Sacculina

Sacculina https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496551/bmid_sacculina-zjL-496551.png 4 111 111

Malý rybářský člun, podivný kapitán a čtyři muži, kteří si chtějí užít výlet na moře, aby oslavili, že se jeden z nich právě vrátil z vězení. V hlubinách moře se však skrývají dosud nepoznané hrůzy... „Za temné noci, na převalujících se vlnách velikého oceánu se život jevil mnohem pomíjivěji. Jejich novým světem teď byla smrt, temné místo, jemuž vévodil obzor půlící vedví temnou vodu a bezhvězdnou oblohu, černou jako saze. A on si v tomto světě připadal jako smítko, bezvýznamný jako prach. Nebyly tu žádné myriády hvězd, žádný ohromující kosmos na nebesích, k němuž by se dalo modlit. Mísa vesmíru nad nimi visela prázdná, pustá a lhostejná jako voda pod nimi.“... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Gnóm!

Sacculina , 2017

jaroiva
21.01.2023 5 z 5

Nosila jsem s sebou jako "výplňové čtení", protože knížečka je taková malá v kapesním formátu.
První část mi šla pomalu, ale po zhruba třetině se z výplňového čtení stalo napínavé neodkladné čtení, takže zbytek knížky jsem zhltla najednou.
Nejsem moc příznivcem hororů, protože se nebojím, ale tohle byl opravdu horor, kde i mě jímalo zoufalství postav.
Určitě doporučuji.
Původně jsem chtěla po dočtení knížku poslat dál do bazaru, jak to u přečtených knih většinou dělám, ale tentokrát si ji nechám. To je už několikátá od Gnóma, které se nechci vzdát.

tetanurae
19.01.2023 5 z 5

NEJLEPŠÍ HOROR v mém životě? Jmenuje se SACCULINA a zde vám ho velice rád představím.
Philip Fracassi pracuje jako scenárista, ovšem čím dál častěji se orientuje na knižní tvorbu. Novela Sacculina je jeho ranou tvorbou, nicméně i přesto mě nadchla natolik, že překonala i Řbitov zviřátek (Pet sematary) od Stephena Kinga, jejž jsem považoval za maximum možného. Opravdu.
Příběh pojednává o starém Henrym, jeho synech Jackovi a Jimovi, kteří, společně se svým kamarádem Chrisem chtějí strávit den na moři rybařením. Kapitán Ron (ano, podobnost s filmem čistě náhodná ) je nalodí a odveze na širé moře, kde se však přihodí cosi podivného. Na trupu lodě se znenadání začnou objevovat podivní korýši, kteří odporují poznatkům z běžné biologie. A určitě nemají přátelské úmysly.

Smekám. Ještě nikdy jsem nečetl krátký příběh s tak emotivním, děsivým a dobře zpracovaným námětem. Philip odvedl špičkovou práci a na knize je to skutečně znát. Story drží napětí, má hutnou atmosféru, vyvolává mrazení i soucit s hrdiny.
Dále bych chtěl vyzdvihnout povedený překlad od Jakuba Němečka, díky kterému tvorba Philipa našla českého čtenáře.

Poprvé v životě dávám celkové hodnocení 95% -hluback-

veronika4001
07.12.2022 4 z 5

Kniha kapesního formátu. :-) Ze začátku jsem měla smíšené pocity, protože jsem zvyklá na jinou verzi hororů. Ale asi ano, je to dobré. Ostatně námět je originální a je to poprvé, co mi něco takového přišlo do ruky. Lepší by to bylo propracovanější, hlubší, temnější, dramatičtější. Připadá mi to jako jedna ze zfilmovaných horror stories, taková ta jednohubka, co se spolu s dalšími v 90. letech prodávala na videokazetách. Doporučuji pro onu nevšednost jako osvěžení.

horys
17.11.2022 5 z 5

"Hleď do jakých vod vstoupíš, neb tento krok by mohl být poslední." PH

Knišíl
13.09.2022 3 z 5

"Orgán zvaný imaginace umožňoval lidem představit si Boha, jenže přesto se nějak stalo, že lidé nepochopili, o co tady kráčí, a výsledkem je planeta plná idiotů." (s. 108)

