Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou

Robert Šlachta: Třicet let pod přísahou https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433187/bmid_slachta-tricet-let-pod-prisahou-74c-433187.jpg 4 599 195

Robert Šlachta poskytuje prostřednictvím rozhovoru se známým českým investigativním novinářem Josefem Klímou osobní zpověď svého neobyčejného života, a to nejen osobního, ale především toho profesního. Jako bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Odboru pátrání Celní správy ČR otevřeně hovoří o ožehavých tématech a kauzách (Nagyová, Pitr, Vidkun, Bereta a mnohé jiné), o nichž v době služby mluvit nemohl. Koupí každé knihy přispějete 50 Kč na konto nadačního fondu Be Charity.... celý text

daja51
14.10.2020 5 z 5

Tak tomuhle CHLAPOVI věřím každé slovo z této knihy - a možná proto je teď kolem této knihy kapku živo - někoho takového bych si uměla představit na postu policejního prezidenta.

Auto999
13.10.2020 5 z 5

Kniha kterou by si měli přečíst všichni voliči v ČR. Šlachta je dobrý policista, který spravedlností a bojem proti zlu doslova žije. Proto ho také kmotři z ODS, TOP09 a ČSSD odstavili od policie. Šlachta by měl jít do politiky. Takové lidi tam potřebujeme.

Bohemians
13.10.2020 4 z 5

AUDIOKNIHA, BEZ SPOILERŮ - Za mě super. Výborně interpretováno, resp. čteno. Velmi pobavila imitace Zemana vypravěčem. :) Co se týče obsahu je vidět, že na knize spolupracoval můj oblíbenec Josef Klíma - jedná se investigativní zpověď elitního policisty, kterého já osobně si velice vážím pro jeho životní postoj a cíl. Nehledě na to, co všechno musel obětovat. Člověku se však z některých pasáží udělá až zle, když si vybaví, že se jedná o skutečnost v České republice a fakta, která jsou i veřejnosti známa. Vřele a velmi laskavě doporučuji, doufám, že se nejedná o poslední knihu této dvojice autorů.

harena
12.10.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, kde čte David Prachař a Josef Klíma. Je vedená formou rozhovoru a opravdu si myslím, že se povedla. Každý den jsem si poslechla dvě, tři kapitoly, kde Robert Šlachta, bývalý ředitel ÚOOZ odpovídá na otázky J. Klímy a seznamuje nás se svým pohledem na politiku, práci policie a jejího vedení. Zajímavá byla jeho prezentace kauzy Nagyová i vysvětlení, že za mrtvé v kauze metanol vlastně nemohli, ač byli obviněni. Také jsem sledovala v televizi, jak byl pan Šlachta vlastně odejit z ÚOOZ, které bylo zrušeno, vlastně spojeno s jiným. Považuji pana Šlachtu za slušného a čestného člověka, jakých je málo a takoví ve vysokých funkcích a v politice budou sežráni.
Moc se mi líbilo, jak se s ním rozloučila Lenka Bradáčová:"Být šéfem, znamená řídit lidi, ale být náčelníkem znamená vést lidi. Šéf říká JÁ, náčelník říká MY. Šéf staví svůj úspěch na strachu, náčelník na nadšení těch, které vede, šéf říká JDĚTE a náčelník říká" POJĎME. A to je velký rozdíl. Váš ředitel byl náčelník."

Prostě odchod ze scény jak se patří, se vztyčenou hlavou. Klobouk dolů za jeho práci.

MilanCFC
08.10.2020 5 z 5

V tomto konkrétním případě mi tedy tato forma rozhovoru mimořádně vyhovovala. Zamezilo se tak zbytečným řečem a omáčce okolo a šlo se díky Klímovým dobře kladeným dotazům rovnou na věc. A když už bylo potřeba, byla některá kauza nebo situace popsány a vysvětleny více. Celkově velice zajímavá sonda do tohoto temného prostředí/podsvětí, především pak pro nás bezúhonné, kteří moc nevědí, jak něco takového vlastně funguje. Jasně, je to kniha Robert Šlachta a tedy z jeho pohledu, takže byl prezentován jako prakticky bezchybný, ale je to jeho kniha a není to nic proti ničemu. Naopak, jsem rád, že šel s kůží na trh a dostál své reputaci typu "Je to rebel!". Jeho policejní uvažování, chování a také přístup k podřízeným byly za mě příkladné. A kam to nakonec vedlo, bohužel... Jak sám říká, byl službě nám občanům plně oddaný, což je v knize nejednou dokázáno, a byl také přesvědčený, že tam stráví celou kariéru a život. A takoví u sboru končí... Znovu, bohužel.
Na závěr pak docela odvaha od Klímy zaslat dotaz, co si o Šlachtovi myslí, i těm některým jistým osobám. Mohly to být ještě velice peprné poslední stránky.
Líbí se mi ale také Šlachtova současná aktivita - kromě přímého besedování, které je teď bohužel pozastavené, chodí i do "virtuálna" a na různých callech hovoří s lidmi a odpovídá jim dál.

