Rychlopalba

Rychlopalba https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/239247/bmid_rychlopalba-xoH-239247.jpg 4 720 223

Rychlopalba série

Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom? Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince? Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo uvěřit, muselo se s tím nakonec smířit. Ano, Olga zřejmě opravdu týrala vlastní dceru. Jenže pak Olžin bratr objeví stopu, že by všechno mohlo být trochu jinak. Že možná existuje osoba, která využila Olžiny duševní nemoci a celou dobu s ní zákeřně manipulovala. Nedá se přímo říct, že si Olžin bratr najme detektiva. Spíš si tak trochu pronajme policajta. Ten policajt jsem já. A na to, co jsem při odkrývání pravdy musel udělat, nejsem vůbec hrdý.... celý text

smilly
18.09.2015 5 z 5

Asi u detektivky nepřekvapí, že hlavním hrdinou je policajt, co se tak náhodou dostane k vyšetřování kriminálního případu a vůbec to nechápu, ale jde o postavu vysloveně sympatickou, vtipnou a obdařenou rozumem. To chtělo od Štěpána Kopřivy hodně odvahy a literárního umu, aby zrovna příslušníka tohohle povolání obdařil až takhle pěknýma charakterovýma vlastnostma. Ale tak proč né, když byl někdo schopnej vymyslet postavu prezidenta, co kouří, kleje, pije, nesnáší lidi a tahá za sebou nohu … Áááá sorry, to je skutečná postava. Takže před Štěpánovo fantasií smekám tupé. Vlastně nemám nic, co bych vytkla, což je pro mě, expertku na všechno, velký zklamání, páč jsem to v předminulým komentáři nandala i Hemingwayovi a to je nějaká persona!

dusan122
17.09.2015 5 z 5

Super četba,tři večery a nebylo co číst.

jan8470
28.08.2015 4 z 5

Štěpáne, Štěpáne, co to neseš ve džbáně.
Přiznávám se že jsem váhal, zda si Kopřivův kriminální román pořídit.
Přeci jenom mám mistra Kopřivu zařazeného do škatulky Akční sci-fy.
Moc jsem si tedy nedokázal představit, jak mohl napsat detektivku aniž by sklouzl k frenetické akci jdoucí na úkor děje a kriminální zápletky.
Ale musím uznat, že jeho první střet s detektivním žánrem se vydařil a rozhodně ho považuji za zásah do černého.
Především mě příběh uhranul svou civilností a také tím jak autor vytěžil vše, co si nastudoval o chodu a zázemí našich policejních složek. Až by se zdálo, že je Kopřiva vysloužilý kriminalista, který se rozhodl zúročit svou celoživotní policejní praxi jako autor detektivek.
Zároveň musím uznat, že mě bavila i netuctová zápletka a „pomalu“ plynoucí děj.
Zároveň i hlavní hrdina byl natolik uvěřitelný, že jsem neměl nejmenší problém mu fandit a sním trpět.
Když k tomu přidáme páně Kopřivův cynický humor a pop kulturní odkazy (Namátkou scéna S Call of Duty), musím říci že: Ač protestant, tiše se modlím k Sv. Františku Saleskému, patronu novinářů a spisovatelů aby Štěpána Kopřivu to psaní detektivek nepřestalo bavit.
Přičteme li knize k dobru skvělý doslov Jiřího Pavlovského, který je zároveň i jedním z nejlepších textů o detektivním žánru který jsem měl tu čest číst.
Prostě a jasně. Já Rychlopalbu doporučuji a doufám že je jednou z prvních vlaštovek renesance české detektivky.

tulip131
25.08.2015 4 z 5

Byla jsem mile překvapena a o to víc, že se jedná o českého autora. Autor pracuje s existujícími místy a reálnou podobou PČR - ETŘ. Určitě stojí za přečtení.

Acquenta
13.08.2015 5 z 5

Skvělá česká detektivka. Styl psaní naprosto dokonalý, vtáhne do děje snad každého čtenáře.

