Sběratel

Sběratel https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59818/bmid_sberatel-q7b-59818.jpg 4 889 162

Hlavním hrdinou, osobitého a experimentálními prvky nabitého „psychothrilleru“ z roku 1963, je psychopatický sběratel motýlů Frederick Clegg, jenž hříčkou náhody získá nemalý obnos, díky tomu si zakoupí nový dům, kam unese a kde vězní krásnou a nadanou studentku malířství Mirandu Greyovou – nechci jí ublížit, chce ji jen vlastnit. Struktura této Fowlesovy prózy je vybudována na střídání dvou působivých vnitřních monologů a především Mirandino vyprávění, jež je pro celou knihu ústřední, vyjevuje děs a absurditu celé situace – stále jasněji se totiž ukazuje, že není vůbec jisté, kdo je zde vězeň a kdo věznitel. Klinicky přesná studie chování člověka a výstavba románu s paralelou k Shakespearově Bouři fascinuje nejen svou bizarní zvráceností, ale i jako alegorie dobra a zla nebo studie niterných muk a vnitřního pekla vychýlené obsese, sublimované do hrozivých a pro okolí nebezpečných libůstek.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Odeon

The Collector , 1963

essidaven
09.09.2020 3 z 5

Dávám tři hvězdy, protože příběh knihy je prostě hnusný. Zpracování ovšem bylo brilantní a audiokniha v podání Jaroslava Plesla se poslouchala dobře. Zahrál toho šílence bravurně. Tak nějak jsem tušila, že kniha asi nebude mít happyend, ale i přestože byla Miranda z počátku otravná, ke konci mi jí bylo líto. Knihu jsem poslouchala na doporučení, sama bych si ji asi nevybrala. Určitě zajímavá zkušenost s tímto typem literatury, ale asi to není můj šálek kávy.

ninano
24.08.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Vlastně je to jedna z prvních vlaštovek tohoto druhu. V průběhu času má spoustu následovníc. Málokdo by tušil, v kterém roce vyšla.

Dela111
29.07.2020 4 z 5

Román Sběratel je o tom, kam až může vést vášeň ve spojení s labilní psychikou. Tato čistě psychologická hra je soubojem dvou osobností, kde nemusí být vítězem ten, kdo má klíče.
Vzhledem k tomu o jak jednoduchý děj se jedná, je zpracování velmi zajímavé, myšlenkové pochody obou postav jsou dobře zachycené.
Tento thriller poprvé vydaný v roce 1963 se pomalu stává klasikou a určitě stojí za přečtení.

Allena24
23.07.2020 5 z 5

Pro mne silné téma . Už použitá slova v popisu knihy "psychopatický sběratel motýlů....klinicky přesná studie chování člověka...", byla dobrým vodítkem.

MíšaS.
18.06.2020 3 z 5

Abych pravdu řekla, tak z knihy nejsem zas až tak nadšená. Líbil se mi příběh z pohledu Ferdinanda, ale Miranda mi neskutečně lezla na nervy. Ferdinanda mi bylo líto a abych pravdu řekla, tak jsem ho měla raději...

monci6485
14.06.2020 4 z 5

(SPOILER) Muž, který udělá pro ženu (skoro) vše. Dá jí krásný pokoj, knihy, oblečení, dokonce i vaří a koupí, co si přeje. A nechce za to ani sex!
To by byla krásná pohádka, že jo? Ale je tu pár podmínek. Věnovat mu trochu času a slov, milovat ho a žit spolu šťastně až do smrti. On je úplný debil a ona pěkná snobská dívka. Takže je jasné, že šťatné soužití se nekoná. Oba jsem litovala a nesnášela zároveň. Na konci jsem měla pro Mirandu víc pochopení. Mladá, plná iluzí, které jí on vzal..

m_martina
07.06.2020 5 z 5

V daném žánru se podle mého skromného názoru jedná o jednu z nejlepších knih. Čte se v podstatě sama a je dobře napsaná. Doufám, že autor napíše i něco dalšího.

Rihatama
28.05.2020 4 z 5

Komorní drama o dvou postavách s poměrně jednoduchou zápletkou. To podstatné se však neodehrává ve sklepě, ale v hlavách obou protagonistů, únosce a unesené. Fowles rozehrává souboj dvou bytostí, sběratele - nešťastníka a rodícího se monstra v jedné osobě - a krásného, mladého, nadaného motýla. Až moc mladého. Není to souboj rovnocenný, už z podstaty věci. Je zajímavé sledovat, jak se Fowlesovy osobnosti, jejich úvahy a strategie rozvíjí, únoscova rozhodně. A tak přemýšlím, jak bych reagovala já, být na místě jednoho či druhé/ho. Ani jeden mě svým uvažováním a chováním extra neoslovil, pochopení jsem ale kupodivu cítila pro oba, svým způsobem. Ne, že bych nevěděla, co je správné, aspoň si myslím, že vím, ale ví to každý? Kolik vášnivých sběratelů je mezi námi? Když nemůžu něco mít, proč si to nevzít? Takže kdo může za zrod monstra? Společnost nebo genetika? Zdařilý debut.

