Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 599 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

knihomolka525
17.06.2020 5 z 5

Do čistých pěti tomu ještě trochu schází ,ale budiž...Autoři se věnují dosti kauze Nagyová(to je teda masakr co se tady mohlo dít ve vysoké politice!!!!)Ale mě dostaly pasáže od strany 142.Lidé na nejvyšších postech se tváří jak ctihodní a ono ouvej.Tak doufejme že při dalších volbách nebude TOR black out! Myslím že pan Šlachta by toho mohl sdělit víc:jen těch kauz s položenými bankami a tím pádem tisíce okradených lidí s posvěcením státu, co bylo .atd atd.A dnes se ti lidé opět snaží dostat do politiky.Brali všichni a nevěřím,že tomu tak teď není.Zkrátka nevěřím!Myslím že v této knize píše dosti opatrně a počkáme si kolik potrefených hus se ozve.

petr4927
16.06.2020 4 z 5

Už když jsem v televizi viděl nejmenovou talk show s panem Šlachtou, který prezentoval svou připravovanou knihu, říkal jsem si, že si ji chci přečíst.

Literárně to veledílo není, je to prostě rozhovor novináře a (bohužel bývalého) vrcholného policisty, nicméně čte se velmi dobře.

Nemyslím si, že by pan Šlachta byl anděl a čistá duše. Ale rozhodně to byl muž na svém místě. V knize se částečně ponoříme do špíny různých kauz (ne tak do hloubky, jak by si srdce čtenářovo přálo, ale to vzhledem k závazku mlčenlivosti není zkrátka možné).

Nejznepokojivější na celé knize není obsah popisovaných kauz (ty se prostě staly), ale chování mocných k pro ně obtížným elitním policistům, účelové zametání věcí pod koberec a de facto paralýza policejní práce.

Otázka: myslíte si, že dnes se nedějí věci podobné popsaným těm v knize? Pochybuju, že by se neděly. Jen už není nikdo, kdo by je vyšetřoval.

chamyl
16.06.2020 4 z 5

Za podrobný, byť zcela subjektivní, vhled do fungování bývalého elitního policejního útvaru dávám 4*. Kniha sama o sobě by si ovšem zasloužila spíše 3*.
I když chápu, že formát rozhovoru s jedním člověkem nedává moc prostoru pro přístup z více úhlů a názory dalších stran, tak mám stejně pocit, že se dalo vytěžit více a čtenáři předložit ucelenější pohled. Takhle je to celé až příliš v rovině "všechno jsem dělal dobře a s nejčistšími úmysly, zatímco ti, se kterými jsem se neshodl, byli obvykle nevýkonní kariérističtí nýmandi s nekalými záměry". Nijak nezpochybňuji, že to tak může být, ale protože zde rozmlouváme s panem Šlachtou a na jeho popud, tak se nemohu ubránit dojmu, že jde logicky především o jeho vidění světa. A bez objektivizujících informací se tím dostáváme pouze do roviny víry, sympatií či přání.
Na rozdíl například od knih Jaroslava Kmenty je zde i výkon Josefa Klímy trochu mdlý, jakoby nám chtěl dokázat, že se mu do tohoto rozhovoru opravdu nechtělo. Přitom pokud jsou zde uváděné informace pravdivé, tak se jedná o životní šanci novinářů na český Watergate. Panem Klímou na úvod avizované podmínky, které si pro práci s panem Šlachtou dal, se pak ukázaly vlastně zbytečné, protože jeho fanoušci podle očekávání mluvili pozitivně, odpůrci nemluvili vůbec a Radek John mluvil o sobě.
Jednotlivé kauzy komentovat nebudu, ale jsem rád, že byly rozkryty a následně i zveřejněny. Možná by knize pomohlo jí o nějaký ten rok pozdržet až doběhnou alespoň soudy prvních instancí a bylo by možné mluvit v řadě případů přeci jen konkrétněji.

