Šest rostlin, které změnily svět

Šest rostlin, které změnily svět https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104856/bmid_sest-rostlin-ktere-zmenily-svet-yU9-104856.jpg 5 6 2

Příběh šesti rostlin (chinovníku, cukrové třtiny, čajovníku, bavlníku, bramboru a kokainovníku) ukazuje, jak významně spoluurčovaly tyto plodiny vývoj v některých částech světa a jak skrze člověka, který je pěstoval, přinášel do nových oblastí a bohatl jejich využíváním, mohly skrytě ovlivňovat nejen zemědělství a průmysl, ale kupříkladu i kolonizaci tropických oblastí, obchod s otroky či mezinárodní vztahy.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Academia
Originální název:

Seeds of change, six plants that transformed mankind , 1999


více info...

Komentáře (2)


Dorrinka
Dorrinka
31.01.2018 4 z 5

Zajímavý pohled na dějiny, který nabízí příslovečnou druhou stranu mince. Ne rozhodnutí vládců, koncilů a sněmů zde točí kolem dějin. Právě naopak - objevy, využívání a rozšiřování něčeho tak "nepatrného" jako jsou rostliny zde ovlivňují jednání lidí tím že, vytváří prostor pro obchod, zisk, nabytí politické moci. Místy možná autor až moc zahlcuje čísly a tabulkami, někdy v té přehršli informací na chvíli zanikne hlavní myšlenka, ale pohotový čtenář ji neztratí.

belerofontes
belerofontes
23.02.2017 5 z 5

Pohled na historii jinak,než nás učili ve škole.
Hobhouse se dívá na dějiny skrze lidskou motivaci a ne jako na sled událostí. Vždyť koho by například napadlo,že za rozvoj otrokářství v Americe může vznik závislosti evropanů na cukru a jeho narůstající spotřeba v 17 století?
Je vidět, že autor měl obrovský rozhled. Argumenty jsou podloženy věcnými údaji a tabulkami.Tato metoda pohledu na dějiny je častá zejména u britských autorů jako je například N. Ferguson (Civilizace).


Štítky knihy

rostliny, flóra zemědělství užitkové rostliny, polní plodiny zemědělské plodiny

Autorovy knížky

Henry Hobhouse
britská, 1924
2004  90%Šest rostlin, které změnily svět

Kniha Šest rostlin, které změnily svět je v

Právě čtených1x
Přečtených7x
Knihotéce3x
Chystám se číst12x
Chci si koupit3x