S utkvělou myšlenkou na město a noc s jejím tělem

S utkvělou myšlenkou na město a noc s jejím tělem https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232262/mid_s-utkvelou-myslenkou-na-mesto-a-noc-232262.png 3 6 2

Nejranější vydané dílo Jiřího Koláře, které nevyšlo ani v desetisvazkovém Díle Jiřího Koláře. Jde o básně inspirované soudobou erotickou literaturou. Datováno rokem 1938.

Poezie
Vydáno: , Primus

triatlet
08.04.2019 1 z 5

Zajímavá bibliofilie - i když verše nejsou ani krásné a vzácnost naplňují jen otevřenou obhroublostí, vulgaritou, sprostotou až nechutnou...
Podle doslovu ovlivnila Koláře dobová erotická literatura (Nezvalovo Sexuální Nocturno a Halasův Thyrsos). Budiž. Ve škole (jak současné, tak prvorepublikové) by podobné "verše" našly odezvu možná mezi pubertálními spolužáky. Přidanou uměleckou hodnotu jsem v triptychu nenašel. V prvních dvou částech - Ústnice a Svícen a trakař - pobaví/ zaujme synonymita údu - nynál a kostivec, v poslední části Růže večernice autor používá už jen hrubě expresivní výrazivo.
Hodnotím umělecký význam, ten je z mého pohledu téměř nulový.

NEGR
08.12.2014 4 z 5

Kniha se skládá ze tří sbíreček - Ústnice, Svícen a trakař a Růže večernice.
Je zajímavé, jak se s postupem knihy text erotizuje a vulgarizuje, až se stává dočista nechutným.
Zaměřeno především na orální sex.
Otázkou je, zda by autor o vydání tohoto velmi raného díla stál.

Ukázka: "Srdce zvrací a říká se tomu láska."

česká poezie

Jiří Kolář
česká, 1914 - 2002
1992  82%Enšpígl
1990  80%Prométheova játra
1959  92%Kocourkov
1994  95%Básně ticha
1957  79%Básnický almanach 1956

Kniha S utkvělou myšlenkou na město a noc s jejím tělem je v