Matthew_22
06.10.2020 5 z 5

Působivá výpověď pana Šlechty. Já nemohl přestat číst.

cérka
30.09.2020 4 z 5

"Na každém šprochu, pravdy trochu"

Při čtení podobných knih přemýšlím zda se tento národ někdy poučí a zda ten neskutečný bordel někdy někdo potrestá. Víc hodnotit nemůžu, neb bych se opět rozčílila.
Smekám před odvahou pana Šlachty.

68mario
29.09.2020 4 z 5

Nemohl jsem se rozhodnout, jestli dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale nakonec dávám 4… a to za osobní odvahu a otevřenost s jakou Robert Šlachta vynáší na světlo věci, které nám měly zůstat skryty a brání práci policistů v boji proti kriminalitě tzv. „bílých límečků“, které jsou svým propojením byznysu a politiky soupeřem velice zákeřným a nerovným… zejména v podmínkách, které pro úspěšné odhalování závažné hospodářské kriminality a korupce dokázali naši politici tzv. tradičních politických stran za úvodních 25 let po revoluci policistům v naší zemi vytvořit… Nepřekvapuje mne již, že jsou policisté napadáni obviněnými lobbisty, přistiženými, ohroženými, nebo potrefenými politiky, kteří jejich práci bagatelizují, dehonestují, jejich útvary „reorganizují“, nebo jim i někteří přímo vyhrožují, ale vždy mne velmi překvapí a mrzí, když na tyto policisty (navíc v důsledku povinné mlčenlivosti sebeobrany-zbavené), jejich útvary a práci útočí, nebo je zpochybňují, občané či dokonce novináři… Mám za to, že jsme si u nás již jaksi zvykli na tu úroveň propojení byznysu a politiky (nebo nás politici léty přesvědčili, že je to normální), avšak právě to množství nepotrestaných korupčních skandálů, nepostižitelnost skutečných viníků a vysmívání se spravedlnosti, je významným důvodem, proč naši občané ve fungování demokracie u nás dlouhodobě ztrácí důvěru, odvrací se od tzv. tradičních politických stran, obdivují naše i cizí autokraty, nebo se přiklání k subjektům s extrémními názory… Jména statečných policistů, kteří bojují s tímto druhem zločinu, se nikdy nedozvíme, a o jejich práci mnohdy neví ani jejich nejbližší, ale vždy bychom měli těmto profesionálům ze specializovaných útvarů bezpečnostních sborů (včetně BIS) z principu důvěřovat a být velmi na pozoru, pokud jejich práci zpochybňuje (třebas i většinou občanů zvolený) politik či politická strana … Všem těmto příslušníkům bezpečnostních sborů a státním zástupcům za jejich osobní odvahu děkuji.

Yokolobuna
27.09.2020 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "19. Kniha poprvé vydaná v roce 2020 (nová kniha)"

Hodnotit "Třicet let pod přísahou" je vlastně celkem složité. Samotný pocit z knihy je podřízen tomu, jestli Robertu Šlachtovi věříte či nikoliv. No a já mu relativně uvěřil.

Šlachtovi se nedá upřít jedna věc... není žádný přizdisráč a nechybí mu koule. V knize toho bez skrupulí na českou "smetánku" i některé vysoce postavené policisty vysypal vážně dost. Jen je z knihy hlavně v posledních kapitolách cítit sice pochopitelná, ale místy až trochu zaslepená zahořklost.

Z popisu jednotlivých kauz se chce člověku blít a ač jsem si nikdy nedělal moc iluze, že je svět politiky a moci růžový, číst o všem ve větších souvislostech a s vysvětlením je vážně až neuvěřitelné. Šlachtou řízené ÚOOZ šlo do věcí podle hesla "padni komu padni", tedy stylem, který i podle mých zkušeností bohužel u policie vždy nefunguje.

