Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 589 162

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

Talys
24.09.2021 3 z 5

Kniha i film jsou opravdu Mikoláškovým životem pouze inspirovány, ve skutečnosti se mnoho událostí odehrálo jinak. Nemohla jsem se při četbě ubránit srovnávání děje knihy s životopisem Mikoláška, který jsem četla před časem a nevyhnutelně jsem byla rozčarovaná...

marti.s
21.09.2021 4 z 5

Poslouchala jsem jako svou první audioknihu, tak jsem z toho měla trochu obavy. Zbytečně - silný, občas trochu magický, jindy krutý příběh o pro mě neznámé české osobnosti v podání pana Hlavici mě zcela vtáhl a knížku poslechla za 2 dny.

iv.ča
02.09.2021 5 z 5

Velice hezká knížka o zapomenutém českém léčiteli. Líbila se mi!!!

SilvieSisinka
28.08.2021 4 z 5

Zajímavé čtení.Jsem ráda za přečtení,že jsem se dočetla něco nového.Urcite se podívám i na film.

tabaluga
14.08.2021 5 z 5

Osud léčitele Mikoláška byl pro mne velmi zajímavý, dokonce jsem o této osobnosti naší minulosti ani nevěděla:-) jen pro mne to bylo takové méně propracované... Možná, kdyby první vznikla kniha a až poté film bylo by to zpracované lépe. Jen škoda těch fabulací, jeho život byl natolik zajímavý, že vykonstruováním jeho některých životních eskapád ztrácí příběh na autentičnosti.

marara
14.08.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Film jsem viděla už před rokem a ještě teď jsem při čtení dialogů slyšela Ivana Trojana. Líbil se mi téměř minimalistický styl, kterým je kniha napsaná. Jen škoda těch fabulací, Mikoláškův příběh by byl silný, i kdyby byl dle skutečnosti. Zvlášť temná stránka jeho osobnosti, kterou doslov rozporuje, byla v knize skoro navíc.

NannyOgg24
03.08.2021 4 z 5

Silný příběh, kniha se mi líbila.

marci8
23.07.2021 2 z 5

Příběh je velmi zajímavý. Z knihy je ale znát, že je to jen přepsaný film a je to rychlovka. Kdyby se nevyužíval scénář a nepoužíval přítomný čas, tak by mohla býti obsáhlejší a daleko niternější. Stejný styl psaní má Lars Kepler a to mi též nesedne, ale tam je více nedostatků. Pak jsou knihy, kde mi přítomný čas nevadí. Zde to působí velmi uměle.

klodnerovic
09.07.2021 4 z 5

Komentář č. 2 - méně lichotivý, výhradně ke knihařině!
Když se nám rozpadl první výtisk - asi po třetí výpůjčce - vyreklamovali jsme ho, když jsem dnes zjistila, že se rozpadl i ten vyreklamovaný - asi po třetí výpůjčce - na ... štvalo mě to, a to značně!

LaCoccinelle
08.07.2021 5 z 5

Napsáno velice čtivě, přečteno za chvilku. O osobě pana Mikoláška jsem se touto knihou dozvěděla poprvé. Zajímavý příběh. Na film se ráda podívám.

Alilka
16.06.2021 5 z 5

přečteno jedním dechem... Kniha se mi líbila až na pár pravdou nepodložených a zbytečných fabulací. Je sice v úvodu i na konci zdůrazněno, že je psána podle filmového scénáře, ale přece... Pokud je to životopisný film, tak proč fabulovat podezření jako skutečnost. (Nevěřím umláceným koťatům, ani tomu, že byl skutečně gay.)

