Šantaram

Šantaram https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412387/santaramA3qT2S-hyY-.jpg 4 259 75

Hlavní hrdina převážně autobiografického románu Šantaram přilétá do Bombaje, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpykával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu rodiny. Už to samo o sobě by stačilo na několik životů, ale pro Gregoryho Robertse je to teprve začátek. Do Indie přijíždí s trochou peněz, falešnými doklady, s nulovými plány do budoucna a potkává svoji osudovou životní lásku. Poté co přijde o peníze i o pas, se nastěhuje do obřího ilegálního slumu a začne provozovat „lékařskou praxi“. Zná sice jen základy první pomoci, ale díky svým stykům s mafií dokáže sehnat peníze na léky. Další životní zvraty ho ale opět dostávají do vězení a posléze na cestu mafiána, pašeráka i bojovníka v afghánské válce. Gregory David Roberts se narodil v roce 1952 v australském Merlbourne, kde vystudoval filozofii a založil rodinu. Porozvodové trauma a ztrátu možnosti starat se o dceru řešil pomocí heroinu, což vyústilo v sérii ozbrojených přepadení bank. Za mřížemi měl strávil dvě desítky let, ale v roce 1980 se mu podařilo uprchnout do Bombaje. Po deseti letech byl dopaden v Německu při pokusu o pašování heroinu do země. Odtud ho deportovali zpět do Austrálie, kde si odpykal zbytek trestu, z toho dva roky na samotce. Ve vězení začal psát autobiografický román Šantaram, dozorci mu však dvakrát zničili rukopis, což představovalo léta práce navíc. V roce 2003 jeho „novodobý Motýlek“ konečně vyšel a okamžitě získal mezinárodní věhlas a uznání.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Biografie a memoáry
Vydáno: , Kristián Entertainment

Shantaram , 2003

Tyet
16.06.2017 5 z 5

Šantaram by se dal charakterizovat jako současný Motýlek. Je to román velmi čtivý, dobrodružný a napínavý. Zavede čtenáře do bombajského slumu, věznice, mezi bombajské mafiány, do indické vesnice i do válečného Afgánistánu. Je to román o zoufalství, naději, krutosti a laskavosti, lásce, bídě, bohatství, bolesti, radosti, nenávisti, dobrotě lidského srdce i zhoubném fanatismu. Je to román o životě a smrti, o hledání místa na Zemi, o svědomí, slabosti i síle. To všechno v něm najdete a přece autor nesklouzne ke kýči.
Mně román v mnoha ohledech pomohl najít odvahu, které se mi zrovna nedostávalo.
Velmi doporučuji.

Aleen
05.06.2017 5 z 5

Na přebalu je napsáno, že v této knize je vše. A je to naprostá pravda. Řekněte téma, o kterém chcete číst, a na některé z biliónu stránek jej naleznete. Byla to jízda, byl to fičák! Atmosféra Indie kouzelně popsaná, takže jsem skoro cítila vůni jídel, slyšela hluk ulic a před očima se mi míhali všechny barvy duhy zdobené cingrlátky...ale taky bylo slyšet samopaly, cítila jsem smrad, krev a jiné nechutnosti. To by ale nemělo nikoho od četby odloudit. Krásné počteníčko. Super!! Pochutnala jsem si a byla toho přesně správná porce.

hankahin
22.05.2017 4 z 5

Dávám 4 hvězdičky, protože knížka je to jistě dobrá, jen ne pro mě.

kubusz
14.04.2017 1 z 5

Jakožto milovník Indie jsem začátek přelouskal jedním dechem, horší už byl zbytek, kde se pokouší o filozofování a zpytování vlastních chyb a životních kroků, paktuje se s mafií a ocitá se ve válce v Afganistánu s Rusy. Pro mně jednoznačně veliké zklamání, po všech těch lichotivých recenzích a ohlasech.

Marie108
10.04.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Vřele doporučuji k přečtení.

planoaxius
06.02.2017 5 z 5

Překrásný, poutavý příběh, odhalující nám atmosféru Indie 80. let a cestu vnímavého zločince, objevujícího lásku k ní. Bavil mě od začátku do konce. Nese s sebou krásné postavy místních legračních lidiček, jejich bolestivých útrap, i filozofujících gangsterů... a život a vesmír směřující ke složitosti. Během čtení se přitom člověka neustále zmocňuje touha alespoň chvíli se procházet po nějaké z rušných bombajských ulic. A není divu. Slovy autora: „Všichni na světě byli alespoň v jednom z minulých životů Indové.“

Dvoja
05.02.2017 5 z 5

Tenhle příběh ve mně bude hodně....hodně dlouho, jár. Opravdu skvěle napsáno. Line, díky za tuto knihu. Dokázal jsi ve mne rozechvět snad vše co v sobě mám.

PetraEliška
30.01.2017 5 z 5

Pffff ... po dlouhé době kniha, která dokázala upoutat a následně i udržet mou pozornost na maximu navzdory indickým jménům, ve kterých jsem se občas ztrácela :-) První díl to ještě šlo normálním tempem, začátek mi připadal trochu rozvláčný, ale u zbývajících dvou dílů bylo těžké se odtrhnout. Byla to směsice všech možných pocitů a emocí, nejen v knize ale i těch, které ve mě příběh sám a jeho aktéři dokázali vyvolat. V druhé polovině prvního dílu jsem začala říkat, že dnes večer cestuju do Bombaje a díky knize jsem tam opravdu mohla být... Strhující kombinace barevných obrazů, syrovosti, krásy, moudra, občas i násilí ...život sám...

milan3144
06.01.2017 2 z 5

...nejen že je tlustá, ale ještě dlouuuuuháááá...