Ač jsem v knize každou informaci nevnímal jako krystalickou pravdu, můj názor na některé osoby Šlachta ovlivnil. Třeba tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého jsem při svém vstupu do sboru vnímal kladně a když mi na konci základní odborné přípravy potřásal pravicí, byl jsem za to rád. Ze Šlachtova vyprávění však příliš dobře nevychází.

Největší síla knihy je v prezentování názoru Roberta Šlachty na citlivé kauzy. Tyto pasáže jsem hltal, hlavně v pozdější fázi mi však trochu vadil opakovaný trend, že bez Šlachty žádný policejní útvar nefunguje, dokud ho on jako superpolda nenapraví. Jím řízený útvar vždy odváděl skvělou práci, ostatní byli křiváci, neschopní moulové nebo rovnou ztělesněním zla. V této rétorice by možná chtělo ubrat, samotný Šlachta tak v několika pasážích působí jako zhrzený a zahořklý veterán, který plive na koho může a postrádá sebereflexi (ač i té se v knize místy dočkáme). Na druhou stranu u mne má však za upřímnost, nekompromisní přístup a a svoji letitou policejní práci velký respekt.

Knize forma rozhovoru s obsáhlým odpověďmi sluší. Ač se najdou některé pasáže s krkolomnými větnými konstrukcemi, alespoň působí celkem autenticky. Sice nemám Klímu kdovíjak v lásce, svoji roli v knize splnil dobře a jeho otázky nepůsobí hloupě nebo prvoplánově. I když jsem těch avizovaných "nepříjemných" čekal o maličko více.

Zakoupeno v roce 2020 za 278,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Hodně zajímavá sonda do profesního života lehce kontroverzního policejního velikána, která nutí čtenáře přemýšlet o pravdě a lži. Zajímavé vykreslení kauz malinko strhává silná zahořklost samotného Roberta Šlachty vůči prakticky celému státu. Ač je do značné míry pochopitelná a snad i oprávněná, ve Šlachtově podání to občas vypadá tak, že až na něj a jeho podřízené jsou všichni na světě zkorumpovaní hajzli a matláci. Ale co o tom mohu jako řadový policajt obvodního oddělení vědět, že :)?

Hodnocení na DK v době přečtení: 87 %; Moje hodnocení: 80 % jako 178. hodnotící.

petaSk
24.09.2020 5 z 5

O knize jsem hodně slyšela, a tak trochu i uvažovala, ale za to, že si ji koupím můžou dvě věci: společné čtení, které holky navrhly a informace, že pan Šlachta bude obviněný z prozrazení informací v knize. A toho, že jsem se nechala tak ovlivnit vůbec nelituju, ba naopak.
Ano, kniha nabízí jeden pohled, ten Šlachtův, ale pan Klíma je zkušený publicista, dost kompetentní na to, aby kladl erudované otázky a sám autor přiznáva, že si k sobě hledali cestu těžko.
Třicet let pod přísahou je první knihou tohoto typu, kterou jsem četla a mé hodnocení se v tom určitě odráží. Nedělala jsem si iluze o české politice a korupci na vysokých místech, ale kniha posunula mou nechuť k vysoké politice ještě o pár levelů dál.
Publikaci doporučuju všemi deseti, ale těm, které dané téma zajímá. Není to zábavné čtení, i když já ho zvládla během jednoho dne.

Abroš
24.09.2020 5 z 5

Kniha vedena formou rozhovoru,který je víceméně profesním životopisem pana Šlachty.Takovým knihám se bráním,mám z nich depresi z toho,co si někteří politici a jiní mocipáni dovolí.Literární hodnota knihy-no nevím,účelem vedený rozhovor.Takových lidí jako pan Šlachta a pan Ištván by mělo být více..a moc si jich vážím a cením.

Kerberos
17.09.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu,takže forma dialogu mi nevadila.Dověděla jsem se plno nových informací,určitě to nebyl promrhaný čas.Ikdyž je to vždy pohled jedné strany.

