Sapiens: Stručné dějiny lidstva

Sapiens: Stručné dějiny lidstva https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399330/bmid_sapiens-strucne-dejidy-lidstva-tHz-399330.jpg 4 1186 258

SAPIENS – STRUČNÉ DĚJINY LIDSTVA sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice. "Proč se z knihy SAPIENS Yuvala Harariho okamžitě stal mezinárodní bestseller? Je to jednoduché: odpovídá na nejzásadnější otázky historie i moderního světa a čte se jedním dechem. Nemůžete se od ní odtrhnout!" (Jared Diamond, nositel Pulitzerovy ceny, autor knih Osudy lidských společností, Kolaps a The World until Yesterday).... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Leda

Sapiens: A Brief History of Humankind , 2011

Miliarda
20.04.2021 5 z 5

Velmi zestručněná historie lidstva, která však dává ucelený myšlenkový celek, je poutavá a čtenáře zásobí množstvím zajímavostí, které se jen tak nedočte. Současně je třeba vyzdvihnout edukovanost autora a jeho schopnost udržet čtenáře ve střehu, ačkoliv se jedná o naučnou literaturu u níž je to značně problematické. Harari mě svým stylem vyprávění nadchnul, kniha samotná mě obohatila množstvím zajímavých informací a určitě se vrhnu s chutí na další autorova díla.

Tassman
11.04.2021 5 z 5

Určitě fajn k přečtení. Na řadě míst knihy mě napadlo, že pokud bych měl na základce učitele dějepisu (nebo občanky), který by podobným způsobem vykládal svůj předmět, tak bych na školu vzpomínal mnohem raději, než nyní :)

PietroGrencik
27.03.2021 5 z 5

Prečítal som vo svojom krátom živote niečo okolo 80 kníh.

Jedna z najlepších kníh aké som čítal.
Teda aspoň mňa osobne to veľmi oslovilo.
Prinutílo ma to sa skutočne zamyslieť a trochu "odZOOMovať".

Pri niektorých knihách si vyznačujem zaujímavé odseky alebo pasáže.
Tu som si značil skoro každú stranu, kým som nepochopil že to celé je špičková kvalita.
Myšlienka za myšlienkou.

Vťahovalo ma to do histérie 1000x viac ako uvrešťaná autoritatívna a tlstá dejepisárka, ktorá mi zhnusila záujem o dejepis.

Harari píše veľmi pútavím spôsobom.
Zmenil som názor, a teraz si myslím že aj dejiny môžu byť "sexi" :D

mpa
26.03.2021 5 z 5

nutné čítať s pochopením. a s odstupom, nehodnotiť "dnešnými" pohľadmi. následne sa životný štýl "neprispôsobivých s tým, že nepozerajú stále na to, čo zajtra nie je niečo nesprávne. akurát je to životný postoj inam, nie tu, kde "v potu tváre dorábať budeš chlieb svoj".

Karimah
25.03.2021 5 z 5

Kniha nepřináší nic moc nového, jsou to v podstatě známá fakta zasazená do souvislostí, takové školní opáčko. Čte se dobře, je psaná jazykem srozumitelným i pro laiky a věřím, že zaujme i lidi, kteří se o tématiku zvlášť nezajímají.

Magrat_von_G
20.03.2021 5 z 5

Zajímavý náhled na velmi zestručněné dějiny lidstva optikou různých diskurzů. Nic zásadně nového jsem se nedozvěděla, ale věřím, že může být přínosem pro toho, kdo se o historii a antropologii nikdy moc nezajímal. Navíc se dobře čte (poslouchá).

