Smrtící vzdělání

Smrtící vzdělání https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476616/bmid_smrtici-vzdelani-1v0-476616.jpg 4 307 79

Scholomance série

Škola magie jako žádná jiná Do téhle čarodějné střední byste chodit nechtěli: místo profesorů zde vyučuje drsnými metodami sama škola a na každém kroku číhá zlý tvor, takže jediná vteřina nepozornosti vás může stát život. A tam se ti dva potkají: Galadriel, kterou škola systematicky připravuje na dráhu nejděsivější černé čarodějky světa, jak to prorokovala její prababička, a Orion, syn jedné z nejvlivnějších kouzelnických rodin, školní hrdina a ochránce slabých. Jenže ona se ze všech sil snaží, aby se proroctví nenaplnilo, a on jí ani trochu nevěří. Dokážou ti dva změnit dávné řády školy — nebo aspoň vlastní život?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

A Deadly Education , 2020

Julinka679
18.11.2022 4 z 5

Zajímavé fantasy, které mě bavilo a nemohla jsem se od něj odtrhnout.
Hlavní hrdinka Galadriel mi povahově celkem sedla a její všudypřítomný humor byl osvěžující. Ostatní postavy mají také své kouzlo a musím říct, že všechny mi tam seděli naprosto dokonale.
Smrtící vzdělání je mojí první knížkou od autorky a rozhodně nebude poslední protože tohle byla skvělá jízda! Už se těším na další díly!
Za mě 4* a doporučuji :-)

TeraBla
10.10.2022 4 z 5

Úplně nové pojetí kouzelnického světa a čarodějnické školy. Je to drsné, tajemné, temné. Jako vždy je u autorky hlavní postava mladá, jiná, dívka bez přátel. Shodná je i zvláštní romantická linka. Autorka píše dobře, hezky se to čte, jen je třeba si zvyknout na obsah. Těším se na další díly.

LiliDarknight
25.09.2022 4 z 5

Americká autorka Naomi Novik stvorila veľmi nebezpečný svet. Akoby zobrala vyhlásenie o tom, že stredná škola je mínové pole, a premenila ho na skutočnosť. Avšak ani miesto, kde neexistuje učiteľský zbor, nie je úplne anarchistické. V skutočnosti ho zväzujú prísne pravidlá. Žiadne prechádzky po chodbách po večierke. Ani návštevy v izbách. Lebo čím viac vás bude na jednom mieste, tým skôr vás zabijú. Plňte zadané úlohy, inak vás škola nepustí do jedálne.

Aj z tohto dôvodu študenti uzatvárajú rôzne dohody a vytvárajú združenia. Niektorí sa držia svojich enkláv – mocenských zoskupení, ktoré pripomínajú čarodejnícke spolky. Iní sa snažia zabezpečiť si v nich miesto. Ohurujú svojich spolužiakov, snažia sa predviesť v tom najlepšom možnom svetle. No a potom je tu Galadriel, preferujúca oslovenie El.

Keďže okolo seba šíri doslova temnú auru, ostatní sú voči nej nepriateľskí. Považujú ju za malefiku. Teda za niekoho, kto získava manu tým, že vysáva ľudí okolo seba. Alebo ich rovno vraždí. Najhoršie predpoklady ostatných vlastne Galadriel sama podporuje, keďže má povahu podobnú ježkovi. Len s tým rozdielom, že prípadných odvážlivcov pichá sarkastickými poznámkami a negativistickým prístupom.

Jej cynický pohľad na svet je to, čo má čitateľ možnosť najviac preskúmať. Vďaka tomu je z El v niektorých momentoch zábavná hlavná hrdinka. Zároveň to z nej ale robí absolútne nevhodného rozprávača. Zo všetkého najviac má tendenciu túlať sa v myšlienkach. Začne síce vysvetľovaním problému A, ale nakoniec skončí pri Z. Čitateľ sa vďaka tomu síce veľa dozvie o jej názoroch a postojoch, no už oveľa menej o fungovaní sveta.

Vysvetlenia sú teda skôr občasné a náhodné. Je potrebné dať si ich do súvislostí. Aj preto hlavne prvá polovica knihy pôsobí trochu zahlcujúcim dojmom. El síce rozpráva a premýšľa, ale nie je jasné, čo to má spoločné s príbehom a kam vôbec dej smeruje. Až po prečítaní niekoľkých kapitol zo všetkého vyplynie, že v tejto knihe dej vlastne ani nie je dôležitý. Autorka neopisuje ďalšiu zúfalú záchranu sveta. Nejde o rozprávanie o vyvolenej, z ktorej sa zo dňa na deň stane celosvetová senzácia. Ak vôbec niečo, tak El má svet zničiť, nie spasiť.

