Rosemary má děťátko

Rosemary má děťátko https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1543/bmid_rosemary-ma-detatko-961-1543.jpg 4 1535 219

Rosemary série

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosemary organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.... celý text

skableska
10.06.2015 4 z 5

Na to, jak je knížka krátká dost dlouho trvalo, než se to pořádně rozjelo... i když pak se to hezky stupňovalo a celkový dojem super. Ke konci mi chyběl ještě nějaký zvrat - třešnička na dortu - i když možná jsem prostě jen chtěla, aby to dopadlo jinak, než jsem čekala :-)

Škoda, že děj nebyl více propracovaný... chybělo mi tam spoustu vysvětlení nebo rozvití děje...

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Ideální čtení pro těhulky ;-)

Verunka289
22.05.2015 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá a napínavá knížka od úplného začátku až do konce! Kdyby to šlo, dám hvězdiček klidně i víc.

***SPOILER***
Jen jsem teda doufala v jiný konec, myslela jsem, že nakonec to dítě vyhodí z okna, jak měla původně v plánu.

Landys
22.04.2015 2 z 5

Knížka mě vyloženě nudila, v půlce jsem myslela že už to vzdám. Konec je hodně předvídatelný. Žádný propracovaný děj od této knížky nečekejte...

Palivo
18.04.2015 3 z 5

Můj vztah k dětem je ambivalentní. Na jednu stranu mi přijde hezké, že z některých rostou vagíny s bonusovými partiemi (hlava, tělo), na druhou stranu jsem stále ve věku, kdy mě trochu děsí mít doma věc, která sere a slintá, ale na rozdíl od psa nejde dát do útulku. A aby mi navíc ještě za patnáct let u psychologa říkal, že sem za ním neměl lézt do postýlky, na to už vůbec nejsem zvědavej.

K Levinově knize jsem tedy přistupoval s čistou hlavou (doslova, ráno jsem se koupal) a neznajíc filmové zpracování jsem tedy napjatě očekával, jestli to dopadne potratem nebo špatně.

Počáteční nadšení se postupně malinko vytrácelo, protože v této takřka třísetstránkové knížce hlavní hrdina naprcá zmíněnou Rosemary až na 94 straně!!! Do té doby se pořád jen loudaj po chodbě za starejma sousedama a sní o tom, že jednou budou bohatší a tím pádem, že se budou zase stěhovat. Kdyby už tehdy existovalo Švédsko a tím pádem i Ikea, mohli by z toho udělat katalog na pozdim/zimu. Ale zpět ke knize: na 94 stránce Guy konečně napustí Rosemary, přičemž musím ocenit, že tak učiní starým dobrým způsobem a lá Spacák od nás z vesnice - buchtu řádne zleje vínem a pak pěkně počká až usne. Jak by řekl Radim Uzel: A je to v piči!

A to doslova. Rosemary totiž kromě toho, že kyne a prdí (což k naší smůle Ira Levin vůbec nezmiňuje), taky začne být paranoidní jako Lenka Kořínková v příkope, když kolem jede kamion. Přijdou první pochybnosti, pak menší "detektivní" část, kdy si Rosemary dává dvě a dvě dohromady a pak je po všem. A pak když je po všem, tak Ira Levin přidá ještě pět stránek, což bylo naprosto zbytečný a místo znepokojujícího závěru naservíruje béčkový horor.

Když k tomu připočtu fakt, že je to napsaný jak moje slohovka v devítce a že to postrádá jakékoliv napětí či psychologickou rovinu (za psychologické drama nepovažuji, když se manželé pohádají a na další stránce láskyplně omluví), pak nemůžu dát za víc než za tři. Ostudným faktem taky zůstává, že se kniha odehrává v šedesátých letech kdy bylo docela dost válek a co? Přesně, ani jeden tank.

Caithlyn
17.04.2015 5 z 5

Srdeční záležitost :)

Rade
12.04.2015 3 z 5

No, trochu rozpaky.
Pozor, SPOILER: Buď je to skutečně příběh o tom, jak hodná a důvěřivá manželka byla oklamána vlastním manželem a satanistickou skupinou s nadpřirozenými vlastnostmi a opravdu porodila napůl Satana, a nebo je to možno vykládat tak, že by šlo o - v tom případě celkem skvělou - antologii rozvoje duševní nemoci, paranoie, kdy každý čin z okolí je chápán jako útok na vlastní osobu a nemocná osoba věří jen svým představám a nevnímá pravdu. Ta druhá možnost by se mi líbila mnohem, mnohem víc...

poupatko1
05.04.2015 4 z 5

Knihu jsem doslova hltala, strašně jsem byla zvědavá na konec. A hle, když k němu došlo, byla jsem nad míru překvapená, spíš udivená, to je to správné slovo. Spíš bych to nazvala pohádkou pro dospělé :-) čarodějové a dítě Satana - no paráda.