Danago
15.06.2021 5 z 5

Šarlatán je román podle skutečného život Jana Mikoláška, který ukazuje jeho život v době kdy v sobě ojevil dar léčitelství a kdy se naučil diagnostikovat nemoci z moči. Za mě to byl úchvattný příběh, který vyprávý nejen o životě Jana , ale i o době ve které žil.
Vůbec by mi nevadilo více stránek příběhu.
Ocenila jsem doslov, který vysvětluje, co v knize jsou ověřitelná fakta a co domněnky , ukazuje prameny a možná i inspiruje k přečtení dalších knih o tomto léčiteli.
Na film se chci později také podívat.

Marekh
10.06.2021 5 z 5

Kniha ŠARLATÁN mne zaujala. Je inspirována skutečným životním příběhem Jana Mikoláška, který na základě prozkoumání moči z pouhého pohledu ve zkumavce dokázal určit, jaké má člověk nemoci a následně mu předepsal bylinky. Je zajímavé, že autor léčil hodně lidí včetně známých osobností (Antonín Zápotocký, Olga Scheinpflugová aj.) a některé pohlaváry Třetí říše (Bormann aj.).

Střídá se minulost s přítomností, v jednotlivých rocích se přeskakuje, ale to mi nevadilo. Kapitoly jsou krátké. V knize se vyskytují také části z 1. světové války a z 2. světové války. Kniha se četla dobře a soukromý život Jana Mikoláška včetně jeho léčení pacientů je zajímavý.

Mám pocit, že v minulosti jsem viděl část filmu, ale už si přesně nevzpomínám. Časem se na film podívám. Scénář k filmu napsal Marek Epstein a do knižní podoby převedl Josef Klíma. Myslím si, že kniha se povedla a Josefa Klímu mám rád jako novináře, na kterého si pamatuji především z pořadu Na vlastní oči, který se ničeho nebál a pouštěl se mnohdy do případů, které byly nebezpečné.

Myslím si, že existují léčitelé, kteří mají dar od Pána Boha a tento dar měl nepochybně také Jan Mikolášek, který pomáhal lidem. Jsou lidé, kteří věří léčitelství, a naopak existují lidé, kteří to považují za šarlatánství. Patřím k první skupině lidí. Vzpomínám si, když na počátku 90. letech navštívila moje mamka s babičkou jednoho léčitele, který diagnostikoval nemoci pomocí pohledu do očí a na základě toho určil problémy, které tíží pacienty. V podvědomí mám, že měl také různé přístroje. Babička měla rakovinu, takže se jí už pomoc nedalo, poněvadž rakovina byla v pokročilém stádiu, ale předepsal ji bylinky, které ji ulevily od bolestí, které měla, ale mamce pomohl. Samozřejmě mezi léčiteli určitě existuje řada podvodníků, kteří nemají žádné léčitelské schopnosti, ale věřím, že existují léčitelé, kteří jsou výborní a dokážou lidem pomoci, pokud selže klasická léčba u doktora. Lidé v zoufalství se obracejí na léčitele a chtějí pomoci buď přímo sobě nebo nejbližším lidem. Když všechno selže a člověk neví kudy kam, léčitel je jejich poslední naděje.

Kniha obsahuje barevné fotografie z filmu a také kapitolu PŘÍPODOTEK AUTORA KNIHY ANEB JAK TO BYLO DOOPRAVDY. V této části se dozvíme, co se zakládá na skutečnosti a co je fikce.

Kniha má pěkný přebal. Bohužel při čtení knihy došlo k rozlomení vazby, což je udivující, poněvadž kniha je nová, byla vydána v roce 2020 a už je poškozená!

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Třeba sice rozhodnutí mravence nemůže pohnout hvězdami, ale může změnit náladu lidí, kteří pak hvězdami pohnou, napadlo ho.

Chtěl jsem jen říct, že nejtěžší trest je volba.