V skutočnosti sa má čitateľ pri čítaní skôr zabaviť. Nenájde tu žiadne veľké morálne presahy. Len El, jej uštipačnú myseľ a školu, čo sa všetkých snaží zabiť. No a potom je tu Orion, chalan odhodlaný všetkých zachraňovať. Nebyť niekoľkých vyslovene akčných scén, pôsobila by kniha ako svojho druhu beletristický životopis. S rozprávačom, ktorý rád zavádza. No a potom sa, na konci poslednej kapitoly, objaví varovanie. Až táto výstraha naznačuje, že séria predsa len ponúkne aj niečo veľkolepejšie. Čím sú, koniec koncov, známe všetky autorkine knihy.

Smrtící vzdělání je vcelku špecifickým kúskom. Pomerne jednoduchý dej a celková takmer až humorná atmosféra z nej robia oddychové čítanie. Lenže hlavná hrdinka, pichľavá a cynická El, z nej robí v istom zmysle jedinečný zážitok. Čitatelia obľubujúci sarkazmus sa budú dobre baviť. Tí o čosi menej tolerantní budú väčšinu času skôr trpieť. Koniec však naznačuje, že ide o istý druh experimentu, ktorý otvára dvere k niečomu väčšiemu.

voody99
20.09.2022 4 z 5

Velké wow za tuhle skvělou kouzelnickou školu. Ovšem mě trvalo hodně dlouho než jsem se začetla.
Ale kniha se mi celkově vážně líbila a těším se co přínesou další díly.

KristinTj
11.09.2022 4 z 5

Takže. Chodím do školy, kde nejsou učitelé. Spousta spolužáků je mimo, nikomu se nedá věřit. S nikým se moc nebavím, hlídám si svý soukromí a dělám, co můžu, abych přežila. Jenže sama to asi nedám. Každej den tady jde o život, člověk si není jistej ani ve vlastní posteli. A konec roku se blíží...

* Oceňuji nápad Novikové – fantasy příběh ze školního prostředí trochu jinak (odvážné a působivé).
* Styl psaní opět přizpůsobila příběhu (rozmanitost psaní mě v jejích knihách baví).
* Čte se to samo.
* Jsem fakt zvědavá na pokračování.

šneki
10.09.2022 4 z 5

Moje první Noviková a rozhodně ne poslední. Styl psaní mi sedl, Galadriel jsem v mnoha ohledech chápala a celý magický systém je bezvadně vymyšlen. A samozřejmě obří cliffhanger, který vás donutí číst další díl.

Dym
29.08.2022 4 z 5

Třetí kniha od Naomi Novik, kterou jsem přečetla. Autorka umí skvěle vytvořit úžasné světy a to i tak děsivé jako je škola Scholomachie. Občas mě při čtení i zamrazilo a ze začátku jsem El moc nemusela, ale ke konci jsem přišla na to, že mi přirostla k srdci. Už se nemůžu dočkat až vyjdou zbylé díly trilogie, abych je mohla naráz zhltnout... a to nejsem žádný chřtán

ciaram
17.08.2022 5 z 5

Naprosto zasloužených pět hvězd. A to jsem absolutně nic neočekávala. Žádnou část knihy jsem se nenudila, El byla sympatická holka s vlastním rozumem a výbuchy vzteku :), na Oriona jsem dál moc zvědavá. A rozhodně se chci dovědět, jestli se jim jejich mise povedla. Takže prosím další díl, nejlépe ihned. :o)))
Už dlouho se mi nestalo, že bych knihu odkládala se sebezapřením. V současnosti mi to překvapivě sedlo jako poklice na hrnec. A rozhodně si přečtu i další dílo autorky.

spencer
04.08.2022 4 z 5

Smrtící vzdělání bylo opravdu nevšedním čtením.

Příběh se odehrává v magické škole, která se snaží své studenty zabít. Je to sice škola, ale až na to prostředí a studenty školu moc nepřipomíná. Nejsou tam žádní učitelé a funguje to tam úplně jinak než v jiných magických školách z podobných knih. To je velké plus a zároveň mínus. Originálnímu konceptu totiž ubližují občasné dějové odbočky. Ty jsou typické pro autorčin styl psaní, takže jste-li*y seznámeni*y s jejím stylem vyprávění, zas takový problém to pro vás nebude. Já je čekala, ale přesto mou pozornost až moc často odváděly pryč.

