Ruce Venušiny

Reprezentativní výbor z poezie (připravený s autorovým souhlasem na počátku osmdesátých let pro samizdatové vydání) ilustrovaný fotografiemi z tvorby básníkova přítele Josefa Sudka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/448/ruce-venusiny.jpg 4.420
Poezie
Vydáno:

annihilation
22.09.2013

Ruce Venušiny - velmi povedená sbírka, protože zachycuje průřez Seifertovo tvorbou. Něžné verše mamince, krásno ukryté v zákoutích Prahy, pocta básníkům a všem umělcům, láska - samozřejmě, láska, ale i depresivní tématika války, spousta bolesti a všudypřítomná smrt. Celý koloběh života ukryt do těch nejrozmanitějších veršů. Ani pošetilec by si nemohl přát od poezie víc.

\"A sbohem

K milionům veršů na světě
přidal jsem jen pár slok.
Nebyly o nic moudřejší než píseň cvrčků.
Už končím.

Nebyly to ani první šlápoty
v měsíčním prachu.
Jestliže však přece někdy zazářily,
nebylo to jejich světlo.
Miloval jsem tuto řeč.

A ta, když přinutí mlčící rty,
aby se zachvěly,
snadno přiměje milence k polibkům,
loudají-li se červánkovou zemí,
kde zapadá slunce pomaleji
než v tropech.

Poezie jde s námi od počátků.
Jako milování,
jako hlad, jako mor, jako válka.
Někdy byly mé verše pošetilé
až hanba.

Ale za to se neomlouvám.
Věřím, že hledat krásná slova
je lepší
než zabíjet a vraždit.\"

seiwaa
23.08.2013

Tohle je moje zlatá sbírka, která mi přinesla u maturity hodně štěstí. Poezie zatím není až tak mou silnou stránkou, ale básně jsem si užila a četla je všechny hned několikrát. Jaroslav Seifert byl můj oblíbený autor již dříve, tato sbírka plná skvěle použitých básnických prostředků je pro mě příjemnou změnou mezi horami prózy a dramatu, takže za mě ano!

Renik
25.01.2012

Ruce Venuščiny je moc dobrá sbírka poezií, k vybraným básním se dá vždy vracet a dokáží zaujmout. A je pro všechny ty, kterým se líbí kvalitní poezie a nechce mít zase spousty knih s poezií třeba od samotného Jaroslava Seiferta.