V rámci žánru velmi dobře řemeslně napsaná delší povídka, přesto z mé strany se jednalo o menší zklamání, protože Fracassiho sbírka Hleď, prázdnota mi přeci jenom přišla lepší, a není to ani tak tím, že by Fracassimu nešel delší útvar, ale spíše o to, že zůstává v konvencích žánru a nijak ho neinovuje, neozvláštňuje. Je to takové guilty pleasure, které mě zabavilo, ale viděl jsem už několik filmů na stejné bázi, a vždy se rád podívám na další, přesto není to něco, čemu bych dal 100 procent. Každopádně Fracassi zůstává v mém zorném horizontu, a těším se na další jeho překlady, a proto nakonec nelze než jen poděkovat nakladatelství Gnom, dělají vynikající práci a v ekosystému českého knižního trhu sice zabírají marginální plochu, za to však bez něho by ten ekosystémem byl hrozně homogenní, diverzita je i v tomto odvětví důležitá, stejně jako kávovníkový mikrolot potřebuje různé stromy a rostliny, stejně tak zdravý knižní trh různé žánry, autory a vůbec celé přístupy k vydávání knih.

kristina6651
10.09.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem se u knihy bála (lekala zvuků a lidí kolem). Jedna z nejlepších knih, co jsem letos četla. Vůbec jsem neměla pocit, že by byla nějak krátká nebo neřekla vše, dojem zanechala na hodně dlouho.

LucyEcstasy
09.09.2022

Příběh nás zavede na moře,kde si otec se syny a jedním kamarádem chtějí zarybařit. Splnit jim to má pronajatá loď s kapitánem. Neplánovaně změní místo rybolovu a to se jim stane osudným. V moři se totiž cosi probudilo..

Knihu jsem původně měla rozdělenou na dny, v rámci společného čtení,které jsem uspořádala. (Děkuji všem za účast!) Avšak jsem to nevydržela a přečetla ji na jeden zátah. Tak napínavý byl děj. Nepustil mě a já měla nutkavou potřebu vědět,jak to skončí!

Co se týče postav, nelze očekávat nějaký velký vývoj, protože se celý příběh odehrává během pár desítek hodin. Osobně jsem si nikoho neoblíbila,ale myslím si,že to byl tak trochu záměr autora,že čtenář nebude vyloženě nikomu fandit. (Mýlím-li se,opravte mě.)

Autor skvěle umí popisovat prostředí. Připadala jsem si jako další pasažér na oné lodi.

Rozhodně jsem se ale nebála. Je to spíše styl starších klasických hororů s temnou atmosférou. Bylo to ale příjemné a já byla nadmíru spokojena.

Ve finále jsme se shodli,že kdyby kniha byla delší,tak se vůbec nezlobíme. Takto můžeme jen vzdychat nad povedeným příběhem.️

Hodnotím 5/5️

vnimat_Krasu
24.08.2022 4 z 5

Fracassi je skvělej spisovatel. Moc pěkně pracuje s jazykem, občas zabíjí trefným přirovnáním a rozehrává pět fajn charakterů, aniž by musel nějak zuřivě flashbackovat. Jako autor je tak v podstatě hidden gem. Má v sobě kus zdatnýho prozaika, ale zároveň umí plavat v pokleslým žánru, kterej ctím.

Johny van M.
20.08.2022 3 z 5

Sacculina, kraťoučká novelka, co snad ani nemusela vyjít jako samostatná knížka, ale součást nějaký sbírky je pro mě takovej hororovej průměr. Fracassiho Hleď, prázdnota jsem kdysi dostal, ale zatím čeká nepřečtená v knihovně. Po opakovaným čtení chvály na jeho kvality jsem se pustil nejdřív právě do Sacculiny, ale i když nijak zvlášť nezaujala, ani nezklamala a určitě neodradila od dalších Fracassiho počinů. Ještě tak 10 let zpátky se kde co přirovnávalo ke Kingovi a snažilo se to svézt na jeho jméně, dneska je trend HPL, ale tady jsem ho prostě nenašel...

