Rybář

Rybář https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468495/bmid_rybar-mYo-468495.jpg 3 236 74

Na severu státu New York vytéká z přehradní nádrže Ashokan potok, o kterém se mnoho neví – vlastně ani to, jak je tam dlouho. Dutchman’s Creek je prudký a zrádný, má strmé břehy, a za příslib hojného úlovku v něm už údajně nejeden sportovní rybář zaplatil cenu nejvyšší. A pak kolují mezi místními ještě jiné příběhy – tak fantastické, že snad ani nemohou být pravdivé. Abe a Dan, kolegové stižení krutými ranami osudu, kteří v rybaření hledají lék na své ztráty, je nejdříve považují jen za další historky, jakými se to kolem vody odjakživa hemží. Brzy jsou však i oni vtaženi do příběhu staršího než samotná přehrada, do příběhu o tajných úmluvách, dlouho skrývaných tajemstvích a záhadné postavě známé jako Der Fischer, Rybář. Každý z nich se musí znovu vyrovnat s tím, co už jednou ztratil, a s cenou, jež se platí za šanci získat to zpět.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Fobos

The Fisherman , 2016

karol.cadex
09.11.2021 3 z 5

Původně jsem byla úplně nadržená si ji koupit. Pak jsem ze svých nároků slevila, protože co když to bude blbost! Není všechno zlato, co se třpytí a nejkrásnější obálka za poslední léta s nápisem HOROR neznamená, že to bude tvůj šálek kávy, Karolíno! No a nebyl.
Asi jsem pochopila, co chtěl básník říci a kam směřoval. A mrzí mě, že do mýho srdce to rozhodně nebylo. Zhruba od poloviny jsem lámala věty jak z jinýho jazyka, vypravování absolutně bez jiskry, spousta vaty kolem a nic. Teď mě napadá, jestli on tam taky nevázl překlad, ale asi ne.
I když jsem myslela, že to bude láska na první pohled, tak tady chemie úplně chyběla. A přísahám, že jsem se snažila. Ale přiznávám, že příběh to opravdu není špatný. Co musím vypíchnout, je beznaděj Abeho a Dana, a takový to chlapský plácání se v chlastu a smutku. To samý u němce Rainera, tam bych taky tomu osudu lidiček věřila. A tím jsem skončila.

AmyLee992
02.11.2021 5 z 5

děsivé a poutavé

zdendula31
02.11.2021 3 z 5

Jediné co se mi líbilo byla atmosféra...jinak zdlouhavé,souvětí na půl stránky...nebyl to zrovna můj šálek kávy.

Archie
22.10.2021

Prvni cast byla skvela a vzbuzovala me ocekavani. Vyborne vykreslene postavy, predtucha neceho lovecraftovskeho, temne jezero, povery. Jakmile se ale kniha prehoupla do fantasticke roviny, zacal jsem trpet. A to tak, ze jsem knihu nekde v polovine odlozil. Hadam, ze konec bude stat za to a stalo by za to vratit se ke knize v jinem rozpolozeni. Prozatim bez hodnoceni.

Olcab264
21.10.2021 3 z 5

Sci-fi,hrozně dlouhý začátek,pak mi přišel zvláštní i ten střed a zbytek ..

Luis_Lambo
19.10.2021 5 z 5

Do sté stránky jsem knížku proklínal a několikrát odložil, že ji nedočtu. Dával jsem tomu šanci a nelituju. Totální a ultimátní smršť akce, kdy autor dokáže ve třech větách popsat tolik, co jiný na jedné stránce. Úžasné, temné a geniální. Na tohle kdyby někdo natočil film, tak v kině porodím zlatýho ježka!!!

milanříský
17.10.2021 5 z 5

Na jedné straně klasický mrazivý a plíživý lovecraftovský horor se starodávnými božstvy, mystickými silami a tajemnými knihami, na druhé niterný příběh dvou mužů vyrovnávajících se s životní ztrátou a jejich snahou zaplnit prázdné místo v životě. Oba přišli o své blízké, Abemu vzala manželku rakovina, Danovi rodinu dopravní nehoda a společná vášeň, rybaření, jim pomůže překlenout depresivní období. John Langan se jejich prostřednictvím zabývá otázkou ztráty milovaných osob a vyrovnáním se s ní a na pozadí přitom rozjíždí příběh přesahující veškerou pozemskou existenci.

V duchu H. P. Lovecrafta nechá Abeho děj uvést, načrtnout, kam se bude ubírat, aby pak vložil příběh do příběhu a vrátil se na počátek dvacátého století. Chytrá klička, díky níž se příběh z počátečního melancholického rozjímání a utužování chlapského kamarádství přesune do vod temného folkloru, prastarých legend a prvotního setkání s Rybářem, nakonec zavede čtenáře k očekávanému prolnutí se současností. A ve chvíli, kdy nadpozemské síly konfrontují obyčejné lidské tužby, vám dojde, že Langan je sakra dobrý vypravěč.

