Otázka ztracené hlavy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Samuel Hoenig je mladý muž, který má vlastní podnik, žije s matkou a miluje baseball. Řekli byste – nic výjimečného. Jenomže Samuel je velice výjimečný. Trpí Aspergerovým syndromem (i když on sám je přesvědčený, že je to spíš výhoda než utrpení), což mu sice trochu komplikuje komunikaci s ostatními lidmi, ale co se týče přesných analýz, mohl by soupeřit s tím nejlepším počítačem. Na živobytí si vydělává tak, že lidem odpovídá na otázky. Jakékoli otázky. Jak dlouho žije anakonda? Z čeho je baseballový míček? Jaké bude zítra počasí? Když dostane otázku: „Kam zmizela hlava Miriam Masters-Powellové?“, nabere jeho dosud poklidný výzkum v pohodlí vlastní kanceláře docela jiný směr. Spolu s „asistentkou pro mezilidské vztahy“ Janet Washburnovou zahájí pátrání, při kterém půjde o hlavu i jim....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301196/big_otazka-ztracene-hlavy-kPT-301196.jpg 3.940
Série:

Samuel Hoenig 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Question of the Missing Head, 2014


více info...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Otázka ztracené hlavy

petra7309
24.01.2022

Zápletka mě tedy hodně překvapila, resp. absolutně jsem neodhadla, jakkoliv mi jednání některých postav přišlo zvláštní a dumala jsem, co je za tím. Ale možná jsem se více soustředila na vyšetřovatele a jeho srážky s realitou (kéž bych rozuměla lidské mimice! :D), takže jsem se více bavila a nad zápletkou jsem moc nepřemýšlela.
Někdy ve třetině příběh lehce ztrácí dech, ale nakonec docela zajímavá detektivka s neotřelým nápadem, vynikající interakce paní Washburnové a Samuela.
Příjemné počtení.

Pralinka1910
30.12.2019

Vyborne vymyšlený příběh, který zaujme od první stránky. Moc se mi líbil nápad využít specifické vlastnosti člověka s PAS ( poruchou autistickeho spektra) k detektivnim účelům. Doporučuji svým známým, kteří si chtějí o těchto lidech udělat svůj obrázek. Druhy díl Otázka neznámého manžela mi přijde mírně horší, ale pořad je čtiva.


theale
05.08.2018

Sympatická knížka, která milým (a řekla bych i poměrně věrohodným) způsobem přibližuje autistické chápání světa.

Dajda
28.12.2017

Mě prostě Samuel hrozně baví! :-) a i když se mi víc líbila kniha Otázka neznámého manžela, tak stejně tleskám!

zoew
04.09.2017

Velmi divný příběh s detektivními prvky (vyloženě jako detektivka mi to nepřipadalo). Nejvíc mě bavily pasáže, v nichž se projevoval Aspergerův syndrom hlavního hrdiny, zbytek byl docela nuda.

magnolia
26.06.2017

Nakonec dám 4*, i když jsem se během čtení rozmýšlela. Jenže , stejne jako v knize Projekt manželka, i tady mě velmi bavil hlavní hrdina. A to po celou dobu, i když mi připadalo vyšetřování případu spíše statické, jakoby na divadle ve stále stejných kulisách s měnícím se počtem postav. Úvahy a komentáře (okořeněné testy lidí podle písní Beatles) Samuela mě pokaždé povzbudily a probraly při večerním čtení. Jeho náhodně objevená sympatická spolupracovnice a rozumná maminka, dobře plnily úlohu jeho malého okruhu spřízněných a chápajících lidí. Kdo má navíc rád klasické detektivky, určitě ocení i zajímavou zápletku s určitou mírou nadsázky (já si užívala spíše neobvyklého hlavního hrdinu, skvěle vytvořeného dvojicí autorů, z nichž jeden se Aspergerovu syndromu věnuje dlouhodobě).
(K anotaci : Samuelova asistentka byla Janet Washburnová, paní Taylorová se tam nevyskytuje. Jak to je, se dočtete na str. 13 a 14).

ladyfromskye
30.03.2017

Poučné, vtipné a osvěžující. Až na drobné začátečnické chybičky (rozumějte: napsat detektivku, to chce kus odvahy a inteligence, je to žánr s mnoha specifiky) nemám této knize co vytknout. Už se moc těším na další díl.

alzbeta4340
16.02.2017

Samuel, detektiv amatér trpící Aspergerovým syndromem řeší záhadu .... osnova příběhu i hlavní hrdinové jsou dobře a vtipně vymyšlení. Především začátek knihy mě opravdu pobavil a navnadil. Bohužel celou zápletku jsem odhadla už v půlce knihy, což někdy není na škodu, ale v tomto případě mi to hodně vadilo. Celé vyšetřování se mi pak zdálo zdlouhavé a trochu zmatené. Autorům se prostě nepodařilo vytěžit všechny možnosti příběhu. Je to ale jejich první společná detektivka, tak možná ještě zkusím Samuelův druhý případ.

1