Šest rostlin, které změnily svět

Příběh šesti rostlin (chinovníku, cukrové třtiny, čajovníku, bavlníku, bramboru a kokainovníku) ukazuje, jak významně spoluurčovaly tyto plodiny vývoj v některých částech světa a jak skrze člověka, který je pěstoval, přinášel do nových oblastí a bohatl jejich využíváním, mohly skrytě ovlivňovat nejen zemědělství a průmysl, ale kupříkladu i kolonizaci tropických oblastí, obchod s otroky či mezinárodní vztahy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104856/big_sest-rostlin-ktere-zmenily-svet-yU9-104856.jpg 4.56
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Academia

Seeds of change, six plants that transformed mankind, 1999

Kniha Šest rostlin, které změnily svět

Dorrinka
31.01.2018

Zajímavý pohled na dějiny, který nabízí příslovečnou druhou stranu mince. Ne rozhodnutí vládců, koncilů a sněmů zde točí kolem dějin. Právě naopak - objevy, využívání a rozšiřování něčeho tak "nepatrného" jako jsou rostliny zde ovlivňují jednání lidí tím že, vytváří prostor pro obchod, zisk, nabytí politické moci. Místy možná autor až moc zahlcuje čísly a tabulkami, někdy v té přehršli informací na chvíli zanikne hlavní myšlenka, ale pohotový čtenář ji neztratí.

belerofontes
23.02.2017

Pohled na historii jinak,než nás učili ve škole.
Hobhouse se dívá na dějiny skrze lidskou motivaci a ne jako na sled událostí. Vždyť koho by například napadlo,že za rozvoj otrokářství v Americe může vznik závislosti evropanů na cukru a jeho narůstající spotřeba v 17 století?
Je vidět, že autor měl obrovský rozhled. Argumenty jsou podloženy věcnými údaji a tabulkami.Tato metoda pohledu na dějiny je častá zejména u britských autorů jako je například N. Ferguson (Civilizace).