ViolettaCh.
14.06.2020 4 z 5

Bezesporu zajímavá kniha, sepsaná bývalým vrcholným policistou, ředitelem nyní již neexistujícího ÚOOZ, pojednává o případech řešených tímto útvarem, viděno pohledem jeho šéfa. Kde je přesně pravda, čtenář (pro nedostatek vhledu do jednotlivých případů, neznalost spisu atd) samozřejmě nemůže zcela posoudit, každopádně však je znát, že pan Šlachta osobně je srdcař a svou práci - přesvědčen o její správnosti a přínosnosti - vykonával s plným nasazením.

perpe2a
14.06.2020 5 z 5

Skvěle popsaný život, kariéra i některé kauzy. Tuto knihu by si měli jako povinnou četbu přečíst všichni, kterým není lhostejné, co se děje v naší zemi.

nero 13
14.06.2020 5 z 5

Čekal jsem vyprávění o velkých svinstvech, ale že je to o tolik horší tak to je šílený. Jako bývalý volič ODS který je nevolí od doby Valacha s gulama Topolánka doufám že tato strana kde je dnes nejviditelnější osobou vepřík z Řeporyjí půjde co nejdřive do zapomnění, to samé se týká ČSSD, protože právě tyto dvě strany byly nejvíce u moci a můžou za ten marast.
Někteří čtenáři pochybují zda je to vše pravda, ale nejhorší je že vylíčené případy v této knize budou jen špičkou ledovce.

Crozz
12.06.2020 3 z 5

Velmi čtivé, otázka zda je vše pravda, tedy zejména ta propojenost s politikou...

HonzaZKrumlova
11.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Díky pane Šlachto.

FMMMM
10.06.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kde se dozvíte, jak probíhá práce na vyšetřování, jak se chytají „kmotři, mafiáni, lobbisti, politici, atd.) Je to sice taková napůl autobiografie p. Šlachty a ještě navíc psaná formou rozhovorů. Ale kde se v dnešní době dostanete k takovýmto informacím? Nebýt týmů, ve kterých pracoval nejen p. Šlachta, těžko bychom se dnes „bavili“ soudními procesy p. Nečase, Langra, Rittiga a jiných. Je velká škoda, že takových policistů nemáme víc a také se nedivím, jaké „rošády“ se děly, jen aby pravda nemusela ven. Musím p. Šlachtovi poděkovat, že toto „dílo“ vzniklo, i když ne takovou formou jak bych si představoval. V knize není zodpovězena a dotázána spousta otázek, ale nemůžu chtít vše. :) Knihu ponechám v knihovně pro mé děti, ať pochopí jaká „úžasná“ doba byla po tolika letech od pádu komunismu.

1amu
08.06.2020 3 z 5

Nesdílím nadšení z této knihy, spíše se kloním k tomu, co níže napsal Kraken 126. Jistě mohu pouze souhlasit, že pan Josef Klíma je zkušený a velmi dobrý televizní reportér. Pokud by si vybral spoluautor jiného parťáka, mohlo vše dopadnout ještě hůře.
Nejsem ani přesvědčen o tom, že na vyprávění pana Šlachty je vše v nejlepším pořádku. Pokud by tomu tak bylo, vzbudilo by to u zasvěcených úplně jiné reakce. A on je klid. Občas někdo "zaštěká", ale stač zakřičet huš ! Následuje ticho.
Také velkolepá show v podobě průjezdu republikou, včetně autogramiád a možná i besed s autory přispěje ke zvýšenému prodeji. O to přece jde. Když to může pravidelně dělat Stephen King, proč by nemohl kráčet ve stejném stylu pan Robert Šlachta.
Asi takto .

Sandruš
06.06.2020 5 z 5

Skvělé napsaná kniha!
To co se dělo a stále (něco možná "skrytě") děje v naší republice je hrozný..
Při čtení této knihy budete mít všechny pocity, který při čtení můžete mít.. ale až knihu dočtete nebudete toho litovat.

