Řeky Londýna

Řeky Londýna https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258789/bmid_reky-londyna-Koa-258789.png 3 1235 304

Jedna z nejúspěšnějších městských fantasy uplynulého desetiletí vás zavede do Londýna, ve kterém u policie slouží čarodějové a po ulicích se prohánějí zlovolní duchové či božstva na válečné stezce. Jmenuji se Peter Grant. Ještě nedávno jsem byl obyčejný četnický zelenáč v řadách londýnské Metropolitní policie. Jedné noci jsem se ale při vyšetřování jisté vraždy pokusil získat svědeckou výpověď od muže, který byl sice mrtvý, ale jinak znepokojivě výřečný, což mi zajistilo pozornost vrchního inspektora Nightingalea, posledního čaroděje Anglie. A právě tehdy začal můj příběh. Nyní jsem policejní detektiv a čarodějův učeň, první učedník za padesát let, a můj svět už není zdaleka tak jednoduchý, jak býval.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

Rivers of London , 2011

Fantasysvet
08.03.2016 3 z 5

Na knihu Řeky Londýna jsem se hodně těšil a ještě více od ní očekával. Je to způsobeno tím, že urban fantasy mám rád a Londýn od dob Gaimanova Nikdykde doslova miluji. Přesto musím říci, že po přečtení Aaronovitchovy prvotiny nešílím nadšením. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá - hlavní hrdina je na můj vkus příliš pasivní, nechává se okolnostmi vláčet sem a tam, a i když žije ve světě, kde je magie tabu a doposud se s ní nikdy nesetkal, nemá absolutně žádný problém ji akceptovat. To i Harry Potter blahé paměti ze sebe vypotil víc emocí, než pouhé smíření se s tím, že je „čarodějovým učněm“. Detektivní zápletka je sice zábavná a k městu nad Temží pasuje jako přilba na hlavu londýnského strážníka, ale než se pátrání pořádně rozjede, trvá to dost dlouho a i pak působí spíš jako pěna pohupující se na hladině řeky, než silný dravý proud schopný čtenáře strhnout. A tak nám zůstává jen Londýn se svým geniem loci, řeky Londýna se svými bohy a bohyněmi a anglický humor. To první se často utápí v suchopárných místopisných a historických vsuvkách, to druhé zůstává až trestuhodně nevyužito. Protože jestli něco mohlo z průměrné urban fantasy udělat nadprůměrnou urban fantasy, je to právě personifikace řeky Temže a jejích přítoků. Matka Temže, otec Temže a jejich synové a dcery jsou to, co je na celé knize nejzábavnější a nejoriginálnější. Právě jim měl Aaronovitch dopřát mnohem více prostoru.

Zkrátka a dobře - docela chápu, že se v Anglii stala kniha i celá série, kterou odstartovala, bestselerem. (Já také hltám každou novou knihu odehrávající se v Praze). Ale na mě řeky Londýna působily, jako kdyby mě někdo naložil do doubledeckeru, vozil po Londýně a k tomu mi nadšený a erudovaný průvodce vyprávěl zanícený výklad, ale často zapomínal na to, kde je hranice mezi kvalitním románem a bedekrem. Přesto si myslím, že si Řeky Londýna najdou své čtenáře i u nás a sám dám konstáblu Grantovi šanci, až vyjde Měsíc nad Soho.

maca5449
05.03.2016 3 z 5

Po pár stranách jsem byla rozhodnutá udělit knize 5 hvězd. Neskutečně jsem se bavila. Ovšem jak jsem ve čtení pokračovala, musela jsem své ukvapené rozhodnutí přehodnotit a jsem vážně ráda, že kniha neměla více stran - mohlo se klidně stát, že bych ubrala další hvězdu.

Od poloviny jsem neudržela pozornost, do konce knihy jsem se musela nutit, několikrát jsem uvažovala o nedočtení, ale dočetla jsem a další díly si přečtu.

PavelS
04.03.2016 4 z 5

V předchozím komentáři byl zmíněn Harry Potter. Já musím konstatovat, že Potter je ve srovnání s Řekami Londýna ubohá slátanina.

DennieForbes
03.03.2016 2 z 5

Jméno Harry Potter v souvislosti s touto knihou je opravdu urážkou.
Dávám dvě hvězdičky - jednu za vazbu, druhou za to, že se mi to tedy nakonec přeci jen podařilo dočíst..
Druhý díl ani omylem.