Marek82
19.03.2021 3 z 5

Táto kniha je nesporne vysoko cenená, až môže čitateľ nadobudnúť pocit, že ak sa mu kniha nepáči, chybu spravil čitateľ, nie autor. Bohužiaľ sa musím pridať k nepočetným, ale moje pocity presne vystihujúcim kritikom. Predovšetkým podtitul zavádza. Nejde o stručné dejiny ľudstva, ale o autorove úvahy, ktoré ilustruje historickými udalosťami, ktoré jeho úvahy podporujú. Pri absencii kritického myslenia tak čitateľ môže nekriticky preberať autorove často zjednodušené vysvetlenia a zamieňať si ich s faktami. Z historického hľadiska je kniha povrchná, niektorým etapám dejín sa venuje relatívne viac, niektorým vôbec. Ako inak by to však mohlo byť, keď detailné historické diela mapujú na podobnom rozsahu dekádu alebo storočie a v tomto prípade autor zachytí v jednom diele desiatky tisíc rokov. V praxi tak ide o mozaiku historických udalostí, zmiešaných s úvahami a ponúkajúcimi závery, ktoré si niekto môže zamieňať s faktami. Kniha mala nesporne niekoľko svetlých momentov a dejinných súvislostí, ktoré ma zaujali. Vcelku som sa však s knihou vysporadúval ťažko. Príbeh prirodzene absentuje úplne, kapitoly na seba nadväzujú len voľne, niektoré pasáže zaujali viac, iné vôbec. Rozhodne by som knihu neoznačil, ako dielo, ktoré mi zmenilo život alebo otvorilo oči, nakoľko veľa dejinných súvislostí si pamätám zo školy alebo iných kníh a pri miere povrchnosti, akou sa im autor, vzhľadom na obrovský záber, venuje, mi neponúkli veľa dodatočných informácií. Podobné je to aj s autorovými úvahami. Niektoré sú zaujímavé a viem sa s nimi stotožniť, s inými nemusím súhlasiť vôbec. Celkovo som rád, že to mám za sebou, dopočúval som s vypätím síl, nakoľko práve v závere autor "ulieta" najviac, pretože sa snaží o predpoveď budúcnosti.

Greenfingers
15.03.2021 5 z 5

Stejně jako podtitul této knihy je i její četba úchvatná a úděsná zároveň.
Autor předkládá svou verzi historie rodu Homo a soustřeďuje se předem na druh Sapiens. Sám přiznává, že o mnohém ze života pravěkého člověka se můžeme jenom dohadovat. Máme v rukou pouze střípky v podobě různých paleontologických nálezů z nichž skládáme mozaiku dávné minulosti.
O naší budoucnosti lze také jen spekulovat, a to na základě zhodnocení celého vývoje lidstva až do současnosti, s důrazem na poslední století a desetiletí. Vědecko-technický pokrok staví člověka před závažná dilemata, která mě tak trochu děsí. Éra kyborgů se dle autora zdá být neodvratná, ale sám připouští, že i v minulosti se ne všechny předpovědi vyplnily.
Obdivuji snahu Harariho uvádět známá historická fakta do logických souvislostí a vyvozovat z nich závěry, které jsou místy polemické, místy provokující a někdy také nepříjemné. Kniha nabízí spoustu námětů k přemýšlení a tom spatřuji její největší přínos.

matej.kulistak
11.03.2021 4 z 5

Už z podtitulu je patrné, o jak ambiciozní projekt se jedná. Harari se zastavuje u zlomových proměn člověka a do důsledku rozvádí, k čemu každá z nich vedla. Z rukávu přitom sype neuvěřitelné kvantum příběhů, paradoxů, souvislostí, umně přechází z oboru do oboru, vysvětluje principy a zachovává si čtenářskou přitažlivost a poutavost na 500 stranách. To je prostě skvělý výkon.

To bylo men, ale je třeba dodat i de. Je to pořád jen 500 stran na popsání fenoménu člověk, o němž (nebo jeho pohledu na svět) bylo napsáno doslova vše, co kdy bylo napsáno. Nutně tedy dostaneme šablonku, skicu zatíženou subjektivním autorovým pohledem, která tak ve výsledku může být značně zkreslená. Pokud má Sapiens nějakou zásadní chybu, pak to, že tento fakt sebevědomě ignoruje a snaží se působit objektivně. Jenže člověk nežije v deterministickém světě, jehož hybnou silou je náhoda, reprezentovaná v našem případě slepou evolucí. Rozhodně na tom alespoň nepanuje konsenzus.