lampernaqui
12.04.2020 3 z 5

Do knížky jsem se pustil kvůli Čtenářské výzvě a nakonec jsem rád, že jsem si ji přečetl. Bylo zajímavé sledovat únos z obou stran účastníků. Miranda je Cleggovým přesným opakem a její myšlenky jsou podány tak, že nám musí být převážně nesympatická. Zatímco Clegg, který vlastně unesl dívku a drží ji proti její vůli ve svém sklepě, vše podává tak, že je mi ho až líto. Jednoduchým způsobem sám sebe přesvědčí, že to, co dělá, není nic špatného. Jsem zvědavý na film, ale Terence Stamp v hlavní roli mi vůbec nesedí.

Adamson
30.03.2020 5 z 5

Za mě super knížka. Byl jsem z ní upřímně nadšený.

klaraj093
23.02.2020 3 z 5

Jak jsem na knihu těšila, po doporučení od známého a dle hodnocení zde, tak mě to poměrně zklamalo.. První polovina knihy, byla zajímavá a napínavá, potom jsme se dostali k pohledu Mirandy a to byla totální nuda, normálně mě z toho bolela až hlava.. Takže druhá polovina knihy za mě hrůza, konec opět Ferdinand a zas zajímavé a napínavé.. Taková houpačka.. Takže 3z5..

klara1550
22.02.2020 4 z 5

Část, kde vypráví Ferdinand, se mi četla sama, Mirandina část už moc ne. Ve Ferdinandově části geniálně popsané myšlení člověka, který si sám o sobě nepřipouští, jaký je, a má tendenci racionalizovat si, co dělá. Bylo pro mě nesmírně zajímavé sledovat dynamiku vztahu mezi postavami, která byla výborně vystižená. Závěr ve velkém stylu. :-)

Edera
14.02.2020 5 z 5

Začátek komentáře vyzrazuje zápletku díla (bez prozrazení konce):
Nepříliš vnímavý, osamocený, společensky neobratný Ferdinand, kterému schází sociální dovednosti, úředník a ve volném čase sběratel motýlů, vyhraje v loterii velkou částku peněz. Finance mu sice umožní dát výpověď v neoblíbeném zaměstnání a mít více volného času, ovšem správného přístupu k životu není schopný ani díky novým možnostem, které se mu otevřou. Pořídí si vilu na odlehlém místě. Unese umělecky založenou dívku Mirandu, pocházející z vyšší společenské vrstvy a tuto studentku malířství pak drží ve sklepení, v němž své platonické lásce předem zařídil obývací místnost. Mirandu obdivoval už dlouho, špehoval jí, vymýšlel plán, jak jí získat a věří, že ačkoli jí bude držet v zajetí, mohl by časem vzbudit její zájem a mohli by se pak spolu "mít hezky." Domnívá se, že časem si její lásku získá, jen až ho dívka lépe pozná. Přitom to však svým závadným, psychopatickým jednáním sám znemožňuje. Sám je svým způsobem vězněm, vězněm vlastní povahy a omezených schopností.
Citlivá Miranda má zcela jiné vzdělání, vnímání světa a oproti poněkud zakřiknutému podivínskému vězniteli je i značně sebevědomá, vědomá si své atraktivity, lepší morálky a nejenom intelektuální převahy. Snaží se uniknout za každou cenu, nejdříve s ním zkouší vyjednávat, aby jí pustil na svobodu, pokouší se ho ovládat, dát mu náhled na své chování a snaží se ho přesvědčit nejdříve otevřeně, pak prostřednictvím lstí a manipulací, aby se dostala ze zajetí. Není jen pasivním, bezbranným vězněm. I když má bohatý vnitřní život, je nyní v obdobné situaci jako věznitel. Izolovaná od okolí, vydaná osudu na pospas.
!!! KONEC SPOILERU !!!

Kniha nám dává nahlédnout do uvažování dvou zcela odlišných lidí, rozdílných světů a věrohodně popisuje dva různé pohledy na život. Kontrast obou postav a bezvadně popsaná psychologie hrdinů dělá z knihy unikátní dílo.
Sběratel je beletrií, psychothrillerem, trochu detektivkou až hororem, má v sobě prvky gotického příběhu i jistou, byť neobvyklou romantickou linku. Tím dokáže oslovit širokou čtenářskou obec. Zároveň je mnohovrstevnatému dílu přisuzován filozofický i sociologický přesah, takže je určený i pro intelektuálně náročnější čtenáře, pro které jsou v románu ukryté další vrstvy, jako je například alegorická výpověď o hodnotách společnosti. Takto mluví M. Hilský v doslovu knihy o prolínání vysoké a pokleslé literatury.
Závisí tedy na každém, co v příběhu objeví a co všechno si z něho vybere.
Je dobře, že vznikají díla, která nejsou jen komerční, zábavnou kratochvílí bez prostoru k zamyšlení. Ať už bude čtenářem kdokoliv, pro každého bude v tomto literárním světě místo.
(Knihu jsem četla už před deseti až patnácti lety, zapomenout na to nejpodstatnější z ní nelze).

jant02
07.02.2020 5 z 5

Co je to svoboda? Něco nehmotného, něco, co neumíme ani dost dobře popsat. Každý si pod tímto pojmem patrně představujeme trochu něco jiného. Tak nějak podvědomě cítíme, že je svoboda pro nás důležitá. Možná je pro nás tou nejdůležitější hodnotou v životě, málokdo si to však dokážeme plně uvědomit, dokud ji máme. Považujeme ji za samozřejmost. Teprve až je nám odejmuta, uvědomíme si, co vše se za významem tohoto slova skrývá.

