Reset

Reset https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200254/rest-200254.jpg 4 396 97

Reset série

Před pěti lety jsem zemřela. O 178 minut později jsem vstala z mrtvých. Před pěti lety byla dvanáctiletá Wren Connollyová třikrát střelena do prsou. Po 178 minutách vstala z mrtvých jako resetka: silnější, rychlejší, odolnější a bez emocí. Čím déle jsou totiž reseti mrtví, tím méně v nich zůstává po oživení lidského. Wren 178 je nejnebezpečnější reset v Texaské republice. Nyní ve svých sedmnácti letech slouží v polovojenské jednotce společnosti KLEZ(Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění). Wren je jako zkušená bojovnice pověřena výcvikem nových resetů, ale její poslední nováček – Callum Reyes – je nejhorší, jakého kdy viděla. Callum byl oživen 22 minut po své smrti, a tak prakticky zůstal člověkem. Má příliš pomalé reflexy a nepatřičné otázky a jeho nikdy neuvadající úsměv vyvádí Wren z miry. Pořád však odpovídá za jeho výcvik. Když Callum odmítne splnit rozkaz, dostane Wren poslední šanci ho srovnat – jinak ho bude muset zlikvidovat. Wren dosud vždy uposlechla každý rozkaz a ví, že když se vzepře, bude také zlikvidována. Ale zároveň se nikdy necítila tak živá jako s Callumem…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Egmont (ČR)

Reboot , 2013

Týnušxxx
25.07.2015 3 z 5

První polovina knihy, která se odehrávala v KLEZu byla naprosto skvělá - akční, originální, zajímavá, bylo to něco nového a neokoukaného. Od té doby, co své resetí zadky vyvlekly z KLEZu to ale přestalo být zajímavé. Zvrtlo se to v nudnou romantickou story.
Škoda, protože reseti byli naprosto skvělý a originální nápad!!!

Babsie
15.06.2015 3 z 5

Lehce nadprůměrné. Kniha se mi líbila a byla jsem opravdu nadšená z toho jak je svět Resetů do detailů vysvětlený. Byl to skvělý nápad, dobře podaný, postavy si oblíbíte, svět se vám zalíbí a dokážete si ho představit. Opravdu mě nadchl nápad s virem, to jsem podle anotace vůbec nečekala. Všechny otázky co jsem měla typu ,, Tohle by přeci nemohlo fungovat..." se nakonec vysvětlily a já si říkala jaké to bude příjemné čtení. A to bylo, ale to je vše. Příběh si lehce plyne po své lajně, nikam neodbočí, nijak vás nešokuje, nic se nevyhrotí. Navíc je kniha strašlivě podobná všem ostatním dystopiím. Scénář: Svět kde někdo trpí ale ani to nevnímá. Objeví se někdo kdo to vidí a všechno změní. Hlavní hrdinové se bouří, utíkají. Následuje vzpoura proti tomuto systému...Schválně kolik knih vám to připomíná? Většinu dystopií. Já mám dystopie ráda, dokonce mi ani nevadí tento obvyklý scénář. Vadí mi že se za celou knihu nic nestane. V Divergent nebo Hunger games vás čekají zvraty a napětí, tady ne. Ale překvapivě mi nevadila romantická zápletka která mě v akčňácích otravuje. Callum byl sympatický a jejich pomalý vztah sladký. Druhý díl si asi přečtu, ale nic od toho nečekám, myslím že by jste taky neměli. Originální nápad, podán suše, bez fantazie. Jak říkám, lehký nadprůměr.

Plusy: Krásný styl psaní, sympatické postavy, sympatický románek, vše detailně vysvětleno a popsáno, body za nápad.
Mínusy: Děj plyne po dystopickém scénáři a nic jiného nedělá. Na této knize nebylo vůbec nic zajímavého, nic vás nešokuje nic vás nenutí číst dál, žádné napětí. Kniha se četla dobře, ale trochu nudila, konec vyloženě zklamal. Málo akce. Až moc jednoduché, a příliš podobné jiným dystopiím.

