Sherlock Holmes - Poslední oběť Jacka Rozparovače

Sherlock Holmes - Poslední oběť Jacka Rozparovače https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516694/bmid_sherlock-holmes-posledni-obet-jacka-QLf-516694.jpg 4 10 2

Legendární detektiv Sherlock Holmes se svým kronikářem doktorem Watsonem tvořili nerozlučnou dvojici od osmdesátých let 19. století až do období mezi světovými válkami století dvacátého. Nyní se vracejí v sérii osmi nových případů, v nichž dobrý doktor vzpomíná na ta nejkurióznější vyšetřování, jakých se se svým přítelem během těch desítek roků účastnil, ať už se jedná o záhadu obestírající stavbu londýnského metra, samovznícení bohatého podnikatele, sebevraždu na prestižní dívčí škole či obávaný návrat nejděsivějšího sériového vraha své doby – Jacka Rozparovače. Ponořte se s Holmesem a Watsonem do světa londýnské mlhy, plynových lamp a koňských drožek!... celý text

bastes
04.03.2024 5 z 5

Velmi čtivá svižná kniha. Povídky jsou dlouhé tak akorát a hodí se tak i pro ty, kteří nemají čas na čtení, a ke knížce se dostanou třeba jen na pár desítek minut před spaním. Každá povídka se odehrává na jiném zajímavém místě a také v jiném čase. Jsou tam zločiny jak úsměvné, tak tragické a každý z nich je úplně z jiného soudku, takže se čtenář ani chvíli nenudí.

Kakho-Oto
30.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Čtivý soubor osmi povídek s Holmesem a Watsonem, které podle mě celkem zdatně připomínají tvorbu Artura Conana Doyla. Nejvíce se mi líbila poslední povídka, nazvaná Poslední oběť Jacka Rozparovače (snad mohu prozradit, že vrahem není Jack Rozparovač, ale někdo jiný). Té bych udělil plný počet hvězd. Následují povídky Fantom Yorkshiru a Zmizení vdovy Hamishamové (čtyři hvězdičky), poté Případ zaměněné litery a Případ tulipánů v ledu (slabší čtyři hvězdičky). Povídky Smrt před kuropěním a Případ zapomenutého Donatella hodnotím jako pouze průměrné (tři hvězdičky), nejméně se mi pak líbila povídka Plameny odnikud (slabší tři hvězdičky). Celkově musím říct, že se mi kniha líbí o poznání více než Mackovo předchozí dílo s postavou Sherlocka Holmese, míním tím román Sherlock Holmes a Hitlerův posel smrti. V knize povídek se čtenář podívá na italské Capri (Případ zapomenutého Donatella), sleduje příběh spících německých agentů v Anglii (Fantom Yorkshiru), stane se svědkem nevybíravých praktik při rozšiřování londýnského metra (Zmizení vdovy Hamishamové), respektive vraždy dívky ve školním zařízení (Smrt před kuropěním), dozví se o dvou variantách kláves psacího stroje (Případ zaměněné litery) či zjistí, že ani floristika není velkému detektivovi cizí (Případ tulipánů v ledu). Celkové hodnocení knihy: 75 %, tj. čtyři hvězdičky.

Kniha Sherlock Holmes - Poslední oběť Jacka Rozparovače je v