Šantaram

Šantaram https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412387/santaramA3qT2S-hyY-.jpg 4 259 75

Hlavní hrdina převážně autobiografického románu Šantaram přilétá do Bombaje, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu rodiny. Už to samo o sobě by stačilo na několik životů, ale pro Gregoryho Robertse je to teprve začátek. Do Indie přijíždí s trochou peněz, falešnými doklady, s nulovými plány do budoucna a potkává svoji osudovou životní lásku. Poté co přijde o peníze i o pas, se nastěhuje do obřího ilegálního slumu a začne provozovat „lékařskou praxi“. Zná sice jen základy první pomoci, ale díky svým stykům s mafií dokáže sehnat peníze na léky. Další životní zvraty ho ale opět dostávají do vězení a posléze na cestu mafiána, pašeráka i bojovníka v afghánské válce. Gregory David Roberts se narodil v roce 1952 v australském Merlbourne, kde vystudoval filozofii a založil rodinu. Porozvodové trauma a ztrátu možnosti starat se o dceru řešil pomocí heroinu, což vyústilo v sérii ozbrojených přepadení bank. Za mřížemi měl strávil dvě desítky let, ale v roce 1980 se mu podařilo uprchnout do Bombaje. Po deseti letech byl dopaden v Německu při pokusu o pašování heroinu do země. Odtud ho deportovali zpět do Austrálie, kde si odpykal zbytek trestu, z toho dva roky na samotce. Ve vězení začal psát autobiografický román Šantaram, dozorci mu však dvakrát zničili rukopis, což představovalo léta práce navíc. V roce 2003 jeho „novodobý Motýlek“ konečně vyšel a okamžitě získal mezinárodní věhlas a uznání.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Biografie a memoáry
Vydáno: , Kristián Entertainment

Shantaram , 2003

harena
18.01.2016 3 z 5

Určitě souhlasím s tím, že je to nezapomenutelná kniha (800 stran), ve které nacházíme nespočet paralel s Robertsovým životopisem. Nezapomenutelná proto, že mi hlavní hrdina tak šíleně vadil. Potkat Lina, také si před ním uplivnu. Knihu jsem dočetla s největším sebezapřením. Je o zločinci, kriminálníkovi a rváči, který považuje život, kdy vydělává peníze jen distribucí drog, vyráběním falešných pasů, vybíráním výpalného a bojem s nepřáteli, za naprosto správný. A přesvědčuje nás celou knihu o tom, že když miluje své přátele (tak, až se rozpláče) a oni jeho, že je neobyčejně citlivý a inteligentní. Zvlášť, když filozofuje se šéfem mafie o životě. A ta tzv. moudra? To jsou přece moudra dávno známá.
Jediné, co je zajímavé, velmi dobře a dopodrobna popsané, je život v Indii.
Celá kniha na mě působí dojmem, že spisovatel chtěl hlavně sám před sebou obhájit svůj život. Dělá si alibi. Alibi svému svědomí.
A na celé knize mi vůbec nejvíc vadí, jak se mnou spisovatel manipuluje a nutí mě !!!!, abych uvěřila, že Lina je člověk ušlechtilý, jemný, se srdcem na pravém místě.
Chcete-li vědět něco o životě v Indii - přečtěte si to.
Chcete-li vědět, jak se spisovatel snaží a snaží obhájit svůj život, přečtěte si to - ale ten sebestředný narcis jde hrozně na nervy.

Looka2
15.01.2016 odpad!

0% níkdy nekončící nuda z bombajského slumu. Jistě kdo chce kam pomožme mu tam. Nicméně mě to utvrdilo v myšlence do budoucna se vyhnout všem knihám na jejichž přebalu se skví nejlépe zlatým písmem bestseller. Téměř vždy máte totiž jistotu, že pod tímto pozlátkem se skrývá literární škvár nejhrubšího zrna.

Maggot.87
14.01.2016 5 z 5

Pokud by tímto stylem byla napsána každá filozofická nebo se tak tvářící kniha, bylo by na světě o trochu lépe - myšlenky bez zbytečných okecávaček a buďte si jisti, že se vám dostanou pod kůži a tam zůstanou, nejspíš navždy.

mmmisulka.r
09.12.2015 5 z 5

Více v recenzi...

DariDerek
30.11.2015 5 z 5

Přísahám, že tato kniha mi poskytla zážitek na celý život. Více v záložkách v recenzi.

nika124
17.09.2015 5 z 5

Výborná kniha živě popisující atmosféru a život v Indii. Opět potvrzuje fakt, že autoři literatury silných emocí a zážitků, kteří čtenáře naplno vtáhnou do děje knihy vychází z řad vězňů, feťáků, homosexuálů či politických vyhnanců.

pedi
07.08.2015 5 z 5

První kniha o které se mi i zdálo.Ať už autor udělal a nebo prožil cokoli-věděl přesně o čem píše.A napsal to opravdu úžasně.Šántáram je mou knížkou č.1.Mám dojem že jsem tam byla a všechno co se dělo sledovala .Ať už je Gregory David Roberts cokoli ,jedno je určitě- vynikající spisovatel.Děkuji mu za jeho příběh a ráda si přečtu i další-pokud bude .

