Růže bílá, černý les

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/409653/ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4.2140
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
Orig. název:

White Rose, Black Forest (2018)

Počet stran:272
Jazyk vydání:český
Překlad:Anna Křivánková
Edice:Edice světový bestseller
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-249-3940-7
Nahrávám...

Komentáře (50)

Kniha Růže bílá, černý les

Přidat komentář
Máčalka
předevčírem

Úžasná kniha napsaná z pohledu Němky za 2. světové války. Člověk se dozví spoustu souvislostí z historie a navíc způsob psaní byl tak poutavý, že jsem přečetla za 2 dny.

Krtek19
16. září

Výborná kniha, určitě stojí za přečtení.

zdehan
12. září

Kniha se mi líbila a dobře se četla mužu doporučit.

mabell
12. září

Knihy s válečnou tematikou nemám ráda, ale tahle mě upoutala obálkou a tak jsme si řekla, že to zkusím. Četla se mi moc dobře, příběh jako takový se mi taky moc líbil, ale kdyby skončila přesně o šest vět dříve dala bych jí o hvězdu víc.

Blondebookdevil
11. září

Zase se to stalo - všude v knihkupectvích, na internetu a v letácích na nás vyskakovala tato knížka od irského autora E. Dempseyho. Někoho může taková reklama odradit (např. mě), protože si řekněme upřímně - ne všechny knihy ji mají. Přednostně ty se zlatou nálepkou světový bestseller. Byla jsem odhodlaná si ji přečíst, líbila se mně obálka i námět. A když jsem se do ní pustila, po pár stranách jsem věděla, že to bude velké.
Jsme v roce 1943. Německá žena Franka ztratila všechno, co jí bylo v životě drahé. Rodinu, přátele. Bydlí na krátký čas v chatě v Černém lese a skoro ukončí svůj život, avšak tento plán jí překazí nález zraněného parašutisty Luftwaffe. Když ho však slyší v bezvědomí mumlat anglicky, napadne ji, že možná není tím, jehož uniformu oblékl. Vezme ho do chaty a ošetří mu zlomené nohy. Tím začíná celý nebezpečný kolotoč událostí. Jeden druhému nevěří, protože zkrátka nemohou. Franka je parašutistovi podezřelá, že mu jako Němka pomohla a ona si zase o něm myslí, že Němcem určitě není. Vše je zapadáno sněhem, Franka musí jet na lyžích do města pro zásoby jídla, obvazy, sádru a berle, všechno má promyšleno tak, aby nevzbudila podezření a nikdo je v chatě neobjevil.
Poslední dobou jsme zahrnuti četbou z Osvětimi, války a podobně, a já tento žánr moc nemusím; ale protože zde není žádné přímé násilí nebo vynucená lítost, je to něčím výjimečné. Hrůza války je jakoby v pozadí - gestapo, nálety, udavačství. Knihu prostupuje skrytá hrozba a tušení, že ti dva budou objeveni a neskončí to s nimi dobře.
Druhá půlka knihy utíká rychleji, to když si oba otevřou svá srdce a odhalí jeden druhému svou pravdu. Ledy se prolomí a oni tak mohou lépe spolupracovat.
Zkrátka je to o lásce, důvěře, ale i nástrahách války, podrazech, udání a zdůraznění záchrany života svého i těch, na kom nám záleží. Ke konci mi tekly slzy, potřebovala jsem takový závěr. Tleskám, škoda že nejde dát víc hvězdiček. Doporučuji, pro mě to byl nevšední zážitek a dovoluji si říct, že zatím nejlepší kniha roku.

janinca
10. září

Na knihu jsem se těšila, ale zas taková bomba to není. Můj celkový dojem kazil konec v hollywoodském stylu.

MagdalenaSlaba
07. září

Hezká kniha, ale vzhledem k ohlasům ostatních čtenářů jsem od ní asi čekala víc. První polovina knihy se poměrně vlekla, pak to dostalo spád a bylo to napínavé, ale v závěru už to zase až příliš spěchalo. Příběh je krásný, střízlivý, líčený bez zbytečného sentimentu a romantických výlevů, což bylo osvěžující, ale trochu silnějších emocí se tam možná přece jen vkrást mohlo. Nějak jsem nepostřehla moment, kdy o sobě hlavní postavy začaly smýšlet jinak... Napsané to je čtivě, i když zpočátku se čtenář musí prokousat rozsáhlými popisnými pasážemi a přímou řeč hledat lupou, ale to je vzhledem k ději a stavbě díla pochopitelné. Zápletka je předvídatelná, konec naivní. I když... Láska hory přenáší, že jo?

Magdalena_j
07. září

Přečíst si tuto knihu se rovná téměř nutnosti.

Příběh o tom, jak ne každý v nacistickém Německu byl nacista. O tom, jak jeden člověk dokáže zachránit druhého, i když o tom třeba ani neví. O nedůvěře a zlu. Napsáno úsporně a věcně. Kniha by mohla mít 500 nebo více stran, ale nemá a je to skvělé. Všemu co se děje je poskytnuto přesně tolik prostoru, kolik potřebuje, aby kniha neutrácela dech a pořád vás hnal dál.