat a hádat, co se tam vlastně stane. Každý, kdo se v knize objeví má nějaké tajemství, které budeme postupně odkrývat. Kapitoly se zde střídají – jedna se odehrává právě teď a druhá den předem. Na thrillerech mám moc ráda, když se odehrávají jen během několika dnů a díky tomu to má spád.

Ani kolem poloviny knihy stále netušíme, o co tam jde, kdo bude oběť a kdo zloduch. Podezřelí jsou všichni s jejich záhadnými tajemstvími. I přesto je to napsané tak dobře, že jsem napnutá a nutí mě to číst dál a dál a potřebuji vědět, k čemu to všechno povede.

Ač je na jednu stranu příběh komplikovaný, tak to autorka dala s přehledem. Postupně rozplétáme spletitou síť, odkrýváme jednotlivá tajemství a vše nám do sebe krásně zapadne. Je to dobře promyšlené, propracované a celou dobu neskutečně napínavé. Kniha nešla odložit, dokud jsem ji nedočetla a až do konce jsem netušila, kdo bude vrah a proč.

4,5*/5*

bookbug_cz
11.11.2021

Plánujete perfektní svatbu? Aby vypadala luxusně a jedinečně? Jules po takové toužila. Ale na můj vkus se její volba zdála být poněkud udivující. Odlehlý ostrov u irského pobřeží v sobě skrývá jedinečnou atmosféru – to ano. Ale co se týče svatby, tak tady už disponuje s tolika věcmi, co se dají zvrtnout, že to má do dokonalé svatby rozhodně daleko. Přeprava hostů lodí? Vichřice a bouřky? Rašeniliště? Ta představa je děsivá, ne romantická. Každopádně to tak Jules chtěla, sezvala na ostrov kolem 150 hostů včetně své matky a psychicky labilní sestry a zprvu šlo všechno docela dobře.

Kniha je psána z pohledů několika postav a my sledujeme jejích soudy skrze skrývanou bolest. Každá postava má rozhodně co říct. Každá si s sebou nese tajemství, které ji ovlivnilo v tom, co pak následně udělala nebo jak jednala s ostatními, a to mi přišlo naprosto skvěle zpracované. Nepadaly tam hlavy, jak by se možná mohlo zdát z anotace a přirovnání k Deseti malým černouškům od Agathy Christie. Jules je rozhodně úspěšná žena – je krásná, ambiciózní, má za snoubence slavného televizního moderátora Willa. A přesto se necítí šťastná. Její občasné výbuchy vzteku, vnitřní pocity závisti a nespravedlnosti, si nese z dětství se sebestřednou a nespolehlivou matkou. Will, taktéž úspěšný absolvent soukromé střední školy, možná na první pohled vypadá jako dokonalá partie, ale po pár stránkách pocítíte, že tomu tak úplně není. Máme tu hodně dalších postav, které do děje výrazně přispívají – Charlie a jeho žena Hannah (ta, která Jules nemůže vystát), Johnno (ženichův svědek se zpackaným životem), Aoife (organizátorka svatby s tajemným výrazem ve tváři) a neposlední řadě Olivia, družička a sestra nevěsty, která se cítí jako nezvaný host. A přitom mi ze všech postav byla asi nejvíc sympatická.

Lucy Foley nám tu naservírovala pěknou dávku psychologických rozborů, napětí, magického tajemna děsivého ostrova a hlavně skvěle vypracovanou zápletku. Na konci na mě čekalo zcela logické vysvětlení a přesně ten konec, jaký si u takových thrillerů přeju (ale ne vždy ho dostávám).