Sex a represe v divošské společnosti

od:


KoupitKoupit eknihu

Malinowského kniha je dokumentem doby, v níž vznikla. Mnoho témat ještě bylo tabuizováno, řada tvrzení v ní byla pozdějším vývojem v antropologii i psychologii modifikována. Přesto zůstává Malinowského pojednání o sexu a jeho potlačování jak v divošské tak v civilizované společnosti neobyčejně poučným čtením a o užitečnosti vydání českého překladu nemůže být pochyb. Právě pro tento systematický výklad v porovnávacím duchu, kdy i moderní společnost je citlivě členěna do stavů zámožných a vzdělaných a do vrstev pracujících v zemědělství a průmyslu, je Malinowského kniha přitažlivá pro antropology i pro jakéhokoli čtenáře, který se nebojí být srovnáván s divochy. Je napsána přístupným jazykem, který si nezadá s nejlepšími populárně poučnými díly a přitom neztrácí na své profesionální vědecké úrovni....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29351/sex-a-represe-v-divosske-spolecnosti-29351.jpg 3.77
Orig. název:

Sex and Repression in Savage Society

Žánr:
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Sociologické nakladatelství (SLON)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

alef
01.03.2017

Nakolik ovlivňuje jedince kultura, do které se narodí a nakolik je naopak on schopen v průběhu vývoje ovlivnit tuto kulturu? Nebo jsme čistě odkázáni přijímat vliv prostředí, rodiny, blízkých?
Malinowski nabízí svou teorii kultury, která ukazuje na obrovskou variabilitu kulturních forem, a to skrze pojednání o sexu a jeho potlačování v divošské a v civilizované společnosti. Pouští se do sporu s Freudovou koncepcí vzniku kultury, kde má podle něj zásadní úlohu Oidipův komplex. Malinowski říká, na základě svých terénních výzkumů (prováděných během první světové války na Trobriandských ostrovech), že Oidipův komplex je pouze vedlejším produktem kultury, z jeho pozorování vyplynulo, že vývoj osobnosti probíhal na ostrovech úplně jinak než v evropském prostředí (u "divochů" nebyla nikdy sexualita potlačována) ... to co Freud považuje za univerzální jev, to Malinowski odmítá, říká, že není možné ztotožňovat instinktivní vztah mezi dítětem a matkou se sexuálním pudem, ... Oidipův komplex lze pozorovat, ale jen jako vedlejší produkt kultury (a toto tvrzení podporuje svým výzkumem v různých evropských společenských vrstvách v Anglii a rodném Polsku).

Malinowski uznává, že Freud objevil nové rozměry psychiky člověka ve vztazích mezi členy úzké rodiny, ale zároveň říká, že z pozorování divochů můžeme odvodit, že rodina je v různých společenstvích různá a to dokonce i v různých společenských vrstvách téhož společenství. Ukazuje, že svět dospělých (zejména v bohatých vrstvách civilizované společnosti západního typu) vytváří v dětech podřízené reflexy, pocity viny, vyvolává v nich poznání neslušnosti, kterou by jinak ani nepociťovaly, kdežto dětství, dospívání, ale i dospělý život se v divošských společnostech odbývají bez skrývání a bez studu ... tedy bez pokrytectví :-).

Autor knihy

Bronislaw Malinowski

Bronislaw Malinowski
polská, 1884 - 1942

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených12x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst10x
v Chci si koupit1x