cube6
11.08.2022 4 z 5

Další velmi dobrý kousek od Fracassiho a opět prostřednictvím nakladatelství Gnóm!.
Už svou povídkovou sbírkou - Hleď, prázdnota - si získal moji pozornost a u této kratinké novely (nebo povídky) jen potvrdil své kvality.
Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale velmi mi svým stylem připomíná Stephena Kinga v jeho nejlepších tvůrčích letech.
Sacculina se bez nějakého velkého okecávání rozjede celkem rychle a až do konce je to velmi solidní, místy správně nechutná, postupně gradující jízda (plavba) s minimem postav a odehrávající se na jednom rybářském člunu. Věřte mi, Fracassi víc nepotřebuje.

Citát :
"Nebyli nic, než živoucí maso na planetě stejně bezvýznamné, jako oni sami. Všichni se tolik snažili žít a cítit, zoufale se snažili pochopit, proč se všechno tohle děje, zkoušeli to pořád dokola, jenže prostě jen po miliardách žili a umírali, a nikdy, ani jednou, si nepřipadali doopravdy naživu, nebyli ani o trochu blíž odpovědím na největší otázky - odpovědím, na kterých záleží. Orgán zvaný imaginace umožňoval lidem představit si Boha, jenže přesto se nějak stalo, že lidé nepochopili, o co tady kráčí, a výsledkem je planeta plná idiotů. "

Hodnocení: 8/10

Pampalini
26.07.2022 4 z 5

Dobře vystavěný příběh se zajímavými postavami. Škoda jejich nevyužitého potenciálu. Děj se odehrává na malé ploše, má spád, děsivý prvek je dostatečně nepříjemný. Výlety na loďce mají občas takový konec. Fracassi umí psát, snad se podaří vydat i něco obsáhlejšího.

Recidivista
23.07.2022 4 z 5

Pri hororoch existuje tenká čiara medzi tým, keď príbeh funguje a čitateľa desí a tým, keď prevládne rozčarovanie a často aj rozčúlenie z nelogického chovania postáv, čo väčšinou dokáže celý zážitok z hororu pochovať. Našťastie kniha Sacculina sa takmer celý čas pohybuje na správnej strane tejto hranice. Aj keď... Som síce len občasný čitateľ tohto žánru a na motorovom člne som v živote nebol, ale musím povedať, že mnohé veci mi napadli omnoho skôr ako hrdinom z knihy, vrátane skúseného kapitána.

Autor pre tvorbu atmosféry využíval skôr postavy, lebo samotný - keďže nechcem spoilovať tak to nazvime - „hororový prvok“ nebol až tak desivý. Na to „bol“ príliš pomalý a treba povedať, že tri postavy „mu“ svojím konaním situáciu značne uľahčili. Celkove je to však veľmi dobre spracovaná jednohubka.

Ako športový fanúšik si nemôžem odpustiť pozdrav prekladateľovi, lebo spojiť tieto tri veci: hokejový klub LA Kings, zápas delený na štvrtiny a touchdown... hm, tak to mi nevychádza.

7/10

vendylein
17.07.2022 5 z 5

Na novele Sacculina je sakra vidět, že Philip Fracassi má zkušenosti jako scenárista. Příběh o chlápcích, co si vyjeli na lov ryb, se mi během čtení zhmotňoval před očima. A byť je tahle knížka laskominou na jedno posezení, rozhodně to není vyloženě oddechovka. Fracassi umně dávkuje nejen napětí a děs, ale i to, jak pronikáte do tragédie života jedné rodiny. Pracuje s plíživým zlem, nečekejte potoky krve a maskovaného vraha s hákem místo ruky. Pro milovníky napětí a hororu dokonalé čtivo. Jen si ho asi neberte na dovolenou k moři...

Boboking
11.07.2022 4 z 5

Překvapivě dobrá hororová novela. Myšlenkou trochu připomíná Kingův Prám, hrdinové jsou na vodě, temné zlo kolem a nechtějí si připustit neodvratné... Vyzdvihl bych uvěřitelnost, jak postav, tak děje. Žádné výlevy hrůzy a krve, prostě jakoby "nudná epizoda" životních outsiderů, kteří nečekají, že se může jejich život dostat ještě do větších sr...ček, než už je. Protože normální svět jim ukáže "nenormální" tvář.

