Řeky Londýna

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258789/reky-londyna-Fx0-258789.jpg 3.51024

Řeky Londýna (Peter Grant) 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo

Rivers of London, 2011

Kniha Řeky Londýna

Gi-Gi

Tak tohle bylo luxusní, nádherný nadhled autora až lehký cynismus, krásné nové prostředí a řekla bych, že Temže nebude jedinou řekou Londýna

Dejf42

Celá kniha má dvě roviny. První rovina je spor dvou fantasy bytostí, který musí hlavní hrdinové vyřešit a druhá rovina je samotný svět knihy. Tedy soudobého Londýna, kde ale existují kouzla. Pěkně pod pokličkou, mimo znalost běžných lidí, ale pod oficiální (byť skeptickou) kontrolou policie. Kniha má několik ale. a) Není pro děti, jak jsem si myslel a doporučil ji synovi. Nikomu asi neublíží, ale místy není zcela nevinná. Hlavní hrdina má zjevně zálusk na většinu bytostí opačného pohlaví, které se v knize vyskytují. Je to takový řekl bych Star Trek. Mnoho dospělých ji odsoudí jako pitomost, pro děti to ale rozhodně není. Musí vám sednout. Mě sedla. Oddechové letní čtení. b) Knihu chápu jako spíše pilot k celé sérii. Samotná zápletka je spíše prostředek pro vystavění prostředí alternativního Londýna. Většina věcí je jen nakousnuta (schopnosti Nightingala, jeho postoje atp.), ale to je v pořádku. Tyto věci se zjevně máme dovídat postupně. Některé už naznačil druhý díl, který jsem už také dočetl. Za mě tedy milé a originální.

Argony

Nedočteno. Pořád jsem se nutila číst dál, ale je spousta jiných knížek, které si chci přečíst, tak proč se zdržovat s něčím, co mě opravdu nebaví.

Vjeerus

Uf, tak tohle bylo náročnější čtení ve smyslu, že tam bylo tolik vycpávky, že se hlavní příběh hledal těžko. Opravdu odstavec věnovaný močení psa nebo rakouské krajce (sama v podstatě nevím, jak taková rakouská krajka vypadá, o to víc mě udivuje, že to ví hlavní hrdina) je pro děj irelevantní.
"Samolepka" s odkazem na Harryho Pottera na obálce je velmi zavádějící, jelikož o kouzla a čáry v knize moc nejde a oba příběhy spojuje tak maximálně Londýn.
Dějem nám prochází dvě dějové linky - spor matky a otce Temže a samotné vraždy, kdy jsem význam sporu moc nepochytila, takže doufám, že bude vysvětlen v dalším díle. Pokud to celé bylo napsané kvůli jedné jediné větě, která obě linky spojila, tak jsme vlastně dostali další hromadu vycpávky.
Když už jsem narazila na postavy - je jich tam opravdu mnoho a spousta jmen se tam objevila jen proto, aby byla odstraněna, takže jsem občas musela lovit v paměti, kdo je kdo.
Závěrem jen dodám, že se kniha navzdory všem neduhům čte poměrně dobře. Kniha je psaná z pohledu hlavního hrdiny, kdy mu vidíme do hlavy a některé jeho poznámky opravdu pobaví.

IrmgardRiviere

Tak mně se kniha teda vůbec nelíbila. Na doporučení jsem si pořídila celou sérii, přečetla první díl, druhý díl a pak už to letělo na bazar.

