Rybář

Rybář https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468495/bmid_rybar-mYo-468495.jpg 3 236 74

Na severu státu New York vytéká z přehradní nádrže Ashokan potok, o kterém se mnoho neví – vlastně ani to, jak je tam dlouho. Dutchman’s Creek je prudký a zrádný, má strmé břehy, a za příslib hojného úlovku v něm už údajně nejeden sportovní rybář zaplatil cenu nejvyšší. A pak kolují mezi místními ještě jiné příběhy – tak fantastické, že snad ani nemohou být pravdivé. Abe a Dan, kolegové stižení krutými ranami osudu, kteří v rybaření hledají lék na své ztráty, je nejdříve považují jen za další historky, jakými se to kolem vody odjakživa hemží. Brzy jsou však i oni vtaženi do příběhu staršího než samotná přehrada, do příběhu o tajných úmluvách, dlouho skrývaných tajemstvích a záhadné postavě známé jako Der Fischer, Rybář. Každý z nich se musí znovu vyrovnat s tím, co už jednou ztratil, a s cenou, jež se platí za šanci získat to zpět.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Fobos

The Fisherman , 2016

horys
19.08.2021 5 z 5

Perfektní!

Maedros
17.08.2021

(SPOILER) Po ujasnění toho, co je vlastně lowecraftovský horor jsem se rozhodl do toho pustit a pocity spíše smíšené.
Vyprávění zajímavé, ale v kopě postav se rychle ztratíte a potom už ani nevíte co se teda vlastně děje?
Návrat do současnosti a závěrečné rozuzlení spíš divné. Já jsem vlastně ani nepochopil, co byl ten rybář a ostatní bytosti zač???

Lavender756
17.08.2021 3 z 5

Nejlepší část této knihy je vyprávění historky o Rybáři. Tam je ta temnota, tajemno, příběh opředený záhadou a domněnkami. Zlo a smutek. Hrdinové si vás rychle získají a musíte vědět, jak to dopadne. To se, bohužel, úplně nedá říct o původním knižním hrdinovi a když se i on se svým kamarádem dostanou do styku s Rybářem, příběh už zdaleka není tak napínavý. Spíše předvídatelný. Takový průměr.

marie8567
15.08.2021 5 z 5

Napětí, mystično a chvílemi i mráz po zádech..... Tohle čeká toho, kdo se odhodlá pro Rybáře...... Taky smutek a chvílemi i pocity nostalgie...... Horor? Nemyslím si..... Dobrá kniha? ROZHODNĚ ANO :-)

kathla
12.08.2021 3 z 5

Jako typický horor bych to nenazvala, spíš thriller - např. ve srovnáním s knihami S.Kinga. Viděla jsem tu i jistou podobnost s jedním s jeho děl. Nicméně dílo je to čtivé, nejzajímavější byla prostřední část a úplný závěr. Ale mezi knihy, které si chci ponechat, bych tuto nezařadila.

Kačka655
11.08.2021 5 z 5

Perfektní kniha! Není to klasický horor ale ta atmosféra a dějová linka top :-)

Basta1912
06.08.2021 odpad!

Knižní horory jsou moje specialita, proto jsem se na tenhle vážně těšila. Po těch reklamách na netu jsem čekala fakt bombu, ze které aspoň dvě noci nezaspím... Tak leda nudou. Příběh se neuvěřitelně táhne, má milion odboček, které jsou strašidelné jen tou délkou, kterou v knize zabírají. A ten překlad - Dutchman's creek!!!! Je velký problém to přeložit jako Holanďanův potok??? Nuda, slovo, které celý příběh vystihuje. Horor to je jen dočíst, jinak absolutně nic děsivého nečekejte, ať už vám Lottie Schmidtová bude tvrdit cokoli

medulinka
06.08.2021 4 z 5

Nečekejte úplně typický horor, ani žádnou velkou akčnost. Tato kniha vsází spíš na atmosféru - tíživou, skličující, hutnou, depresivní... Začátek pomalý, vleklý, ale ta tíživá atmosféra už začíná být hmatatelná a čtenář tuší, že se budou asi dít věci. Nutí to číst dál.
Díla H. P. Lovercrafta neznám a v souvislosti s Rybářem jsem o něm slyšela poprvé, ale i tak jsem si čtení užila. Asi to nebude úplně pro každého, ale mě se to líbilo.

Gustik5
27.07.2021 5 z 5

Rybář je výbornou a atmosférickou novelou, která nepracuje tolik s prvoplánovými děsy, jako s pečlivě prokreslenou a děsivou legendou, která svým původem dalece překračuje hranice tohoto světa i jednoho věku lidstva. K tomu přičtěme nesmírně lidský rozměr smrti blízkého; smutku a neštěstí, se kterými je až nepříjemně snadné se ztotožnit. I přes nadpřirozené, znepokojivě hrůzostrašné úkazy bych se tak nebál říci, že nejvíce však převládá aspekt hororu psychologického.

Dílo je prosyceno řadou odkazů na H. P. Lovecrafta (jsem si vědom, že se mi povedlo odhalit jen několik nejzřejmějších – kupříkladu jedna z vedlejších postav, která se v příběhu mihne jej až podezřele připomíná), ty ale vyžadují znalost nejen jeho díla, ale i života a nejsou nutné pro pochopení knihy, nicméně zasvěcené samozřejmě potěší.

