Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1216 363

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

josska
03.10.2020 4 z 5

Kniha se mě celkem líbila,,pěkně se četla,ale nevím,čekala jsem asi něco jiného,ale příběh to byl pěkny,napínavy,kniha jakokdyby z druhé strany,,,před nedávnem jsem dočetla podobnou knihu Ochutnávačka a ta se mě líbila trošku víc,,,ale urcitě se pustím do Najdi Rebeccu,,,

š.m.i.k
29.09.2020 4 z 5

Hezky napsané, ale možná hodně krátké, nevím. Ani jsem se nestihla ponořit do příběhu a byl konec.
SPOILER: ...a navíc "růžový". Romantické pasáže mi tam vyloženě nesedly a asi kvůli nim jsem příběhu nevěřila. Něco tomu chybělo.

Lil30
29.09.2020 5 z 5

Přečteno jako audiokniha, ale nijak jí to neubíralo na poutavosti, kapitoly jsem doslova hltala a těšila se, co bude následovat. Knihy o životech obyvatelstva za války jsem četla málo, více jich bylo k koncentračních táborech. V jednu chvíli jsem si při čtení vzpomněla na knihu Kabinet milostných dopisů, která byla také úžasná a krásná.

martineknatasa
29.09.2020 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha. Sedla jsem a četla, dokud neskončila. Doporučuji přečíst.

nikaj79
28.09.2020 5 z 5

2. světová válka z pohledu německých civilistů. Lidí, kteří nesympatizovali s nacisty a Hitlerem, žili ve strachu z mučení gestapem, báli se udání od nejbližších, byli usmrcováni bombovými útoky Spojenců. Nikdy jsem 2. světovou válku z této strany nevnímala. Kniha byla nejlepší, co jsem letos četla. Navíc tak napínavý příběh Franky a Johna. Chtěla jsem číst co nejpomaleji, aby mi vydržela co nejdéle. Krásná. Čtěme o minulosti a važme si současnosti.

katasokolov
27.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Knížka RŮŽE BÍLÁ, ČERNÝ LES nebyla vůbec špatná. Dobře se to četlo, ale problém mám s tím, že takových knížek už jsem přečetla plno a nebylo tady nic navíc, pro co bych si knihu zapamatovala. Největším kladem je určitě happyend. Jsem prostě na ty šťastné konce a myslím, že v dnešní době o to víc !!!!

whiolet
25.09.2020 4 z 5

Zvláštní kniha.
Příběh se mi líbil, i když co se této doby týče jsem zvyklá spíš na děj z koncentračního prostředí. France jsem fandila, konec byl milým překvapením.

annes
24.09.2020 4 z 5

Kniha mi přinesla rozhodně trochu pochopení pro Franku a ostatní mladé Němce, kteří byli strženi davem a chválami, chodili do svých "oddílů", kde se přátelili, podnikali různé výlety, společně hráli hry a vůbec prostě takový kroužek mladých. Už dává smysl to, že nechtěli uvěřit, že se děje něco špatného, protože všude kolem nich byla vytvořená bublina...
Závěr byl dle mě trochu odbytý, ale i tak se mi příběh líbil především díky myšlenkám obou protagonistů knihy - to jak se báli jeden druhého i jak na sebe museli spoléhat, i když byli cizinci. Těžké časy lidi sblíží...
Celkově kniha není nijak drsná, ale přitom odhaluje různé ne/pěkné pohledy na druhou světovou válku, což moc chválím.
ČV 18 kniha zmíněna v jiné knih Na západní frontě klid

dzejkbeltygros
17.09.2020 5 z 5

Nejde jinak, než dát všech pět hvězd. Silný a relativně klidný příběh. Alespoň tak do půlky. Četla jsem to téměř jedním dechem, skvěle napsané!

NymphMaeve
16.09.2020 5 z 5

Nevím odkud začít, ale jsem úplně rozhozená. Je fakt, že jsem se začetla snad na první stránce, protože jsem ani nemrkla a byla v polovině knihy. Čtenář je okamžitě uvržen do akce a dobrodružství, fandí a pak i vyslechne vyprávění obou stran o jejich životě. Už z toho jsem byla zdrcená. Franka zažívala věci, které by mne nenapadly - a to že i Němci to mohli mít tak moc těžké. John je můj kladný hrdina a věc s bombou mi přijde také silně k zamyšlení. Vyvrcholení v příběhu bylo ohromně napínavé a plné zvratů, že jsem nestíhala dýchat. Knihu jsem si jako čtenář emočně užila a pocity asi jen tak nezmizí. Nádherně napsáno, je z toho cítit vše co má a s postavami prakticky vše prožijete naplno, jako byste u toho byli s nimi. Lituji toho, že jsem si tento příběh nepřečetla dřív a odkládala ji.

Mudry
14.09.2020 4 z 5

Nepopiratelně hodně čtivý příběh. Odtrhnout jsem se nemohla a nechtěla. Pravdou ale je, že ve výsledku malinko červenou knihovnou opravdu zavání, ačkoliv vlastně jakékoliv "sladkosti" jí podobné téměř postrádá. Možná styl psaní ? Nevím. Místy málo uvěřitelné. Asi jsem zvyklá na trochu jiné válečné romány, nicméně druhou knihu autora si určitě přečtu.

