Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 586 162

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

Pejuška
16.02.2021 5 z 5

Knížka mě upoutala vlastně díky ukázce na film, a rozhodně nelituji její četby. Knížka je psaná poutavě, lehce vtáhne do děje a nechce se Vám od ní odtrnout. Mírně jsem se zamotala v rokách, ve kterých jsem četla, ale nebylo to nic, co by si nešlo o pár stránek dříve najít :) určitě doporučuji, já si rozšířila obzory o další jednu zajímavou osobnost

Rosana
14.02.2021 5 z 5

Zvláštní a zajímavá kniha. Velice chválím krásný český jazyk, různá výstižná přirovnání a to, že kniha neobsahovala chyby a překlepy.

munka
13.02.2021 4 z 5

Ku knihe som sa dostala vďaka výzve. Zaujímavý príbeh o liečiteľovi, samoukovi, ktorý mal "dar od Boha". Svoj dar využíval v plnej miere a pomáhal ako obyčajným ľuďom, tak aj vládnej garnitúre, politikom, celebritám.... Privítala som poslednú kapitolu, kde pán Klíma upresňuje, čo je pravda a čo fikcia.

eldfluga
10.02.2021 4 z 5

Film jsem ještě neviděla, kniha se mi moc líbila. Čtivě napsáno...

Maky78
05.02.2021 5 z 5

Velmi poutavá kniha.
Připomněla mi Ratajský les od Aleše Palána.

Lizard
04.02.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha - výtečně namluveno L. Hlavicou.... Příběh je to velmi zajímavý, dobře se to poslouchalo a věřím, že i od četby bych se nemohla odtrhnout. Jen škoda, že děj nebyl popsán více do hloubky. Věřím, že knize by to spíše přidalo než-li ubralo :-)

Maciiik
01.02.2021 3 z 5

Knihy podle scénářů asi nebudou můj šálek kávy. Moc jsem se na ni těšila, protože mě téma léčitelství zajímá ale nedokázala jsem se začíst a přes víkend jsem se tím tak nějak prokousala. Je to velmi krátké, jen gramáž papíru a množství prázdných stránek z toho dělají knihu. Mám raději obsažnější záležitosti, budu si muset přečíst Vzpomínky přírodního léčitele a Životní příběh Jana Mikoláška. A hlavně se těším na film, zatím jsem ho neviděla, ale hodnocení vypadá slibně.

oolinkaa
30.01.2021 2 z 5

film jsem neviděla, a asi chyba, v knize jsem se ztrácela, vůbec mi nesedl styl psaní..vůbec jsem se nechytala

misa.novakova
28.01.2021 4 z 5

Líbil se mi film i kniha, zajímavý příběh, čtivé. Čekala jsem asi jen, že z knihy se dozvím více detailů než bylo vidět ve filmu

Jenny46
28.01.2021 3 z 5

Životopisné drama podle skutečné události asi moje představa byla jiná. Žádné větší informace jsem nezjistila a něco mi vůbec nesedělo. Pamatuji si jak jezdila babička za léčitelem - J. Mikoláškem, a proto mě příběh zajímal. Filmové zpracování mi sedělo určitě víc jak kniha, vyzkouším ještě audioknihu...

kachnat
25.01.2021 4 z 5

Film jsme neviděla, takže jsme byla natěšená, tato tématika mě velmi zajímá. Samozřejmě přepis scénáře nebyl přesným popisem té části jeho života. Přečteno za jeden večer.

niki-chan
22.01.2021 3 z 5

Kniha má dvě velké přednosti. Čtivost a zajímavou hlavní postavu. Děj mi místy přišel nedotažený do konce. A po přečtení kapitoly, jak to bylo doopravdy, mi vyvstává otázka proč? Takže hodnocení 3 * jsou akorát.

hlina
17.01.2021 3 z 5

Tady mám hodnotit knihu, ne film, ne příběh člověka.
Od začátku jsem věděla, že je to jen přepis scénáře, takže to pro mě není plnohodnotná kniha, proto nemůžu dát víc.

soupik2012
16.01.2021 4 z 5

Přepisování filmových scénářů do knižní podoby, považuji poměrně za nešťastný způsob tvorby literatury. Protože vznikne něco nedokončeného. Takové oškubané kuře. Silný příběh, moc dobré téma a tak málo zpracován do hloubky. Je to obrovská škoda. Místo uceleného životopisu, nebo románu, zde máme pouze jednotlivé vhledy do životních etap. Musím to napsat ještě jednou. Je to strašná škoda, že byl tento materiál tolik nevyužit. Audioknihu čte pan Lukáš Hlavica. Jeho způsob četby, který je dost neosobní a je bez hereckého přehrávání, se do tohoto příběhu náramně hodil. Audioknihu tedy hodnotím kladně.

Knižní střípky
16.01.2021 4 z 5

Přiznám se upřímně hned na začátku, že dokud nepřišel do kin film ŠARLATÁN a následně nebyla vydána kniha - pana Mikoláška a jeho osud jsem neznala.

