Porodní bába od řeky Hope ekniha

Výjimečný prozaický debut vtáhne čtenáře do 30. let 20. století, kde se v drsných apalačských horách denně odehrávají nesmírné křivdy i zázraky života. Patience Murphyová, mladá samotářská žena, jejíž minulost obestírá tajemství, je nejtalentovanější porodní bába na míle daleko. Přirozeně ji to táhne tam, kde je chudoba největší a kde si černošští usedlíci nemohou dovolit drahého doktora. Patience si pomalu buduje reputaci a přivádí na svět děti, které by – spolu se svými matkami – jinak nepřežily. Její schopnosti propůjčované těm nejubožejším jsou však lidem v uzavřené a předsudky zamořené komunitě trnem v oku. Když si za pomocnici vybere černošku, přitáhne k sobě další vlnu zášti, ale také mnohá nečekaná spojenectví....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/328705/porodni-baba-od-rekx-hope-km0-328705.jpg 4.5258

Porodní bába od řeky Hope (1.)

Vydáno: (ekniha), Ikar (ČR)

The Midwife of Hope River (2012)

Kniha Porodní bába od řeky Hope

PetaZ

Pekna kniha, kterou jsem precetla za jeden den, byla to prijemna zmena proti zanrum, ktere bezne ctu

_Michelle_

Příběh, tak jako řeky Hope, příjemně plynul a unášel mě proti proudu času do apalačských hor, kterými mě provedla sympatická a kurážná porodní bába s velkým srdcem Patience Murphyová. O téma porodnictví se nijak zvlášť nezajímám. Byla jsem tedy příjemně překvapená, když si mě autorka získala natolik, že jsem po dočtení této knížky ihned otevřela druhý díl. Myslím, že na knihu měla velice pozitivní vliv autorčina dlouholetá praxe porodní asistentky a bohaté životní zkušenosti, které jsou hodné ocenění.

Alíša236

Uvěřitelné, čtivé, poučné - pro mě zatím ne tolik známá oblast amerických dějin.

Pavlaj

Pěkné, čtivé. Poutavě popisuje život na americkém venkově v době hospodářské krize, dotýká se i rasové otázky, a to přitom není z amerického Jihu. Přečteno jedním dechem.

marli58

Nahlédnutí do 20. a 30. let minulého století prostřednictvím hezkého životního příběhu sympatické porodní báby. Příběh je protkaný i historickými událostmi té doby - hospodářská krize, krach na burze, prohibice, rasismus a s tím spojené těžkosti, kdy rodiny neměly čím zaplatit za pomoc při porodu... A dočkala jsem se i hezkého konce této její životní etapy :). Určitě stojí za přečtení.

Kami97

Krásná kniha odehrávající se v 30. letech v Západní Virginii. Porodní bábu Patience - Lizbeth jsem si rychle oblíbila. Příběh se mi zaryl pod kůži i tím, že jsem chvíli žila v místech, ve kterých vyrůstala i Patience.

Listicka3253

Přečteno jedním dechem. I když je to odpočinková literatura, je napsaná čtivě, nechybí napětí a hlavně jsem si užívala přívětivost, vřelost a odvahu hlavní postavy. Hned jsem začala číst i další díl.

inkatenysek

Porodní bába od řeky Hope je dalším příběhem, který si získal mé srdce a na jehož hrdiny budu ještě dlouho vzpomínat.

Příběh se odehrává na přelomu 20.a 30.let 20.století v Appalačských horách v USA a je vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Patience. Z té se souhrou náhod a jednoho osudového setkání stala porodní bába. Ale nemyslete si, že se celý děj točí jen kolem porodů. Ne, ne. Díky jejímu vzpomínání na minulost a popisu aktuálních událostí a osudů mnoha dalších postav získá čtenář přibližnou představu nejen o situace v tehdejší době, kdy kvůli prohibici tekl nelegální alkohol proudem, krachla burza a s ní i mnoho podniků, nezaměstnanost se čím dál víc navyšovala, lidé chudli a díky tomu ztráceli veškeré zábrany, takže bujel zločin, špatná nálada a opět se začala rozvíjet i nenávist vůči černochům, ale také si může utvořit obrázek o dřívějších letech, které také nebyly pro většinu lidí vůbec jednoduché, hlavně kvůli proběhnutí 1.světové války a následnému vypořádání se s jejími důsledky a také špatně placeným zaměstnáním, díky nimž se rodiny tak tak uživily, takže postupně docházelo k protestům a formování odborů, bojujících za práva a lepší pracovní podmínky zaměstnanců.

Patience mi byla od začátku velmi sympatická. Obdivovala jsem ji za to, jak je silná, nezávislá a že ani přes tak těžký osud neztratila naději a víru v budoucnost.

Celkově je příběh velmi napínavý, emotivní a čtivý. Líbil se mi právě nejen kvůli vylíčení zrození nového života, ale také kvůli popisu tehdejší doby. Vůbec se mi nechtělo knížku odkládat, ale bohužel v práci holt musí člověk pracovat a ne si číst...

Pokud jste tento titul ještě nečetli, tak to rychle napravte. Opravdu stojí za to.