Růženky

Růženky https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384986/bmid_ruzenky-K5n-384986.jpg 4 523 142

V budoucnosti, tak blízké a skutečné, že se může odehrávat v tomto okamžiku, se stane něco podivného. Když ženy usnou, obalí se jemnými sítěmi a znehybní, takže připomínají kokon. Pokud je někdo probudí, nebo se pokusí protrhnout síť zahalující jejich tělo, ženy se rozzuří a reagují nesmírně násilnicky. A když spí, odebírají se kamsi do neznáma... Muži v našem světě zůstali opuštění a musejí si nějak poradit sami. Avšak jedna žena, záhadná Evie, je vůči spavé nemoci imunní. Je ta nemoc požehnání nebo kletba? Je Evie medicínskou anomálií, kterou je třeba studovat, nebo je to démon, kterého je třeba zabít? Děj Růženek je zasazený do malého městečka v zákoutí Apalačských hor, v němž se nachází ženská věznice, a ta v tomto provokativním a strhujícím románu, který napsal Stephen King spolu se svým synem Owenem, sehraje zásadní roli.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Sleeping Beauties , 2017

karel.kral
07.01.2019 2 z 5

Všechny Kingovy knihy jsem doslova zhltal, ale tuhle prostě ne. Musím se do jejího čtení nutit. Děj neplyne, strašná spousta odboček, úplně chybí Kingova propracovaná psychologie postav. Už to nějak dočtu, ale zdaleka mě to nebaví.

petra9404
07.01.2019 5 z 5

přečteno jedním dechem

Polly
06.01.2019 5 z 5

Když si pročítám recenze tak nevidím kdovíjaké nadšení. Sama přiznávám, že jsem se touhle knížkou taky prokousávala trošku hůř a někdy za půlkou jsem byla už trošku naštvaná, protože jsem měla spoustu otázek k ději a spousta věcí mi nedávala smysl. Nakonec se vše osvětlilo a zase mě děj nakonec vtáhl. Určitě je to, ale kniha kterou si budu muset přečíst ještě jednou. Ať kvůli množství postav nebo jejich vykreslení. A, že je pan King předvídatelný? Nevadí. Že v téhle knížce trochu vykrádá sám sebe? Nevadí. Nakonec jsem došla k tomu, že pokud se na tuhle knihu podívám optikou američanů zblblých z Mee Too tak to ještě dopadlo hodně dobře . :)

mulderka
06.01.2019 2 z 5

Už když jsem četla anotaci, napadalo mě, že případná recenze této knížky by mohla mít titulek "Tušení průseru". A taky že ano.
Kdeže ty krásné časy jsou, kdy Mistr nepotřeboval spoluautora a nerýpal se v aktuálních aktivismech. Ač netvrdím, že postavení žen v tomto světě je ideální a na chování "pánů tvorstva" ke svým drahým polovičkám by se dalo milion věcí vylepšit, řešení, jak ho táta a syn Kingové popsali, by určitě nemohlo fungovat. A oba to museli vědět. Ještě že se dámy zavčas vzpamatovaly a "referendum" o návratu dopadlo, jak dopadlo.
Dále mi vůbec neseděly nijak blíže nevysvětlené mystické kecy o alternativních světech, "vyslankyně" bůhvíjaké strážné síly Evie a "zvláštní efekty" kolem ní. Rezervy jsou taky v propracování a mocně přepáleném množství postav. Nakonec se mi všichni slili do jednoho placatého fleku s jen velice mlhavě naznačenou hranicí Dobří-Špatní. Dokonce ani, dejme tomu, hlavní "hrdina" dr. Norcross mě nepřesvědčil, že bych si k němu mohla vybudovat nějaký vztah.
Dočetla jsem bez většího napětí a očekávání, neb konec - POZOR SPOILER -/aspoň že se neutopil v růžovoučkém happyendu pro všechny zúčastněné/ byl vcelku jasně dán. Milé Růženky patrně nechám klidně spát v mé kingovničce vedle Lisey a Rose Madder, tam rozhodně nebudou moc rušeny.
Případný nákup Outsidera a Elevation si velmi dobře rozmyslím.
Ex-Mistře, proboha vzpamatujte se!!!

