S trochou nostalgie aneb jak se vařilo a jedlo za císaře pána

S trochou nostalgie aneb jak se vařilo a jedlo za císaře pána https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179743/bmid_s-trochou-nostalgie-aneb-jak-se-var-nvB-179743.jpg 5 4 3

Tato kuchařská kniha zachycuje a popisuje receptury kuchyní zemí bývalého c. a k. Rakousko-Uherska. V dnešní hektické době může být takovéto zastavení a ohlédnutí do minula jen příjemné. Kniha je rozdělena do 7 částí – kuchyně česká, rakouská, maďarská, slovenská, balkánská, židovská a polská. Každá část je uvedena textem, obsahujícím informace o specifikách a zvycích jednotlivých kuchyní. Leckde jsou popsány i historky, které se skutečně udály a váží se k této knize. Podklady pro tvorbu receptů autorka získávala z velmi starých receptur, které sbírá od svého mládí, ale též z rodinných záznamů. Rovněž se vydala do některých zemí bývalého Rakousko-Uherska, v nichž navštěvovala restaurace, kde připravují národní pokrmy, ale také rodiny, jejichž rodinné receptury si zapisovala a následně je zkoušela. Snažila se je přizpůsobit dnešní době, ale někde najdete i originální přepis. Kniha je doplněna fotografiemi, které zachycují nejen připravované jídlo, ale také dobové rekvizity. Ty tvoří většinou pozadí snímku a nepřekáží tomu hlavnímu – upravenému jídlu. Plní svou funkci, dotvářejí atmosféru a náladu své doby. Slouží tiše a skromně, vědí, že už nehrají hlavní roli, že jsou jen statisty dávných dob. Ale statisty velmi milými. Těch krásných starých předmětů je v této knize hodně. Snad vás pohled na ně potěší a možná, kdo ví, i přinutí k zastavení a zpomalení životního tempa v této hektické době. Historické předměty si i dnes naši pozornost zaslouží.... celý text

helenah
05.12.2018 5 z 5

Asi nejlepší kuchařská kniha jakou znám. Kromě receptů nabízí něco navíc-fotografie které z ní udělaly skvost a daly jí "duši"... Při jejím prohlížení se vracím do kuchyně mé babičky a je mi krásně

avynka
06.06.2017

Po velmi dlouhé době se mi podařilo knihu sehnat a jsem tomu hrozně moc ráda. Knížka je fantastická. Už nejsem nejmladší ročník, ale při začtení se do knihy jsem znovu pocítila úžasnou atmosféru dřívější doby a vůni pokrmů, které kdysi dávno vařívala moje babička. Knížku doporučuji všem, kteří si oblíbili tradiční, léty prověřená jídla, onu poctivou babiččinu nebo i prababiččinu kuchyni. Není to ale kuchařka, kterou máme vedle sporáku a mastnou rukou v ní listujeme :) .... Toto je klenot, který jednou ocení i vaši potomci.

Marketka-ketka
31.08.2016 5 z 5

Podařilo se mi sehnat tuto knihu, krásné inspirace pro servírování, spoustu zajímavých receptů. Ikdyž jako kuchařku bych uvítala menší formát, ale na prohlížení nádhera.

historické recepty dějiny stravování

2013  100%S trochou nostalgie aneb jak se vařilo a jedlo za císaře pána