Mnohem více než o děsuplné čtení se jedná o mrazivě znepokojivý příběh, v jehož středu vězí žal, spojený se snahou vyrovnat se s odchodem blízké osoby, či dokonce snaha smrt zvrátit, která se opakovaně ukazuje jako lichá. A to hned v několika podobách. Děj je na oko rozvláčný, ale přitom doslova napěchovaný detaily a hlubokými významy, které mohou mít při opakovaném čtení různých výkladů. Jde o jeden z nejlepších a nejlépe napsaných hororových příběhů, jaké jsem kdy četl a nemohu jinak, než jej doporučit všemi deseti všem náročnějším milovníkům tak trochu jiných druhů knižních hrůz. Rybář mne na lákavou návnadu ulovil s přehledem sobě vlastním, až bylo po dočtení tak trochu obtížné hledat cestu zpět…

Cryptkeeper
27.07.2021 5 z 5

Trýznivý náhled do lidské mysli,jenž je devastována ztrátou milovaného. Ztrátou,která člověku nedovolí se zpět začlenit do normálního života. A pak přijde Rybář. A ty po jeho hnusem a krví nasáknuté návnadě skočíš dřív,než ti tačí dojít,do jakého šílenství se to pouštíš. Epické!

MrsDarcy
26.07.2021 5 z 5

Vždycky, když se nová knížka přirovnává k některému z mých oblíbených autorů, jsem nedůvěřivější než středověká nevěsta před svatební nocí. Fakt to bude tak dobré? Nebudu, jako už tolikrát, litovat, že jsem se nechala zlákat pěknou obálkou a příslibem něčeho výjimečného? Naštěstí, v případě Rybáře se žádné zklamání rozhodně nekonalo.

Příběh mě chytil prakticky od prvního písmenka a nemohla jsem se od něj odtrhnout. I když se většinu knížky vlastně "nic neděje" a připomíná spíš zápisky z historické kroniky, stále se nad vším vznáší zneklidňující atmosféra, která vás nutí číst dál. Pan Langan totiž dobře ví, co dělá, a příběh drží pevně v rukách. Každá věta má své místo, každý náznak svůj důvod. A vy klidně uvěříte, že by to mohla být pravda.

A právě ten nepříjemně hlodavý pocit, že se vlastně nic neděje a zároveň se nad vším stahují temná mračna nevyhnutelného a nepochopitelného, jsem si užívala nejvíc. Milovníky krváků a hororů v pravém slova smyslu nejspíš Rybář znudí a uspí. Já si vychutnávala každé písmenko.

Ivan Kučera
23.07.2021 4 z 5

„Nekteřé potoky jsou hluboké.“ Prichádza (pripláva) nový kráľ literárneho amerického hororu? Rybář je super čítanie a povinnosť pre každého žánrového fanúšika. Napriek psychologicky dobre prepracovaným postavám, pútavému štýlu písania, geniálnym opisom „démonickej prírody“ a parádnej atmosfére, som sa obával, či taký riedky dej môže vystačiť na 320 strán. John Langan však rafinovane použil fintu: rozpráva v podstate dva príbehy v jednom. Ale všetko so všetkým súvisí a bez minulosti by nebola súčasnosť (resp. budúcnosť). V súvislosti s týmto vynikajúcim románom sa najčastejšie hovorí v súvislosti s Lovecraftom (všeobecne), ale osobne som cítil aj Kinga (Cintorín zvieratiek), Clivea Barkera (Velké a tajné show) a samozrejme to má kúsok od Melvilleovej Bielej veľryby a (značne temnú) štipku Dickeyho Vyslobodenia. Langan mal problém knihu predať, pretože hororovým vydavateľstvám Rybář pripadal príliš literárny a literárnym príliš hororový. Osobne sa mi práve to na ňom páčilo a hoci občas jemne stagnuje, je to naozaj iba zriedkakedy. Určite sa jedná o jednu z najvydarenejších hororových knižiek, ktoré vyšli v češtine v roku 2021.

vnimat_Krasu
12.07.2021 5 z 5

Pocitově těžká, nepříjemně zlá, nesmírně intenzivní hororová laskomina. John Langan s Rybářem boduje jak v rovině prachobyčejného lidského neštěstí (nepříjemně smutní Muži bez žen), tak ve folklórní poetice lovecraftovského hororu. A já si po čase liboval v románu, který sice uctívá své vzory, ale zároveň se nebojí originálně měnit lokace a velmi exaktně ukazovat děs. Přečtěte si to. Zaháčkuje si vás jako udice.

richard7959
11.07.2021 3 z 5

Je to Lovecrafovský horor, takže ti, co po knížce sáhnou a nejsou seznámení s tímto subžánrem, by si měli o něm aspoň malinko něco zjistit, protože ne každému to sedne. Pro mě jakožto milovníka Lovecraftovy tvorby to bylo dílo určitě zajímavé, protože cokoli, co se nějak dotýká Mýtu, je pro mě přitažlivé. Bohužel z literárního hlediska se nejedná o žádný zázrak. Kniha má přes 300 stran, ale její potenciál by se dal vměstnat na sotva polovinu. Místy enormně roztahané pasáže, podrobné popisy, které narušují tok děje a ... bohužel i ten Mýtus a hrůza z nepojmenovaného se jeví lacině a nezanechává v člověku žádné znepokojení. Jsem rád, té jsem knihu přečetl, ale jen kvůli svému zalíbení v těchto tématech, ale znovu se k ní vracet nemá smysl. Čistý průměr 60 %