Rozmarné poviedky

Poviedky vznikli ako oddychová práca, ako reakcia na výčitky kritikov, ktorí tvrdili, že Balzac nemá štýl. Na humoristicky ladených príbehoch pranieruje svetské a cirkevné pokrytectvo i egoizmus v ľudských vzťahoch stredovekej spoločnosti. ..

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73699/rozmarne-poviedky-IAL-73699.jpg 3.611
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Pravda

Les Countes drolatiques, 1937

Kniha Rozmarné poviedky

Lessana
14.10.2020

Výborne sa čítajúce poviedky, a to najmä zásluhou pána prekladateľa Blahoslava Hečka. Jeho diela (keďže ide naozaj o diela) sú vždy zárukou kvality (jazyka, štýlu - slovom, bravúrne). Avšak originál, teda samotný počin autora, ma trochu sklamal... Čakala som údernejšie pointy jednotlivých poviedok, trefnejšie poučenia (keď už boli avizované ako cieľ), zrejme niečo morálnejšie, neviem... Namiesto toho som dostala priehršť textov o nevere, sexuálnom "chtíči", zmyselnej erotike s v podstate rovnakými typmi postáv, síce v skvelom preklade, ale pre mňa je to málo. Škoda.

Greenfingers
30.04.2019

Povídky s nádechem erotična a nemalou dávkou humoru jsou příjemným zpestřením v poněkud vážnější tvorbě Honoré de Balzaca. Autor touto sbírkou prokazuje své všestranné literární nadání.

zbt81
20.02.2017

Poviedky naozaj rozmarné, jemne erotické, vtipné. Väčšina je situovaná do okolia Balzacovho rodného Toursu. Ako oddychovka po náročnom dni perfektné.