julliette
16.05.2015 5 z 5

Páni. To je fakt pěkná originální kniha. Mezi lidmi se šíří virus, který po smrti člověka zresetuje. Wren, která byla mrtvá 178 minut(zastřelili ji), vstala z mrtvých a je z ní resetka, nejsilnější, nejnebezpečnější, nejnelidštější, jakou kdo kdy viděl v Texasu. Čím déle je člověk mrtvý, tím je v něm méně lidskosti, emocí, taky se rychleji hojí, je silnější. A Wren má za práci si libovolně vybírat nováčky a cvičit je. Teď si vybrala dvaadvacítku(je to skoro člověk), Calluma, který v ní vyvolal lidské pocity, jako by byla zase živá. Nakonec se do sebe zamilují. Wren a Callum přišli na to, že KLEZ vynalezla nějakou látku, která udělá nižší čísla agresivnějšími a divokými, jako bez emocí, ale samozřejmě mají i protilátku. Wren má v plánu vysvobodit všechny resety a přemístit je na místo, kde budou daleko od lidí. Vědci KLEZ tu látku zkoušeli na Wreniných kamarádech a oni ji napadali ve spánku a byli agresivní, aniž by si to pamatovali. Jí to dali taky. Wren pak s Callumem našli tu laboratoř a vzali protilátky, které jim a sobě posléze píchla. S lidskou pomocí pak přemístila všechny resety z polovojenské základny do vybudované resetí rezervace. Už nebudou utlačovaní, nebudou záměrně zraňovaní, nebudou žít v celách, nebudou zkoumaní, nebude záležet na jejich čísle a síle, nebudou využívaní. Budou prostě volní.

kklepkaa
06.05.2015 2 z 5

Kniha je napsaná celkem čtivě. Málokdy mi vadí, když upír není upír a nebo zombík není zombík. Alespoň můžu objevovat zas nový svět s novými pravidly a tady je to napsáno celkem logicky. Každopádně žádný výkřik to není, ale celkem dobře jsem u toho vypla :) Jsem zvědavá na druhý díl.

Vall
05.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Ani chvíli jsem se u ni nenudila. Moc se mi líbil nápad, protoze je to zase něco jiného. Hlavni hrdiny jsem si oblíbila. Jediné malinke místo je asi až moc sladký konec ale jinak opravdu dobra kniha. :)

PeterDzurjaník
24.03.2015 4 z 5

V poslednom čase sa dá na trhu nájsť mnoho kníh so svetom dystopickej sci-fi venovanej dospievajúcej mládeži (najznámejšie sú asi série Hunger Games a Divergence). Otázkou teda je: je Reset niečím špeciálnym čím vybočuje z radu a zaslúži si tak prečítanie? Alebo ide o priemernú klasiku so zaľúbeným pubertálnym párom vymieňajúcich si prvé nesmelé bozky na pozadí rozvrátenej spoločnosti akých sa napísalo tucty?

Popravde, nachádza sa niekde medzi. Má svoje svetlé momenty keď si už začnete myslieť, že by príbeh mohol byť originálny, no vzápätí zasa upadne do priemernosti. Medzi to skvelé rozhodne patrí nápad. Zombíkov nájdete takmer na každom kroku – vo filmoch, hrách alebo knihách. Celá koncepcia vírusu oživujúceho mŕtvych je však prepracovaný do niečoho novšieho. Reseti nie sú žiadne tupé a pomalé mŕtvoly prahnúce po mozgoch a mäse. Naopak, sú rýchli, obratní, regenerujúci sa – až by sme mohli povedať, že predstavujú nový stupeň evolúcie človeka. Ale ani tu sa autorka nezastavila a koncept ešte rozšírila: strata emócií, rozdiel podľa toho koľko reset zostal mŕtvy, určitá hierarchia medzi resetmi – to všetko dáva prísľub zaujímavého a uveriteľného sveta.

Čitateľa netrápi mnohými dejovými linkami a intrigami (predsa len je kniha určená tínedžerom túžiacim po prehľadnom príbehu, kde je jasné kto je ten dobrý a kto bude asi ten zlý), ale dokáže prichádzať s osviežujúcimi vkladmi (Ever a jej „problém“, existencia rebelov).