Jediné, co se mi na knize líbilo, byl svět - Londýn, a magie. (U toho nadpřirozena a magie jsem teda čekala něco víc. Asi v dalších dílech?)
Občas jsem se zasmála nějaké té situaci, ale tím to dobré na knize končí.
Hlavní hrdina je nevyspělý, hloupý, ... prostě naprosto hrozný případ. Nic jiného, než představy o nějakém sexuálním vzrušení od něj nečekejte.
Klasický honibrk, kterého nikdo nechce. I když mám matně pocit, že o něj snad nějaké holky zájem měly, (asi v 2. dílu).
V reálném světě by před ním každá normální holka raději utekla. Měla by...

puczmeloun

(+ SPOILER) Příjemně odpočinkové čtení, a to přitom není v knize nouze o mrtvoly, duchy či všelikeré další zlosti. Baví mě velmi nenucené a postupné seznamování se s londýnskou magií i nadpřirozenými postavami. A i když to tak nevypadá, autor na čtenáře hraje hned dvojitou habaďůru. Což je super, už jsem to totiž s přímočarostí celé knihy ani nečekal. Zároveň bych se ale vůbec nezlobil za hutnější britský humor (Pratchett či Adams jsou holt ve své branži nedostižní) a bohužel nejsem zase až takový znalec Londýna a zdejší kultury, abych odhalil a ocenil všechny místopisné zmínky i kulturní odkazy. Přesto jsem si to rozhodně užil...

Poznámka: Nakladatelské popisy zmiňující podobnost Řek Londýna s Harrym Potterem jsou podle mě docela mimo, oba literární světy pojí vlastně jen Británie s magií. Když už, tak bych odkazoval na alternativního Harryho Pottera a metody racionality (snaha odhalit, co za magií stojí), případně na tematický mix Jonathana Strange & Mr Norrella (britské čarodějnictví v době úpadku magie a nástup nového učně) s Americkými bohy (personifikovaná božstva).

A otázka (zároveň pozor na silný SPOILER) na konec:
Napřed mě při čtení zarazila věta mluvící o vykopání "artefaktu nevyčíslitelné ceny", což v kontextu děje nedávalo smysl. Začal jsem tedy věc zkoumat a podle anglického originálu zjistil, že jde o "landmark", tedy "pamětihodnost" (konkrétně kostel). Když už jsem ale nad tím vším začal přemýšlet, vyvolalo to ve mně další otázky... Hlavní postava X (Peter Grant) totiž v této souvislosti vyvolává ducha svého informátora Y (Nicholas Wallpenny), který je ale v realitě hlavní záporná postava Z (Henry Pyke/Punch). No jo, ale hlavní postava X ho vyvolává na místě, které našli pod jménem Y a vyvolává ho i jménem Y, ale vyvolán je Z. Pak se to celé semele, dojde k podzemnímu výbuchu a na místě najdou lebku (neurčenou) a odznak, který patřil Z (protože s ním pak funguje jako duchovní propojení). Kdo je tedy Y? Existoval vůbec? A pokud ne, jak by pak o něm věděl šéfmág od X (jeho konkrétní slova: "Wallpenny: čmuchal, lovec brouků a příležitostný zloděj. Bývalý farník od svatého Jiljí"), byl by v záznamech kostela a měl by vlastní hrob? Nebyli by vyvoláni duchové dva a pointa by tak byla odhalena s předstihem? Ví někdo odpověď? Napište mi do zpráv, díky :)

Monika_cz

Knihu jsem četla velice dlouho, očekávala jsem něco jako Harry Pottera (jak slibovala obálka), ale bylo to docela jiné. Doporučuji si ke knize vzít mapu Londýna, je tam velice podrobný popis míst, kde se postavy pohybují. Na začátku se kniha četla rychle a dobře, pak na scénu přicházely další a další postavy a děj se stával velice zamotaný. Autor často nakousne něco, co se pak moc nevysvětlí. Velice cením humor, přesně tento druh humoru mám ráda. Bylo tam dost fantasy, autor umístil do děje skoro vše, co se dalo. Uvidíme, zda dám šanci ještě druhému dílu.

Eslem

Nebudu se rozepisovat, ale tohle má k dospělému HP u policie stejně daleko jako Škola černé magie do Bradavic. Autor vůbec nedokázal vykreslit atmosféru Londýna, spíš jsem měla dojem, jako by mi předčítal z mapy. Ani občasná trefná poznámka nevyvážila zbytek té ukecané nudy.