Hlavní hrdinkou je dívka jménem Galadriel, které bylo kdysi předpovězeno, že bude nejděsivější černou čarodějnicí světa. Díky tomu je mezi svými spolužáky spíš vyvrhelem. Čím ale děj více postupuje, tím větší podíl svého času tráví s Orionem, školním hrdinou, který jí zachránil v průběhu školního roku život hned několikrát.

Jeden z nejzajímavějších prvků tohoto titulu je rozhodně jeho svět. Byl originální a dění ve škole taktéž. Líbilo se mi, že místo, kde většinou bývají studenti v bezpečí tady tak úplně bezpečné není a je plné neustálých výzev. Protagonistka se mi líbila a jelikož je dost sarkastická, vypadalo tak stejně i vyprávění.

Abych to shrnula, nebylo to špatné čtení. Jen autorka čas od času ztrácela mou pozornost kvůli velkému přívalu mnohdy i zbytečných informací zatěžujících čtenáře*řky. Konec to nicméně zachránil a jsem zvědavá, jak se bude děj vyvíjet dál.

padajicidvere
15.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Takhle depresivní příběh jsem dlouho nečetla. Musím uznat, že autorka má nadání na to, aby čtenáře patřičně znechutila ze všech těch příšer, způsobu života ve škole, osudu El atd. Dost to celé připomínalo Addamsovu rodinu.

S knihou jsem to měla jako na houpačce. Nejprve "Páni! To je pecka!", pak ale přišlo "Meeh, moc řečí..". Zprvu jsem si říkala, že je až na škodu, jak protagonistka hned na prvních stránkách popisuje svůj osud, život..a zbytečně tak odhaluje. Přitom by se vše dalo pojmout jinak, např. rozhovorem se spolužákem..ale vlastně ona se s nikým moc nebaví, ani nikdo s ní, tak komu by to říkala? Malovi? Dávalo to více smysl, protože když nemáte nikoho komu se svěřit, je tu čtenář.

Orion. To je tedy kapitola sama o sobě. Takového moulu, aby svět pohledal.. Už jen to jméno. Hvězdami předurčen k velkým věcem. Nedivím se, že ho chtěla 95 % času praštit, a závidím jí, že jí to i nakonec vyšlo. Já to štěstí bohužel neměla.

Člověk se musí ptát, zda je opravdu tou největší hrozbou El nebo její okolí, které naprosto slepě následuje proroctví její senilní prabábinky. To jak s naprostou jistotou a klidem odsoudí "člověka", aniž by ho poznali, je děsivé, a vlastně i naše realita. Zvláštní je, že ji a její matku otcova rodina dávno nenašla a nezabila.. nebo alespoň jen ji. Otázkou je, co přinesou další díly, a jestli skutečně bude El taková hrozba jak proroctví říká, nebo jestli jde pouze o potenciální hrozbu, kterou v sobě doposud úspěšně potlačovala.

Pravdou je, že má velké štěstí v tom jakou má maminku, protože ona jako jediná po celý její život věřila, že je hodná. Cpala do ni tolik mateřské lásky, aby nebylo místo na nic jiného, protože je to její dcera a miluje ji, ne proto, že má strach z toho, že by místo mohlo obsadit zlo, a to je ono. To je bezpodmínečná láska, jen proto, že je, že existuje, a že je naživu.

Kaduri
20.06.2022 4 z 5

Po výborných "Ve stínu hvozdu" a "V zajetí zimy" som chvíľu váhala, či sa do knižky vôbec pustiť. Je to YA fantasy zo stredoškolského prostredia a ja som už vekovo trošku inde:).
No ak nejaký autor dokáže osloviť s YA knižkou aj "odrastenejšie" publikum, tak je to práve Naomi Novik. A mala som pravdu.
Detailne premyslený dej, sympaticky sarkastická hlavná hrdinka a v pozícii nepriateľa - samotná stredná škola. To tu ešte nebolo:).
Bavilo ma to od začiatku do konca a teším sa na pokračovanie.