Negatíva objavia skúsenejší čítajúci, ktorí majú prelúskaných už niekoľko kníh. Tým prídu postavy pomerne ploché, príbeh predvídateľný a podozrievavo pokukávajú ako sa hlavným hrdinom ich plány tak ľahko daria a všetko im vychádza. A zaznamenáte aj určité slovné spojenia, ktoré má autorka rada: že Wren často trhá kútikmi úst (samozrejme v prítomnosti Calluma, ktorému nechce ukázať ako ju baví), pichá ju u srdca a neustále by sa mu opierala o hruď. Ak máte skúsenosti s young adult, tak viete o na čo narážam. Ale aspoň budete pripravení. Mnoho čitateľov tiež uvádza, že im vadí ako sa s bezcitnej Wren stáva priam studnica emócií, ale podľa mňa autorka od prvej kapitoly naznačovala, že ohľadom absencie emócií u resetov ide skôr o legendu a Wren ich má od začiatku, len ich doteraz potlačovala.

Napriek vyššie spomenutým záporom však Reset neurazí a nepôsobí ako dielo nejakej zúfalej a frustrovanej paničky z domácnosti. Narazíte tu aj na akčné scény, dôležité rozhodnutia a svet rozdeľovaný nenávisťou medzi resetmi a ľuďmi. Kniha sa ľahko a rýchlo číta a za týždeň alebo dokonca víkend sa príjemne zabavíte. Teraz už len čakať či u nás vyjde aj druhý diel (Rebel), ktorý je aj dielom záverečným.

Ellstra
18.03.2015 4 z 5

Kniha má rozhodně zajímavý nápad, škoda, že jsme se nedozvěděli více o světě, kde se příběh odehrává - co se stalo nejen se zbytkem světa (jako u jiných knih) ale třeba i se zbytkem USA.
Myslím si, že se Wren změnila zbytečně moc. Ačkoli chápu pointu autorky, tedy vyvést z míry bezcitnou holku za pomoci přímočarého veselého kluka, jsem toho názoru, že se Wren mohla změnit, mohla chtít utéct, i třeba se do Calluma zamilovat, proč ne, ale nezdá se mi nutné, aby se z holky, které se nikdy nikdo nedotkl, stala přebornice v líbání.
Navíc se mi zdá, že jim všechny akce a plány nějak podezřele vychází. Ale tak kdo nemá rád happyendy?
Ale 4 hvězdičky za nápad, vtip, čtivost a popisy rvaček.
(I když to ke knize vyloženě nepatří, kdo proboha udělal tu knížku tak tlustou??? To, jak některá česká nakladatelství plýtvají papírem a ničí lidem záda, je odporné.)

katerinad
21.02.2015 4 z 5

Začátek se mi moc líbil, pak to trochu upadlo, ale pořád to bylo dobré. Podle mě tam bylo spousta věcí, která se dala víc rozvinout. Čekala jsem, že Wren bude více drsná, méně lidská. Ukončila bych to trochu jinak, ale druhý díl si přečtu taky.

prajzulka
25.01.2015

Úžasná kniha, skvělý nápad

Attia
27.12.2014 4 z 5

Ve své podstatě úžasný nápad, který podle mě nebyl úplně rozvinutý a zcela využitý. Ze začátku jsem byla děsně zmatená ohledně resetu, viru, kterýho způsobuje, ohledně světa, ve kterém se příběh odehrává, ohledně tuny dalších věcí. Jinými slovy jsem skoro nic nechápala a něco nechápu ani do teď. Ocenila bych, kdyby nás autorka víc seznámila s prostředím.
Kniha však byla neuvěřitelně čtivá, stránky mi ubývaly ohromující rychlostí. S hlavními postavami jsem se ovšem nedokázala ztotožnit.
V něčem je Reset moc roztahaný, v něčem naopak úspěchaný, v nejhorším případě oboje zároveň (a neptejte se mě, jak to je možný), málokdy jsem našla mezi tím rovnováhu. A to je asi to, co mi brání dát knize 5 hvězdiček.

ElisR1
14.12.2014 4 z 5

Pěkná kniha, líbila se mi, jenom mě mrzela rychlá proměna hlavní hrdinky...

