Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 587 162

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

Pavlina50
16.02.2022 4 z 5

„Nejtěžší trest je možnost volby.“

K přečtení knihy mě (možná jako hodně ostatních čtenářů) nalákal shlédnutý film s Ivanem Trojanem, takže se pochopitelně nemůžu ubránit srovnání.
Naštěstí jsem dopředu věděla, že se nejedná o klasickou beletrii, ale jen přepis filmového scénáře a autorem je navíc novinář. Ve světle těchto informací jsem proto ke knize přistupovala a bylo to moc dobře. Neměla jsem přehnané očekávání, ale chtěla jsem spíš jen srovnat vizuální a psanou podobu tohoto zajímavého příběhu. Proto jsem nečekala ani nijak emotivní čtení, což mi strohý a jednoduchý styl psaní scénáři naprosto potvrdil. Kniha jen opravdu věrně kopíruje film, což se ale od scénářů prostě musí očekávat.
Nezklamalo mě ani to, že příběh byl z velké části fikce. Naopak. Potěšilo mě, že zejména ten konec, který jsem u filmu dost těžce prožívala, fikce byla.
Navíc moc fajn byl i doslov, který se snažil všechny skutečnosti o životě Jana Mikoláška uvést na pravou míru. Novinář se prostě nezapřel.
Kniha není obsáhlá, je to taková jednohubka na jeden večer, která vůbec nepostrádá čtivost. Nic nového, než to, co je vidět ve filmu, sice nemůže dát, ale to prostě jen odpovídá danému žánru.
Zklamaná jsem nebyla.

Hezká myšlenka, kterou jsem si z knihy odnesla:
„Třeba sice rozhodnutí mravence nemůže pohnout hvězdami, ale může změnit náladu lidí, kteří pak hvězdami pohnou…“.

DuncanIdaho
08.02.2022 3 z 5

Po přečtení jsem musel chvíli přemýšlet, co o knize napsat. Přečetl jsem ji sice za necelé dva dny, ale nějak strhující dílo to není. Číst se to dá, dozvíte se něco o jednom našem zapomenutém léčiteli. Vše mi ale přišlo takové jako nakousnuté, nedořečené. Některé kapitoly byly až moc krátké, takže jen něco nastínili a ... Film jsem neviděl, takže nemohu srovnávat. I přes nějaké připomínky stojí kniha za přečtení. Rozhodně si přečtu knihu vzpomínek přímo od Mikoláška.

Hells_above
03.02.2022 2 z 5

Samý přítomný čas! Autorův styl psaní mi vůbec nesedl. Zajímavý byl až konec knihy - Přípodotek autora...

lenkaabooks
02.02.2022 3 z 5

Nevím co si o knize myslet, snad mi pomůže film, i když bude z velké většiny zřejmě stejnou fabulací, jen s dokonalým panem Trojanem. Pokud však měl pan Mikolášek opravdu dar uzdravování, tak smekám. Jakým byl člověkem, to ví jen on sám.

jirka9453
02.02.2022 3 z 5

Kniha vzniklá přepisem scénáře. Film nemá chybu, ovšem pokud jste ho již předtím viděli, nedá Vámm kniha nic navíc. To ovšem neznamená, že by nebyla fajn čtivem. :-)

Durancie
31.01.2022 1 z 5

Je tam znát, že je kniha psaná podle scénáře. Film se mi líbil, ovšem kniha nezáživná. Ztráta času.

Monnyska
23.01.2022 3 z 5

Viděla jsem první filmovou verzi, takže pro mě žádné překvapení... Mrzí mě, že se autoři nedrželi spíše pravdivé linie. Kniha sama o sobě lehce čtivá, za den sfouknutá. Jste spíše zklamaní, že příběh není více pravdivý a chce šokovat spíše fiktivními liniemi příběhu.... Za mě tři hvězdy akorát.

kačenka80
07.01.2022 5 z 5

Lehce čitelná kniha o životě Jana Mikoláška, který byl považován za léčitele. Kniha je přepisem scénáře k filmu Šarlatán. Na konci je vysvětlení co v knize byla fikce a co pravda a fotky z filmu Šarlatán.

ninano
06.01.2022 2 z 5

Film se mi nelíbil a kniha tudíž také ne. Raději si přečtu něco o opravdovém životě pana Mikoláška.