Úcta. Úcta ke všemu živému nám chybí! I k těm rostlinám. Vždyť i ony cítí!

david9690
09.06.2021 4 z 5

Kniha mě celkem bavila, o osobě J.Mikoláška jsem před tím nevěděl a jeho životní osudy jsou zde pěkně popsány. Ze začátku jsem měl trošku takový nejistý pocit, že je to kniha napsaná podle filmového scénáře (jsem zvyklý spíše na opačný postup, že nejprve je kniha, která někoho zaujme natolik, že podle ní natočí inspirovaný film), ale pan Klíma se svého úkolu zhostil se ctí a pokud bych nevěděl že film byl první, tak bych to rozhodně neodhadnul. Četlo se to dobře, bylo to poutavě napsáno a i to vybrané téma mě celkem zaujalo. Osudy tohoto "neobyčejného" člověka a jeho nebývalé diagnostické schopnosti, jež jeho život formovaly i devastovaly zároveň, jsem sledoval se zaujetím. Vzhledem k tomu, že většina věcí a situací vychází z reálných událostí, vnímám tuto knihu jako obohacující a rozšiřující obecné povědomí. Na film jsem se chtěl podívat hned, když na něj běžely upoutávky a určitě to někdy udělám.

Jitka6
31.05.2021

Film jsem neviděla, a kniha se mi moc líbila.

JFK117
20.05.2021 4 z 5

Překvapivě krátká kniha, která by šla možná přečíst za stejně dlouhou dobu, jako vidět film. Pan Klíma se úkolu přepsat film do knižní podoby ujal se ctí. Já moc děkuji za dovětek a informace z archivu a vzpomínky pamětníků. Na film už se teď (jestli bude někdy možné jít do kina) nebudu dívat jako na dokument, ale jako jakousi variaci na téma teroru diktatury. A tím vlastně film a krásná literatura jsou.

Ditules
19.05.2021 4 z 5

Nejprve jsem si přečetla knihu a je vidět, že je psaná podle scénáře. Nicméně mě příběh velmi navnadil, a tak se těším i na porovnání s filmem. Rozhodně si ještě o Janu Mikoláškovi něco najdu. Zaujal mě.

Mášenka31
11.05.2021 4 z 5

První polovina knihy mě uchvátila. Překvapil mě příjemný a zároveň barvitý jazyk, líbilo se mi přeskakování mezi časovými liniemi. Trochu mě zarážel přechod mezi různými časy vyprávění příběhu (minulý v přítomnosti vs přítomný v minulosti, člověk by čekal opak).

Původně jsem nevěděla, že kniha je v podstatě knižním přepsáním scénáře k filmu, což bylo patrné právě z druhé poloviny knihy, která už spíš rychle utíká dopředu k finále a nesnaží se o žádné podrobnější rozebrání postav nebo příběhu. Je to škoda, protože dalších 100 stran by knize přidalo na hloubce, byl by prostor pro lepší pochopení, pro vybudování napětí k výslednému závěru.

Šarlatán byla příjemná oddechovka, která by si zasloužila víc příběhu (a obecně by si zasloužila být více knihou než scénářem), ale určitě to není důvod, proč ji odložit. Možná naopak - knížka jde přečíst na jeden zátah a myslím, že takovým způsobem vynikne o to víc.

Lena78537
11.05.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy. Do té doby jsem o existenci Jana Mikoláška neměla tušení. Přečetla jsem za dva večery, byla jsem zvědavá, jak to celé skončí. Mikolášek byl zajímavá a velmi složitá povaha. Člověk, který měl velký dar a který musel čelit nepochopení a křivdám okolí, ale především svým vnitřním démonům.
Určitě bych uvítala větší rozpracování, za mě dost stroze sepsáno. Silný příběh a ten konec... Doporučuji!

Terka18
09.05.2021 5 z 5

O příběhu jsem toho slyšela dost a ještě k tomu byl natočený film, tak jsem si knihu pořídila a dala jí šanci. Příběh mě uchvátil. Velmi dobře napsané a propracované. Měla jsem obavy, když jsem si ji brala do rukou, ale byly zbytečné. Příběh jsem zvládla za jeden den. Mohu jen doporučit.