Marillee
05.12.2014 3 z 5

Z knihy mám tak nějak smíšené pocity - na jednu stranu je to hrozně uspěchané, na druhou zase příšerně rozvleklé. Hodnotila bych 3,5 hvězdami, kdybych mohla. Začátek knihy super, od prostředka mě to nějak nebavilo a až ke konci se to zase trochu srovnalo. Snad bude druhý díl lepší. :)

RecycledCarrey
14.10.2014 4 z 5

Pěkná knížka, i když podle mě místy moc uspěchaný děj. Námět za to fantastický, oceňuji představivost autorky. Dávám 4 hvězdičky.:)

Tina 243
08.10.2014 4 z 5

Podle mě má kniha úžasný a čtivý námět. Jen souhlasím s uspěchanou změnou charakteru hlavní hrdinky Wren...už po pár kapitolách se můžete ptát, kam zmizela skoro bezcitná resetka poslouchající rozkazy?....Kniha se četla určitě dobře, jen tohle mohla autorka trochu vychytat.

TerkaM
28.09.2014 5 z 5

Velmi dobrý nápad ve čtivém zpracování. Už jen proto dávám plný počet hvězd. :)

IvcaK98
21.08.2014 4 z 5

Když vyvážím slibný pětihvězdičkový začátek a zklamání z urychleného, nedotaženého a lehce nelogického konce, vychází mi tak ty čtyři hvězdičky. Sakra, ženská, když se tak rozjedeš, tak nepřestávej! První polovina knihy se mi vážně líbila. Dokonce jsem přehlídla i fakt, že hlavní hrdinka láme kosti na potkání a dotyční (Callum) jí to ještě velkoryse odpouštějí. Pro mě za mě. Ale jak se stala z nejnebezpečnějšího reseta, kterému údajně zůstal v těle jen kousíček citu, normální holka, ze které city jen odkapávají? Teď působím jako nelida, ale vážně: Jsem nejbezcitnější reset...anebo vlastně ne. Jak už psal někdo pode mnou, přivírám nad autorčinýma chybama oko a doufám, že je vypiluje :-)

Lucinda566
09.08.2014 3 z 5

Nebylo to, tak skvělé jak jsem čekala, že to bude. Ale i tak to stojí za přečtení. Jsem zvědavá na další díl :)

katerina3397
05.08.2014 4 z 5

Skvělý nápad a suprový děj. Mě tahle kniha zaujala už ze začátku. Vždy jsem se do ní začetla. Ale mám i výtky. Wrenina povaha se znatelně a hodně měnila. Z kruté resetky z ní byla hodná a citlivá... Příběh byl vážně úžasný a dobře napsaný. Autorka není zkušená, takže jí to za velkou chybu nedávám. Ta povaha mě, ale štvala, jinak to bylo vážně skvělé. Počítám, že její další knihy, třeba z jiné série, budou už lepší a povahy postav promyšlenější. Počítám s tím, že autorka ještě prorazí, protože má talent! Čtyři hvězdičky jsou tak ideální, protože kniha má své mouchy, které určitě v dalších dílech odstraní - těším se! :) :D

muchomurka
26.07.2014 5 z 5

(Může obsahovat spoilery).
Neotřelý nápad a hodně dobře zpracovaný.
Nejvíc se mi na knížce líbilo to, že byla napínavá, ale že i když se něco pokazilo, tak se to pak ubíralo dobrým směrem a netrvala ta špatná situace příliš dlouho (např. půl knížky, než se hlavní hrdinové setkají apod.), líbilo se mi, že hlavní hrdinové byli po celý příběh spolu, neodtrženi.
A bylo skvělé číst, jak nejdřív Wren neměla žádné city. A pak, když je u sebe začala objevovat, nijak se v nich nepitvala a já nemusela číst 3 stránky rozborů jejího stavu. Líbilo se mi, že si to uvědomila, ale tak nějak se s tím srovnala, vypořádala a podle toho fungovala, žila dál.
A závěr byl akorát napínavý a hlavně dobrý. Jsem za něj moc ráda. Také proto, že i když je pokračování, není nutné ho číst, aby člověk věděl, zda to dopadlo dobře či ne. Takto si může říct, že ano a pohoda :-)

VerčaSvozi
13.07.2014 5 z 5

Knížku jsem si přečetla na doporučení kamarádek, a musím říct, že se mi líbila. Ze začátku to bylo trošku nudné, ale pak se mi hodně líbili ty romantické scény. Callum byl určitě nejlepší postava celé knížky. Já bych tomu sice dala jiný konec, ale celkový dojem je dobrý :)