CharlesWard
15.10.2021 3 z 5

Jedno si ujasněme hned na začátku. Mám rád Lovecrafta. A to docela dost. Jenže u Rybáře mám zásadní problém. Není to H.P! Naprosto chápu, čeho se John snažil dosáhnout, ale bohužel to v Rybáři nefunguje. A tím myslím vůbec!

Proč tedy ty 3 hvězdičky? Protože pokud se horko těžko prokousáte první a třetí částí knihy, dostanete se k té libové prostřední, která je epická, zajímavá a dobře napsaná. Jen by bohužel samostatně fungovala tak maximálně v kraťoučké novele!

Ostatně mám teorii, že tuto vydařenou část napsal autor jako první a pak byl někým (okolí, vydavatel)? donucen příběh roztáhnout na rozměry standartní knihy a tak vypotil první a třetí část.

evaval
06.10.2021

Na knížku jsem se těšila, už proto, že získala cenu Brama Stokera. Moc se mi líbila, pomalejší rozjezd s popisy mi vyhovoval, čtení jsem si užila. Doporučuji.

Marekh
30.09.2021 4 z 5

Autor získal za tuto knihu cenu Brama Stokera. Jedná se o horor. Autor pracoval na knize 13 let. Velkou oporou, aby knihu dokončil, mu byla jeho manželka. Knihu hodnotím na 80 %.

Kniha má 3 části. První a třetí část se odehrává v přítomnosti, druhá část se odehrává v minulosti. Uvádí se, že autor píše ve stylu lovecraftovského hororu. Bohužel jsem nečetl žádné knihy od amerického spisovatele H. P. LOVECRAFTA, takže nemám srovnání s touto knihou, ale kniha se četla celkově dobře. Je pravda, že autor se hodně rozepsal, vyprávění je tedy pomalejší a rozvláčnější, ale příběh RYBÁŘE (DER FISCHER) byl zajímavý a navodil ve mně strašidelnou atmosféru.

Hlavními postavami jsou ABE a DAN, kteří se rozhodnou rybařit, aby zahnali žal, který je tíží na srdci. Chtějí navštívit potok, který se jmenuje Dutchman´s Creek, který je prudký a zrádný a někteří lidé zaplatili životem, když se ocitli v jeho blízkosti. Navíc mezi lidmi kolují různé příběhy a historky, které se zdají neuvěřitelné. Kdo je záhadná postava Rybáře? To se už dočtete v této knize.

Citáty:

… lidé mají krátkou paměť, když nejde o jejich vlastní smutek.

Jak říkával táta, když už si musíš vymyslet lež, zamíchej do ní tolik pravdy, kolik jde.

evilunicorn
20.09.2021 5 z 5

Skvělé!Hrozně jsem si užil ten pomalý rozjezd, to pomalé vytváření atmosféry.Miluju horory s přesahem a tohle je přesně ten typ příběhu.A byť se mi zdá, že autor čerpal odkud se jen dalo,mě to neskutečně bavilo a některé obrazy budu z hlavy dostávat asi dlouho.Trochu mě mrzí, že některé věci zůstaly otevřené, ale na druhou stranu si aspoň člověk může vytvářet vlastní hypotézy.A jsem jediný, kdo v knize cítil lehký odkaz Neila Gaimana? Majstrštyk!

IreneP
19.09.2021 5 z 5

Knížka, která je opravdu napsaná v lovecraftovském duchu. I proto se vyvíjí pomalu, ale má to svůj důvod. Vypravěč i Dan mají svá osobní traumata, ztráty milovaných, ze kterých se pokoušejí dostat a rybaření v tom u obou hraje velkou roli. Asi ve třetině knihy je vloženo vyprávění z minulosti, které se věnuje tajemnému potoku jménem Dutchman´s Creek, kam se oba muži právě chystají vypravit. Po této vsuvce následuje poslední třetina, vyústění a rozřešení všeho. Je to pomalé, tajemné, okultní.

Trolice
14.09.2021 2 z 5

Byla jsem už v půlce a přemýšlela, jestli se na knihu nemám vykašlat. Vůbec mě nevtáhla do děje, jak píše Katchamccall, ani já jsem nějak nedokázala rozjet představivost, do čtení jsem se nutila a stejně jsem myslela na něco jiného. Až asi v polovině druhé části, kdy začne přibývat přímá řeč a začne se něco dít, jsem si řekla,že to teda dočtu. A jsem ráda,že je konec...

katchamccall
13.09.2021 1 z 5

Takový horor o ničem. I popisování bylo takový nijaký, plochý. Mám dost bujnou fantazii, ale tady se mi film v hlavě neodehrával. Škoda.