Rubika
26.02.2016 2 z 5

Popravdě, knihu jsem nedočetla.
Kniha sama o sobě mě nějak vyloženě neuchvátila, spíš vůbec. Nápad celkem originální. Ovšem upoutávka hned na obálce: " Kdyby se Harry Potter stal policistou." Se k tomu nehodí... Už jen některými fázemi to pro děti moc není, což HP je.
Kniha mě zkrátka zklamala, dvě hvězdy za obálku a za tu upoutávku s HP, dobrý tah.....

trudoš
26.02.2016 4 z 5

Ben Aaronovitch neodolatelným způsobem přizpůsobil pověstný suchý humor modernímu čtenáři, aniž by ze svého příběhu udělal prvoplánovou grotesku. Řeky Londýna tak každým svým písmenkem dýchají Anglií, že to snad ani víc nejde, a i když neoslní nápaditostí, zcela jistě okouzlí situační komikou. Předností je pak strohost. Žádné velké vysvětlovačky, jak že se to má s magií a realitou. Fantastika je do současnosti zakomponována natolik přirozeně, že si s jejími projevy nedělají příliš hlavu ani samy postavy. Škoda jen, že jak první půlka nabere grády a vtip, druhá se vleče, jako by měla času nazbyt a úsměv nějak ztrácí na šířce. Ale i tak bezvadné.
Jinak detektivní zápletka tvoří spíše koření románu než nosnou kostru. Autor jde poměrně jasně za svým cílem, jen to bere oklikou pro turisty, aby představil londýnské panoráma. Ovšem za celou dobu prezentačního výletu mě nenudil. Jeho hrdina navíc není jen další variací Phila Marlowa a Sherlocka Holmese, díky čemuž nesplývá v jedno s konkurencí.

SBH
25.02.2016 4 z 5

Z knihy na léto se vyklubalo interesantní počtení plné suchého humoru a poetického nadhledu nad podivnostmi mezi nebem a zemí. Uhlazeně hezký hrdina lehce etnického původu si získal mé srdce. Poněkud komplikovanou zápletku a několikanásobného pachatele (takzvaně tři v jednom) jsem absorbovala až napodruhé. Taky mi nevyhovuje současný styl zběsilého střídání akčních scén. Musela jsem se smířit se dvěma hlavními liniemi příběhu, což taky k přehlednosti nepřispívá. Ale vtipných chytrých příběhů není nikdy dost.

klingi
22.02.2016 3 z 5

Ještě, že existují plakáty podél eskalátorů v metru. :)) Díky ním jsem narazil na tuhle knížku, úplně náladou a během hodiny byla moje. Miluju prostředí Londýna, mám rád tajemno a magii, tyhle dvě věci tahle knížka obsahuje. Co mi ale trochu kazilo celkový dojem byl fakt, že jsem se párkrát během děje trochu zamotal a dokonce i na nějakou dobu, byť jen krátkou (třeba týden, dva), knížku odložil a pak se přemlouval, abych se zpět začetl. Knížka dobrá, přečtu určitě další díl.

La Fiera
19.02.2016 3 z 5

Z Řek mám tak trochu rozporuplné pocity, zpočátku mě bavily, poté jsem se musela ke čtení nutit, v určitých částech jsem si připadala, že jsem snad vynechala nějakou stránku nebo mi tam něco chybí a byla jsem zmatena. Taky jsem našla dost "nečeských" výrazů a překlepů. Závěr sám o sobě mi přišel velmi uspěchaný a takový, jakoby do knihy ani nepatřil.

Ale i přesto mě kniha pobavila, minimálně v první polovině bylo mnoho vtipných hlášek a situací. Samotný příběh je zajímavým skloubením detektivky a fantasy odehrávající se v Londýně. Což je samo o sobě lákadlo.

S průměrným hodnocením 3* je kniha pro mě zklamáním (váhala jsem spíše nad 2*). Očekávala jsem z potenciálu příběhu a zpracování více. Opravdu mě kniha bohužel příliš neoslovila. Musím však uznat, že hlavní postava mi byla sympatická od začátku. Další díly mne tedy nelákají.

P-puma-
16.02.2016 2 z 5

Jsem velký fanoušek kmini a fantasy, ale tohle bylo naprosto scestné. Hrozně dlouho mi trvalo než jsem některé pasáže pochopila. A závěr, to bylo asi na celé knížce to nejhorší. Takže už nikdy víc

zuzuzajda
14.02.2016 1 z 5

Pro mě naprostá nuda. Nutila jsem se do čtení a byla fakt ráda, když jsem měla hotovo. Další díl už určitě nee. Nevím, koho napadlo to jenom srovnávat s dospělým Harry Potterem.