PetikH2O
28.10.2014 5 z 5

Unikátní kniha. Linbábá mi přijde jako Igor Hnízdo, takový hrdina, co všechno stihnul, všude byl... Líbilo se mi moc. Posledních pár set stránek už méně. Nicméně jsem dočetla a nelituji. Jen jsem si ho představovala trošku jinak, prostě měga sypmaťáka a na obálce je teda moc nic :D.

Aries
26.03.2014 5 z 5

Krásna kniha, jen má málo stránek. Když dočtu takový skvost, tak zamrzí že toho není víc. I když bez Prabhakara to už nebylo ono. Kniha je fikce. Posledních 200 stránek se četlo hůř, protože jsem si zjistila fakta. Ale nehodnotíme charakter spisovatele, ale jeho dílo a to si zaslouží plné hodnocení. Gregoryho bych chtěla potkat, abych si ulevila a odplivla si.
Tady je pohled z druhé strany - http://shantaram.co.in/?p=14

Disease
07.10.2013 5 z 5

Nadstavbou je hlavně pohled na indickou kulturu očima Zápaďana.

valentýna
10.09.2013

Vynikající čtení, ač se jedná o objemnou knihu přesto jsem litovala, že není ještě delší, čte se doslova jedním dechem.

lazarus
25.05.2013 5 z 5

Šántárám je za prvé - jedna z nejlépe napsaných knih, co jsem měl doposud možnost číst. Takže pět hvězdiček je málo na hodnocení. Budu asi muset veškerá svá dosavadní hodnocení o hvězdičku ponížit, abych byl spravedlivý :)
Šántárám je za druhé - velmi spletitým příběhem několika let života G.D.Robertse aka Šántárám aka Linbábá, jenž by nám "normálním smrtelníkům" vystačil na několik životů.
Šántárám je za třetí - člověkem plným protikladů. Na jedné straně naprosto regulérní zločinec, příležitostný narkoman a kriminálník a na straně druhé citlivá, inteligentní bytost zamýšlející se nad svým životem a nad vlastními vztahy k lidem proplouvajících jeho životem.
Šántárám jako kniha je velmi akční a spletité dobrodružství svého autora a zároveň velmi niternou průvodkyní po světě pro většinu z nás velmi vzdáleném a cizím. Dozvěděl jsem se díky jí hodně o myšlení lidí v Indii a jejich přístupu k životu a lidským hodnotám.
Tahle knížka Vás do Indie vyrazit navnadí mnohem víc, než jakýkoliv leták, nebo průvodce nějaké cestovky.
Doufám, že Roberts napíše pokračování svého příběhu tak jak slibuje, protože tohle dílo mě dost zasáhlo.

Mercatino
10.03.2013 5 z 5

Kniha nezvykle krásná a drsná,jemná a hrubá. Ano lidi je to kniha plná protikladů.Ale především je úžasně nezapomenutelná a určitě zanechá otisk v duších čtenářů. Hlavní postava knihy neboli Linbabá(PENIS)je člověk se srdcem na pravém místě s kterým se dost z nás ztotožní,který prožívá hektický život plných osudových chyb,které ale nesou v sobě důležité poselství osudu.

Ale byla to obrovská potupa. Nejhorší, co nám lidé můžou udělat,je vyvolat v nás pocit hanby. Nejhorší věci co nám lidé dělají,vždycky udeří na tu část naši bytosti,která chce milovat svět.A nepatrná částečka hanby již cítíme,když jsme ponížení,je stud za to že jsme lidé.

Line,chlap si musí najít dobrou ženskou,a když jí najde,musí si získat její lásku.Pak si musí získat její úctu.Pak si musí vážit její důvěry.A pak to takhle musí prostě dělat tak dlouho,dokud jsou naživu.Dokud oba neumřou.O nic jinýho nejde.Tohle je nejdůležitější na celým světě.To dělá chlapa chlapem,jár.Chlap je chlap teprve,když si získá lásku dobrý ženský,získá si její úctu a zachová její důvěru.Dokud tohle nesvedeš nejseš chlap.

Pravdu měl Cháled Ansari.Palestinec. jeho definece mi stále zněla v uších.jeho jednoduchá nepřikrášlená slova vyjadřovala nejjasněji to ,co všichni vězni a každý,kdo žije dost dlouho,velmi dobře zná - že vždy utrpení jakéhokoli druhu se vždy týká toho co jsme ztratili. Když stárneme - když se za námi zavřou ocelová vrata,skutečná nebo obrazná - víme že skutečné utrpení se poměřuje tím co postrádáme.