Duchoslp
06.06.2022 4 z 5

Knížka je určená spíš mladší generaci, ale je čtivá a děj není úplně k zahození. Magie., obludy a jedna né úplně společenská holka, kterou zachrání školní hrdina

Petass
30.05.2022 5 z 5

Strach ze srovnávání s HP byl velký, na druhou stranu "V zajetí zimy" se mi strašně líbilo. Scholomancie je míň pohádková, víc smrtící, taky víc YA a s Rowlingovou nemá nic společného. V jedné větě: středoškolské teenagerské intriky uprostřed školy, která se Vás ze všech svých sil snaží zabít. A trošku té romantické linky, aby to bylo komplet. A mě to bavilo. Svět byl zajímavý, neokoukaný, děj plynul a sem tam i ta vtipná replika padla na úrodnou půdu. S hlavní postavou to autorka možná až moc přepískla, ale je to úvodní díl, tak uvidíme. Třeba se nám v tom příštím trošku "zkazí" :) Doporučuji!

Alíček83
25.04.2022 4 z 5

Knížka je psána stylem rychlomluvy. Aneb jak rychle dokáží mluvit puberťáci. Všechno v jednom dlouhém souvětí, skákání z tématu na téma, aby to rychle vysvětlila. Moc informací, které rychle dovysvětlovali děj, který byl napínavý a bavil mě. Příběh byl i drsný, hodně studentů umírá. Těším se na další díl. Škoda, že ještě není.

Vědmed
18.04.2022 4 z 5

Opakujicí se motiv dívky na okraji společnosti z milujicí rodiny opanující nesmírnou mocí tentokrát ve školním prostředí.

Odmítnou lákavý společenský vzestup a nepodpořit tím tak na nerovných příležitostech založený systém, se kterým nesouhlasíme, vyžaduje velkou míru odvahy a upřímnosti k sobě samému. Privilegovanost pokryvá naše vidění závojem, nicméně život nám přináší situace, kdy jej můžeme odhodit a spatřit realitu takovou jaká je. I když to bolí, stojí to za to. Schopnost vidět rozdíl mezi hrdostí a egoismem chce velkou míru sebereflexe. Být vůči sobě pravdivý je předpokladem růstu.

Petra-1
16.04.2022 5 z 5

Svět je skvěle promyšlený a originální. Líbily se mi atypické postavy, pro mě byly osvěžující a sympatické.
Celou knihu postupně objevujete, jak zajímavě vlastně fungují kouzla a celý tenhle svět.
Kniha je čtivě napsaná a já jsem se nemohla odtrhnout. Hned bych četla další díl.
Kniha mi spíš přišla jako takové seznamování s prostředím. Musím říct, že si občas řekněte, kam vlastně celý příběh směřuje (i když to tak nějak víte).

kachnat
03.04.2022 5 z 5

Příjemné odpočinkové YA. Určitě si přečtu další díl. Vtipné. HP mi to tedy nepřipomíná, možná proto, že mi stačilo vidět jednou a knihy jsem nečetla :-)

Slůník
08.03.2022 4 z 5

Začala jsem číst a nemohla jsem přestat, a kdybych měla po ruce pokračování, hned bych s ním začala. Takhle sebereflexivní hrdinku jsem ještě nepotkala!

lena.o.knihach
06.03.2022 3 z 5

Smrtící vzdělání je má první kniha od Naomi Novik a nepřesvědčila mě, abych si od autorky přečetla i další její díla.

Čarodějná škola bez profesorů a s číhajícími nestvůrami je skvěle vymyšlená. Chybu neměla ani kouzla a čáry, i když čtenář musel zapojit mozkové závity, aby to všechno pobral. Na mě toho bylo až příliš. Šíleně moc informací na málo stránkách.

Hlavní dvojice mě neoslovila. Galadriel mi - i přes povedené a vtipné poznámky - lezla na nervy a Orion na mě působil jako takový ňouma.

Pokud hledáte originální fantasy příběh ze školního prostředí, kde se musíte mít i ve sprše na pozoru, zkuste první díl Scholomance (i když mě osobně nenadchnul).

DreamerX9
07.02.2022 3 z 5

Kniha mě vtahla uz na začátku a bylo jasné že to bude humorná jízda. Což byla. Je to vlastně jedna z těch knih, po které sáhnete když přečtete HP a chcete něco podobného rázu. Rozhodně musím autorce připsat body za originalitu, tvory i magii. Kniha je pro mladší čtenáře a postavy jsou i tak napsané jinak je s nimi zábava ačkoliv děj je spíš dobrodružné příhody kouzelnických školáků než zvraty a nečekané magické záhady.
Byla to taková oddechovka :)