Kraken126
06.06.2020

Nejsem s to objektivně knihu ohodnotit, protože jsem jí odložil, nicméně po přečtení komentářů s k ní nejspíše vrátím. Pana Šlachtu velice respektuji, ale odradilo mě, když jsem v úvodních kapitolách slyšel již poněkolikáté, že pracoval vždy pro dobro občanů a podobné otřepané fráze. Rovněž mě nic neříkali jména kamarádů či bývalých velitelů. Neznám ani nevím kdo je Pepa Těžky, Karel Štastný atd. Ani mě nijak moc nezajímalo, že chodil na pivo a líbilo se mu bydlet s 10ti dalšími chlapy na cimře. Myslím, že úvod nebyl příliš povedený, což ovšem nikterak nesnižuje zásluhy pana Šlachty. Thank you for your service Mr. Slachta.

jiri2737
05.06.2020 5 z 5

Zákulisí české politiky v době vlády Nečasovy a Topolánkovy ODS. Naprosto šílené!

_ld91
03.06.2020 4 z 5

Skoro celou knihu jsem měla v plánu dát 5* a pak přišel konec, kde jsem, bohužel, cítila z odpovědí Šlachty ublíženost a zhrzenost. Za to hvězda dolů, nicméně celkově velice zajímavá publikace. Rozhodně však nijak nezpochybňuji profesionalitu, pracovní zapálení a velikost tohoto policisty.

Sazinek
03.06.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila, asi jsem naivní a byla jsem mnohdy překvapena, co vše je v našem státě možné... Pan Šlachta je profík a férový člověk a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

0035
03.06.2020 2 z 5

Pan Šlachta se prezentuje, jako ten, který vlastně neudělal nic špatně, jak byli jeho akce úspešné a jaký je vlastně kalibr a všichni se spikli proti němu. K mému překvapení, mu to všichni sežrali i s navyjákem. Ovšem je nutné brát tuto knihu, jako velice neobjektivní pohled jednoho člověka, a ne jako 100% pravdu. Abych panu Šlachtovi jen nekřivdil, v knize se dá i tak najít spoustu zajímavých informací o některých kauzách a "inside" informací, které by člověk, který nepracuje u Policie, neměl jinak možnost se dozvědět, a je psaná poměrně čtivým způsobem. Nedokáži se ale přenést přes to, že člověk, který pracoval na vysokých místech u Policie, se veřejně prezentuje jako mediální celebrita, a sdÍlí informace, které by měli zůstat utajené. Pan Šlachta opravdu není žádný policejní hrdina, jakým se snaží být, a myslím, že velké množství lidi, kteří s ním pracovali, by řekli to samé.

Nikollinka
31.05.2020 5 z 5

Tak musím říct, že tohle bylo něco. Člověk si ani nedovede představit, co vše se u nás děje. Takhle kniha by měla být povinnou četbou každého občana. S čistým svědomím mohu doporučit.

kiraa
28.05.2020 5 z 5

Tak toto byl nářez všech nářezů. Tolik pocitů se ve mně mísilo. Od vzteku, znechucení, beznaděje až po lítost a smutek. Smekám před poldou a člověkem, jakým byl a je Robert Šlachta. Doporučuji všem k přečtení i když se vám bude chtít blít a s prominutím i ten poslední zbytek iluzí půjde do prdele. Vítejte v pravdě a lásce.

tomdav
25.05.2020 5 z 5

"Nepracovali pro nikoho, byli sami sebou, a proto je zrušili".

Za mě jde o věrohodný, logicky vysvětlený, místy dechberoucí, velmi čtivý příběh s novými pikantními podrobnostmi o mediálně známých kauzách a jejich aktérech. Klíma se občas pokouší Šlachtovi kriticky argumentovat, ale nenachytá ho, protože nemá a nikdy neměl objektivní skutečnosti o kauzách. Tady ho Šlachta nechtěně, ale viditelně zastínil.

Pozor! čtení některých pasáží může opakovaně vyvolat stavy na zvracení, beznaděj a bezmoc...

d.p.
22.05.2020 5 z 5

Pan Šlachta zůstane navždy zapsán zlatým písmem v dějinách policie. Takto velkolepých osobností podle mě není a ani nebylo v řadách policie mnoho. Až bude někde poblíž jeho akce k představení knihy, rozhodně na ní pojedu. Pan Klíma vedle pana Šlachty vypadal trochu jako jakýsi prosťáček s naivními názory, co trochu hloupě věří očerňování ze strany osob, které byly stíhány, nicméně za to, že na knize spolupracoval mu patří velký dík a i od něho to byla super práce.