Alex.Barunka
11.02.2016 3 z 5

Rozmýšlela jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale nakonec jsem dala tři, protože jsou i lepší knihy. Nebylo to špatné, ale čekala jsem rozhodně víc, pár momentů bych zkrátila, ale Peter jako hrdina se mi zalíbil na první pohled :)

Majdule
07.02.2016 3 z 5

Příběh mladého policisty, který se náhodně stal čarodějnickým učněm se mi líbil. Autorovi se sice trochu vymknul z rukou: chaos mu přerůstal přes hlavu, u zápletek dlouho nebylo jasné, která a proč je tou nosnou, jejich nevyhnutelné propojení bylo trochu křečovité. Ale! Autor má taky cit pro žánr, svého hrdinu vybavil smyslem pro humor a talentem pro ironické (i sebeironické) hlášky, ale hlavně přitažlivostí, která způsobuje, že se na další dobrodružství Petera Granta prostě těším. A věřím, že autor v další knize lépe zvládne i svoje řemeslo, protože potom by to nebyl jen slušný, ale výborný zástupce svého žánru. A ten potenciál, který cítíme v každém řádku, je na Řekách Londýna asi nejpřitažlivější.

Alma-Nacida
25.01.2016 3 z 5

Kniha není vůbec špatná, jen by jí prospělo trochu "prostříhat". A osobně si dovolím pochybovat, zda Diana Gabaldon tu knihu fakt přečetla, protože co to má, propána, společného s Harry Potterem?

cori
23.01.2016 3 z 5

Konstábl Peter při jedné noční hlídce zahlédne ducha, který byl jediný svědek zločinu. Díky tomu je přiřazen do tajného oddělení vedeného vrchním komisařem Nightingalem, který je tak trochu čaroděj. Musí zneškodnit zločince, který se inspiruje starou divadelní hrou a krade lidem obličeje. Líbily se mi personifikace londýnských řek a potoků (trochu mi to připomnělo Renčínova personifikovaná města). Zábavné jsou Peterovy postřehy k policejní práci a jeho první čarodějnické pokusy např. s jablky. Skorofinále v Královské opeře je parádní. Jedná se o zábavné multikulti čtení se sympatickými hrdiny. Zajímala by mě minulost inspektora Nightingala. A pozor na vestigia.

martinolie_S
19.01.2016

Podle anotace s Harrym Potterem jsem od této knihy čekala hodně, teď jsem ale tak v první třetině a nevím, jestli mám číst dál. Trochu zklamala....

parvitas
01.01.2016 5 z 5

Tento typ humoru môžem a navyše urban fantasy - to je paráda. Oddychovka o policajtovi a zároveň učňovi mágie v Londýne, kde sa to len tak hemží duchmi, stelesnenými vodami a riekami a inými netypickými bytosťami. Páčilo sa mi to a určite si prečítam aj pokračovanie.

Snow.white
27.12.2015 3 z 5

Při pohledu na obálku jsem si myslela , že to bude kniha pro děti i u toho jak se kniha prezentuje ,prý "dospělý Harry Potter" . Následovně jsem knihu začala číst a zjistila , že kniha tedy opravdu vhodná pro děti není. A začala si představovat kolik rodičů tuhle knižku koupilo dětem k Vánocům a zjistilo ,že konstábl Peter Grant velmi často popisuje svého "stojícího kamaráda".
K samotné knize mohu jen říct , že to není nic originálního až na Taťku a Mamku Temže.
Pokud je tohle vaše první fantasy kniha, bude se vám zdát originální. Pro někoho kdo četl cokoliv jiného o učních a mistrech (hraničářova učně, čarodějova učně, učně lovce duchů - všechny přečteny a lepší než tohle) vám tohle bude připadat jako zbytečné čtení.

aaella
27.12.2015

Bohužel, slátanina. Jiné slovo mě nenapadá, a to jsem se opravdu snažila knihu dočíst až do konce, ke konci jsem už jednotlivé odstavce přeskakovala. Knihu jsem si, na základě recenze v iDnes, přála k Vánocům, první kapitoly ještě jakžtakž ušly, pak už se to motalo a motalo. Reklama - odkaz na Harryho Pottera je docela "přidrzlá", budí dojmem kvalitního čtiva, což toto dílo opravdu není. Není to čtivé, je to povrchní, divné. Osobně nedoporučuji.

Andy0892
25.12.2015 2 z 5

Obal knihy mě velmi zaujal a když jsem odcházela z obchodu tuhle knihu jsem si prostě musela odnést, ale... Srovnání s Harry Potterem dle mého názoru není na místě. Nápad i celý děj nebyly vůbec špatné, jen jsem ke čtení potřebovala větší klid než obvykle a i tak jsem se občas ztrácela. V knize je dost nepodstatných informací, které ubíraly pozornost hlavní dějové lince.
Postavy... Hm, co k nim dodat, ke každé z nich odkážu přiřadit obličej nějakého herce, ale v psané podobě mi moc nesedly.
Tahle kniha je někde uprostřed - naláká, nadchne, začtete se,nudíte se, mezi tím se ztrácíte, opustit ji však nechcete. :-)