Alix
31.12.2018 4 z 5

Uživatel smazenaryba napsal přibližně to, co jsem chtěla sama napsat.
Kniha je v mnoha směrech předvídatelná, ale to u SK není žádná novinka, on rád občas něco prozradí, aby nás pak zmasakroval něčím jiným. Zaujala mne hodně základní myšlenka, což je problém ženy vs muži. Někde, a nevzpomenu si teď, kde, jsem četla, že žádná žena se zdravým rozumem by nevyvolala válku, protože je jasné, že by v ní zemřeli její nejbližší. Muži to vidí evidentně jinak, jak nám praví dějiny. Porovnáním dvou světů v této knize King naznačuje, že ženy ve svém novém světě budují a tvoří. Muži ve svém starém ničí. Ale stejně se ženy vrací tam, kam patří svým srdcem i svým životem. Jestli to v této knize muži ocenili, to už je jiná. Nejsem feministka a to, co se teď děje kolem akce Me too, se mi nelíbí. Jsem normální ženská a čekat, kdy nějakému chlapákovi prdne v hlavě a zmáčkne červené tlačítko, mne děsí. Takže jen doufám a věřím, se se spolu nějak my, ženy a oni, muži, dohodneme.
Smezanaryba - děkuji hlavně za poslední dvě věty.

Bilky
16.12.2018 3 z 5

Nikdy som sa netajil tým, že mám Pištu Kráľa na piedestáli už od puberty, no napriek tomu ho občas hodím vlkom. Ako skvelé sú jeho expozície a konfrontácie, tak v niektorých dielach sú katarzie a najmä samotný klimax tragické. A to aj pre čitateľský zážitok i pre jeho postavy. Osobne mám najradšej jeho diela s minimom nadprirodzených prvkov, resp. tie, kde mystery prvky slúžia len ako kulisa dotvárajúca psychológiu postáv. V nich nemám k záveru žiadne pripomienky (napr. Shawshank, Misery, Telo, Dolores, v širšom spektre aj Žiarenie či Zelená míľa).

V tomto románe som bol paradoxne so záverom spokojný. Bol som totiž rád, že je to už za mnou. :/ Po dlhej dobe ma u Kinga nebavila už samotná zápletka (!). Prvým nič dobré neveštiacim signálom bol zoznam postáv pred prológom. Nepamätám si, že by túto divadelnú fintu Stephen už niekedy použil, tu však bola nepostrádateľná. Neskôr som sa totiž často strácal hlavne kvôli hromade postáv. V spojení s fantasy prvkami, snovými výjavmi a dvoma paralelnými svetmi to bolo na mňa mierne neprehľadné.

Od začiatku to skrátka nebol ten “môj King”, ktorý postavy dôkladne rozpitve (niekedy im taký osud dopraje aj doslovne) a vymačká z nich na malej ploche maximum. Tu bolo viac ako 30 postáv, ktoré posúvali dej niekedy oveľa závažnejšie ako dve hlavné. Všetky však boli ploché a povrchné ako stiahnuté z Instagramu.
Áno, bolo to akčné, malo to spád a mŕtvoly sa utešene kopili, no pre mňa to bol akčný béčkový fantasy horor, ktorý by som čakal na pomedzí 80. - 90. rokov. Možno aj preto je King stále komerčne najúspešnejším prozaikom: nedrží sa len svojich fanúšikov, nebojí sa experimentovať aj prispôsobiť sa aktuálnym trendom. A teraz frčí retro. Uznávam, možno som na svojho obľúbenca príliš prísny, možno by nemal chrliť knihy ako škandinávski samopalníci... Proste som od Kráľa čakal čosi iné a do polemiky, či za to môže synáčik-spoluautor sa ani nejdem púšťať - no to je tu kopec iných odborníkov ;)

ODPORÚČAM: všetkým priaznivcom väzenských drám, lesbickej lásky, instantnej zábavy v štýle “rýchlo a zbesilo” - mňa pri knihe však skôr “rýchlo zvesilo” :(
Ďalej by sa dielo mohlo páčiť hororovým fanúšikom exploitation, obdivovateľom motýľov z čeľade Heterocera a všetkým, ktorí uprednostňujú fantasy pred realitou. U mňa to majú fotrík so synátorom za 59% aj s rodinnou zľavou.

kysely2759
24.11.2018 4 z 5

Na to, že King je můj oblíbenec a na novou knihu sem se opravdu velmi těšila musím růženky hodnotit spíš jako průměr. Začátek pecka! Naprosto typická Kingovka jak má být. Postupně místo aby děj gradoval se začínal táhnout a spíš mě nudil. Na konci už sem se do čtení musela vyloženě nutit.

michal3736
23.11.2018 4 z 5

Kniha byla velice dobře napsaná, jak už bylo níže několikrát zmíněno člověk neví, co napsal jednotlivý autor, ale s Owenem jako by přicházela čerstvá krev a moderna do Kingových románů. Bylo to napsáno velice poutavě a i když zde někteří píší, že se ztráceli v množství postav, tak rozhodně já si nemyslím, že jich tu bylo zas až tolik. Otázkou je zda román končí pozitivně, či negativně... 4 hvězdy protože jsou tu lepší romány, které můžeme od Kinga číst, ale také horší...

iveta3689
17.11.2018 4 z 5

Paráda. Po řadě kratších knížek jsem se vážně těšila na Kingův tlustoromán, protože ty uměl vždy nejlépe. A nezklamal. Nedokážu rozlišit, co psal který z autorů, ale není to na škodu. Kniha je dlouhá, ale ne rozvleklá. Postav má tak akorát, aby se člověk neztrácel. Nechybí mystika, filozofický přesah (a poselství).

Fortress
16.11.2018 4 z 5

Má první Kingova Kniha. Nebylo to nijak přehnaně oslňující, ale rozhodně žádný propadák. Prolínání reality a distopického světa v Kingově podání je velmi zajímavé. Kniha je čtivá, námět originální. Za mě fajn kniha, kterou mohu doporučit.

karinga
11.11.2018 4 z 5

Tentokrát mám rozpolcené pocity - ta kniha měla všechno, co mám na Kingovi ráda (detailní popisy, humor, zajímavé lidské charaktery, dobro i zlo, silné ženské hrdinky, tajemství, mystično), vyvolala spoustu otázek a přišlo mi, že mysleli na všechny odpovědi (třeba i takové drobnosti, jako co se stane, když usne máma malého dítěte a ono ji probudí). Na druhou stranu mi vadila ta šílená přelidněnost a časté střídání kapitol. Začal o někom psát, člověk se do toho dostal, a pak naráz skok a už se zase věnuje úplně někomu jinému. Navíc v poslední třetině knihy, kdy se nahromadí lidé do skupin, jsem měla úplný chaos v tom, kdo je samozvaný strážce zákona a kdo brání vězení...

Archie
03.11.2018 3 z 5

Jak byl King v uvodu dokonaly (atmosfera, prostredi, tajemna Evie, redneci, vezeni), tak je po 100 stranach rusivy v neustalych odbockach, privalu jmen a tradicnich post-apo/post-epidemie postupech. Do cteni jsem se musel nutit, coz je pro 600 strankovy roman spatna zprava. Skoda, uvod byl uzasny.

Archie
02.11.2018 3 z 5

Zklamani. Po naprosto dokonalem, atmosferickem uvodu, nastava obrovsky sesup co do ctivosti, emoci i nenaplnenych ocekavani. Ac je psychologie postav autorovym trademarkem, tentokrat to King neukociroval. Odbocky jsou rusive, jmen je casto az prilis a do cteni jsem se musel vylozene nutit. Sakra, jak me ten uchvatny uvod mrzi.

petrarka72
31.10.2018 5 z 5

Vynikající! První část dechberoucí... Jako by se autorovi vrátil smysl pro tajemství a dávkování napětí z děl před Billem Hodgesem, ze starších typu To, z novějších typu Puls či Ostrov Dumma Key. Druhá část nečekaně méně akční a střízlivější (připomíná Merlův Maleville), oddělené světy mužů a žen bez škatulkování, bez kategorických soudů (byť chlapcům Kingové fandí nepoměrně méně) a hlavně bez iluzí... Mimochodem, odkud ten chlap (případně chlapi) bere (berou) tak intimní info o ženách? Jako by se Carrie, Beverly z Toho, Polly z Nezbytných věcí, Rose (Madder) nebo (moje nejoblíbenější) Dolores Clainborneová v Růženkách převtělily do nových postav, sice zasazených do pozdějších dob a odlišných situací, ale svým způsobem stále stejných...

Majkrofon
26.07.2018 5 z 5

Úprimne? Absolútne som nevedel, čo od tejto knihy očakávať. Ale ukázalo sa, že som proste kingmaniak a aj keď som knihu čítal pomerne dlho, tak určite nesklamala, práve naopak. A poslednú pasáž som zhltol na posedenie, predchvíľou.

MM_Master
25.07.2018 5 z 5

Máš prachy, nemáš, ono je to fuk. Máš IQ? Nemáš? Aj na to sa kašle. Ak si žena, tak na svete vždy visíš na konci chlapovej mašle. A ak si žena, tak si prišla na svet, aby ti to dal vyžrať, krásna pani. Aby po tebe všetci dupali, klamali ti a motali ti hlavu a nemali ťa za nič. /Sandy Poseyová: Ak si žena/

oleg121
10.07.2018 3 z 5

Začiatok dobrý, ale ďalej dej stráca dych. Veľa zachraňujú postavy, väčšina vám bude sympatická. Netreba zabúdať na to, že King sa začína opakovať a podobnú tému oveľa lepšie spracoval vo Svedectve či v Pod kupolou.

zahadum
09.06.2018 1 z 5

Knihu som čítal veľmi dlho pre rôzne osobné záležitosti ktoré sa nedali a nemohli odložiť.

Kniha ktorej príbeh nám už King naservíroval viackrát naposledy Pod kupolou a ešte predtým v Svedectví. Je to viacmenej mix týchto spomenutých románov plus tam spoznáte aj rôzne náznaky a podobnosť z "vesmíru " kníh S.Kinga. Prečo svedectví ? no je tam tiež prítomná globálna " choroba " v podstate je to choroba ktorá postihuje polovicu ľudstva ( ženy ) je tam mysteriózny prvok a niečo medzi pojatím dobro vs zlo. A prečo pod kupolou ? je tam izolovaná skupina ľudí v izolovanom priestore ktorá spoločne trpí a rieši problémy ktoré priniesla choroba..sú tam samozrejme aj detailnejšie prvky ale nechcem prezrádzať dôležité body príbehu. Niekto by v tom celom ešte nepochybne videl a rozpoznal prvky fantazmagorickej sérii o Temnej veži ( dokonca viac ako je zdravé )....Toto celé ak by bolo správne pomiešané by nutne nemuselo svedčiť o zlej knihe.
No ono to nesvedčí ani o dobrej knihe, prečo tomu tak je ?

Číta sa to pomaly a dej často stojí a prestupuje na mieste kde zdĺhavým spôsobom nás napína na niečo aby to potom vyšumelo do prázdna bez efektu dobrej pointy alebo zvýšenia atmosféry. Problém je aj v tom,že King tak silne vykráda sám seba,že vás žiaľ pripravuje o prekvapenia. Niekedy na začiatku knihu pozorný čitateľ a priemerný znalec diel S.Kinga príde na to ako sa dej bude odohrávať a niekde v polovici máte naprostú vedomosť z toho ako táto kniha skončí. A to nie je dobré ak knihu dočítate len z nutnosti. Nemal som ani raz pocit,že sa na čítanie teším alebo som nechcel knihu odložiť preto,že by som mal byť zvedavý čo bude ďalej. Nie, lebo vy viete čo bude ďalej a tak som sa pristihol,že chcem mať túto knihu už konečne za sebou. Kniha má 700 strán textu ktorý ak by niekto nejakým spôsobom zachovajúc hlavnú dejovú líniu stlačil na 300 strán tak si ničoho nevšimnete. Fakt by ste dočítali knihu ktorá by mala obstojný aj keď silne predvídateľný dej. Vyvstáva otázka ako sa na tom podpísalo kombo otec a syn. No podľa toho čo som čítal o spolupráci Stephena a Owena tak Owen otcovi radil vo vývoji postáv, dejových zvratov, sem tam si mohol napísať nejaký dialóg alebo pomôcť vykresliť problém globálnej katastrofy. Ak to zhrniem tak Stephen dal knihe zo seba cca 80 % a Owen zvyšok. Verím,že sa im spolupracovalo dobre a vládla super atmosféra. Owen ale dokonale pozná diela otca a preto tam pomáhal tlačiť to dobré zo Svedectví a z Pod kupolou. Kniha má originálnu zápletku to sa musí uznať ale tá omáčka okolo a cesta do konca knihy je už obohraná a chcelo by to nápad ktorý by nemusel byť originálny ale nekopíroval by postupy známe pod značkou Stephen King.Ešte pevne dúfam v to,že toto nie je prvý diel nejakej trilógie,boli by to prvé knihy od Kinga ktoré by som si rozhodne nekúpil. Nakoľko príbeh obsahuje alebo neobsahuje silný nátlak feminizmu to nebudem rozoberať to by ma zase napadli nejaké tunajšie " hviezdy zrodené pod slnkom " :) a do toho sa mi naozaj nechce. Chce sa mi dať si pauzu od šablóny menom King a dúfať v to,že jeho nová kniha Outsider bude konečne to pravé orechové prečo Kinga máme tak radi.
Nepochopte ma tak,že to je zlá kniha, to len ja som sa "prejedol " tej istej " polievky " ktorú nám podal " kuchár " Stephen síce ako "vrchný " nám ju na stôl priniesom Owen.
Samozrejme som sa knihy zbavil ako len to rýchlo šlo..aj hlboko pod cenu.

