Kľúč

Kľúč https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144809/bmid_kluc-tE8-144809.jpg 4 135 30

Ruinská trilogie série

Obeť jedného človeka môže vyvolať sprisahanie. Odvaha jednej ženy napokon odhalí desivú pravdu. Dokáže sa jej však ľudstvo postaviť zoči-voči? V starovekom tureckom meste Rumy leží v nemocnici na izolovanom oddelení americká novinárka Liv Adamsenová a uprene hľadí na vybielené steny. Sú rovnako prázdne ako jej pamäť. Vie, že vošla do majestátnej Citadely, vybavuje si však len temnotu, čo ju tam obklopovala. Cíti, ako sa v nej čosi hýbe a šepká jej, že je kľúčom. Ale kľúčom od čoho? Po sýrskej púšti sa ako duch pohybuje neznámy žoldnier. Duchom ho aj prezývajú. Práve jemu by Liv mohla odhaliť jedno najkľúčovejších tajomstiev ľudstva. Pre bratstvo v Citadele – práve teraz prekliate smrteľnou nákazou – predstavuje Livin návrat jediný spôsob prežitia. Mocná frakcia v Ríme sa jej desí, lebo bezprostredne ohrozuje budúcnosť katolíckej cirkvi. Liv uteká pred prenasledovateľmi naprieč kontinentmi a vôbec nechápe, do čoho sa zamotáva. Obracia sa na jediného človeka, ktorému dôveruje, na charitatívneho pracovníka Gabriela Manna. Na spoločnej ceste dospejú k hrozivému objavu. Ten ich znovu rozdelí a svet sa zmení naveky.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (SK)

The Key , 2012

Roob
16.02.2014 5 z 5

Simon Toyne je skvělým autorem.Tato kniha mi je psaná na míru.Zápletka je mistrně napsaná a já jsem se ocitl v dobrodružném příběhu.Těším se na třetí díl Věž.

Eidalon
19.11.2013 3 z 5

Simon Toyne je pro mne novým autorem, na jeho trilogii knih Sanctus, Klíč a Věž jsem narazil i díky tomuto webu, bohužel odděleně, takže až později jsem přišel na to, že jeho dosavadní tvorba je trilogií, kterou je třeba číst chronologicky. Mne se to nepodařilo, začal jsem prostředním dílem – knihou Klíč.

Možná proto na mne dílko nezapůsobilo tak skvěle, jak je propagováno a velebeno a jaký goodwill je kolem něj vytvářen. Chybělo mne nejspíše to správné navození a možná pochopení věcí, které nastínil první díl trilogie a který mne byl zatím utajen - Sanctus.

Každopádně se kniha a nejspíše i celá trilogie veze na úspěšné vlně zpochybňování „tisiciletých pravd“ kolem historie křesťanství, ale vůbec kolem celé problematiky náboženství. Knih a autorů píšících na podobné téma se v poslední době vyrojila celá řada, nejspíše pod dojmem úspěchu Dana Browna a jeho hlavních knih s Robertem Langdonem, které celé toto „šílenství“ patrně odstartovaly v touze po slávě a penězích a společenské poptávce.

Ty tam jsou doby politicko - špionážních thrillerů, kde byla „v hlavní roli studená válka“, rozpolcení světa na Západ versus Východ, životní prostředí, biologická či nukleární hrozba a nebo mysterium mimozemských civilizací. Teď literatuře thrilleru vládne historie, nejasné výklady bible, zpochybňování základu křesťanství, vytváření fikcí kolem zaniklých civilizací, znovuobjevování zničených knihoven (Alexandrijská atd.), fikce spojené s možností objevení nebývalých pokladů, ať již duchovních, tak materiálních.

Děje knih se přesouvají do Turecka, Iráku, Iránu do střední Asie, nemalou roli hrají obvykle Tepláři a tajemství kolem jejich řádu, vzniku i zániku. Jsou velebovány staré říše a odhalovány životopisy velkých vojevůdců a veskrze zpochybňovány samotné základy křesťanské víry, její symbolika, a polemizovány historické náboženské nesrovnalosti. Odhalením starých pravd mají být přepisovány dějiny a pravidla současného světa.

