Růže bílá, černý les

Růže bílá, černý les
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409653/bmid_ruze-bila-cerny-les-9BP-409653.jpg 4 1222 1222

Píše se rok 1943. V letech před Hitlerovým vzestupem k moci byl domek Gerberových plný smíchu. Ale to je minulost. Franka je nyní sama, otec i bratr jsou ztraceni ve víru války a ona sama nemá důvod žít. Pak však v lese objeví tělo parašutisty v uniformě Luftwaffe. Rozhodne se neznámému pomoci, ale brzy zjistí, že není tím, za koho se vydává. Dokáží k sobě najít cestu a důvěru, když je proti nim gestapo i sama příroda?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

White Rose, Black Forest , 2018

katynais
03.07.2020 2 z 5

zklamání, žádné napětí, zvrat vzrušení..

ivca7818
02.07.2020 3 z 5

Bohužel se se svým hodnocením nepřidám k součtu pochvalných komentářů pějících ódu na tento titul. Jelikož se zajímám o dějiny druhé světové války a nacionální socialismus již od dob dospívání, přečetla jsem za tu dobu stohy beletristických, odborných a memoárových knih na toto téma a viděla nespočet dokumentů, filmů a měla možnost hovořit i s několika pamětníky. Proto mi tento příběh připadá jaksi nedotažený do konce, rovněž také nereálný, už jen ten závěr to zcela podtrhl a pak také hrozně plochý. Plochost a šablonovitost se projevuje zejména v hlavních postavách, chybí jim přesnější vykreslení jejich motivů, charakter i cit. Franka Gerberová mi připadala po celou knihu studená jako psí čumák a nepomohla tomu ani dějová linka, podle které se angažovala v hnutí Bílá růže. Stejně tak i tajný agent a spojenecký voják John působil jako nadpřirozený hrdina, který nemá prakticky žádné chyby ani záporné povahové rysy, o svých činech takřka nepochyboval a vznášela se kolem něj aureola nepřemožitelnosti. Pokud bych byla v náctiletém věku, hodnotím výše, ale je to prostě taková válečná pohádka. Jsem zvědavá na autorovu další knihu Najdi Rebeccu, zda mne přesvědčí, či nikoli. Růže bílá, černý les mne však nepřesvědčila a velká očekávání, která jsem do knihy vložila, se neproměnila. Za mne se jedná o průměr, který hodnotím třemi hvězdami.

HDosoudilová
01.07.2020 3 z 5

Opět 2. světová válka, tentokrát však trochu jiný příběh. Vyjímečně žádný koncentrační tábor ani klasická romantika. Kniha vypráví o nešťastné France, kterou od sebevraždy zachrání nalezený parašutista. Oba mi byli sympatičtí, četlo se mi to moc pěkně. Hodně mě bavilo vyprávění Franky o její minulosti. Bylo mi jí vážně líto a docela jsem jí fandila. Co se týče Závěru knihy, to už mi přišlo trochu přeslazené a moc nereálné. Jinak knihu ale doporučuji.

Nel.K.
23.06.2020 3 z 5

Tato kniha měla u nás spíš lépe zmáknutý marketing, než jaký je sám obsah.. Šla hodně vidět, ale nemyslím, že stála zas až za tolik pozornosti. Nechci tím říct, že je přímo špatná, to určitě ne, ale chybí jí něco k takové té zapamatovatelnosti, něco čím by nás chytila za srdce, proč bychom ji třeba i doporučovali dále.

Morana107
23.06.2020 3 z 5

Když jsem se doslechla o této knize, tak jsen ji zkrátka musela mít, protože námêt se zdál vážně skvělý.
Když jsem však knihu pročítala, tak mě mírně zklamala. Chyběla jí dynamičnost, čekala jsem vášeň, milostné vzplanutí, soužení, sdílení emocí, ale takhle? Co to bylo to něco mezi nimi, viděla bych to spíše na velké pouto přátelství, které by mohl náš parašutista sdílet i s mužem, který by ho teoreticky v lese našel. Konec spád ale přeci jen nabere a vše se v dobré obrátí. Já tuto knihu zařadím spíš do lepšího průměru.

Nepri
22.06.2020 3 z 5

Kniha se dobře četla, nechybělo napětí, dobrodružství, risk i láska. Ale nezařadím jí mezi mé topky :-)

HaHy7
21.06.2020 4 z 5

Kniha vypráví příběh mladé německé ženy, která prochází proměnou vnímání a uvědomování si německé propagandy během 2. sv. války. Autor plynně posouvá příběh k očekávanému závěru, zbytečně nezdržuje a nezabíhá. Kniha potěšila, lehce se četla, ale nepřekvapila.

Dandy1
11.06.2020 5 z 5

Kdo už všechno ztratil, nebojí se ani smrti. Byl to pěkný příběh. Válka zobrazená pohledem německých civilistů byla zajímavá. Nevěděla jsem, že gestapo terorizovalo i své vlastní lidi.

GaleW
10.06.2020 3 z 5

Pořád nevím, co si mám o knize myslet, námět byl určitě dobře zvolený, ale mohlo to asi dopadnout lépe, nebyla jsem nijak zvlášť napnutá ani v závěrečné fázi a poslední stránky byl opravdový kýč...