„Z venku si nikdo neumí představit, co to je sedět ve vězení. Třeba si řeknete, no, tam by byla spousta času na čtení a na přemýšlení, nemusí to být tak strašné. Ale je to strašné. Čas se tak vleče. Odpřisáhnu, že od té doby, co jsem tady, zpomalily všechny hodiny světa svůj chod o celá staletí.
Neměla bych si přitom stěžovat. Tohle je přepychové vězení.
A ta jeho přímo ďábelská mazanost, pokud jde o noviny, rádio a tak dále. Nikdy jsem noviny moc nečetla, ani neposlouchala zprávy. Ale být takhle odříznutá od světa! Je to tak divné. Připadá mi, jako bych úplně ztratila orientaci.
Celé hodiny ležím na posteli a přemýšlím, jak odtud utéct.
Celou věčnost."

Oceňuji vhled do myšlení dvacetileté dívky ocitnuvší se v mezní situaci. Přestože nejsem ani žena, ani mi není dvacet, tudíž to nemohu dost dobře posoudit, přesto na mě Mirandino jednání a její myšlenkové pochody působili velmi uvěřitelně.
Vztah vězně a věznitele i jednotlivé situace jsou zde vykresleny tak výstižně a živě, že jsem při čtení pociťoval silnou fyzickou nepohodu.
Abych aspoň trochu tu nevolnost ze sebe setřásl, začal jsem v tom příběhu hledat nějakou alegorii. Jsme vězni systému, společenských konvencí, svých druhých já... Nedokážeme se vymanit z područí tlaku okolností. Ač se snažíme sebevíc, uhájit svobodu nedovedeme. Tak alespoň využíváme materiálních možnosti, které nám toto „dobrovolné“ vězení skýtá.

Fascinující kniha!
Spolu s McEwanovým Nevinným, Faberovým Pod kůží a Vonnegutovým Jatka č.5 je Sběratel knihou, která mnou otřásla. Donutila mě znovu přemýšlet: Co je vlastně člověk zač?

Lka
02.02.2020 3 z 5

Dle recenzí jsem se na knihu těšila, ale bohužel přišlo zklamání. Zhruba do půlky mě to bavilo, pak jsem se musela nutit do čtení a ke konci už jsem knihu nemohla odložit.

Pablo7
26.01.2020 5 z 5

Tahle kniha mě doslova nadchla. Náhodou jsem slyšel ukázku audioknihy a pak jsem si půjčil knihu. První část je vyprávěná zdánlivě obyčejným úředníčkem, který vyhrál ve sportce. Je to skvěle napsané a nemohl jsem se od toho odtrhnout. Hlavní hrdina popisuje svůj život a nápad na únos holky, do které je zamilovaný. Vše popisuje stručně a věcně. Druhá část je tvořená deníkovými zápisy unesené dívky. Trochu to ztrácí tempo. Dívka je studentkou umění a hodně přemýšlí o světě, má spoustu emocí a vzpomíná na svůj život na svobodě. Taky samozřejmě popisuje své věznění. Vynikne rozdíl v charakteru a intelektu obou postav. Pak následuje třetí a čtvrtá část, které obsahují rozuzlení příběhu. Myslím, že kromě psychodrama to je i společenský román o šedesátých letech v Anglie.

PetrCepek
13.01.2020 5 z 5

Kniha oslní zejména zásluhou rozdvojení vypravěčů a vyděsí překvapivým závěrem. Postarší filmové zpracování je podstatně slabší.

hellena1523
03.01.2020 5 z 5

Tak z tohohle příběhu mi opravdu naskakovala husí kůže!

Lotka
01.01.2020 4 z 5

Zase jeden vyšinutý magor, neoblíbená hlavní postava, kterou nedokážu vystát...to znamená, že je to dobře napsaný.

Pasadenka
30.12.2019 5 z 5

Bomba. :D John zvládl napsat hezkou malou knížku postavenou na psychologii dvou postav. Obě se skvěle doplňují, a i když je děj lehce předvídatelný – podobných filmů a knih jsou doslova desítky, ne-li stovky – stálo to za to. Opravdu mě bavilo sledovat myšlenkové pochody sběratele a bylo to celé moc hezké. :) A ano vím, je to knížka o nehezkých věcech, ale když ty jsou napsané tak uvěřitelně, že to bylo super. :)

PS: Není určeno pro citlivé osoby. :)