Vše je obestřeno tajemstvími a neodhaleními, dávnými proroctvími, tajemnými nápisy v zaniklém písmě, symboly a mnohdy až mysteriózním dějem románů, který překračuje meze reálného světa a dává průchod zázrakům „boží moci“.

Autoři zde našli velký prostor, neboť každá historicky popsaná událost má vždy řadu úhlů pohledu, proto ony předkládané spekulace, že se jedná o „pravdy“ nepřesné a mnohdy záměrně změněné, o zmanipulovatelné překlady. Nesrovnalostí i v samotné Bibli je dost a dost a tak fantazii a spekulacím je dán volný průchod a vizím - co by bylo kdyby . . .

Román a druhá část trilogie Klíč se vrací do starobylého města Ruina, děj se odehrává kolem Citadely, bratrstva zde žijícího a střežícího tajemství Sakramentu, které je událostmi v knize narušeno, vyneseno z Citadely a tím se rozbíhá staré proroctví. Hlavní hrdinové bojují s časem, se svými nepřáteli, svou nemalou roli zde má i samotná církev a její vrcholní představitelé, kteří se spojí se světovými průmyslníky, aby docílili svého . . .

Proroctví se začínají naplňovat, nebezpečná nákaza decimuje bratrstvo, Sakrament opustil Citadelu, vše je ve znaku víry a moci řízeno, tu lidskou chamtivostí, tu náboženskou zaslepeností, tu nezdolnou touhou se zachránit.

Temnota začíná šeptat a šeptá slovo klíč . . .

Staří známí první knihy nakonec dosahují svého cíle, dějí se "boží zázraky" ale čerstvá vůně pomerančů se i poté temně šíří z Citadely do ulic Ruiny. Moc nechápete, pokud nevíte, že trilogie má i třetí pokračování, pak je tento otevřený konec více, než výzvou sáhnout i po knize třetí . . .

Hodnocení zůstává u 3,5 hvězdičky, prostě ve srovnání s jinými knihami výš nemohu jít. Nakonec jsem se rozhodl jen pro hvězdy tři. Uvidíme, co přinesou další dvě knihy, které mne ještě čekají.

A závěr, pokud Vám nevadí až mysteriózní ukončení děje druhé knihy překračující již meze reálnosti, jistě dobré čtení na dlouhé zimní večery. Ale jak jsem uvedl v úvodu - chronologii dodržte, takže začít knihou Sanctus, pak teprve Klíč . . .

Augi
04.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha a moc zajímavý příběh :-)

ina77
28.10.2013 4 z 5

Já myslím,že kniha je stejně dobrá jako 1 díl,jenom trochu jinak psaná,ale v každém případě perfektní!
Moc se těším na 3 díl!

kaninaj
16.09.2013 5 z 5

Napínavá klížka plná napětí, fantasy
výborná.

nikkifinn
09.08.2013 5 z 5

Výborná! Jiná než jednička, ale stejně dobrá :)

evelinaevelina
28.07.2013 3 z 5

Určitě slabší než první díl trilogie - možně jen pro mě, protože zrovna autor rozvíjí tu část tématu, kzerá se mi už v prvním díle zdála až moc mysteriózní.

Ohniva
09.06.2013 2 z 5

Mam jasno.. treti dil uz kupovat nebudu... velke zklamani..

Mako123123
16.05.2013 3 z 5

O trochu slabšie než jednotka ale aj tak to bolo veľmi pútavé. Kapitoly sa čítali jedna radosť...
Dôvod prečo tomuto dám slabšie hodnotenie než jednotke je že: mi to prišlo také ,,prvoplánové,, a samoúčelné ala akcia pre akciu a to všetko na úkor logiky. Až príliž často sa objavovali momenty: ( a práve vtedy..., a akurát ked..., a v tom okamihu... ) Okrem toho tam bolo pri konci strašné klišé ala Dart Vader a Luk Skywalker vo filme Star Wars. Som zvedavý ako bude vyzerať záverečná časť tejto trilógie.
Klúču však dávam 3/5

neta
19.04.2013 4 z 5

Možná o trochu méně napínavé, než první díl, ale i tak se výborně čte.