Odešel bez poděkování,jak bylo u lidí,jež jsem léčilo obvyklé. Věděl jsem,že jednoho dne mě pozve na večeři do svého domu nebo mi přinese dárek jako ovoce nebo zvláštní vonnou tyčinku.Lidé vděčnost spíš projevovali,než by o ní mluvili, a já si na to zvykl.

Spravedlnost je úsudek,který je spravedlivý i plný odpuštění.Spravedlnost není dokonáná,dokud nejsou všichni spokojení,včetně těch kdo nám ublížili a my je trestáme. Spravedlnost není jen způsob,jimž trestáme ty,kdo páchájí špatné skutky.Je to i způsob jimž se je snažíme zachránit.

"Tohle tě zabije,Chálede,víš to ?"
"No tak moc kouřím.A co? Kdo by chtěl žít věčně?"
Nemluvím o těch cigaretách.Myslel jsem to co máš v sobě,co tě nutí kouřit jednu za druhou.Mluvím o tom co si způsobuješ tím,že nenávidíš svět. Někdo mi jednou řekl,že když si ze srdce uděláš zbraň,vždycky jí nakonec obrátíš proti sobě

A to nejdůležitější nakonec.
A pokud chceme poznat,zda je něco dobré nebo zlé- např. válka,zabíjení a pašování zbraní partyzánům, položme si otázku. Co kdyby se takhle zachoval každý.

hankapimi
01.03.2013 5 z 5

Tato kniha je převážně autobiografická, autor G.R.Roberts se narodil v australské Melbourne, kde vystudoval, založil rodinu, porozvodové trauma řešil pomocí heroinu, což vyústilo v přepadávání bank a vězení. Tam měl strávit 19 let, ale podařilo se mu uprchnout. Na útěku projezdil spoustu zemí, nejdéle byl v Bombaji. V Německu byl dopaden, odsud ho deportovali zpět do Austrálie, aby si odpykal zbytek trestu. Po propuštění vydal román Šántárám a dočkal se mezinárodního uznání za "novodobého Motýlka". Podle knihy se natáčí i stejnojmenný film s Johnnym Deppem v hlavní roli...
Šántárám má mnoho paralel s autorovým životem, jeho hrdina Linbábá přilétá po útěku z přísně střežené věznice do Indie, s falešným jménem i doklady, s trochou peněz a s nulovými plány do budoucna. A tak vlastě začíná čtivé dobrodružství a pro čtenáře poutavé vyprávění dalších osudů Lina. Mě nejvíce zaujala doba, kdy se nastěhoval do obřího slumu v Bombaji a provozoval tam "lékařskou" praxi. Znal sice jen základy první pomoci, ale díky svým kšeftům s mafií dokáže sehnat peníze na léky pro nemocné ve slumu. Ti v něm spatřují anděla z nebes a dají mu jméno ŠÁNTÁRÁM, Muž božího míru - a pak je zatčen a bez řádného procesu se ocitá v pekle indického vězení...Jeho styky se šéfem bombajské mafie, cesta do Afganistánu, v té době okupovaného sovětskými vojsky, kde se podílí na obchodu se zbraněmi, prostě neodolatelný příběh, který má téměř 800 stran. Doporučuji přečíst, nejlépe v pozici "ležmo" , neboť je ta bichle dosti těžká, ale uvidíte, že se k ní budete vracet !!! Kdyby bylo k dispozici víc hvězdiček, dala bych je všechny !

swenney
09.02.2012

Nevim jak zacit....ted jsem zrovna docetl 768. stranku....a na vsech tech stranach byl vynikajici, napinavy pribeh...ale nejen to...napinavych pribehu je vsude spousta....Kniha je plna velkych zivotnich mouder...a ted nechci aby to vypadalo jako klise nebo tak...ale je tam fakt strasne moc veci ktere nuti k zamysleni.

Zajimalo by me do jake miry je kniha autobiografii autora...Hravni hrdina Lin toho totiz zazije tolik, ze by se Gregory David Roberts musel narodit tak o sto let driv...nicmene paralely s zivotopisem tam jsou...a i z textu to jde nekdy poznat. V hlave me utkvela vynikajici pasaz o abstinencnich priznacich po heroinu... (s. 535)....a myslim ze nekdo kdo to nezazil na vlastni kuzi by neco takoveho nikdy nenapsal. Stejne tak pasaze z vezeni, pravidla zivota na ulici atd.

Dej je sice hrozne komplikovanej, je tam hrozne moc postav, takze se to necte uplne jednoduse, ale urcite doporucuju vsem. Jedna z nejlepsich knizek co jsem posledni dobou cetl.