Sebrané spisy Billyho Kida

Sebrané spisy Billyho Kida https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15341/bmid_sebrane-spisy-billyho-kida-jPn-15341.jpg 4 12 2

Autor Anglického pacienta přichází s vizionářským veršovaným románem o americkém násilí. William Bonney zabil prvního člověka ve svých 12 letech. V 21 letech měl za sebou dalších 19 vražd... Bravurní vypravěč M. Ondaatje, opíraje se o dobové prameny, fotografie, ale i vlastní představivost, popisuje cestu Billyho Kida Novým Mexikem kolem roku 1880.... celý text

Literatura světová Romány Poezie
Vydáno: , Volvox Globator

The Collected Works of Billy the Kid , 1970

000nugatovej
29.10.2019 4 z 5

"řídit pohyb tužky směrem nahoru a do stran
mapa mejch myšlenek co si bežej kam chtěj
jako malý vlhký skleněnky po leštěným dřevě" (str. 73)

Jak pochopit nepopsatelné? Jak popsat neuchopitelné? Jak uchopit nepochopitelné? Život a myšlení zabijáka, který se stal legendou. (I my v dalekém Česku jsme o něm slyšeli, jeho ferrotypie patří k nejdražším fotografiím v USA, jeho životopis napsal mj. i šerif Garrett, který ho po útěku z vězení zastřelil.) Ondaatje jde na to skládačkou krátkých prozaických kapitolek a "básní". Zajímavé. Jako spisovateli mu takový experiment viditelně vyhovuje. Mnohým čtenářům určitě ne.

učtese
18.07.2013 odpad!

Hrůza. Žádný příběh, žádný děj, jen jakési náhodné výjevy ze života Billyho Kida doplněné o veršované povídání a poznámky jeho známých. To vše ohromně "tvrďáckou" hovorovou češtinou, které není místy téměř rozumět. Být Kidem, tak celý náklad knihy, jednu po druhé rozstřílím na cucky.

kanadská literatura Billy the Kid, 1859-1881

Michael Ondaatje