Saturnin

Saturnin
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42280/saturnin-42280.jpg 5 7510 7510

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: „V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu." 9. vydání... celý text

Čtec
24.03.2016 5 z 5

Saturnin je jedním z nejzaručenějších přípravků na dobrou náladu. Vyzařuje z něj taková pohoda, dobrosrdečnost a laskavý humor, že člověk lehce dosáhne pocitu, že je vše v pořádku, žádné starosti nikdy neměl, nemá a mít nebude a nikdy mu nebylo lépe. Prostě terapie. Vždycky mne napadne, že i kdyby Zdeněk Jirotka nenapsal nic jiného, stačilo by to na vrchovatě naplněný spisovatelský život.

Jistě, jsou tací výjimeční lidé, kteří dokáží při Saturninovi usnout po dvou třech větách, ale nemyslím, že by jich bylo mnoho. Anebo spíše je Saturnin zastihl v nesprávnou chvíli. Také se mi to stalo. Doma mi jej podstrčili, když mi bylo asi deset. Doplácal jsem se asi na padesátou stranu a praštil s tím. Pamatuji si hlavně, že mi tenkrát (v normalizačních husákovských časech) přišlo naprosto neuvěřitelné, jak člověk v Československu může mít sluhu.

Po několika letech ale bylo už vše zcela jinak a především z doktora Vlacha, Milouše a dědečka se stali moji milí společníci. Do slečny Barbory jsem se samozřejmě zamiloval a jistě jsem nebyl sám. Knížka má i několik málo slabších místeček (pro mne třeba epizodka s panem Brudíkem), ale jinak nedopřává čtenáři oddechu, o jeho bránici a mimických svalech vůbec nemluvě. Asi nejraději mám - kromě sbližování se slečnou Barborou - pasáž věnovanou vyhlášení svaté války romanopiscům, tj. činnost "Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru", z jejíchž nálezů si dovolím ocitovat:

---
"Jeďte pryč!" vykřikl na Dalea a sám vyskočil otevřeným oknem na opačné straně salonu. Dale byl rychlý jako blesk. Prolétl dveřmi s oběma kolty v rukou, vyšvihl se svému koni do sedla a zmizel v oblaku prachu...

"Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru" k tomu podotýká, že podle podniknutého šetření, výpovědí očitých svědků a jiných údajů vypadalo to poněkud jinak...

... senzační odjezd páně Daleův viděli jen dva lidé: pan Jim Stone ... a malý pihovatý chlapec... Oba shodně vypověděli, že něco takového jakživi neviděli. Dale s oběma revolvery v rukou se jakýmsi divokým, z filmů odkoukaným skokem octl v sedle a zaryl koni ostruhy do slabin. Další výpovědi svědků byly poněkud zmatené.
Chlapec tvrdil, že se kůň s Dalem pokusil odjet na střechu hostince a strašně přitom řičel. Že Dale přitom vylétl ze sedla, urazil hlavou zábradlí verandy, prohnul plechovou reklamu na Singrovy šicí stroje a zůstal ležet jako "dočista zabitej".
Jim Stone ... dodal ... že chlap, který má plné ruce revolverů, skočí na koně a vrazí mu ostruhy, aniž ho byl předtím od té verandy odvázal, je pitomec a zaslouží, aby si tu svoji zatracenou hlavu urazil.
---
(kráceno)

macka55
16.03.2016 5 z 5

Ani nepočítám, kolikrát už jsem četla. Prostě tutovka.

Elea
13.03.2016 5 z 5

Jedna z mála knih, kterým se stále znovu vracím a pokaždé se stejně dobře bavím. Naprosto úžasný humor.

anntine
13.03.2016 4 z 5

Krásná knížka, čtivá, vtipná, pohodová. Zvlášť se mi líbí ten lehký humor, nijak se nevtírá a přesto se čtenář zasměje. Pěkně vypracované postavy a jejich charakteristika, příběh a hlavně letní atmosféra z knížky dělají poklidnou četbu.

Monika_cz
11.03.2016 5 z 5

Tuhle knihu miluju. Je tak krásně a hlavně čtivě a vtipně napsaná, že se jí prostě nedá odolat. Saturnin je ten nejlepší sluha. Velice ráda vzpomínám na úvodní slova a koblihy.

jewarix
09.03.2016 5 z 5

Úžasnýčtivý a velmi zábavný příběh. Čte se jednim dechem.

wir
07.03.2016

Jedna z mála knih, kde musím říci, film lepší než kniha. Není to však zapříčiněno knihou, nýbrž báječným filmem.

Claricia
07.03.2016 5 z 5

Jako vždy skvělé čtení.

Sova15
02.03.2016 5 z 5

Kniha, co se dá číst stále. I filmové zpracování je svělé. Někdy mám chuť, začít házet koblihy.....

noctambule
27.02.2016 3 z 5

Po tak dobrém hodnocení zklamání. Skvělá práce s jazykem, vtip tomu nechyběl, ale nic z čeho bych se chytala za břicho. Takový inteligentní humor. S tím nemám problém, co mě dělalo největší problém je forma. V podstatě balík komických příhod a komu to nesedne, tak jako mě, nemá šanci se do toho pořádně začíst. Nepříjemně mě překvapilo, jak pomalu se mi to četlo. Oddechovku jsem čekala marně.

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Dobrá oddechovka plná vtipných pasáží.

Viky007
26.02.2016 5 z 5

Tahle kniha je prostě věčná! Doporučuji všem, kteří se chtějí zasmát, protože humoru je zde opravdu požehnaně :-).
A tetička Kateřina nemá chybu!

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Sluha Saturnin je mým hrdinou i dvojčetem v jednom. Skvělé zábavné čtení. :-)

Ashen-Shugar
22.02.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších věcí, co se dají vůbec přečíst.

petra4080
22.02.2016 4 z 5

Úžasnej humor. Doporučuji přečíst, nebudete litovat.

desert.fox
19.02.2016 5 z 5

Hodnocení: Výborná.
Počet přečtení: 10, ale možná i 20.
Televizní i filmové zpracování je také velmi podařené.

Romanka89
19.02.2016 5 z 5

Úsměvná kniha, ke konci jsem byla tak začtená, v mhd, až jsem přejela asi 5 zastávek, což mluví za vše. Těším se až si zopakuju filmovou podobu tohoto díla.

"V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie a jeho humor je blízký mému srdci. Jeho fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."

Čtenářská výzva 2016: Kniha z žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih.

nandapanda
18.02.2016 5 z 5

Vybrala jsem si Saturnina jako četbu k maturitě. Původně na jeho místě byl Hordubal od Karla Čapka. Jsem moc ráda, že jsem ho vyměnila. (Ačkoliv Hordubala si chci také někdy přečíst.)
Zpočátku jsem byla ke knize trochu skeptická. Asi jsem nevěřila, že bude tak "úžasná, vtipná a poutavá", jak všichni říkali. Teď mohu s klidným svědomím říct, že (spolu s Vejce a já) je nejlepší knihou, kterou jsem ze svého seznamu k maturitní zkoušce přečetla.
Příběh je opravdu "úžasný, vtipný a poutavý". Při čtení jsem se smála nahlas - a to se mi moc často nestává - a přelouskala jsem ho celkem rychle. Doporučuji všem, ať už k maturitě nebo jen tak. Je to úchvatné dílo.

stefinam
17.02.2016 5 z 5

Prima kniha, zase se ráda podívám na televizní zpracování.

hanka616
16.02.2016

Humor, který nestárne. Laskavá, milá, vtipná kniha u které jsem se smála hodně nahlas.