Rozbité světy

Rozbité světy
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/534235/bmid_rozbite-svety-65f18941e37c3.jpg 5 140 140

PŮSOBIVÝ PŘÍBĚH INSPIROVANÝ SKUTEČNÝMI UDÁLOSTMI Z OBDOBÍ STRHUJÍCÍCH DĚJINNÝCH ZMĚN V ČESKOSLOVENSKU Píše se začátek roku 1945, poslední válečná zima. Němci již cítí v ovzduší prohru, přesto opět organizují transporty Židů do koncentračních táborů. Dvanáctileté Danušce tak odjíždí poslední příbuzná, která jí v Praze zůstala, její matka. Osamocená dívka se bez přátel a rodiny musí spolehnout jen sama na sebe a každý den statečně bojovat o přežití. S nadějí očekává brzkou porážku Němců a vyhlíží návrat svých blízkých. Šťastné období poválečné svobody ovšem končí dřív, než mohl kdokoli předpokládat. Již dospělá Daniela se navíc pouští do nebezpečného pátrání po velkém rodinném tajemství. Pomoci jí může jediný člověk, milovaný muž, kterého před lety ztratila.... celý text

Katka154
14.08.2023 5 z 5

Krásná kniha. Autorku této knihy jsem neznala. Po knize jsem sáhla pro název, který mě zaujal. Udělala jsem dobře. Příběh mě vtáhl od začátku do konce.

Analady
09.08.2023 4 z 5

Krásný příběh. Poslechla jsem si ho jako audioknihu, kterou moc hezky četla paní Vašeková. Za mě naprostá spokojenost a velká pochvala oběma dámám. Ač moc nerada, tak jednu hvězdičku musím ubrat. Byla jsem naprosto nadšená do momentu, kdy se Daniela rozhodla rozluštit rodinné tajemství. Život za války i po válce super. Potud bych dala i deset hvězdiček. Pak se ale příběh začal ubírat směrem, který se mi nezamlouval. Škoda. Ale i přes to velká spokojenost .

ropotamo
21.07.2023 5 z 5

Krásná kniha. Velmi dobře napsané, nemohla jsem se odtrhnout. Jediné co mi vadilo, byla téměř červená knihovna na samém konci. Trochu jiný pohled na válečné útrapy. Ráda bych si přečetla, jak to bylo s Danielou dál a zda se dožila i pádu komunismu. Co, paní autorko, bude pokračování?

cornetka
02.07.2023 4 z 5

S Danielou prožíváme její dětství, resp dospívání, její odvahu a odhodlanost starat se sama o sebe - vlastně jí ani nic jiného nezbylo. Často byla bez jídla i bez topení. A přeci díky Cyrilovi dokázala přežít. Poté sledujeme současnost a její cestu za rodinným pokladem. Ani ta nebyla jednoduchá a mnohdy se dostala do ohrožení života.
Kniha byla čtivá. Více se mi ale líbil děj válečného období. V popisu současnosti jsem si občas říkala, jestli to takhle vůbec mohlo být. Ale z dosluvu vyplývá, že kniha je inspirována skutečnými příběhy. Pokud tedy máte radi válečné romány trochu jiného ražení, určitě sáhnete i po této knize.

Airelle
04.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Jak už možná víte, tak jsem se letos rozhodla pro několik věcí, a to číst hodně českých autorů, vrátit se ke čtení historických románů a poslouchat audioknihy. U této knihy se mi to povedlo skloubit vše do jednoho. Na Rozbité světy jsem narazila v rámci klubu audiotéka, která knihu poskytla zdarma pro své předplatitele. Jsou tam samé zajímavé knihy a já mám pořád co poslouchat při vaření, při cestování, občas i v práci před otvíračkou nebo po zavíračce, při pauze na oběd, před spaním, při háčkování, když se nechci koukat na televizi.

Tuhle audioknihu jsem si poslechla vlastně úplnou náhodou, obálka ve mě vyvolala zvláštní pocit a poslední dobou po mnoha zklamáních nečtu anotace, takže jsem se jen koukla na hodnocení na databázi knih a pustila si jí. Musím říct, že to bylo velmi milé překvapení. Danuška pro mě byla hrdinka, ve 12 letech zůstala sama v Praze bez rodičů a ještě k tomu za druhé světové války. Její životní cesta není jednoduchá, ale ona se vždy chová poctivě, což není obvyklé. Člověk by čekal, že kniha skončí v momentě, kdy skončí válka a Danuščiny rodiče se vrátí z koncentračních táborů, ale tady příběh teprve nabere na obrátkách. V dospělosti čeká Danušku boj za osvobození svého tatínka, který je neprávem odsouzen za vraždu Danuščiného strýčka. Za vším ovšem stojí peníze a to velké rodinné dědictví, které je možná navždy ztraceno.