StihOMam
03.01.2022 4 z 5

Co si budeme nalhávat, utáhl mě na nudli Ivan Trojan na obalu, tak jsem si Šarlatána vypůjčila. Brzy brzičko bylo sice po všem, ale dojem zůstal. Nahlodal mě červíček, jak moc autenticky a do jaké hloubky probíhal nastíněný život pana Mikoláška, který se mi snaží někdo podsunout. Tyto výzvy mám ráda. Budí ve mně dojem, že něčí snaha padla na úrodnou půdu a vede následně ke skutečnému dovzdělání.
Dílko nenudí, je čtivé, lehce napsané, snadno stravitelné, přesto poutavé a s určitou jiskrou. Na pět hvězd to není, pánové, ale budu štědrá a čtvrtou do hodnocení dotlačím.

vikaa
27.12.2021 3 z 5

Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin. Film se mi ale líbil o moc víc, především zásluhou Ivana Trojana. Šarlatán je přepis filmu, ne knižní předloha, proto nepřináší oproti filmu mimo doslovu nic nového. Postava Jana Mikoláška je ale velmi zajímavá a už se těším, až si přečtu knihu Životní příběh Jana Mikoláška.

Doubravka1975
30.11.2021 5 z 5

Tahle knížka je přesně přepsaný scénář stejnojmenného filmu, který jsem viděla v kině a vynikající !!! Takže jsem přečetla jen asi 30 stran a až pak vzadu dodatek autora aneb jak to bylo doopravdy.
O Janu Mikoláškovi si chci přečíst knížku Paměti přírodního léčitele, kterou sepsal přímo Jan Mikolášek a knížku Životní příběh Jana Mikoláška - Pravda o slavném léčiteli, kterou sepsal Martin Šulc, Mikoláškův prasynovec a Martina Šulcová

helca31
28.11.2021 5 z 5

Životní příběh léčitele Jana Mikoláška před i během 2. světové války. Pomohl mnoha obyčejným i známým lidem, a i přes stíhání gestapem, později i komunisty si zachoval hrdost a čestnost.

Pavčule
16.11.2021 1 z 5

Jsem zklamaná , knížka mě vůbec nechytla . Hvězdička navíc za to,že se doktor Milkolášek dostal díky knize a filmu do většího povědomí .

Palus
09.11.2021 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, otázka co je autorská fikce a co skutečnost...

Špekyn
19.10.2021 5 z 5

Velmi působivé dílo. Oproti filmu je zde pár scén navíc (nejspíš byly vystřiženy), např. umírání Mühlbacherové. Kniha osvětluje i myšlenky a pohnutky, což umožňuje lepší pochopení. Přípodotek autora na konci je milou třešničkou a dobrým počinem - člověk si může udělat obrázek o tom, co je skutečnost a co fikce.

knihomolkaMist
19.10.2021 4 z 5

Film jsem viděla již pár měsíců zpět, ale když bylo v tématu výzvy dílo, které pojednává o známé české osobnosti, rozhodla jsem se do toho pustit.
A bylo to moc fajn! Je to teda přepis filmu, takže v tom nenajdete žádné rozdíly, ale děj tak krásně a jednoduše plynul, že to máte přečtené raz dva! :)

martina1797
15.10.2021 3 z 5

Jsem trochu na rozpacích co si myslet o charakteru člověka. Snaha a schopnost pomáhat a rozdat se pro ostatní a zároveň potřeba manipulovat, ovládat a na úkor ostatních si zachránit vlastní kůži. Kniha zajímavá, ale musím uznat, že v tomto případě je film možná ještě lepší.

petrzel
04.10.2021 5 z 5

Viděla jsem film a byl krásný, kniha byla velmi dobrá ,pěkně se to četlo.

-markéta-
02.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Chystala jsem se na film, ale díky výzvě jsem přehodnotila a vzala do ruky knihu. Musím uznat, že nic takového jsem ještě nečetla. Není to žánr, po kterým bych běžně sáhla, ALE jsem ráda, že jsem Šarlatána přečetla.
O panu Mikoláškovi jsem slyšela již před knihou/filmem. Je neskutečné, že někdo dokáže léčit pouhým pohledem na moč. Je neskutečné, kolika lidem pomohl, vyléčil, klobouk dolů.
Kniha je doopravdy na plný počet hvězdiček, ale mně osobně místy pan Mikolášek hodně vadil. Vadilo mi, jak byl vůči Františkovi majetnický a nechal ho zabít vlastní dítě, nechutné.
Kniha se četla sama, jednoduchá čeština, doopravdy super čtení na jedno odpoledne.
Líbil se mi dovětek pana Klímy, který pátral, co je fikce a co pravda.