Berny97
08.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Jsem milovník tohoto typu knih. Neskutečným způsobem rozšiřují všeobecný rozhled o našem lidstvu. Autor popisuje a objevu důsledky 3 revolucí: kognitivní, zemědělské a vědecké. Upřímně mě nikdy nenapadlo se zamýšlet nad zemědělskou revolucí, autor z ní čerpá zajímavé důsledky. Z celé knihy se trochu vymyká předposlední kapitola - A žili šťastně až do smrti. V celé knize se popisuje a srovnává jaké pozitiva a negativa přinášel každá doba, což běžně dělají všichni historikové, nicméně jak autor správně podtrhuje v předposlední kapitole, neexistuje žádný výzkum a metodika jakou vyhodnocujeme spokojenost a štěstí zástupců Homo Sapiens v průběhu jednotlivých období a revolucí. Je občan 21.století opravdu spokojenější než středověký rolník ?

Hyaenodon
02.03.2021 4 z 5

Na mě až moc "stručné", nicméně velmi zajímavé.

adales
28.02.2021 5 z 5

Výborná kniha. Tak akorát stručná, aby nezabředávala do větších detailů, ale byla stále schopna podat jasně a přehledně danou tématiku. Spousta dobrých myšlenek a souvislostí, které mě dříve nenapadly. Určitě si ji přečtu znova.

lavash
10.02.2021 odpad!

hrozivej brak. nenacházim slov.

Aingeal
30.01.2021 5 z 5

Pokud se chcete něco dozvědět o tom, jak vznikla naše moderní společnost se svými přístupy k životu a hodnotami, pak určitě doporučuji k přečtení. Kniha je psaná velmi poutavě a je přehledně organizovaná: provede vás vývojem lidstva od "vítězství" homo sapiens kdysi v mlhách dávnověku, přes zemědělskou a průmyslovou revoluci, až po život ve světě moderních technologií.

Je patrné, že některá prezentovaná fakta jsou asi spíš hypotézami autora než podloženými objektivními informacemi, na kterých se shoduje většinová vědecká komunita. Jinak je ovšem docela pochopitelné, že autor musel hodně zjednodušovat a generalizovat, aby tak obsáhlé téma vystihl - jak jinak tyto informace předat laické veřejnosti (lidem bez hlubších znalostí historie, antropologie, sociologie...)? Každý pokus popularizovat vědu vnímám jako chvályhodný, a pokud vyloženě nečpí fantastickými smyšlenkami, s klidem ho přijmu a s chutí přečtu :).

LiberX
29.01.2021 5 z 5

U podobného typu knih si obvykle podtrhávám hodnotné a zajímavé pasáže. Tady jsem to po pár kapitolách vzdal. Sapiens by měli být tesáni do kamene.

lernami
29.01.2021 5 z 5

Kniha, která zajisté rozšíří obzory a dá nový pohled na svět kolem nás. Je plná známých i neznámých zajímavostí. Spíš bych ji však zařadila do sociologie než do historie. Autor se skrz historii pokouší proniknout do mentality lidstva a komplexně se zamýšlí nad důvody našeho historického vývoje. I přesto, že ne každá část se mi četla lehce, tak se mi kniha moc líbila. Za zmínku určitě stojí autorovo varování před dalším vývojem lidstva. V závěrečných kapitolách jsem si opravdu připadala jako ve světě sci-fi. Skvělá kniha na zamyšlení!

T.Dino
26.01.2021 5 z 5

Nádhera! Velmi zajímavý styl, historie okořeněná filozofií. Informativní a hlavně k zamyšlení.

domihruzkova
26.01.2021 4 z 5

Skvělé pro nějaký všeobecný přehled historíí. Některé pasáže zajímavější, další zase trochu nudnější a vleklé. Celkově ale hodnotím pozitivně.

Michal_
23.01.2021 3 z 5

No, že by to byl takový takový bestseller, to za mě teda ne. Většinou jen pouhé shrnutí již známého a mnohokráte publikovaného, mnohde pouze autorovy názory, domněnky a hypotézy, které nám autor jaksi nekriticky a neobjektivně předkládá s vizí, že právě ony jsou zaručeně ty pravé; některé pasáže rozvleklé a opakující se dokola, jinde zastaralé - data antropogeneze stárnou velice rychle. Navíc řada odborných nepřesností (překlad). Zase se ukazuje, že zachytit tak širokou problematiku v jedné knize nelze obvykle moc kvalitně, objektivně a vyváženě. Raději sáhnout po odbornější literatuře v dané problematice.

Elea
22.01.2021 3 z 5

Trochu jiný pohled na historii než nabízejí učebnice dějepisu.