Hella
25.07.2015 5 z 5

Absolutně dokonalý!!!! Tohle že je od českého autora? To je světová úroveň detektivky!!!! Zajímavá zápletka, dokonale vykreslené postavy, vtip a nadsázka (dokonalé zábavné hlášky typu Hra se lvem od Nelsona DeMille) a ještě ke všemu člověku blízké české prostředí. Díky pane Kopřivo a už pište další!!!!

Lacerta.j
18.07.2015 4 z 5

Moje první detektivka. Dobře se četla, moc povedená.

marlowe
16.07.2015 5 z 5

Vynikající česká detektivka – až se ani nechce věřit, že "něco takového" může u nás vůbec vzniknout. Klobouk dolů, chlape!!!
Geniální dialogy, zajímavý příběh, postavy z masa a kostí a realita vykreslená jako v Oskarem oceněném filmovém dokumentu. Já osobně bych sice trochu více přifoukl linku policejního vyšetřování na úkor sólových akčně-dramatických pasáží, ale to už by potom byl přece jenom jiný příběh.
Pane Kopřivo, jen tak dál – a pevně věřím, že tohle není vaše poslední detektivka… Protože MĚ už jste si zaháčkoval – a o tom, že sáhnu určitě i po "dvojce", je už – s pravděpodobností, hraničící s jistotou – rozhodnuto!

100%

Widow Embalmer
12.07.2015 5 z 5

Nejpříčetnější Kopřiva, který (jak naznačuje ve svém komentáři uživatel trudoš) zřejmě chce rozšířit svou popularitu i mezi běžnější čtenáře. Což je na druhou stranu trochu zrada na své skalní fanoušky, kterým zde mohou trochu chybět ujeté vyšinutosti (jako vyndavání a následné vracení orgánů vagínou mučené bytosti v Asfaltu či dětství hovnaře v Holomraze) které dělají Kopřivu pořádně žahavou a pálivou. Přesto je celá kniha dostatečně cynická, abychom tam našeho starého dobrého Štěpána poznali.

Eyghon
04.07.2015 3 z 5

Rychlopalbu jsem neměl číst po Aktivních kovech. U detektivky, kterou napsal Štěpán Kopřiva, jsem čekal aspoň kousííííček splatteru. Jako detektivka možná dobré (nemůžu hodnotit, nejsem cílová skupina), ale mám radši jeho ostatní knihy.
EDIT: Troška mozku na zdi tam přece jenom je :), tak 3*.

Brace
29.06.2015 5 z 5

Po přeceňovaném Holomrazu a přiblblých Aktivních kovech (shodně jsem obě knihy hodnotil dvěmi hvězdami), jsem měl touhu Štěpána Kopřivu odepsat. Proto jsem jedině rád, že nejen mě Rychlopalba dokázala posadit na zadek. Změna žánru autorovi rozhodně prospěla, příběh je vtipný, akční, napínavý a zajisté srovnatelný se zahraničními mistry žánru, že nemohu jinak (a velice rád), než hodnotit za plný počet hvězd. A pokud se Štěpán Kopřiva vydá nadále tímto směrem, myslím, že šance oslovit více čtenářů a rozšířit tak fanouškovskou základnu, se mu povede s větším úspěchem, než s knihami, které jsem zmiňoval na začátku svého příspěvku.

lucimark
19.05.2015 5 z 5

Po cca 100 stranách: Nemůžu se toho nabažit. Skvěle vystihnuté reálie pražských periferií, geniální metafory, vtipný a přtom svižný jazyk a velmi, velmi dobrá detektivka. Vtáhlo mě to a jsem napnutá, jak to dopadne. Nevěřila jsem, že mě bude česká detektivka tak bavit - člověk je všemi těmi skandinávci a Galbraithem přeci jen trochu zmlsaný. Ale Štěpán Kopřiva to opravdu rozjel s plnou parádou. Jazyk, příběh, uvěřitelnost, reálie - všechno na plný počet bodů. Jdu číst dál. A doporučuju.