Kerberos
07.06.2020 3 z 5

Určitě jsem od knihy očekávala víc,autor mohl jít víc do hloubky .

pavlinka0250
06.06.2020 4 z 5

Další kniha z druhé světové války z pohledu němců.
Zajímavý příběh, čtivě napsaný.
Ale co ty chyby ???????
To opravdu ruší a kazí dojem z knihy.
Obálka je nádherná.
****

Metla
04.06.2020 4 z 5

Můj ty smutku, dvě třetiny knihy jsem četla s dojmem, že mám co do činění s komorním, lidským příběhem, nepostrádajícím závažné myšlenky na téma války, jejích dopadů na jednotlivce i celé národy. Autor se sympaticky držel zápletky, sděloval jen to podstatné pro děj a nenechal se unášet k líčení zbytečností, nadměrnému filozofování nebo k přehnanému pitvání lidských duší. Nic nového pod německým sluncem, ke spokojenosti to však stačilo. Román postupně a nijak překvapivě měnil odstín z chladné zimní bílé, notně protkané melancholickou temnotou, k růžové, pocákané krvavě rudou. V závěru byl bohužel ten původně hluboký příběh autorem dotlačen až na mělčinu akce a romantiky ve stylu hollywoodských cajdáků. Čtvrtá hvězdička ztratila hodně ze svého lesku, i tak si ji (šmudlu umolousanou) "Růže bílá, černý les" zaslouží. 70%

VladkaBU
02.06.2020 4 z 5

... ale jo, docela dobrý. Mám ráda knihy, co jdou do hloubky, a jdou stěží odložit. Příběh zajímavý, ale ta hloubka nepřišla

kalinka99
31.05.2020 4 z 5

Uvítala bych v knize více napětí . Příběh prostě nějak uběhl aniž by se dělo něco, co by mě pořádně vtáhlo do děje. Líbí se mi obálka knížky a Franka mi byla velice příjemná hlavní hrdinka.

be_pa
30.05.2020 4 z 5

Poslechla jsem si knihu jako audio. Nečekala jsem od příběhu žádné kruté válečné drama, ale přece jen byly drobně naznačeny smutné osudy obyčejných lidí. Nutnost nikomu nedůvěřovat, selekce ras, tragický osud bratra hlavní hrdinky. Knihu jsem si poslechla "na jeden zátah". Závěr byl nadneseně pozitivní, ale jsem za něj ráda.

Karimah
30.05.2020 3 z 5

Mohlo to být celkem fajn, kdyby to neklouzalo jen po povrchu.

nicole1990
27.05.2020 5 z 5

Precteno jedním dechem a líbil se mi konec ????

immortal-party
26.05.2020 2 z 5

"přečetla" jsem ve formě mluveného slova a tuším, že právě díky němu mohu o příběhu říci, že jakž takž šel. krátila jsem si jím svou ranní rutinu u zrcadla při líčení. pokud nebyla audiokniha záměrně zkrácena, fyzickou knihou bych byla zklamaná.

poslední skutečně dobrá až precizní kniha z 2. světové války byly Laskavé bohyně, dlouho po ní nic. autoři by se měli konečně chytnout za nos a od nevyčerpatelného a vděčného tématu 2. světové války na chvíli upustit. mám dojem, že tuto historickou periodu využívají, aby svému plátku dali trochu šťávy a něco na tom trhli. napsat po tolika četných publikacích něco převratného dá kumšt.

Romča11
25.05.2020 5 z 5

Musím vyzdvihnout, že tahle kniha krásně vykresluje chod a náladu Německa za časů Hitlera zevnitř. To je za mě její obrovská přidaná hodnota. Autor dokázal hodně dobře vystihnout plno emocí, které různými obyvateli Německa cloumali. Krásně ukázal, že zde nežili pouze lidé velmi loajální a oddaní režimu, ale také plno těch, kteří s režimem nesouhlasili a často za to byli trestáni.
Autor také upozornil na organizaci Bílá růže, která zůstává často zapomenuta, ale opravdu v historii existovala a snažila se vyjádřit svůj odpor k režimu.
Autor si vybral dobré postavy a vykreslil je velmi dobře. Dokázal popsat, jak si k sobě hledají cestu a i muž, kterého Franka našla později krásně zapadl do příběhu. Obě postavy mi byly hodně sympatické, oblíbila jsem si je. Na druhou stranu dokázal autor dobře vykreslit i členy gestapa, vystihl jejich chování naprosto přesně, takže jsem je nenáviděla.
Příběh je vystavěný také velmi dobře, akorát v jednu chvíli byl retrospektivní, kdy postavy vzpomínaly, co se jim vlastně stalo, do té chvíle, než se potkaly. Ale příběh byl povětšinou plný zvratů a napětí, tak aby krásně udržel čtenářovu pozornost a chuť číst dál a dál. Ke konci knihy jsem napětím ani nedutala.
Styl psaní autora je také velmi příjemný, jednoduchý a srozumitelný. Popisné pasáže byly dlouhé tak akorát a životní příběhy hrdinů dokázal shrnout ve 3 kapitolách. K tomu velmi oceňuji, že autor vybral er-formu, ale i tak střídal pohledy obou hlavních hrdinů a občas i jiných postav, aby čtenář měl dokonalý přehled o situaci a co se děje.
Celkově jsem z knihy velmi nadšená a hodně se mi líbila, hlavně myšlenka toho, že by se člověk neměl nikdy vzdávat boje za správnou věc, i když je většina proti němu. Je důležité znát velmi dobře minulost, abychom stejné chyby už nikdy neopakovali. Jinak se budeme stále motat v kruhu a tyhle hrozné věci se budou dít znovu. Rozhodně doporučuju!

Opatov
25.05.2020 3 z 5

Tak trochu pohádka. Ale příběh Franky bojující proti fašismu byl docela hezký. Z toho, jak mladé fanaticke Němky udávaly vlastní rodiče, až mrazí. Stejně jako z toho, jak se uvolňovaly postele pro raněné.
Zápletka docela dobrá, až na to opakované zázračné uzdravení.

druhá světová válka (1939–1945) rozhlasové zpracování válečné romány

Eoin Dempsey