Gracian1964
29.04.2018 5 z 5

Nuž, ako tak čítam predchádzajúci komentár, smažená ryba napísal všetko podstatné a nedá sa nič iné, len s ním súhlasiť, preto sa pripájam s plným počtom hviezdičiek, som spokojný, dostal som, po čom som túžil a ani mňa v podstate netrápi, čo z toho napísal Stephen a čo Owen... Dúfam, že sa ešte dočkáme ďalších kníh.

smazenaryba
24.04.2018 5 z 5

"V druhej polovici devätnásteho storočia väčšina baní, vrátane tých v našich rodných Apalačských vrchoch, zamestnávala pracovníkov, ktorých volali chladiči. Boli to mládenci, niekedy len dvanásťroční chlapci, ktorí mali za úlohu stáť pri stroji, čo sa často prehrieval. Kuliovia mali po ruke sud s vodou alebo hadicu, ak bol neďaleko potok. Mali oblievať vodou remene a piesty, aby ich ochladili. Preto sa nazývali chladiči. Odvážil by som sa tvrdiť, že ženy v dejinách plnia rovnakú funkciu. Bránia mužom – aspoň tam, kde je to možné, konať tie najhoršie, najodpornejšie činy."

Pri Hodgesovej trilógii som napísal, že to veru nie sú knihy, kôli ktorým by som sa stal Kingovým fanúšikom. O Spiacich krásaviciach však musím s radosťou napísať, že toto je PRESNE ten typ knihy, vďaka ktorému som Kinga čítať začal a zamiloval si ho. Mestečko plné pestrofarebných postáv, osudov a situácií, kde sa na porvch dostanú všetky ľudské vlastnosti od tých krásnych, až po tie naozaj hnusné. To celé ochutené o tajomné, vzrušujúce a desivé nadprirodzeno a voilá, na svete je Kingovka ako vyšitá. Čo na tom, že pri čítaní budete mať pocit, že niečo podobné ste už čítali. Čo na tom, že budete tušiť (a zhruba budete mať pravdu) ako sa to celé asi vyvinie. King sa koniec koncov nikdy nesnažil šokovať neočakávanými zvratmi. On vám naopak dopredu povie, čo sa bude diať a práve z toho ťaží.

Ešte je tu tá maličkosť, že kniha je vlastne dielom dvoch autorov. Otca a syna. Pýtate sa, čo z knihy napísal Owen ? Neviem. To sa zrejme ani nikdy nedozvieme. A je mi to popravde úplne jedno, pretože koniec koncov, ide o výsledok. Ak by som mal však hádať, poviem, že vďaka Owenovi (a vďaka faktu že prácu si posúvali dvaja autori) je kniha dynamickejšia, nekompromisnejšia, drzejšia. Takmer by som sa odvážil tvrdiť, že Owen priniesol do knihy to, čo Stephen rokmi stráca.

A nakoniec, celá kniha je vlasne úprimnou poctou a poklonou Vám, našim milovaným manželkám, milenkám, dcéram, matkám. Ani Vy nieste dokonalé, no my, muži, by sme bez Vás boli ničím.