Růže bílá, černý les

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4.1571
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest, 2018

Kniha Růže bílá, černý les

kalinka99
včera

Uvítala bych v knize více napětí . Příběh prostě nějak uběhl aniž by se dělo něco, co by mě pořádně vtáhlo do děje. Líbí se mi obálka knížky a Franka mi byla velice příjemná hlavní hrdinka.

be_pa
předevčírem

Poslechla jsem si knihu jako audio. Nečekala jsem od příběhu žádné kruté válečné drama, ale přece jen byly drobně naznačeny smutné osudy obyčejných lidí. Nutnost nikomu nedůvěřovat, selekce ras, tragický osud bratra hlavní hrdinky. Knihu jsem si poslechla "na jeden zátah". Závěr byl nadneseně pozitivní, ale jsem za něj ráda.

Karimah
předevčírem

Mohlo to být celkem fajn, kdyby to neklouzalo jen po povrchu.

nicole1990

Precteno jedním dechem a líbil se mi konec ????

immortal-party

"přečetla" jsem ve formě mluveného slova a tuším, že právě díky němu mohu o příběhu říci, že jakž takž šel. krátila jsem si jím svou ranní rutinu u zrcadla při líčení. pokud nebyla audiokniha záměrně zkrácena, fyzickou knihou bych byla zklamaná.

poslední skutečně dobrá až precizní kniha z 2. světové války byly Laskavé bohyně, dlouho po ní nic. autoři by se měli konečně chytnout za nos a od nevyčerpatelného a vděčného tématu 2. světové války na chvíli upustit. mám dojem, že tuto historickou periodu využívají, aby svému plátku dali trochu šťávy a něco na tom trhli. napsat po tolika četných publikacích něco převratného dá kumšt.

Romča11

Musím vyzdvihnout, že tahle kniha krásně vykresluje chod a náladu Německa za časů Hitlera zevnitř. To je za mě její obrovská přidaná hodnota. Autor dokázal hodně dobře vystihnout plno emocí, které různými obyvateli Německa cloumali. Krásně ukázal, že zde nežili pouze lidé velmi loajální a oddaní režimu, ale také plno těch, kteří s režimem nesouhlasili a často za to byli trestáni.
Autor také upozornil na organizaci Bílá růže, která zůstává často zapomenuta, ale opravdu v historii existovala a snažila se vyjádřit svůj odpor k režimu.
Autor si vybral dobré postavy a vykreslil je velmi dobře. Dokázal popsat, jak si k sobě hledají cestu a i muž, kterého Franka našla později krásně zapadl do příběhu. Obě postavy mi byly hodně sympatické, oblíbila jsem si je. Na druhou stranu dokázal autor dobře vykreslit i členy gestapa, vystihl jejich chování naprosto přesně, takže jsem je nenáviděla.
Příběh je vystavěný také velmi dobře, akorát v jednu chvíli byl retrospektivní, kdy postavy vzpomínaly, co se jim vlastně stalo, do té chvíle, než se potkaly. Ale příběh byl povětšinou plný zvratů a napětí, tak aby krásně udržel čtenářovu pozornost a chuť číst dál a dál. Ke konci knihy jsem napětím ani nedutala.
Styl psaní autora je také velmi příjemný, jednoduchý a srozumitelný. Popisné pasáže byly dlouhé tak akorát a životní příběhy hrdinů dokázal shrnout ve 3 kapitolách. K tomu velmi oceňuji, že autor vybral er-formu, ale i tak střídal pohledy obou hlavních hrdinů a občas i jiných postav, aby čtenář měl dokonalý přehled o situaci a co se děje.
Celkově jsem z knihy velmi nadšená a hodně se mi líbila, hlavně myšlenka toho, že by se člověk neměl nikdy vzdávat boje za správnou věc, i když je většina proti němu. Je důležité znát velmi dobře minulost, abychom stejné chyby už nikdy neopakovali. Jinak se budeme stále motat v kruhu a tyhle hrozné věci se budou dít znovu. Rozhodně doporučuju!

Opatov

Tak trochu pohádka. Ale příběh Franky bojující proti fašismu byl docela hezký. Z toho, jak mladé fanaticke Němky udávaly vlastní rodiče, až mrazí. Stejně jako z toho, jak se uvolňovaly postele pro raněné.
Zápletka docela dobrá, až na to opakované zázračné uzdravení.

Anett525

Kniha se mi líbila. Bylo to zase něco jiného, než co jsem o období druhé světové války přečetla. Fandila jsem France a Johnovi do poslední stránky. Rozhodně doporučuji si knihu přečíst, četla se sama.

V šedých tónech
V šedých tónech