Josef Klíma převedl scénář Marka Epsteina do knižní podoby. Jan Mikolášek musel být velmi zajímavý muž. Díky knize s prokliky do léčitelovy minulosti se nám utváří obraz tohoto vnitřně složitého muže. Nahlédneme do dětství, do válečného období, do léčitelské kariéry. Je evidentní, že jeho schopnosti byly neuvěřitelné, díky tomuto svému daru vykonal mnoho dobrého, pomohl spoustě nemocným lidem. Jeho pomoc vyhledalo kromě "obyčejných" lidí i plno tehdejších "celebrit" a politiků. V neposlední řadě vždy podporoval místní komunitu. Ale i přesto přese všechno mi ten člověk nebyl sympatický. Na základě toho, co prožil, chápu, že bojoval se spoustou vnitřních démonů, ale mé sympatie si nezískal. Vrcholem všeho byl vykonstruovaný proces vedený proti němu, což v té době bylo bohužel poměrně běžné. Těžký život měl tento bylinkový génius. A i přes mé ne příliš velké sympatie k němu mě jeho život fascinoval a jsem moc ráda, že jsem ho díky této knize poznala.

Audiokniha v podání Lukáše Hlavici byla skvělá, hudební podkres byl výborně zvolen, aby podtrhl temnou atmosféru příběhu. Hlavicův hlas a přednes je na vysoké úrovni, takže hned ze začátku po pár jeho větách mě nahrávka chytla a díky němu a skvělé hudbě jsem se dokázala přenést do reálií a ponořit do děje. Jsem moc ráda za poslední kapitolu, kterou vypráví již sám Josef Klíma a osvětluje nám, co vše byla pravda/fikce. (LEDEN 2020)

Andrea888
10.01.2021 2 z 5

Asi byla zásadní chyba pustit si film a krátce poté si přečíst knihu. Byla jsem zklamaná, protože jsem nevěděla, že se jedná o přepis scénáře. Takže už jsem se nedozvěděla nic nového.

petrarka72
07.01.2021 4 z 5

Četla jsem, promítala si v duchu film - a divila se, jak přesně si ho po více než roce pamatuji... Oproti mírně samolibým Mikoláškovým pamětem (jež jsou nicméně vynikající jako zdroj, který leccos uvede na pravou míru) je Epsteinův scénář a toto Klímovo převyprávění důkazem: 1) talentu obou, 2) nejednoznačnosti osobního poslání versus vnitřních démonů, 3) síly příběhu oproti "pouhému" životu.

Lejčís
07.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha, v některých ohledech rozvíjí film a hlavně se na konci dozvíte, co je pravda a co bylo pravdou jen inspirováno.. příběh pana Mikoláška je však inspirativní i sám o sobě, nutí k hlubšímu zamyšlení.

petunkav
05.01.2021 2 z 5

Nerada čtu knihy psané podle filmu. Tato kniha byla dárek, tak jsem ji tedy otevřela.
Bohužel se mi potvrdilo, že to není pro mě to pravé.
Téma silné, velmi citlivé, hodně nutí k zamyšlení. Ale to zpracování.... Za mě tedy ne moc dobré.
Film může být skvělý, ale kniha je velmi slabá.

_Brunetka_
04.01.2021 5 z 5

Na tenhle příběh nikdy nezapomenu. Stoprocentně knihu taky řadím mezi to nejlepší z roku 2020, protože mě prostě posadila na p*del. Josef Klíma má naprosto fantastický styl psaní, který vás knihu nenechá položit, protože prostě nejste superhrdinové a nedokážete nemožné věci. Příběh samotný je určitým způsobem mrazivý a stoprocentně strhující, já hltala každou stránku, na každou stránku jsem se těšila a vypěstovala jsem si závislost na každém slovu pana Klímy. Navíc je to příběh podle skutečné události, takže získáváte čtením určité poučení o něčem zajímavém a povědomí o tom, jak to v tehdejší době vypadalo - takové literatury není nikdy dost. Postavy i jejich vykreslení bylo naprosto bravurní. Život Jana Mikoláška vám jako celek vezme dech, donutí vás nad ním neustále přemýšlet a rozhodně vám nedá spát, protože tohle je něco naprosto velkolepého a slovy nepopsatelného. Člověk začne věřit doopravdy na to, že musí existovat něco mezi nebem a zemí a zároveň si moc přeje, aby s panem Mikoláškem mohl žít v jedné době. Při čtení mě taky zavalila vlna emocí a došlo i na slzy. Moc se mi líbily fotky z filmu na konci a objasnění toho, co z knihy/filmu je doopravdy na základě skutečnosti. Stejně mám ve výsledku recenze ale pocit, že navzdory tomu, jak vám tohle dílo budu chválit, nedokážu to tak, jak by si zasloužilo. Oplývá totiž neskutečným kouzlem, že si to člověk musí prožít sám, aby pochopil, že tady jsou veškerá slova k ničemu.