Bigrambo
16.09.2020 4 z 5

Z obsahu knihy se musí člověku udělat špatně (pokud není jedním ze zúčastněných). Uvítal bych větší rozbor stěžejních kauz. Kniha mi přijde dosti jednostraná (formát dialogu bohužel moc prostoru na jiný pohled nedává) a Šlachta se v ní popisuje jako nejčestnější člověk na světě. To mi v celé knize trochu vadilo, ale jinak se jedná o zajímavou knihu, pokud se člověk chce dozvědět o "podsvětí" české politické scény. Škoda, že Šlachta ve své práci nemohl pokračovat, moc by mě zajímalo, co by vylezlo na tu Burešovu sebranku...

kikies
14.09.2020 3 z 5

Trochu mi uniká smysl této knihy. Proč vlastně vznikla a co touto zpovědí autoři sledovali? Jako četlo se to dobře, míra prohnilosti systému asi překvapí málokoho, možná sem tam nějaká zajímavá perlička ze zákulisí, ale nic převratného, šokujícího se tady nekoná. Jako skláním se před prací pana Šlachty, za tu mu jako občan děkuji. Ale život mě naučil, že nic není pouze černobílé, že v barevném spektru máme více než "padesát odstínů šedi" - a proto mi trochu v hlavě zvoní na poplach. Ať už chtěl nebo nechtěl, pan Šlachta se takto prezentuje opravdu jako poslední spravedlivý, ten jediný čestný, co šel proti všem, a to mi na tom všem nějak nesedí. Tohle je prostě veskrze subjektivní pohled prezentovaný formou dlouhatánského rozhovoru. Ano, má smysl to číst, ale je třeba nezapomenout nasadit kritické brýle. Trochu mi ten styl sedí k typickému Čechovi nadávajícímu na politiku u piva v hospodě - bez urážky.

007david
13.09.2020 4 z 5

Člověk se něco dozví, proto 4 hvězdy.
Ale problém je v dialogu.
Asi takhle - rozhovor probíhal někde ???? třeba ve vinárně ???? rychle to sesmolit, opravit pravopis a šup s tím do tisku.
Kdo četl ví.

Jody
12.09.2020 5 z 5

Dobrodružné čtení, které odkrývá (subjektivně) kontury práce a vztahy od běžných policistů, až po nejvýše postavené politiky, státní úředníky a lobbisty. Byl by to i zajímavý námět na seriál, ale na to je asi příliš brzo...

lucakuca
09.09.2020 1 z 5

Nedočteno. Nebavilo mě. Dostala jsem se pouze do strany 100. Dialog.

iva.gracova
08.09.2020 2 z 5

Možná právě proto, že to nebyla zdaleka první kniha týkající se korupčního prostředí v politice, kterou jsem četla, tak pro mě nebyly ty informace až tak překvapivé a šokující, jak jsem očekávala před přečtením knihy. Sama jsem žasla nad tím, jak klidně jsem četla o jeho konci u policie... smířená s tím, že se situací, která se dnes a denně děje na politické scéně, stejně nic nezmůžeme... A tato kniha to jen dokazuje... A možná by si zasloužila i více hvězd, ale za mě vlastně nic moc zajímavého... Ale díky za otevřenou zpověď, pane Šlachto, i za Vaši práci!

gladya
25.08.2020 5 z 5

Pět hvězd za to, jak mě knížka zaujala. Za přečtení stojí, ať si o panu plukovníovi mysllíme cokoli. Je to jeho subjektivní pohled a tak to musíme brát. Jenže dočteme se o faktech a kauzách, které se staly. A není to veselé čtení.

Pan Šlachta tam někdy vypadá jako jediný spravedlivý, něco mezi Old Shatterhandem a Mirkem Dušínem. Tomu samozřejmě věřit nemusíme. Možná je to zarputilý a nezvladatelný partyzán. Jenže jak jinak bojovat s organizovaným zločinem?

Některé kauzy jsou možná opravdu něco jako prohnilí proti prohnilým, to neposoudím. Jenže ti prohnilí tady byli a jsou. To je ten průšvih.

A nejslavnější kauza Nagyová? Že kauza pomohla Babišovi? Zase, kdyby stát neřídila jistá domina, padla by Nečasova vláda? Je mi jasné, že se na politika dá ledacos vykonstruovat, ale v této kauze stačí to, co se jednoznačně prokázalo. I kdyby se neprokázalo nic trestného, v normálním státě by takový premiér dlouho nevydržel a nebylo by třeba zásahu ÚOOZ.
Smutné je, že se nevyjádřil nikdo z těch, kdo Šlachtu nemusí.

Vstup do politiky panu Šlachtovi nedoporučuji, policista ale byl skvělý. Jako policejní prezident by se mi líbil.

Ashen-Shugar
25.08.2020 5 z 5

Opravdu zajímavé čteční. Na konci knihy jsem si říkal, že to ani snad není možné, že se toto děje. Pak mě napadla mrazivá otázka - A co teprvě kauzy, které tam autor nemohl napsat. Proti tomu by asi bylo Třicet let pod přísahou jen všední povídání.