Ivan Kučera
22.06.2022 4 z 5

Gnóm! sa po 4. rokoch (vynikajúca zbierka Hleď, prázdnota) vracia k tvorbe skvelého hororového amerického autora Philipa Fracassiho. Fracassi patrí k najzásadnejším súčasným žánrovým autorom. Tentokrát padla voľba na jeho útlu novelu s tajuplným (ale napokon vlastne veľmi banálnym) názvom Sacculina. Ak máte radi nervydrásajúce komorné predstavenia, prídete si na svoje. Z príbehu od prvých chvíľ dýcha krásne mrazivá, nepríjemne tiesnivá atmosféra. Spolu s hrdinami tušíte, aká šialená hĺbka sa pod rybárskym člnom nachádza. A že v nej hocičo môže žiť. Asi aj žije. A možno je to zvedavé na to, kto zavítal do jeho habitatu. Možno vás zarazí, aká malá knižočka to je, ale ak u nás mohla samostatne vyjsť poviedka (Skvrna od Gillian Flynn), prečo by nemohla novela? Dvojnásobne ak je stokrát vydarenejšia? Napriek maličkému rozmeru je Sacculina typicky gnómovsky! vymaznaná. Okrem sympatického formátu a luxusného značkového papiera použitého na obálku, sa môže pochváliť jedinečnou maľbou Terezy Laznovej. U Gnóma! si dokonca môžete objednať úchvatnými farbami hýriaci tematický zberateľský plagát z limitovanej edície 99 kusov (ja mám č. 17). Malé výtvarné umelecké dielo. Súhlasím s vydavateľom, ktorý vo svojskom, ale parádnom Fracassiho záverečnom medailóniku tvrdí, že na autorovi je poznať jeho špecializácia na filmovú a seriálovú tvorbu. Určite i vďaka tomu Sacculina ubieha (pláva, aby sme ostali ponorení v téme) nie svižne, ale priam diabolsky! Ešte sa ani poriadne nezačne a už končí. Niekto by povedal, že je to dané malým počtom strán, ale poznám knihy, ktoré sú napísané tak mizerne, že prečítanie jednej strany sa vlečie ako slimák. Táto naopak absolútne nestíha nudiť. Až na pár flashbackov ide rovno k veci. Postavy sú načrtnuté psychologicky uveriteľne, ale zbytočne sa v nich autor nepitvá. Ostatne, načo. Takto je to tak akurát. Veľakrát som sa zarazil nad krásnym opisom, originálnym slovným obratom alebo výstižne poňatou, zaujímavou myšlienkou hodnou aspoň krátkeho zamyslenia. Nepríjemnosti okolo skupiny mužov sa začínajú množiť. Naberajú na intenzite. Nechcete vedieť, ako to dopadne. Ale je vám jasné, že nie pekne. V drobnostiach mi to pripomenulo tvorbu Nicka Cuttera (Oddíl, Hlubina). A samozrejme Hemingwaya.

milanříský
19.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Útlý horor plný postupně dávkovaného děsu. Philip Fracassi vezme čtenáře na oceán a pětičlennou skupinku nechá potrápit zdánlivě banálním problémem - agresivními mořskými parazity.

Partu vyrážející rybařit tvoří kromě kapitána dva bratři, jejich otec a kamarád. Setkávají se po smrti matky, jeden z nich navíc vylezl po několika letech z kriminálu a táhnou si sebou na loď několik osobních šrámů. Vyčistit si hlavu na bárce s kartonem piv má být útěk z nepříjemné reality, nakonec je dostihne ještě větší hrůza než na pevnině.

Knížku dáte za večer, Fracassi jako zkušený scénárista pracuje skvěle s tempem a Sacculina je díky tomu intenzivní horor, kdy zpočátku plíživý děs stále nabírá na obrátkách, až do strhujícího finále. Text přitom stihne být plný niterné bolesti hlavních hrdinů (skvěle s podobným tématem pracoval Rybář), beznaděje i strachu.

horory

Philip Fracassi