Údolí stínu

Údolí stínu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354651/mid_udoli-stinu-vIA-354651.png 5 61 61

Sestra Fidelma série

Fidelma s Eadulfem řeší rituální vraždu třiatřiceti mladíků. V této historické detektivce se vracíme do šestého příběhu série, kde se sestra Fidelma provázená věrným Eadulfem na pokyn svého královského bratra vydává na cestu do vzdáleného „Zapovězeného údolí” obývaného starým pohanským klanem, aby s tamním náčelníkem vyjednala podmínky vybudování křesťanského kostela a školy. Téměř u cíle své cesty nalézají ale oba poutníci strašlivý výjev – rituální kruh sestavený ze třiatřiceti nahých těl zavražděných mladíků. Fidelma ví, že jako advokátka irského práva má za povinnost hrůzné vraždy vyšetřit, ale po příchodu do samotného údolí pochopí, že její úkol nebude vůbec snadný. V tamním klanu má hlavní slovo pohanský náčelník Laisre a jeho druid a místní se netají nepřátelstvím ke králově křesťanské vyslankyni. Když posléze dojde k dalším vraždám, sama Fidelma je neprávem uvězněna a musí bojovat o vlastní svobodu. A postupně se ukáže, že v jejích rukách leží nejen odhalení pachatele rituálních vražd, ale také osud celého království jejího bratra.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: ekniha , Vyšehrad

Valley of the Shadow , 1998

vincek1
30.01.2018 5 z 5

Překvapení, při obsáhlých sérií tohoto typu se bojím, aby děj nesklouzl do průměrnosti a nestalo se. Jak píše elizabet, trochu mě zarazil vztah mezi hlavními hrdiny, ale příběh vše nahradil a zahladil. Zatím jsem přečetl všechny knihy této série a tato kniha se mi zdála nejvíce "akční" Výborné a poučné čtení, viz čtenářka Chestrton, doporučuji, nejen obdivovatelům p. Tremayna.

Chesterton
28.11.2017 5 z 5

Opět zajímavá exkurze do irského 7. století. Občas až příliš historie ať politické nebo náboženské, která ovšem vždy skvěle dokresluje děj.
Tentokrát i obecně moudré postřehy - občas i dospělí, stejně jako děti odmítají poslouchat.......na dítě platí rákoska , na dospělého meč .....všichni se pak lépe soustředí :)) - z úst Eadulfa , který je v tomto díle skutečně "více mužný" ;)

Selinute
02.11.2017 5 z 5

Moc mě potěšilo, když jsem se dozvěděla, že Vyšehrad vydává dalšího Tremayneho. Už při objednávce knihy jsem byla přesvědčena, že tento, pro mě nový luxusní kousek, musí vydržet až do Vánoc a že mi jej nadělí až Ježíšek. Bohužel, předsevzetí vzalo brzy za své a já se s chutí začetla a nechala se unášet napínavým dějem plným promyšlených zápletek až do samého konce. Paráda. Bylo to opět více jak pětihvězdičkové...

elizabeth_ba
17.10.2017 5 z 5

Jak už píšu v diskusi, během sledování všech řad Sběratelů kostí jsem si uvědomila, že mi Kůstka s Boothem připomínají Fidelmu s Eadulfem. Ona je občas na facku, ale pak to vše napraví činem, jímž všem okolo absolutně vytře zrak. On působí velmi empaticky a člověk (teda pohlaví ženského) by ho chtěl i domů, v řadě situací překvapí rozhodností, kterou by člověk (obou pohlaví) od něj fakt nečekal (u Bootha, když víme, že byl armádní odstřelovač, s tím počítáme o něco více), a má výbornou prostorovou představivost (u Eadulfa o tom víme ze Ztraceného relikviáře). Kůstku mám asi o něco raději než Fidelmu, asi proto, že s ní mám více společného.

No a teď konečně už k samotné knize... Jak nám Vyšehrad vydává knihy uprostřed série, tak se musím před začátkem čtení podívat, kde vlastně jsme v časové ose, abych vůbec věděla, jak to právě mají Fidelma a Eadulf mezi sebou, jak to má Fidelma se svým vztahem k církvi a jestli už konečně je jen princezna a ne sestra... No, tady je pořád ještě sestra a navíc obviněná z vraždy... Jelikož je to díl, kdy má většina čtoucích absolvované už knihy, které následují, tak mohu prozradit, že zatím co v Královně temnot vyseká Fidelma s pomocí cashelských elitních bojovníků z průšvihu Eadulfa, tady se totéž podaří s důvtipem (a s drobnou pomocí místního koláře a příležitostného bojovníka a strážce) Eadulfovi. A ačkoli je konec docela překvapivý (malý spoiler: jde spíše o politiku než o náboženství), všechno do sebe krásně zapadá a navíc necítíme houbovou pachuť z dílu předchozího (Pavoučí síť), možná proto, že je kniha tentokrát spíše provoněná bylinkami (např. i na kocovinu).

Mně se autorův styl moc líbí (jinak bych včera, vlastně dnes v noci, nečetla až do půl druhé) a těším se na další díly, i když především z konce série (po u nás dosud posledním - Ďáblova pečeť- máme v Británii vydané ještě tři).

Keddie
26.09.2017 5 z 5

Typická Fidelma a trochu netypický Eadulf. Tentokrát není až tak úplný ňouma a okolnostmi je donucen jednat samostatně. A samotnou Fidelmu překvapí už jen tím, že používá blafování a riskantní hru. Kniha stojí za přečtení, je výborná. Jen ta irská jména jsou nezapamatovatelná.