Arkagas
11.09.2021 5 z 5

Tahle kniha mě zaujala hned jak vyšla. Ale s kupováním hororů už jsem obezřetná, proto mě moc potěšilo, když se ukázala v novinkách v knihovně. A mám jasno - tu knihu si časem pořídím domů a rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Rybář je velmi atmosférický a mytologický příběh, který rozhodně nesedne každému. Kniha má místy velmi pomalé tempo a odkazuje se na mytologii a Bibli, což není lehké téma. Ale přesto všechno je rybář primárně příběhem o lásce a smíření. O tom, co vše si jsme schopni pro lásku připustit, co všechno jsme ochotni obětovat. Nehledejte tu prvoplánové zlo, ale příběh, ve kterém stěžejní roli hraje pečlivě vykreslená a děsivá legenda. V druhé řadě tu sledujeme příběh dvou kamarádů, kteří přišli o své ženy. Fanoušci Lovecrafta tu rozpoznají leckteré jeho háčky (doslova), ale i ti, co s ním nemají zkušenost budou dle mě velmi příjemně překvapeni. Rozhodně nehledejte v Rybáři krvavý horor, u kterého se budete bát. Spíše velmi pomalé a plíživé zlo, které se vlastně schovává v každém z nás.

jefff
03.09.2021 1 z 5

Já se snažil. Fakt. Jenže když už jsem se jakž takž začetl do příběhu Abeho a Dana, změnila se linie vyprávění, která postupně zcela rozvolnila mou zvědavost, až na úplnou apatii. Po zhruba 100 stranách mi bylo prakticky jedno co se v knize děje a rozhodl jsem se to nucení ukončit. Sloh je hrozně utahaný a příběh pořád na něco láká, ale nic moc nenabízí. Tohle mi vůbec nesedlo.

bl4in
02.09.2021 5 z 5

Rybář mě absolutně pohltil svou atmosférou a tajemnem. Byl jsem jak ryba na háčku, dokud jsem knihu se smutným srdcem, že už je konec, naposledy nezavřel.

veronika4001
22.08.2021 4 z 5

Začátek je zvláštně melancholicky napsán a čtenář se pomaloučku do příběhu vnořuje jako do vody. Celý příběh je pojat na současné vlně a na historické vlně, která je jádrem vyprávění a na níž současnost navazuje. Je to zvláštní poznávání děje, pročesávání hlubin příběhu. Vyprávění, byť obecně vyznívající, je hutné. Moje počáteční nezaujetí vystřídal zájem, ačkoliv chybí intenzivnější hororové body. Chybí dušnost a nával adrenalinu, větší napětí, mrazivo, bojácné ticho, v dáli znějící kapání vody, a to vše třeba i na menším místě než má samotná kniha. Není to úplný horor, je to potemnělý příběh. Horor je tady z podstatné části utlumen, přesto je zde něco, co vyznívá jako skryté, jako spodní proud a vy to chcete dočíst. Tento příběh vás žene do svých hlubin dál neuvěřitelnou rychlostí.

knihomolka_jaja
22.08.2021 5 z 5

Než jsem se do této knihy pustila, četla jsem na něj rozporuplné recenze. Trochu jsem se bála, ale zároveň těšila a dle mého názoru bylo na co. Rybář je hodně výpravný. Přímé řeči jsou poměrně vzácné, a tak se tempo může zdát pomalejší. Mě osobně to vůbec nevadilo. Příběh mi přišel zajímavý, napínavý, i když na začátku smutný. Určitě musíte být připraveni na přerušení dějové linie hlavního hrdiny Abeho, která pokračuje až zase na konci knihy po odvyprávění "Příběhu hrůzy" - který vás zatáhne dále do historie. Seznámíte se s původem děsivých historek, které kolem obávaného potoku Dutchman´s Creek kolují.
Navzdory asi 325 stránkám je to pro mě nejrychleji přečtená kniha za poslední dobu a to jsem četla i mnohem kratší díla. Jelikož byl pro mě námět příliš fantastický, tak jsem se ale nebála. Každopádně určitě doporučuji. Považuji Rybáře za velice kvalitně napsanou knihu, a to jak po stránce slohové, stylistické tak i co se týče obsahu. Pokud patříte mezi knižní, hororové gurmány, tak si troufám hádat, že vás John Langan se svým vyprávěním potěší.

het2
21.08.2021 4 z 5

Jak sám autor píše v závěru, pro žánrové nakladatele byla kniha příliš literární a pro ty literární zase příliš žánrová. A stejně tak to bude se čtenáři. A ten příběh v příběhu a místy neskutečně pomalé tempo to knize taky neusnadní.
ALE stojí to za tu trpělivost, protože příběh o Rybáři je originální, nabitý fantazií a některé ty výjevy jsou doslova ohromující. A při čtení máte pocit, že to Vy sami stojíte na břehu černého oceánu a v údivu zírate na to, co se odehrává kolem Vás. Ta prostřední část, která, pokud bychom chtěli škatulkovat, má nejblíž k lidovému vyprávění (a to pěkně temnému) je prostě skvělá.
Špatný není ani příběh Abeho a Dana, jejich přátelství, ztrát a bolesti, který tvoří úvod a závěr knihy. Ve srovnání s vyprávěním o Rybáři je možná méně originální a více předvídatelný, ale i tak se Vás jistě dotkne. Obzvlášť pokud máte v srdcích podobný kus prázdnoty jako oni.