Sorrow
16.02.2015 3 z 5

Nápad dobrý - ale kdyby byly postavy, děj, prostředí, no prostě všecko lépe propracované, bylo by to o mnoho lepší :)

Luka.W
30.01.2015 4 z 5

I když jsem neviděl film a o průběhu nic nevěděl, stejně je téměř celý děj (alespoň z mého pohledu) již od začátku lehce předvidatelný. Přesto však dokáže autor udržet napětí až do úplného konce- už jen to se musí ocenit. Emoce a uvažování hlavní hrdinky jsou zde vykresleny hodně povedeně, i když vyprávění z pohledu první osoby by bylo v tomto případě snad ještě působivější. Nejlépe pak kniha funguje na rovině vykreslení tíživé atmosféry a detailních popisů událostí, které skvěle umocňují celkový prožitek při čtení. Každopádně si myslím, že v sedmdesátých letech musela své čtenáře knížka zasáhnout o dost více než dnes, kdy už jsme všichni tak nějak více ''otrlí'' a závěr tak nepůsobí natolik šokujícím dojmem, jak by asi měl. I tak ale po přečtení převládají jednoznačně pozitivní pocity...

masinkas
11.01.2015

Prostě skvělá děsivá kniha

lajbour
06.12.2014 3 z 5

Tísnivě vystavená atmosféra a pocit, že to prostě nemůže skončit dobře fungují skvěle. Chudinka Rosemary je na vše úplně sama a to je paradoxně asi to jediné zrnko v soukolí jinak perfektně šlapajícího stroje. Brzy je snadno prokouknutelné, jak se věci mají a vše pomalu plyne k jasnému konci, který ovšem přesto potěší.
Polanskeho filmové zpracování jsem viděl až po přečtení knihy a bohužel dle mého názoru kvalit knižního originálu nedosahuje ani zdaleka. Že by to bylo mimo jiné i tím neuvěřitelně neposlouchatelným dabingem...?

Manyna
16.10.2014 3 z 5

Upřímně, jsem asi zvyklá na dusnější atmosféru, kde do poslední chvíle tak nějak netušíte, jak to dopadne, kdy máte v hlavě dokonalý "mindfuck".. Knížka se četla velmi dobře, o tom žádná, ale že by to bylo bylo nějak extra děsivý a ponurý, což se od tohoto tématu dalo čekat, tak to teda skoro vůbec. Děj je celkem od začátku velmi předvídatelný a k tomu konci se radši nevyjadřuju, ten to naprosto zazdil.

KriKri
28.09.2014 4 z 5

Skvělá kniha! Taková jednohubka, ale skvělá, jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Kniha mě překvapila, protože knihy, ani film jsem před přečtením neznala. Jen ten úplný konec jsem čekala jiný, trošku krvavější.

Pitbullka
22.09.2014 4 z 5

Ke konci už trošku předvídatelné, ale kniha je povedená. Do pokračování se ale asi raději pouštět nebudu.

MesLivres
17.09.2014 5 z 5

Knížku jsem přečetla skoro na jeden zátah a mojí pozornost si udržela snadno. Od shlédnutí filmu jsem naštěstí stihla zapomenout, jak vše dopadne, takže jsem byla napjatá až do konce. Prostě klasika.

bércoun
18.08.2014 5 z 5

Četlo se jedním dechem. Pro mě velmi milé odpočinkové čtení, autour umí udržet čtenáře, šla jsem spát až v půl 3 ráno, abych knihu dočetla.

Aaron Lewis
14.08.2014 1 z 5

Hovadina.

Lenourt
27.07.2014 5 z 5

Skvělé!! Zdánlivě obyčejný příběh, ve kterém se souvislosti postupem děje začnou čím dál podezřeleji proplétat a zapadat do sebe, ale je vše tak, jak se to zdá, nebo je to jen výplod šílené mysli??
Začátek dobrý, v polovině to trochu začalo upadat ale pak to začlo tak moc gradovat a čím dál víc mě přesvědčovat, že tato kniha zaslouží 100% hodnocení. Už se sháním po filmové adaptaci, která údajně taky stojí za to :-)

hancass
19.07.2014 5 z 5

Parádní počteníčko, prostě klasika. Také doporočuju skouknout kultovní film od Polanského podle předlohy... Je tak sugestívní, že až děsí.