Kdo stojí v pozadí a touží po dědictví Danušky, a kdo jí s hledáním nakonec nejvíc pomůže, Vám tu neprozradím, ale bylo to pro mě velkým překvapením, a to já miluju, když si se mnou autor hraje a nutí mě přemýšlet a pak stát s doslova otevřenou pusou!

Runinka
04.06.2023

Opět velice dobře napsaná kniha.

Kenan
30.05.2023 5 z 5

Tohle bylo vážně moc dobré. Kniha se mi líbila víc než Balada o snech. Je situována do nehezkých válečných a poválečných let. Vnímáme ale spíš jak dané doby zamíchaly s osudy obyčejných lidí. Určitě všem doporučuji.

uzivatel3407
30.05.2023 5 z 5

Autorku znám osobně, četla jsem všechny její knihy - dokonce je vlastním. Tahle mě nadchla příběhem, ale hlavně autentičností a historickou propracovaností. Rodinné tajemství, které je vyřešeno až akčně strhujícím závěrem... Každý si tam najde něco, co je mu blízké! Tak, Matkét, těším se na další knihu :-)

nada3314
19.05.2023 5 z 5

Autorku řadím mezi mé oblíbené. Již loni mě velmi nadchnul román Balada o snech.

V květnu většinou čtu romány z válečné doby a letos padla volba na Rozbité světy. Obálka je dokonalost sama a jako překvapení jsem ke knize dostala stejně tematicky laděnou záložku, což mě moc potěšilo. Věděla jsem, že si na příběh musím vyšetřit čas, většinou to nebývá lehké čtení a měla jsem pravdu. Knihu jsem otevřela v tu nejlepší možnou dobu a pustila se do čtení. Strávila jsem s ní krásné 4 dny. I když se příběh četl velmi hladce, autorka to se slovy umí, i tak jsem četla pomaleji než obvykle, abych si vychutnala každou stránku.

Danielu i její rodinu jsem si hned oblíbila a v krutých scénách, které prožívali, jsem s nimi velice soucítila. Když došlo na den, kdy matka Danušky musela nastoupit do transportu směr Terezín a ona zůstala na vše sama, neskutečně mě mrazilo. Né jednou jsem při čtení přemýšlela nad tím, jak by dnešní děti tuto nelehkou dobu zvládly. Sama si musela donést uhlí, sama zatopit, obstarat jídlo. Přitom nezapomínala na školu a při svíčce dělala úkoly. Toto děvče bylo neskutečně statečné a samostatné.

Neodpustím si jednu perličku: zrovna když jsem knihu dočetla, se v televizi objevila zpráva, že Český rozhlas slaví 100 let Česky rozhlas, který měl velké zásluhy na květnovém povstání v roce 1945 a tyto informace se objevují i v knize.

Málo kdy se v knihách setkáváme s takto podrobnými informacemi, jak to bylo po válce. To, že válka skončila, bylo sice dobré, ale životní situace lidí pak v komunismu nebyla vůbec růžová. Přesvědčil se o tom hlavně chlapec v zelené čepici, který mi na chvíli dal pocit, že to všechno bude dobré, že i tato nepředstavitelná hrůza bude mít jednou více méně dobrý konec. On byl mé světlo v tunelu

Příběh je rozdělen do několika kapitol a všechny jsou stejně čtivé, v knize nenajdete žádné hluché místo. Stránky jsou nabité informacemi, napsané smysluplně a mají krásnou formu, kterou pochopí i laik, který se o historii vůbec nezajímá. Dozvíte se zase nějaké nové informace o válce, o transportech židů do koncentračních táborů nebo posléze po válce do pracovních lágrů. To vše je zabaleno do krásně čtivého příběhu s rodinným tajemstvím.

Dokonce jsem si potrénovala i slovenštinu :-) Kniha se čte opravdu sama a určitě ve mně ještě dlouho bude rezonovat. Děkuji za krásný zážitek.

Knihomolka97
10.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Je to docela bichlička, která se ale krásně čte. Je rozdělena na několik částí, každá je zajímavá a poutavá.
Daniela, nebo také Danuška, byla nesmírně statečná. Ve dvanácti letech zůstala v Praze úplně sama v tu nejhorší možnou dobu a uměla si poradit.
Otec ve vězení a maminku odvedli na poslední chvíli do koncentračního tábora.. nektěré momenty mi doslova trhaly srdce.
Chlapec v zelené čepici byl jako dar z nebes. Celou si mě získal.
Romanticka část zkrátka chytne za srdce a až do samotného závěru jsem byla jako na trní, jak to dopadne. A joo slzy tekly proudem!
A co mě osobně dojalo a to si neodpustím zmínit, byl moment, kdy se příběh přesunul k našim končinám. Hostýn. :))
Skvělá byla část osvobození. Ta naděje na lepší začátky, lidé v ulicích, čekání na záchranu. Úplně se mi vybavil film Město 44 (doporučuju).
V příběhu nechybí také trocha rodinného tajemství a napětí. Daniela má po svém strýci zdědit peníze, moc peněz, ale neví, kde je hledat.
Má jen jakousi nicneříkající indicii. Navíc není sama, kdo po nich pátrá a kdo je jimi doslova posedlý.. Pecka! Kniha nenechá ani na okamžik vydechnout.
Vím, že si ji ještě několikrát přečtu.