Po dočtení: Byla to super jízda a jak jsem slyšela má být nějaké pokračování. Už se nemůžu dočkat, protože tahle detektivka měla všechno, co má mít.

orinka3
17.05.2015 5 z 5

Svěží, vtipná detektivka se současnosti. Hrdina se vůbec nebere vážně, a to je sympatické. Psáno lehkým čtivým stylem. První knížka autora, kterou čtu a na další jsem opravdu zvědavá. Doporučuju s radostí a zodpovědně všem, kdo mají rádi podobný styl psaní. Žádná drsná škola, běžné české reálie, fakt dobrý!!! Dávám 5 hvězdiček.

Sarance
16.05.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih přečtených v poslední době. Na české literární scéně jako zjevení.

Ládja
15.05.2015 4 z 5

Detektivka a k tomu český černý humor. Co více si přát. A že ji napsal jeden z našich mistrů na fantazy a sci-fi? To vůbec nevadí. Skvělé čtení na pár zátahů. Myslím, že pan Kopřiva s touto detektivkou může směle konkurovat vlně severské krimi. A vůbec na to není nic špatného, že to napsal Čech, jen je problém v propagaci. Skvěle se čte, člověk se zasměje a ten kdo zná Prahu, tak si může i projít nějaké lokace. Doporučuji. Jen se nesmí čekat něco podobného jako předchozí knihy pana spisovatele.

pinkpop
13.05.2015 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná kniha, sice je to detektivka, ale dost často jsem se musela nahlas smát některým slovním obratům :D Prostě super! Zase je to něco jiného, svěží závan :-) Doufám, že autor napíše další knihu zase v tomhle duchu! :-)

Tazz1
04.05.2015 5 z 5

Musím říci, že se mi tato kniha moc líbila. Je to něco naprosto jiného, než na co jsem od autora zvyklý. Je to nejreálnější pohled do české detektivky. Včetně všech uvedených policejních databází, ETŘ, reálných policejních oddělení...a na tom pan Kopřiva vystavěl detektivní zápletku. Včetně svého typického humoru. Jestli bude nějaké pokračování, moc se na něj těším...

MahulenaK
20.04.2015 3 z 5

Trochu váhám s hodnocením, začátek super, pak jsem se začala trochu ztrácet, nakonec to celé smysl dalo, takže myslím, že tři hvězdičky jsou adekvátní.

Modrina
07.04.2015 5 z 5

První dvě věty mě nadchly a vyděsily najednou. Nadchly, protože jsou dokonalé, a vyděsily, protože jsem bála, abych i dál v knize nečekala další podobné skvosty. Ale ony tam byly! A příběh sám byl takový, že ani po dočtení se od něj nějak nemůžu odpoutat. A ono čtení bylo v poklusu, protože odejít od rozečteného prostě nelze. Jak psal aslavey - fakt rychlopalba se vším všudy. :) A ještě bych vyzdvihla doslov Jiřího Pavlovského, to byla už jen třešinka na dortu. Nebo v tomto případě spíš rána přímo na solár. :) No, pro mě je to aspoň na šest až sedm hvězdiček. Z těch možných pěti samozřejmě. :)

aslavey
20.03.2015 5 z 5

on to všechno myslel tak dobře, až to vlastně posral a přitom neposral... teda posral, ale napravil. I když ani tak nenapravil, jako spíš prostě strávil a přežil. Ale jinak to v tom jeho (a vlastně i v našem, protože se moc neliší) světě nejde. Hlavní hrdina je trochu Rambo, ale o dost lidštější se všema chybama i kladama. A v noirovským kabátě, kde není nouze o akci i trochu toho filozofování nad posraným životem je to prostě pecka. Zhltnutý za pár hodin a hrnu si to dál. Fakt rychlopalba se vším všudy.