Rtuť

V prvním díle trilogie BAROKNÍ CYKLUS představuje Neal Stephenson baroko jako kolébku současné technologické civilizace. Svět vysoké politiky 17. století je plný intrik a žádné významné rozhodnutí se neobejde bez šifrované korespondence. Ludvík XIV. využívá na versailleském dvoře služeb Černé komory a politické i ekonomické elity jsou nuceny se spoléhat na informace kryptoanalytiků. První část Rtuti popisuje příběh přírodního filozofa a puritána Daniela Waterhouse, který je svědkem skutečných historických událostí utvářejících moderní svět: u břehů Temže přistává Gottfried Wilhelm Leibniz se svým vylepšeným modelem Pascalova počítacího stroje, Isaac Newton se po objevu kalkulu zavírá v alchymistické laboratoři a John Wilkins pracuje na zdokonalení pansofického systému, kterému po smrti Jana Ámose Komenského hrozí zapomnění. Ve druhé části se král londýnských vagabundů Jack Shaftoe setkává s Elizou z Qwghlmu a přes třicetiletou válkou zničené Čechy se vydávají na cestu Evropou... Bestseller Neala Stephensona získal cenu A. C. Clarka za rok 2004. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/645/rtut.jpg 413

Barokní cyklus (1.)

Quicksilver (2003)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Rtuť

Finn69
19.08.2018

I po druhém čtení nechávám čtyři hvězdy, ten překlad přece jen trochu skřípe (i když ten hon na čarodějnice, který nastal po vydání, si podle mne nešťastní překladatelé nezasloužili, jsou tu stovky hůř přeložených knih).
Jinak je samozřejmě Rtuť neskutečně zajímavý a obsáhlý úvod do Barokní trilogie, kniha nabitá jak informacemi, tak dějem a v neposlední řadě i humorem. Jsem velmi a velmi rád, že přeložená bude celá trilogie - na druhý díl se zrovna chystám.

Metroušek
13.10.2017

Asi naštvu spoustu lidí, ale někdy v těchto letech se z mého oblíbeného, vskutku geniálního spisovatele a vizionáře stával grafoman. Dodnes tohoto vývoje lituji. Kéž proboha napíše třetí díl volné trilogie Sníh - Diamantový věk - ?. Nutně potřebuji vědět, jak to všechno bude pokračovat.

Insilvis
01.12.2011

Nehodnotím samozřejmě překlad, který je zcela nedostačující originálu, ale knihu jako takovou (tj. její koncept, fikční svět, narativní strukturu). Vzhledem k předchozí tvorbě autora, který zřejmě tenduje k pojetí moderního polyhistorismu, a především vzhledem k celkovému kontextu "historické" beletrie, je Rtuť, potažmo celý Barokní cyklus, velmi neotřelý a zajímavý projekt. Doufám, že si vydavatel dá říct a náročnou překladatelskou práci zaštítí někdo protřelejší, než Sichinger duo, protože odfláknuté vydání Stephensona je převeliká škoda. Kromě toho jsem přesvědčen, že kdyby se vydání Stephensona ujalo nějaké prestižnější vydavatelství - např. Argo - byl by z něho rázem intelektuální objev roku.