Knižní střípky
30.04.2023 5 z 5

Smekám před autorkou za to, jaký příběh napsala. Před pár dny jsem četla příběh od jiné české autorky, který také nahlížel na válečná zvěrstva očima dítěte. A tady jsem to zažila opět, i když trochu jinak, ale stejně mě to zase velice zasáhlo.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

evaval
23.04.2023 5 z 5

Na úvod musím říct, že knihy s válečnou tématikou příliš nevyhledávám, protože nejsou lehkým čtením, jsou plné lidského utrpení, zmaru a bídy. Proto si knihy s tímto námětem pečlivě vybírám a musím si je dávkovat s rozvahou. A tentokrát jsem si vybrala opravdu dobře.
Příběh začíná v lednu roku 1939 v Žilině, kde se seznamujeme se strýcem Karolem, židovským majitelem prosperující firmy, který si začíná uvědomovat nejistou situaci židů v zemi. Vidí stahující se mračna nad jejich osudem a je mu jasné, že situace se bude stále zhoršovat. Po těžkém zvažování svých možností se rozhodne zemi opustit. Je mu jasné, že pokud zůstane, bude jeho budoucnost nejistá. Jeho cílem se stane Londýn a začne s přípravou prodeje své firmy. Rozhodne se s pomocí nežidovských přátel uschovat všechny rodinné cennosti, šperky a peníze pro svoji rodinu, která s ním vycestovat nechce. Karol věří, že se jednou poměry v jeho vlasti změní a ti, kteří z jeho rodiny přežijí se pomocí jím zanechaných indicií dostanou k tomu, co jim zanechal.
Hlavní dějová linka se týká Karolovy sestry a její dcery Danielky. Společně žijí ve válečné Praze. V roce 1942 přijde Danuška o babičku s dědou a její matka o své rodiče, kteří jsou jako židé deportování do koncentračního tábora. Otec Danielky je poté zatčen a nasazen na nucené práce do Německa. Protože se odmítl rozvést se svojí židovskou ženou, byl za to potrestán. Tak zůstává 12-letá Danielka se svoji maminkou v Praze sama. Obě se snaží přežít, jak se dá. Všeho mají málo, protože je její matka židovka, dostává poloviční potravinové lístky a prakticky nemá žádné práva. Ale mají ještě jedna druhou. Bohužel transporty židů do koncentračních táborů stále pokračují a jednoho dne přijde dopis i její matce. Musí si připravit kufřík s předepsanou váhou, zabalit to nejnutnější a přihlásit se do transportu. Čas, který jim zbývá se snaží využít a předat své dceři maximum informací, aby přežila a dočkala se konce války. Nejdřív zkouší najít někoho, kdo by se Danušky ujal a postaral se oni, bohužel časy jsou zlé a nikdo není ochotný se dívky ujmout. Obě tedy volí jediné, Danielka musí zůstat v jejich bytě sama a snažit se přežít. Matka se jí snaží v krátkém čase co jim zbývá předat a ukázat maximum, aby to zvládla. Na okraje starých novin ji napíše instrukce, jak vyzvednout potravinové lístky, jak zatopit v kamnech a další potřebné věci. Nakupovat Danielka umí, protože nákupy obstarávala vždy sama, její matka jako židovka by moc jídla domů nepřinesla, židé směli nakupovat až v odpoledních hodinách a to už žádné zboží k prodeji nezůstávalo. Když matka nastoupí do transportu, zůstává Danuška na světě sama. Sama ve studeném bytě, na den ji musí stačit jedna brambora a krajíček chleba. Potravinové lístky ji brzy dojdou a nové nedostane, protože je může vyzvednout jen dospělá osoba a ona žádnou nemá. Občas se ji podaří prodat něco cennějšího, co ještě v bytě zůstalo. Ale i tak je to těžké, protože potraviny se dají koupit jen na černém trhu a jejich ceny neustále rostou. Kilogram sádla stál za války 1800 korun, kilo kávy neuvěřitelných 9 000. Proto také kávu za války nikdo nepil a legálně nesměla být prodávána vůbec. I za obyčejný chleba se platilo téměř malé jmění. Přežívala den za dnem a vyhlížela konec války a návrat rodičů.
Kniha je skvěle napsaná, je to krásný příběh o lidské odvaze a velké touze přežít. Kdo z nás by si uměl představit nechat své dítě ve válkou zmítané zemi samotné?
Tento příběh ve mě vyvolal velké množství pocitů a já jsem hltala každou stránku. Danuška mi hned přirostla k srdci a já ji fandila na každém řádku. Je to skvělý příběh na pozadí války, plný napětí, zvratů a taky velké lásky. Mě nezbývá, než vám knihu doporučit a říct, že autorka Markéta Prášková má své místo na knižním trhu a já věřím, že o ní ještě uslyšíme.