Katka2382
11.09.2020 3 z 5

No za mě teda žádný extra velký zázrak.Oceňuji tedy jiný úhel pohledu na nacismus a to očima německé dívky.Ale jinak to vidím také jako červenou knihovni či spíše americký slaďák.

Veruci
09.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Audio kniha - četba na pokračování z archivu ČR Dvojka
Určitě si to chci půjčit v knihovně a knihu si přečíst (a možná pak upravit hodnocení směrem nahoru), protože:
...nevím, jestli to nebylo zkrácené - nelogický konec:
Franka s Johnem zastřelili gestapáka Daniela, je večer kolem deváté. Nejspíš ho nikdo nebude cca 12 hodin postrádat, jsou 80 km od Švýcarských hranic, mají k dispozici auto, silnice jsou průjezdné a papíry mají také v pořádku. Přesto jedou po lesních cestách, pak pokračují pěšky. Těsně u hranic dojde ke střetu s gestapem.
Další: John má nohy v sádře, ještě nejsou zhojené zlomeniny. Nicméně před nástupem do auta se sádra sundá, pak může normálně utíkat před gestapem, pomáhá France, může šplhat po skále...
Až na tyto nesrovnalosti to bylo zajímavé, napínavé, dozvěděla jsem se o Bílé růži. Další kniha z pohledu obyčejného Němce, antifašisty.
Hrozný byl přednes a hlas Lucie Trmíkové.

ddkk
03.09.2020 4 z 5

Sevřený, takřka komorní příběh dvou lidí, kteří se náhodou setkali v nebezpečné době a nemožné situaci. Těžce poraněný John je úplně v rukou Franky, která měla původně v úmyslu vzít si v ústraní rodinné chaty ve Schwarzwaldu život. Nečekaně se z obou stanou hrdinové ...

Dávám za čtyři pro ten barvotiskový závěr, ale doporučuji.

Gregorie
02.09.2020

Výborná kniha!!!

Kytiii
25.08.2020 4 z 5

Přečteno doslova na dva nádechy... za dva večery. Skvěle čtivé, napínavé, neotřelé. Odebrala bych jen půl hvězdy za konec - ale věřím, že spousta čtenářů ho ocení... mě to příliš přišlo, jako předloha scénáře akčního filmu... :D
díky za skvělou knihu!

Hanuja
24.08.2020 5 z 5

Krásný válečný román okořeněný špetkou romantismu. Ale přesto tomu člověk chce věřit, protože i ve válce se navazovala velká přátelství a lásky. Román byl napínavý, místy jsem se tak vžila do děje, že jsem se bála o oba hlavní hrdiny. Gestapáci zde jsou vylíčeni velmi pravdivě a jejich chování jsem si promítala, jak kdybych viděla film. Krásná kniha.

Tereza0107
24.08.2020 4 z 5

Přiznám se, že knížku jsem si koupila hlavně díky krásné obálce, která hlásá "láska proti říši". Tudíž jsem přirozeně čekala nějakou strhující lovestory na pozadí druhé světové války, která se překvapivě ani moc nekonala (ač je to napsáno jako hlavní lákač na obálce).
Za celou dobu čtení jsem si popravdě ani nebyla jistá, zda k sobě Franka s Johnem vlastně něco cítí. Tu a tam se objevila věta, která měla zřejmě nějaký ten cit naznačit. John párkrát zmínil, že má Franka hezkou tvář a že na ni myslí a Franka snad ani nic neřekla. Z toho má člověk poznat tu lásku?
Co se mi líbilo bylo, že příběh se odehrával na území Německa, což byla příjemná změna. Ukázat válku z pohledu německého obyvatelstva a vidět, že vše nebylo pouze černobílé. I v Německu v důsledku bombardování spojeneckými letadly zemřelo mnoho nevinných rodin, které s válkou neměly nic společného. Autor také hezky vykreslil i prvopočátek nacistické demagogie a její postupné rozšíření po celé říši.
Co mě ale na druhou stranu celkem vytáčelo, byla nereálnost toho, že John si bohužel zlomí obě nohy, které má 6 týdnů v sádře. Po jejím sundání prakticky hned vyskočí na nohy a spolu s Frankou zahájí výpravu přes hory a lesy na švýcarskou hranici. Je to několik desítek kilometrů, ale John s pomocí berlí tuto několikadenní túru zmákne levou zadní a ještě cestou stihne vyřídit i pár gestapáku. Velmi pravděpodobné.
Ale aby to nevyznělo špatně. Knížka se mi líbila a příběh jsem si užila. Ač mi to spíše než román přišlo jako taková lehčí povídka se zrychleným a relativně jednoduchým dějem. Asi se řadím mezi čtenáře, kteří pro úplné vžití se do děje a souznění s postavami potřebují alespoň o trochu více omáčky.

EvikU.
23.08.2020 3 z 5

Další audio kniha. Včera jsem u ní vyžehlila vrchovatý koš prádla ani nevím jak. Začínají mě víc a víc bavit.

Kniha není špatná, ale nějak nevím. Přijde mi jak kdyby ji autorka zapomněla posolit. Něco tam jako malinko chybí. Nezasáhla mě tak jako jiné knihy z období války. Ale konec se mi líbil.

Hedviga
20.08.2020 4 z 5

Fajn dobrodružný príbeh z obdobia vojny, ale ozaj tomu chýba hĺbka. Pôsobí to na mňa, akoby som čítala novinovú správu na pokračovanie.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey