Říkali mi Leni

Říkali mi Leni https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/9037/bmid_rikali-mi-leni-8u0-9037.png 4 1354 259

Leni série

Leni je 11 let a žije v poválečném Německu. Sama však cítí, že se sem nějak nehodí. Je jiná, citlivá, ve škole nemá kamarádky. Nechápe jejich fašistické náboženství. Žije s maminkou, babičkou a bratrem Raulem, ale ani doma to nemá lehké. Touží po vlídném slově, po pohlazení, ale to se jí občas dostává jen od babičky. Leni má často kusé vzpomínky na nějakou jinou maminku i tatínka. Na rodiče, kteří ji drží v náručí, zpívají jí a ona cítí jejich lásku. Nakonec sama přijde na to, že není Němka, že pochází odněkud z Čech a byla ukradena svým vlastním rodičům. Ví, že tatínek už nežije, ale maminka určitě ano. Podaří se jí najít pravou maminku a dostat se zpět domů, do Československa?... celý text

Pavouček2
27.02.2015 5 z 5

Také se k ní opakovaně vracím a opakovaně na konci pláču.

polmari
09.02.2015 5 z 5

Opět přečteno v přestávce mezi jinými knihami a opět oplakáno (jsem zvědavá, jestli při dalším čtení - již dvoustém - konečně brečet nebudu). Určitě doporučuji všem a především "náctiletým"

radusak9806
30.01.2015 3 z 5

Velmi emotivní záležitost :)

reader.007
08.12.2014 5 z 5

Je to asi první kniha o 2. světové válce kterou vám jako dítěti doporučí kdekdo. A na dané téma to vůbec není špatný začátek. Žádné cílené vymývání mozků, jen zpověď malé holčičky, která se ve své rodině i jejím okolí cítí cizí. Jak se časem ukáže tak právem a autorka dokázala celý příběh pojmout tak strhujícím způsobem, že tahle útlounká knížečka strčí do kapsy kdejaký román.

anna1438
15.11.2014

Tato knížka byla nádherná a přečetla jsem ji jedním dechem :-). Můžu ji doporučit...

Aligator
14.11.2014 5 z 5

Tato kniha mě velmi zaujala v čítance, a tak jsem si řekla že si ji přečtu celou. Udělala jsem dobře. Tato knížka je dokonalá, doporučuji všem.

Terka022
31.10.2014 4 z 5

Knížku jsme měli jako povinnou četbu. Začátek knihy mne moc nechytl, autorka si mně získala až v půlce. Knížku doporučuji a rozhodně stojí za přečtení :)

baterka.gs
25.08.2014 5 z 5

Málokterá kniha mne dojala tak, jako příběh malé Leni. Knížku jsem četla coby malá na základní škole, na střední jsem se k ní dobrovolně vrátila.. A dnes si ji ráda přečtu opět, protože vyprávění tak lidského příběhu ve mne vyvolává pořád spoustu emocí. Považuji Leni za jeden z nejlepších skvostů české literatury.

rekta
19.08.2014

"Nezapomeňte na mne, Jamesi!"
"Nezapomenu, holka zlatá! A budu o tobě vyprávět, ne, budu to na všecky křičet, protože oni budou chtít zapomenout, jak vypadal fašismus." Uplivl si a mně ho bylo líto, že musí křičet.

dark.ma93
16.08.2014 5 z 5

Líbí se mi knihy s podobnou tématikou, jako je skloubení války z pohledu dětí. Kniha je psaná opravdu věrohodně, z pohledu malé holčičky. Chvilkama se moc mísila minulost a přítomnost, ale ty pocity, jak to bylo vystiženo, je skvělé. Jedna z těch knih, které stojí za to si přečíst!

makemake
26.03.2014 5 z 5

Další z povinných knížek, která dlouho odolávala otevření. Teď po letech mě dostala! Možná tou tichou hrůzou - být nechtěným dítětem, malou Leni, která někde uvnitř ví, že tohle není domov, tohle není rodina, ... naštěstí se najde ten kufřík...a Leni putuje znovu...a znovu do neznáma! Knížka má ještě pokračování, ale osobně si stojím za tím, že pokud jste ji nečetli, ani tak nečiňte a nechte si Leni takovou, jako jste jí poznali tady!

tkometka
26.02.2014 5 z 5

Silná knížka. Četla jsem ji na základní škole. Stejně ale jako JessS si kladu otázku jakto že prošla výběrem ...

JessS
25.02.2014 5 z 5

Knihu jsem četla když mi bylo devět,ve čtvrté třídě jako povinou četbu.Kniha mě zaujala,a pak jsem si ji přečetla ještě asi 3krát.
Ale jednu otázku si pořád kladu....Leni,neboli Alena měla tmavé oči a vlasy,a však němci sou spíše světlého typu,takže sem se podivila,že Leni nebyla převezená do koncentračních táborů.Bylo neuvřitelné,že tak malá holčička,která se každý den stýkávala s mlácením a odsuzováním,dokázala najít svou matku a dědečka,kteří přebývali v českém městě Klatovy.S každou další kapitolou navíc,jsem doufala že se holčička dostala domů..

Kniha má jistě velký úspěch! ;)

Mrazulka
23.02.2014 3 z 5

Vím, že se mi kniha líbila, ale už si bohužel nepamatuji děj.

eLeR
18.02.2014 4 z 5

Tak toto som vyfasovala v knižnici na detskom oddelení, že prečítaj si ... tak som prečítala. Kniha bola písaná niekoľko rokov po vojne a cítiť to na nej. Ja som ju čítala ako dospelá, ale neviem si predstaviť, či by pre mňa ako dieťa nebola náročná. Veľmi zvláštny štýl. A krásne ilustrácie.

Moňa69
17.02.2014 5 z 5

Jako dítě jsem knihu četla pořád dokola, až se divím, že se nerozpadla opotřebením. Doteď si nedovedu představit tíhu zjištění, že někdo vyrůstá u cizích lidí a "otec je popraven, má-li matku nevím".

Lole
06.02.2014

Velice smutný příběh holčičky, která vyrůstala v rodině do které ani nepatřila a sama se vydala hledat kým doopravdy je. Konece celkem idilický, ale rozhodně dojme.

Lisbon
27.01.2014 3 z 5

Je to dost drsný příběh, ale člověk se během jeho čtení dostane do prostředí druhé světové války, vžije se do jednotlivých osobností děje a pozná tehdejší realitu, která lidi doopravdy nešetřila.

DanielaH
26.01.2014 5 z 5

Velice dojemný příběh

Renka142
19.01.2014 5 z 5

Dojemný příběh o české dívce, která je za druhé světové války přeložena do Německa na převýchovu. Velice pěkně napsaná knížka. :)