StefanStein
07.09.2016

Četl jsem knihu před lety,přečetl jsem znova v loni a asi ji přečtu ještě jednou :-)...Jen škoda,že se nedočkala filmového zpracování.

PriyaTv
05.08.2016 5 z 5

Opravdu poutavý příběh, který doporučiji

Blanka78
27.05.2016 5 z 5

doporučuji přečíst

Tkanička13
26.05.2016 5 z 5

Náročnější na čtení. Přesto výborné, poutavé.

gonga
12.04.2016

Knihu jsem nečetl, pouze ukázku vloženou do časopisu a již teď tuším, že jde o kýč jak bič.

Jack Bauer
02.04.2016 3 z 5

Vcelku zajímavá, leč místy velmi nudná kniha, kterou jsem chtěl několikrát vzdát, přesto jsem ji dočetl do konce. První krátké napětí přijde cca po 300 stránkách, když Linbabu s Tarikem napadnou psi. Pak když se dostane bez jakéhokoliv obvinění do neskutečně krutého vězení. Nikdy nepochopím, proč se 240 vězňů nepostaví 15 princům, to samé platí i kdekoliv jinde, ve škole, na vojně apod. , kde jeden, dva nebo pět ovládá spoustu ostatních a ty si vše nechají líbit. Zajimavé, pro našince nepochopitelné a úsměvné popisy místních zvyků střídá spousta hluchých míst, filozofování o Bohu a hledání smyslu života na což přemoudřelý mafián Kadir má vždy odpověď. Téměř u konce mě kniha trochu zaujala menším dobrodružstvím v Afghánistánu. Jelikož letos má přijít do kin film s Johnny Deppem (nedovedu si ho v roli Linbaby nějak představit a moc ho nemusím), tak jsem musel povinně dočíst tuhle knihu. Dožrala mě Karla, když se ptá Shantarama: proč zrovna loupeže? a on odpovídá: myslím, že s tím má hodně co do činění tv...!!! Všichni psychopaté a různě narušení vše svádí na tv. Od mala se dívám na kdejaké horory, krváky, brutální filmy plné násilí a nemá to na mě žádný vliv. Beru to prostě jako film, byť třeba zvrácenou zábavu.

hrana
23.03.2016 3 z 5

Koho zajímá život v bombajských ulicích i slumech a všeobecně indické "fluidum", tomu knihu určitě doporučuji.
Mě v knize osobně překážely místy poněkud těžkopádné a kýčovité metafory, kterými protagonista líčil své pocity např. pro blízké osoby. I zájem o mafiánskou zápletku mě v třetí třetině nadobro opustil a knihu jsem v této fázi honem dočetla.
Koneckonců ale musím uznat, že je kniha celkem čtivá, a to hlavně díky barvitému a až plastickému vyprávění a dokážu si ji představit jako čtivo na pláž apod.

deirdre
28.02.2016 5 z 5

Zásah! Vychutnávala som si každú jednu stránku a trpela protichodnou túžbou čítať a nedočítať... Kniha naozaj o všetkom, o láske, o boji, o priateľstve, o moci, o utrpení, o šťastí, o úprimnosti, o zrade, o čistote uprostred špiny, prázdnota, zmysel, nezmysel - veľmi živo, až surovo, ale majstrovsky napísaná. Mimoriadne vnímavý človek, tento Gregory. Odporúčam každému, koho nejakým spôsobom esencia Indie priťahuje.

Ládja
24.02.2016 3 z 5

Pro mě osobně zklamání. Četl jsem na to několik komentářů, nějaký ten známý také doporučil ale...nejvíce mě zaujala první třetina, možná polovina. Seznamování s Bombají, se slumem, jak to tam chodí, jak by to tam mohlo chodit. Seznamování s úplně jinou kulturou. To vše bylo zajímavé a dobře se to četlo. Ale to okolo nemuselo být tak rozvláčné. Když jsem se těšil na nějakou pasáž, tak ta byla přeskočena, některé pasáže by chtěli protáhnout a některé zkrátit, aby to bylo pro mě čtenější. Nelituji přečtení, třeba za pár let se na to budu dívat jinak, ale momentálně druhé čtení do budoucna neplánuji. A opravdu si říkám, jestli hlavní hrdina nebyl trochu superman...

sioux
30.01.2016 1 z 5

Nuda v Indii.

Finn69
30.01.2016 4 z 5

Měl jsem trošku strach, že to bude jedna z těch knih, kde hrdina jede do Indie aby našel svoje lepší já a smysl života v nějakém útulném ášramu. Naštěstí tomu tak není, je to příběh uprchlíka z australského vězení, který najde útočiště ve službách bombajské muslimské mafie.
Linbábá projde docela dlouhou cestu, od turisty přes léčitele nejchudších ve slumu až po zazobaného mafiána nebo bojovníka v Afghánistánu. Mě osobně se nejvíc líbila zhruba první třetina, bavil mě Linbábův průvodce Bombají Prabhákar, barvité popisy života ve slumech a na ulicích a podobně. Ve druhé třetině už Linbábá pracuje pro mafii, ve třetí pak putuje do Afghánistánu a vrací se zraněný zpátky. Ty poslední dvě třetiny knihy mi už přišly zbytečně natahované a místy jsem se přistihl že přeskakuji celé pasáže a stránky. Kdyby byla kniha o 200 stran kratší, jen by jí to prospělo, pak by si zasloužila i 4 nebo 5*. Nemám nic proti tlustospisům, dokonce je čtu rád, když má autor co říct. Tohle ale místy vypadá jako by byl autor placený od počtu stránek či co.
Čili ano, líbilo se mi to, ale ta řídká natahovaná místa mi to hodnocení trošku kazí.