zdehan
16.04.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha ktera se čte sama občas je moc smutná ale to k životu patři.

Janaves
14.04.2023 5 z 5

Skvěle napsaný příběh dívky Daniely, která musí přežít konec války sama, bez rodičů. Jako dospělá se pak snaží očistit svého otce z podezření z vraždy strýce kvůli dědictví. Kniha je o životě lidí během okupace, poté v komunistické totalitě, a o velké lásce.

misssicccka
09.04.2023 5 z 5

To bylo tak skvele. Nedalo se od toho odtrhnout a to by uplne stacilo pouze to bez zapletky s dedictvim a hry na detektivy.
Rozhodne lepsi nez Balada o snech. Tesim se na dalsi autorciny pociny.

Vik40
05.04.2023 4 z 5

Nejsem právě fanda válečné literatury, ale tahle mi docela sedla. Prostě hezky napsané s provázaným dějem až do doby normalizace v ČSSR (tuhle zkratku už jsem dlouho nepoužil). Zvláštní konec knihy a tak nějak ve mně zůstala hořkost nad starým známým závěrem, že komunisti a fašisti byli jedna a tatáž "verbež", která bez okolků komukoliv nepohodlnému prostě "zatla tipec".

Kopretina_aku
28.03.2023 5 z 5

Uz dlouho jsem si žádnou knihu tak neužila, jako právě tuto. Hltala jsem stránku za stránkou a s Danielou prožívala její osamocení, smutky, hlad, ale i lásku a napětí při odkrývání rodinného tajemství. Styl psaní je jednoduchý, autorka používá krátké věty, nikde zbytečně a zdlouhavě neodbočuje.

Jane2016
26.03.2023 5 z 5

Je to už nějaký ten pátek, co jsem od Markéty Práškové četla knihu Balada o snech. A ještě dnes si pamatuji děj knihy, i moje nadšení. Proto když mi autorka nabídla její další knihu, neváhala jsem ani chviličku.

A stejně tak jako Balada o snech patřila mezi mé nejoblíbenější knihy roku 2022, tak Rozbité světy jistojiště zařadím mezi nejlepší knihy za rok 2023.

Musím uznat, že během roku přečtu spoustu skvělých knih, ale takto jedinečných přečtu jen pár. Dá se říct, že přesně díky takovýmto knihám se vyplatí být čtenářem.

Kniha ve mně vyvolala tolik pocitů smutek, radost, hněv, ale byla zde i krásná, čistá a zamilovaná linka, která mě vždy přinutila k úsměvu. Hlavní hrdinka Danuška mi přirostla k srdci prakticky okamžitě a v rámci celého příběhu jsem jí neskutečně fandila. Myslím, že takto silnou hrdinku moc knih nemá.

Nezbývá mi než Vám knihu vřele doporučit. Pro mě je Markéta Prášková neskutečně talentovanou českou tvůrkyní a patří mezi moje nejoblíbenější autorky. Jsem si jistá, že o ní ještě hodně uslyšíme.

katallinka
20.03.2023 5 z 5

Další úžasná kniha od skvělé české autorky. Příběh byl napínavý a zajímavý od začátku až do úplného konce. Bylo mi těch mladých lidí tak líto. Nejen kvůli těžkému životu za války, ale také pro tvrdý nástup komunismu.

Kackac77
19.03.2023 5 z 5

Příběh se mi moc líbil. Autorka píše jednoduše, je to ale čtivé a i napínavé, dojemné. Z toho období - konec války, jsem vždycky smutná. Když člověk čte o té euforii a radosti, že je konec něčeho zlého a ono to pokračuje jiným zlem - komunismem. Na začátku příběhu zůstává dvanáctiletá Daniela sama ve válečné Praze, po tom, co její rodiče odvezou do koncentráku. Musí si poradit, přežít a zvládne to. Nutilo mě to přemýšlet, jestli by to zvládlo "dnešní" dítě. Asi ano. Asi se mi lidi vždy přizpůsobíme podmínkám, která máme k dispozici... Příběh se dál točí kolem Danielky a rozuzlení je docela překvapivé.